Skocz do zawartości

Elektronika/Elektryka w autach - dziś/dawniej.


thomson0073

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie tak jak wyżej, pamiętacie czasy kiedy elektronika wchodziła w przemysł samochodowy? :) Macie jakieś doświadczenia z dawnych lat i porównania do technologii z aktualnych lat? 

Pamiętam - to za dzieciaka było - jak wujek zobaczył elektroniczne zegary w Kadecie i pierwsze słowa: "tyle elektroniki! człowieku! a niech Ci się to psuć zacznie, to będziesz beczał", ciekawe co by teraz powiedział... :)

 post-23450-0-59686000-1452371451_thumb.jpg

Ostatnio też widziałem wiązkę w starym Audi 80 B3, kabelków jak na lekarstwo... :P W porównaniu z Gackiem, to śmiem powiedzieć, że więcej kabli to ja w drzwiach mam. 

A jak to było u Was? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem Trabanta, to z "elektrycznych dinksów", miałem jedynie długi śrubokręt. Woziłem go w kieszeni drzwi, bo dość często trzeba było regulować obroty biegu jałowego (jakoś tak sobie robiły co chciały)... No i kiedyś prawie zapaliła mi się deska rozdzielcza, bo jedna, jedyna żaróweczka podświetlenia prędkościomierza zrobiła zwarcie w swojej oprawce i zaczęło się dymić.. Wiec niby wcale tej elektroniki / elektryki nie było, ale i tak było czadowo . ;-)

 

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak miałem Trabanta, to z "elektrycznych dinksów", miałem jedynie długi śrubokręt
 
Trabanty były chyba z plastiku, dobrze mówię? :D 
Ale zobaczcie Pany jak to się pozmieniało, dawniej elektronika to żaróweczki do podświetlenia licznika i światła do jazdy w nocy. A w sumie dzisiaj od elektroniki zależy prawie wszystko w naszych samochodach, zaczynając od tego czy odpalimy silnik czy nie zakończywszy na bezpieczeństwie podczas jazdy i ewentualnych wypadków. 
Macie jakieś foteczki, Waszych starych "naszpikowanych" :biglol:  elektroniką samochodów? :P 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moje ale jako ciekawostka, Aston Martin Lagonda z trzema monitorami kineskopowymi, sterowanymi komputerem opartym na procesorze Z80 (najbardziej znanym z mikrokomputerów ZX Spectrum).

 

20130909_151213_0_829725001378735933_0.j

 

I druga ciekawostka, Buick z monitorem kineskopowym oraz sterowaniem dotykowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aston Martin Lagonda
 

 

Buick
 
Wow! I jeden i drugi robi wrażenie. 
Ale wujek google pokazał mi tego astona w środku. Robi wrażenie nawet w 2016. Nie powstydziłbym się takiego. Ile tam miejsca i jak wykończone...  :blink: 
Ciężko znaleźć auta z przed lat 90 które były tak wyposażone, toż to kosmos był dla przeciętnego zjadacza chleba. 
Chyba Saab jeszcze by mógł dorównać. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno auto ktore w latach 80 mialo digital dash dziś po 30 latach wyglada to jak na drugim zdjęciu i dla mnie zarówno wtedy jak i dziś to taki sam bullshit.za kazdym razem wole zwykle wskaźniki zarówno wtedy jak i dziś.

post-1135-0-34839100-1452456250_thumb.jpg

post-1135-0-76763300-1452456270_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno auto ktore w latach 80 mialo digital dash dziś po 30 latach wyglada to jak na drugim zdjęciu i dla mnie zarówno wtedy jak i dziś to taki sam bullshit.za kazdym razem wole zwykle wskaźniki zarówno wtedy jak i dziś.

Panie w niebiesie! Toż to na pierwszym zdjęciu jak Audi, look napis "Quattro", aż ciężko uwierzyć, żeby wypuścili takie coś... Puki co chyba przykłady Kuby pokazują auta limuzyny, które nie wyglądały źle :D

 

BTW. Napis z Audi, lewarek z VW, a przełączniki świateł z Malczana :P hahaha

Edytowane przez thomson0073
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale wujek google pokazał mi tego astona w środku. Robi wrażenie nawet w 2016. Nie powstydziłbym się takiego. Ile tam miejsca i jak wykończone... :blink:

 

A potem jedziesz do elektryka bo coś nie działa, a on jak zobaczy co go czeka morduje cię lutownicą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale wujek google pokazał mi tego astona w środku. Robi wrażenie nawet w 2016. Nie powstydziłbym się takiego. Ile tam miejsca i jak wykończone... :blink:

 

A potem jedziesz do elektryka bo coś nie działa, a on jak zobaczy co go czeka morduje cię lutownicą. ;)

 

Raczej do servisu RTV o ile cos takiego jeszcze istnieje (teraz elektroniki sie nie naprawia tylko kupuje nowa). Przynajmniej mozna do niego kupic nowe czesci - kineskopy.

http://www.ebay.com/itm/New-set-3-CRT-Tubes-for-1985-1986-Aston-Martin-Lagonda-/140535116884

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

digidash_subaruxt.jpg

Co to jest? :D

 

 

 

Subaru rzecz jasna.

 

NIE!  :o 

Jakie? :D 

Zaraz to muszę obczaić.

 

 

Ale wujek google pokazał mi tego astona w środku. Robi wrażenie nawet w 2016. Nie powstydziłbym się takiego. Ile tam miejsca i jak wykończone... :blink:

 

A potem jedziesz do elektryka bo coś nie działa, a on jak zobaczy co go czeka morduje cię lutownicą. ;)

 

Raczej do servisu RTV o ile cos takiego jeszcze istnieje (teraz elektroniki sie nie naprawia tylko kupuje nowa). Przynajmniej mozna do niego kupic nowe czesci - kineskopy.

http://www.ebay.com/itm/New-set-3-CRT-Tubes-for-1985-1986-Aston-Martin-Lagonda-/140535116884

 

Albo do dziadka i na strychu starego TV szukać :D

 

 

Edytowane przez thomson0073
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomson0073 - To akurat XT. XT-6 były sprzedawane w stanach. Oczywiście wskaźnik boosta rośnie z ciśnieniem doładowania na słupku "turbo". To był jeden z powodów dla których kupiłem to auto :P

 

Kuba - za to w wersjach z dołączanym napędem przycisk 4WD jest na górze dźwigni zmiany biegów :D

Edytowane przez Crazy_Ivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subaru XT-6

Wooo, poczytałem, toż to w tym modelu Subaru wypuściło pierwszy na świecie 6-cylindrowy silnik boxera. :) Ale były też modele z normalnymi zegarami. :D I ciekawostka: "Nazwa Alcyone pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy w Plejadach, na których opiera się wygląd loga Subaru." Następca SVX (i to już kojarzę) :D

Thomson0073 - To akurat XT. XT-6 były sprzedawane w stanach. Oczywiście wskaźnik boosta rośnie z ciśnieniem doładowania na słupku "turbo". To był jeden z powodów dla których kupiłem to auto :P

 

Kuba - za to w wersjach z dołączanym napędem przycisk 4WD jest na górze dźwigni zmiany biegów :D

Miałeś takiego Subaraka? :o  :bowdown: 

I jak i jak? Masz jakieś foteczki? 

Edytowane przez thomson0073
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...