Jump to content

Modyfikacja oświetlenia na i strata gwarancji ??


Garibaldi
 Share

Recommended Posts

Witam.

Ostatnio znajomy w swojej nowiutkiej z salonu Toyocie Auris wymieniał światła przeciwmgłowe na DRL z funkcją doświetlania zakrętów. W salonie powiedziano mu że wymaga to ingerencji w przewody (dopięcie się czujnikiem do kierunkowskazu) że straci gwarancję ale tylko na te światła i ewentualnie obwód migacza. Reszta zostaje jak była. Podobne pytanie zadałem u swojego dealera Subaru i dostałem informację że stracę całą gwarancje na auto. Czy każda firma decyduje jak to jest z tą gwarancją ? Mogę jedynie zainstalować ich światełka które mają w ofercie by nic nie stracić.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie jestem po rozmowie z głównym serwisem Subaru i Importerem Subaru na Polskę i trochę nieciekawie to wygląda.

Po grzecznej rozmowie dowiedziałem się że jakakolwiek modyfikacja w aucie - nie ważne co - powoduje utratę gwarancji na całe auto. Mogę wymienić światła dzienne jedyne na takie które w ofercie ma wyłącznie importer i mogę to zrobić tylko w ASO Subaru. Nie mogę zainstalować innych świateł innego producenta pomimo że mają homologacje. Oczywiście wszystko mam napisane w instrukcji dealera a oni nie mogą robić wyjątków. Chyba będę musiał poczekać do końca gwarancji albo zamontować ich niezbyt ciekawe DLR.

Link to comment
Share on other sites

Ja Tylko przepisałem tutaj To co mi szef serwisu ASO powiedział. Ja też mam radio Kenwooda przez nich wymieniane - ale ono jest w ofercie dealera i w ich katalogu. Dodatkowo jak zmieniałem głośniki to oni mi powiedzieli który serwis w Krakowie może to tylko robić by nie stracić gwarancji a w tym punkcie też potwierdzili że tak jest. Szkoda że to nie jest jakoś ogólnie regulowane gdyż znajomy już się cieszy swoimi nowymi światełkami

Link to comment
Share on other sites

No nie jest. Ja jak pytalem sie o montaz haka nie tego z aso tylko thule powiedziano mi ze gwarancji nie strace pod warunkiem ze zamontuje hak w aso. Najlepiej jakby w tej kwestii wypowiedzial sie dzial techniczny. To np jak zmienie opony na takie ktorych nie oferuje aso  albo jak przyjade z własnym olejem do ASO to tez trace gwarancje . Jak dla mnie bzdura. Pozwolilem sobie na zadanie pytania w dziale technicznym:

http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/83397-jak-to-jest-z-t%C4%85-gwarancj%C4%85-na-ca%C5%82e-auto/

Edited by Karas
Link to comment
Share on other sites

 

 

Jak dla mnie bzdura.

 

Masz rację. Jest bzdura. Ale nie tam, gdzie się jej spodziewasz.

 

 

 

Mogę wymienić światła dzienne jedyne na takie które w ofercie ma wyłącznie importer i mogę to zrobić tylko w ASO Subaru.

 

 

 

Czyli jezeli zalozyli mi stacje multimedialna kenwooda w aso która ingeruje w elektronike auta i nie jest produkcji subaru to stracilem gwarancje na caly samochod a to ciekawe...

 

Z odpowiedzi, którą dostał Garibaldi wywnioskować można jednoznacznie, że jeśli Kenwood jest w sprzedaży w ASO i tam zostanie zamontowany, to gwarancji nie stracisz. Skąd Twój wniosek? Nie mam pojęcia. Na pewno jest to zbyt daleko idąca nadinterpretacja. I to delikatnie mówiąc.

 

 

 

 

Ja jak pytalem sie o montaz haka nie tego z aso tylko thule powiedziano mi ze gwarancji nie strace pod warunkiem ze zamontuje hak w aso.

 

 

 

To tak jak z alarmem czy hakiem. Jezeli ma homologacje mozesz smialo montowac i nie koniecznie w ASO

 

No to jak to jest w końcu? Dajesz sobie uciąć conieco za drugi post tego wątku?

Link to comment
Share on other sites

szczurze75 pytanie poszło do watku technicznego- zobaczymy jak ustosunkuje sie do watku dział techniczny a moze i sie nie bedzie chcial ustosunkowac bo za ciezki kaliber pytania... Zanim zechcesz mi "cos" uciąć proponuje abys zapoznał sie z GVO

http://www.sdcm.pl/index.php/artykuly/102-nowe-gvo-na-temat-napraw-i-czesci-motoryzacyjnych

Zgodnie z GVO mozna zlecic zamontowanie nieoryginalnych czesci o jakosci oryginalu bez utraty gwarancji na samochód ( oczywiscie czesc nie podlega gwarancji w aso i reklamowac ja trzeba na własną reke tam gdzie kupiles). Bo niby dlaczego zamontowanie nieoryginalnych swiateł ma skutkowac utrate gwarancji na pozostałe czesci auta np ukladu wydechowego, hamulca, lakieru itp.


 

 

Wycinali Ci wiazke przewodow?

dokładali całkowicie nowa nie firmy Subaru. W przypadku montazu swiateł DRL nie wycinaja zadnej wiazki tylko podpinaja sie pod istniejaca prawdopodobnie  P&P ( w zaleznosci od swiatel)

Edited by Karas
Link to comment
Share on other sites

 

 

Bo niby dlaczego zamontowanie nieoryginalnych swiateł ma skutkowac utrate gwarancji na pozostałe czesci auta np ukladu wydechowego, hamulca, lakieru itp.

 

Na przykład:

 

Zamontowane światła, albo niefachowy montaż, będą przyczyną zwarcia inst. elektrycznej czego następstwem będzie uszkodzenie elektryczne jakiegoś modułu.

Gwarant ma prawo nie uznać gwarancji. A uwierz mi, że użytkownik najpierw pojedzie do ASO, szczególnie jeśli uwali się jednostka centralna. Bo nieASO, które zamontowało światła nie weźmie na klatę usterki.

 

Przykłady można by mnożyć.

 

Chociażby wymiana przedniej szyby poza ASO, a gwarancja na lakier.

Link to comment
Share on other sites

Muszę chyba lekko podsumować to Co powiedziałem by sprawa była jasna dla wszystkich.

1) Stacja audio Kenwooda montowana była w ASO z ich oficjalnego katalogu przy kupnie auta.

2) Głośniki były zmieniane w wytypowanym przez sprzedającego pracownika sprzedającego mi auto punkcie z którym mają jakieś umowę. W tym punkcie na to pytanie czy to prawda dostałem potwierdzającą odpowiedź. U Dealera Subaru zanim zmieniłem głośniki zapytałem się o gwarancje i jej nie tracę przez tą modyfikacje w tym punkcie.

 

3) Światła dzienne - mogę zamontować tylko ich które mają w ofercie i tylko u nich by jej nie stracić.

4) Nie mogę zamontować żadnych innych świateł - nawet u nich - gdyż tylko te rekomendowane przez importera Subaru nie powodują utraty - jak się dokładnie dopytywałem 2x - całego auta.

5) Światła dzienne które chciałem zamontować to Osram LEDriving FOG. http://www.osram.com/media/resource/HIRES/616987/470028/ledriving-fog-lights-vehicle-finder-gb.pdf

 -  nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów do ich montażu - mają polską homologacje i są P&P. Importer Subaru nie może mi ich podpiąć bez straty gwarancji

6) Światła te posiadają (jak się podepnie) funkcję doświetlania zakrętów. Wymaga to podpięcie się pod kierunkowskaz - nie trzeba przecinać kabla tylko się szybkozłączką dopiąć. Nie obciąża to układu migacza gdyż badany jest tylko poziom napięcia czy są włączone kierunkowskazy. Nie mogę tego zrobić bo stracę gwarancje.

 

Dla mnie jako elektronika i informatyka trochę śmieszna sprawa bo sam był bym to w stanie zrobić jednak z oczywistych przyczyn nie mogę. Chciałem jeszcze klakson wymienić bo jak trąbie to zastanawiam się czy w ogóle moje auto wydaje jakiś dźwięk - taki jest cichy - jednak pewnie stracę gwarancje.

 

Oczywiście rozumie  - oni mają jakieś zasady  i im się nie dziwię - jednak dla osoby w miarę jasno rozumującej jaki wpływ ma podmiana świateł na układ wydechowy czy łożyska w aucie. Zresztą w innych markach nie robią z tym żadnych problemów w nowych autach.

 

P.S do Moderatora: Jasne masz rację - Ale światła te mają homologacje, wszystkie niezbędne normy, są przez firmę OSRAM rekomendowane do Subaru XV bez żadnych układów adaptacyjnych, mogą pracować bez funkcji doświetlania zakrętów - i chciałem je zamontować w ASO.

Edited by Garibaldi
Link to comment
Share on other sites

 

 

Chociażby wymiana przedniej szyby poza ASO, a gwarancja na lakier.

 

Czy gwar. na uszkodzenie lakieru na tylniej klapie też się idzie wtedy gonić, czy dotyczy to tylo okolic szyby ?

Link to comment
Share on other sites

Czy gwar. na uszkodzenie lakieru na tylniej klapie też się idzie wtedy gonić, czy dotyczy to tylo okolic szyby ?

Zależy od tego, czy można bezspornie wykazać że uszkodzenie lakieru na tylnej klapie było spowodowane przez okoliczności występujące przy wymianie przedniej szyby.

Edited by Grzegorz Magdziarz
Link to comment
Share on other sites

Szczurze niefachowy montaz nie wchodzi w gre poniewaz watek dotyczy zamontowania w ASO nieoryginalnych podzespolow o jakosci oryginalu tzn majacych homologacje a nie u pana kazia.

 

 

Bardzo Cię proszę, przeczytaj dokładnie SWÓJ pierwszy post w tym wątku.

Moje odpowiedzi dotyczą tylko i wyłącznie tego, co tam zamieściłeś.

Jeśli źle zrozumiałem Twoje zapiski, to mi wytłumacz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
(.... )3) Światła dzienne - mogę zamontować tylko ich które mają w ofercie i tylko u nich by jej nie stracić.

4) Nie mogę zamontować żadnych innych świateł - nawet u nich - gdyż tylko te rekomendowane przez importera Subaru nie powodują utraty - jak się dokładnie dopytywałem 2x - całego auta.

Garibaldi

 - spójrz proszę na ten wątek http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/72753-nowy-subaru-forester-my2013/?p=2295928

zamieściłem też sporo fotek w galerii...

 

temat świateł LED już mocno przerabiałem i akurat te z linku do XV są idealne, żadnych problemów z gwarancją etc - fakt nie mają doświetlania zakrętów - ale za to świecą jeszcze mocniej niż Osram - które również wcześniej sam rozważałem do swojego XT - ale odpowiedź z ASO była podobna do tej którą TY uzyskałeś...

Edited by jozef1972
Link to comment
Share on other sites

tak ogólnie pisząc, gwarancja jest dobrowolnym zobowiązaniem producenta/importera i jej zakres zależy tylko i wyłącznie od w/w.

W takim zobowiązaniu mogą być zapisane wyłączenia tak samo szczegółowe jak i ogólne. Także jakakolwiek ingerencja w przedmiot umowy, która przekracza tzw normalny użytek, może skutkować utratą gwarancji.

Link to comment
Share on other sites

Do pewnego stopnia: Lex superior derogat legi inferiori. Zatem jeżeli umowa gwarancyjna narusza postanowienia KC w zakresie rękojmi i gwarancji jest z definicji uchylona.

 

W KC jest zapis dotyczący rękojmi, prawa z gwarancji nie podlegają regulacją szczegółowym z kodeksu. Tak jak pisałem jest to dobrowolne zobowiązanie, którego może nawet nie być.

Co do gwarancji jest wyraźnie zapisane - 'w przypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy...' nie ma obowiązku udzielania gwarancji, dlatego jest ustawowa rękojmia.

 

Edited by ozarek
Link to comment
Share on other sites

Powtórzę, nie ma określonych zobowiązań gwarancyjnych.

Są za to zapisy mówiące jasno, że:

- to gwarant określa zakres swoich zobowiązań i praw nabywcy w oświadczeniu (5771 1KC)

- z zasady gwarancja obejmuje wady powstałe z 'przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy' (578KC)

 

ergo modyfikacja ogranicza gwarancję z automatu, chyba że gwarant takie modyfikacje dopuszcza. Co nie zmienia faktu, że w gwarancji mogą być inne zapisy. Gwarancji Subaru nie czytałem więc szczegółowo na jej temat wypowiadać się nie będę. Wyżej pisałem ogólnie co zresztą zaznaczyłem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...