Skocz do zawartości

Navigacja fabryczna Subaru, mapy, uaktualnienia, problemy


twkw

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego w Subaru nie moze tak jak w Skodzie?

 

http://www.skoda-auto.pl/moja-skoda/do-pobrania/aktualizacje-map-i-systemow

Bo Subaru nie kupujemy dla nawigacji

Zresztą gdy jest MirrorLink navi od producenta auta traci sens.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam OBK 2015 w nim navi z mapami z 2013 roku. Napisałem do naviextras pytanie o co chodzi i kiedy będą aktualizacje.

Oto odpowiedź

Thank you for inquiring about HERE Maps.

We would like to inform that according to our information you have the latest maps available for your navigation system.

For further information we advise you to contact your Subaru dealership.

Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email .

With kind regards,

 

HERE Customer Service
PO Box 501
7300 AM APELDOORN 
THE NETHERLANDS

 

Nawet nie mam ochoty z nimi dyskutować bo mapy z 2013 roku w samochodzie kupionym w 2016 to.........................................................

Więc napisałem do subaru kiedy będą aktualizacje bo w tej chwili do OBK 2015 nawet odpłatnie nie są dostępne

Oto odpowiedź z 17 lutego

 

 W chwili obecnej nowe mapy do OBK 15MY nie są dostępne.

FHI potwierdza, że niedługo zostanie wydana aktualizacja do OBK 15MY i nastąpi to prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni.

 

Na pewno wyślę notę do sieci jak tylko otrzymamy tą informacje. "

oczywiście do tej pory aktualizacji nie ma.

 

Teraz kilka spostrzeżeń o mapach.

Na początku lutego naniosłem kilka poprawek związanych z moją miejscowością na mapy producentów 

najwięcej niedoróbek miały mapy

HERE -             bezwzględny lider poprawek ok 50-  poprawiane na Here Map Creator

Tom Tom -        sporo poprawek (ok20) ale mniej istotnych niż w `HERE -poprawiane na MapShare TomTom

Google Maps - kilka poprawek 4 lub 5  - poprawione na Google Map Creator

Targeo (AutoMapa) - dwie poprawki jedna nazwijmy to kosmetyczna jedna poważniejsza (zamiana świateł na rondo ale to ostatnie powstało  w grudniu)

 

Szybkość reakcji producentów 

 

HERE - Status wszystkich zmian brzmi: w toku lub zgłoszone

TomTom - Status zmian brzmi: zaakceptowane lub w toku

Google - Status zmian brzmi: zaakceptowane

Targeo (AutoMapa) - Status zmian brzmi zaakceptowane, publikacja w mapach on line  w marcu

 

Wiem że HERE i TomTom oraz Google to światowi potentaci ale na tle Google i TomToma HERE wypada blado wręcz tragicznie jeśli chodzi o reakcję na zgłoszenia.

By nie pisać tylko źle o HERE powiem że mają moim zdaniem najlepszą stronę do nanoszenia poprawek.

 

Ponieważ  Subaru korzysta z map HERE to resztę możecie sobie dośpiewać a do tego wszystkiego Subaru  kupuje jako aktualizacje mapy powiedzmy delikatnie dwa lata przeterminowane.

 

Może wielu z Was satysfakcjonuje jazda z dodatkowym urządzeniem i podpinaniem się do systemu subaru ale mnie to nie odpowiada. Jest navi, to ma działać i takie jest moje stanowisko.

Oczywiście jeśli dany cel podróży znajdę najczęściej poprawnie jestem doprowadzany do celu ale ten cel musi być na mapach, aktualnych mapach o zgrozo. Napisałem najczęściej bo miałem niezły numer jechałem A4 na wysokości Katowic, navi sprowadziła mnie na drogę równoległą do A4 a następnie po kilku kilometrach wprowadziła mnie z powrotem na A4.  Drogi te oddziela tylko barierka ale była wyraźna komenda mówiąca o  zjeździe z autostrady.

 

Jak pojawią się aktualizacje może je kupię i zdam relację czy są jakieś znaczące poprawki, ale uważam że Subaru powinno się zastanowić co nam oferuje bo dobra navi to nie luksus to standard, a jeśli tego nie potrafi  zrobić, to umożliwić klientowi wgrania do systemu subaru własnej navi. bo jeśli mam płacić za aktualizacje to chciałbym by były one na przyzwoitym poziomie.

pozdrawia

Edytowane przez twkw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HERE ma taka idiotyczna polityke aktualizacji, ze zwykle je robi jesienia po sezonie urlopowym, kiedy sie najczesciej korzysta z nawigacji.

Raczej bym oczekiwal aktualizacji we wrzesniu.

Polityka Subaru dotyczaca wyposazania samochodow w te mapy jest dla mnie kompletnie niezrozumiala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod koniec zeszłego roku BMW, Audi i Mercedes kupiły Mapy HERE od Nokii.

Ciekawe, czy FHI w dalszym ciągu będzie te mapy instalował w swoich nawigacjach?

Jeżeli tak, czy coś zmieni się w polityce aktualizacji map?

Pożyjemy, zobaczymy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie forumowiczów - fanów Subaru.

 

Jest to mój pierwszy post od bardzo niedawna jestem użytkownikiem Forestera Platinum 2.0D MY15 i powiem szczerze bardzo mnie wkurza nawigacja. Do tej pory byłem przyzwyczajony do wbudowanego, zawsze aktualnego TomTom'a w mojej Lagunie za około 200 pln/rok otrzymywałem cztery aktualizacje w ciągu roku. Kupowałem także fotoradary około 80 pl/rok.

Wybrałem Forestera nie dla multimedii ale nie były bez znaczenia, ponieważ nie chciałem cofać się wstecz i rezygnować z wygody posiadania wbudowanej nawigacji. I cóż otrzymuję nawigację z mapami 2013r. To jakaś farsa, ktoś ze mnie zażartował?

 

Na marginesie postu, opowiem jak to było w Renault kiedy kupowałem Lagunę a nawigacja oczywiście była nieaktualna w chwili odbioru auta. W ASO w chwili zakupu auta otrzymałem kod pozwalający na jednokrotną aktualizację map do stanu obecnego - tak się dba o klienta!

 

Natomiast Subaru, sami wiecie. Stąd ten temat jest wałkowany na okrągło. Zająłem się i ja nim. Do czego doszedłem?

Otóż w systemie, który ma dostarczać mapy dla Subaru:  https://subaru-eu.naviextras.com mozna znaleźć mapę za 219,- EUR nr rev. T1000-24518 opisana jako 2015/2016 i przeznaczoną dla MY13 i MY14, szczerze mówiąc nie wiadomo jakie są to mapy.

Natomiast w serwisie należącym do HERE http://www.navigation.com są mapy na SD dla Forestera MY15 nr rev. T1000-24640 opisane jako 2016 w cenie 219,- EUR plus wysyłka 27,- EUR razem 246,- EUR. Dziś zamówiłem ta mapę. Mam nadzieję, że HERE potraktuje mnie łagodniej w sprawie przyszłych aktualizacji. A czy i jak będzie działać opowiem w następnym poście po otrzymaniu przesyłki i przetestowaniu.

 

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam i proszę o przyjęcie mnie do swojego grona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam i proszę o przyjęcie mnie do swojego grona :)
witamy się tutaj:

http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/60648-tutaj-si%C4%99-witamy-dzia%C5%82-dla-nowych-forumowicz%C3%B3w/page-712

generalnie jak sam widzisz problem z mapami nie jest nowy i raczej nic się w tej sprawie szybko nie zmieni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapy na SD dla Forestera MY15 nr rev. T1000-24640 opisane jako 2016 w cenie 219,- EUR plus wysyłka 27,- EUR razem 246,- EUR. Dziś zamówiłem ta mapę.

 

 

Dlaczego nie skorzystałeś z oferty Dyrekcji?

 

P: jaka cena dla aut zakupionych w SIP?

O: 900 PLN na karcie SD ( cena brutto łącznie z polskim VAT ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutym rozmawiałem z pomocą techniczną SIP i poinformowano mnie, że wkrótce będzie aktualizacja dla Forestera ale do wersji 2015Q3. Identyczną odpowiedź na problem otrzymałem w ASO, że w zwyczaju jest półroczne a nawet roczne opóźnienie, nawet byli zdziwieni, że można od systemu nawigacyjnego oczekiwać aktualnych map. Po co mi stara wersja map, nawet jeśli ma kosztować "tylko" 900,- pln 

Dlatego wybrałem bezpośrednią aktualizację map w HERE do wersji 2016. Za kwotę około 1150,- otrzymuję aktualną mapę NAVTEQ,a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twkw. Możliwe, że nawet chodziło o 2014r. a nie 2015r. jak napisałem w poście powyżej. Ale to tylko jeszcze gorzej świadczy o obsłudze posprzedażowej. Nie wiem kto w tej sprawie ponosi odpowiedzialnośc czy SIP czy Subaru. Ale sądzę, że Subaru bo na stronach subaru-eu.naviextras.com wogóle nie ma propozycji dla Forestera MY15, widocznie uznają, że mapy 2013 są w sam raz dla europejczyków.

 

Kolejna sprawa w zakresie obsługi posprzedażowej. Kilka dni temu byłem w ASO w celu zaprogramowania czujników ciśnienia kół letnich i nikt nie zaproponował mi upgrade (aktualizacji) oprogramowania stacji multimedialnej (w temacie MirrorLinka 1.1) Nie byłem przygotowany do takiego podejścia do klienta.

Przed Subaru miałem Audi a potem Renault i w ASO obu marek gdy zjawiałem się ze jakąś sparwą samochód był podłączany do komputera i sprawdzano aktualność oprogramowania i w razie potrzeby aktualizowano (np. poinformowano mnie, że aktulizowano oprogramowanie sprzęgła, chociaż nie zgłaszałem takiej potrzeby).

 

HERE informuje, że są to mapy 2016. Zaczekajcie kilka dni, otrzymam przesyłkę, sprawdzę i poinformuję co otrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej korzystać z MirrorLink i używać navi z telefonu?

Nie testowałem tego jeszcze, ale z tego co czytałem po upgradzie nie ma problemu z parowaniem nowych smartfonów.

W sytuacji gdy MirrorLink robi robotę wogóle czy jest potrzeba tak kosztownego updatu navi instalowanej w samochodzie? Poza tym czy planowanie podróży w domu na kanapie nie jest wygodniejsze niż w aucie?

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie byłem przygotowany do takiego podejścia do klienta. Przed Subaru miałem Audi a potem Renault i w ASO obu marek gdy zjawiałem się ze jakąś sparwą samochód był podłączany do komputera i sprawdzano aktualność oprogramowania i w razie potrzeby aktualizowano (np. poinformowano mnie, że aktulizowano oprogramowanie sprzęgła, chociaż nie zgłaszałem takiej potrzeby).
 

 

niestety, można przeżyć lekkie rozczarowanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MirrorLink i używać navi z telefonu?

 

 

U siostry w Levorgu sygic działa bez zarzutu.

 

 

HERE informuje, że są to mapy 2016. Zaczekajcie kilka dni, otrzymam przesyłkę, sprawdzę i poinformuję co otrzymałem...

 

 

Obecność (lub nie) węzła Janki zweryfikuje aktualność map ;)

 

 

Nie byłem przygotowany do takiego podejścia do klienta ...

 

 

Widocznie klient z Dębicy jest traktowany po macoszemu ;)

Taki niewinny żarcik w związku z motoryzacyjnymi przygodami innego słynnego dębiczanina ketivva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mechanik:

 

Tak i nie, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nawigacji używam od samego początku jak można było je w Polsce kupić na pocket'y za 4800,- pln gdy jeszcze nie było AutoMapy. Więc przećwiczyłem każdy wariant.

  • planowanie trasy - ok, wygodnie w domu na kanapie. Ale!
  • Jesta zawsze jakieś ale. Podam konkretny przykład, śmigam autostradą w Niemczech i na moim wbudowanym TomTomie, który w krajach gdzie dyrekcje dróg nie tylko biorą pieniądze za etaty ale jeszcze coś robią dla użytkowników dróg, wyskakuje znak ostrzegawczy - mam sterownik obok dźwigni biegów (wygodnie) i naciskam INFO - pojawia się komunikat (ważne: w j.polskim w Niemczech) informujący o rodzaju zdarzenia i przewidywanego spowodowanego tym zdarzeniem opóźnienia oraz pytanie: ominąć? - jeśli tak naciskasz przycisk na sterowniku akceptujący propozycję i dalej śmigasz nie zastanawiając się. Czyli komfort. na telefonie nie będzie tak komfortowo.
  • Here kiedyś (gdy należało do Nokii) miało możliwość posiadania zsynchronizowanego konta internetowego i to był dopiero komfort. na komputerze po zalogowaniu mogłeś definiować swoje ulubione punkty, trasy. Sprawdzić przewidywane obciążenie planowanej trasy w planowanym terminie rozpoczęcia jazdy oraz poprowadzić właśną drogą a nie tylko z pkt.A do pkt.B. Mam nadzieję, że nowy właściciel przywróci dawne udogodnienia.
  • Całkowicie masz rację w kwestii kosztów - za drogo. Gdy Garmin topowe urządzenie nawigacyjne z wbudowaną kamerą i wieczystą aktualizacją map oferuje za około 2000,- pln to nie warto wydawać ponad połowę tej kwoty na roczną aktualizację.
Edytowane przez Lech-A4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Was nie rozumiem, zamiast się cieszyć, że w ogóle macie mapy Polski, Wy ciągle narzekacie :evil:. W Obk 2008-2009 Polska w nawigacji Subaru nawet nie istniała i całe szczęście, że inne marki miały nowsze mapy, które pasowały.

A tak na poważnie, z tymi mapami, to jest kpina.

W Maździe np. kupując nawigację, dostaje się 3 lata bezpłatnych aktualizacji 2 x w roku. I według mnie tak to powinno wyglądać. Niestety Subaru Polskę i Europę ma w ...., co jest przykre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Was nie rozumiem, zamiast się cieszyć, że w ogóle macie mapy Polski, Wy ciągle narzekacie

ty to na powaznie napisales? :biglol: W 2016 roku w aucie za 150k pln nie mozna sie producenta doprosic o aktualne mapy kraju w ktorym sprzedal auto? :)

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...