Jump to content

08' XT SH Hill holder

deyna
 Share

Recommended Posts

Czy Forester SH XT ma w seryjnym wyposażeniu hill holder?

Mam ten model, rocznik 2008. Na desce jest lampka hill holdera, ale nie czuję by działał. Oglądałem kilka filmików na youtube i powinno być tak, że stojąc przodem pod górę, włączam pierwszy bieg, puszczam hamulec i samochód stoi. Tymczasem auto cofa się. Pod większe wzniesienia startuję z ręcznego. W książce serwisowej też jest opisane działanie tego systemu. Jeżeli inne samochody z tego modelu mają hill holder to jak sprawdzić dlaczego mój nie działa? Ile może kosztować naprawa w ASO?

Może tylko musisz go wyregulować . U mnie puszczał zbyt wcześnie i zjeżdżałem. Znalazłem mała górkę i regulacja (napinasz linkę )

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

U mnie znajduje się tak z na silniku bliżej przepustnicy niech ktoś wciska sprzęgło a ty patrz. Wpisz na Google hill holder location i zobaczysz zdjęcia jak wygląda. Prosta regulacja tylko musisz mieć górkę

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

mój również 2008, ale trzyma sekundę z groszami, dzisiaj testowałem pod lekką górkę, niestety wszelkie próby opanowania miały ten sam efekt- hamulec odpuszczał, tymczasem powinien odpuszczać dopiero gdy się lekko odpuści sprzęgło lub lekko doda gazu.

moje pytanie brzmi więc podobnie- skoro się nie reguluje to jest zepsute czy jest jednak jakiś sposób?

moje pytanie brzmi więc podobnie- skoro się nie reguluje to jest zepsute czy jest jednak jakiś sposób?

Jest kontrolka tego układu,zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie przy sprawnym układzie tak jak i inne kontrolki pozostałych systemów.

mój również 2008, ale trzyma sekundę z groszami,

Działa prawidłowo,zgodnie z opisem w instrukcji obsługi.

• Upvote 1

mój również 2008, ale trzyma sekundę z groszami, dzisiaj testowałem pod lekką górkę, niestety wszelkie próby opanowania miały ten sam efekt- hamulec odpuszczał, tymczasem powinien odpuszczać dopiero gdy się lekko odpuści sprzęgło lub lekko doda gazu.

W moim działa tylko przy wciśniętym sprzęgle i zapiętym biegu. Puszcza po około sekundzie może dwóch niezależnie czy puszczę sprzęgło czy też dodam gazu. Jak do tej pory jeszcze nie zdarzyło się aby używać ręcznego do ruszania pod górę. Co innego na wstecznym - tu nie działa

Spróbowałem sposobu z podwójnym wciśnięciem hamulca i wtedy faktycznie hill holder działa przez 2 sekundy. Teraz już nie muszę używać ręcznego, bo jak się lekko stoczę  ;) to znowu wciskam hamulec i działa. Dzięki za pomoc. 

no bo tak ma ponoć działać, sęk w tym że w poprzedniej generacji działa tak- na biegu wciskasz sprzęgło i naciskasz hamulec, puszczasz hamulec i auto stoi i dopiero jak odpuścisz sprzęgło to popuszcza hamulec. w SH trzeba hamulec trzymać, puszcza się dopiero przy ruszaniu i tu hill holder podtrzymuje chwilkę hamulec. ponoć w SG było to sterowane mechanicznie, od SH jest elektronicznie.

inna rzecz, że obie metody jazdy miejskiej są obarczone pewną wadą, chodzi o nadmierne zużywanie sprzęgła będące ciągle wciśnięte, przy postoju (np światła) powinno się zrzucać na luz. mało wygodne (czas reakcji), ale oszczędza sprzęgło.

ciekawi mnie jednak jakie wy macie na ten temat zdanie, bo oczywiście co kierowca to inna teoria.

Bezpieczniej jest stać na luzie. Przynajmniej nie ma obawy że forek skoczy do przodu jak się odwrócimy np. do płaczącego dzieciaka. Przecież po czerwonym zapala się żółte, a to wystarczający czas by ruszyć jako pierwszy spod świateł. Jak stoimy jako kolejni to już mamy czasu jak marasu.

inna rzecz, że obie metody jazdy miejskiej są obarczone pewną wadą, chodzi o nadmierne zużywanie sprzęgła będące ciągle wciśnięte, przy postoju (np światła) powinno się zrzucać na luz. mało wygodne (czas reakcji), ale oszczędza sprzęgło.

ciekawi mnie jednak jakie wy macie na ten temat zdanie, bo oczywiście co kierowca to inna teoria.

Zgodnie z jednym wątkiem i dyskusją sprzed kilku miesięcy stojąc na światłach powinno się koniecznie trzymać wciśnięty hamulec, nawet gdy stoisz na poziomej nawierzchni, by kierowcy pojazdów z tyłu wiedzieli, że stoisz i żeby samochód się na pewno nie stoczył ;)

Stojąc na wzniesieniu używam hamulca, gdy zbliża się zielone dla mnie (da się to ocenić po światłach na przejściach dla pieszych, po ruchu samochodów w ulicy poprzecznej, itp.) włączam bieg i korzystam z HH.

tylko jeśli stoisz na światłach jako ostatni i jest ciemno lub ograniczona widoczność (albo jedziesz pod słońce). światła stopu jednak dają po oczach i jeśli ktoś stoi za mną a auto nie zjeżdża to staram się puszczać hamulec.

oczywiście przy ruszaniu pod górkę HH jest nieoceniony, co ciekawe, ja nawet nie wiedziałem że coś takiego mam do momentu aż startowałem pod górkę i to coś zadziałało :D

jednak nie ukrywam że wg mnie mogłoby to działać lepiej i trzymać aż do momentu odpuszczenia sprzęgła (bo ponoć tak działało w SF/SG).

tylko jeśli stoisz na światłach jako ostatni i jest ciemno lub ograniczona widoczność (albo jedziesz pod słońce). światła stopu jednak dają po oczach i jeśli ktoś stoi za mną a auto nie zjeżdża to staram się puszczać hamulec.

Otóż to!

jednak nie ukrywam że wg mnie mogłoby to działać lepiej i trzymać aż do momentu odpuszczenia sprzęgła (bo ponoć tak działało w SF/SG).

Tak to właśnie działa w SG, co (niestety) zachęca do trzymania wciśniętego sprzęgła.