Skocz do zawartości

Polskie morze


antikos

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Aga napisał:

To, że teraz jest wyjątkowo dużo cyjanobakterii w całym Bałtyku (nie tylko w Polsce), nie ma nic wspólnego z wypuszczaniem ścieków do Motławy. Tak że tyle w temacie.

 

tzn. pośrednio ma gdyż Bałtyk jako morze umiera do czego przyczyniają się właśnie zrzuty nieczystości "in total" dla całego odizolowanego morza (słaba wymiana wód z innym akwenem (który tak czy inaczej też miałby swoją zdolność akumulacji/oczyszczania) gdyż każdy ekosystem jest ze swej natury ograniczony 

 

"In recent years, the proliferation of algae blooms in the Baltic Sea has led to the regular appearance of “dead zones” in the basin. Phytoplankton and cyanobacteria consume the abundant nutrients in the Baltic—fueled largely by runoff from sewage and agriculture—and reproduce in such vast numbers that their growth and decay deplete the oxygen content of the water. According to researchers from Finland’s University of Turku, the dead zone this year is estimated to span about 70,000 square kilometers (27,000 square miles).

A research team from Finland and Germany reported this month that oxygen levels in recent years in the Baltic Sea are at their lowest levels in the past 1500 years. More frequent and massive blooms, combined with warming seas due to climate change, are making it harder for fish and other marine life to thrive in this basin."

https://earthobservatory.nasa.gov/images/92462/summer-blooms-in-the-baltic-and-barents

 

gulfoffinland_oli_2018199_lrg.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ketivv napisał:

tzn. pośrednio ma

Wnioskując w ten sposób, za sinice w Bałtyku do 2012 roku możnaby obwiniać  lewostronną Warszawę, która wypuszczała do tego roku prawie wszystkie nieoczyszczone ścieki do Wisły ;)

 

W każdym razie ja się na plażę w Trójmieście póki co nie wybieram. Nie cierpię tłoku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Aga napisał:

Wnioskując w ten sposób, za sinice w Bałtyku do 2012 roku możnaby obwiniać  lewostronną Warszawę, która wypuszczała do tego roku prawie wszystkie nieoczyszczone ścieki do Wisły ;)

 

W każdym razie ja się na plażę w Trójmieście póki co nie wybieram. Nie cierpię tłoku ;)

Z tego co czytałem, to największy wpływ na rozwój sinic mają wszelkie nawozy spływające z pól do rzek. 

Lata teraz są coraz cieplejsze, oby problem z sinicami nie wszedł w coś pernamentnego, byłoby to z wielką szkodą dla nas wszystkich.

Zdjęcia satelitarne dużych obszarów morza Bałtyckiego pokryte bakteriami sprawiają koszmarne wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium miałem sinice też, Te bakterie się rozprzestrzeniają jak jest mało azotu i dużo fosforanów. W akwarium wyczyściłem dno ze zgniłych resztek pokarmu i rybich odchodów, filtracja na maxa i napowietrzanie wody oraz 1/3 wody wymiana co weekend. I nie mam więcej żadnych sinic. A temp wody mam obecnie ok 27-29stopni - dużo cieplej niż zatoka oraz akwarium jest malutkie 30L tylko.

 

Obstawiam, że gdyby nie truć zatoki sinic by nie było nawet w takie ciepłe lato jak obecnie. Truje pewnie Wisła i ostatnio Gdańsk, stąd taka skala nie przez temp. Mało deszczów wiec bardzo mała dostawa czystej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w Międzyzdrojach woda 23 stopnie na tablicy u ratowników, trochę glonów było. Dzisiaj jestem w Dziwnowie też jest super ale zjeżdżają się weekendowi goście i jest b. tłoczno, lampa dziś taka że poszliśmy na koc do parku. 

Edytowane przez Juras K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wróciłem dziś z Pucka.

Pięknie, z klimatem, zatoka płytka i cieplutka - dla maluchów ideał!

A do Chałup 15 minut subarowania, a tam piękne plaże i otwarte morze.

Byle trzymać się z daleka od Władysławowa, bo tam gawiedź potworna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.08.2018 o 20:07, QbaqBA napisał:

Jechałem do Sztutowa w ostatni "długi weekend" i praktycznie brak. Delikatnie coś tam za Płońskiem, ale bez dramatu.

Ale do Sztutowa to zaraz za Elblągiem skręcałeś w prawo z S7 ?

 

Bo największe utrudnienia są między Elblągiem a Gdańskiem. 60km mi zajęło 1h20. Następnym razem pojechałem przez Malbork, A1 i na obwodnicę.

 

W temacie morza: możecie polecić jakiś hotel na wybrzeżu z atrakcjami dla dzieci ? Tzn. najlepiej jakiś basen, zjeżdżalnie itp. Ideałem byłaby też jazda konna w pobliżu.

Edytowane przez RoadRunner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czołem 

Miały być samoloty wyjazdy, Malediwy, Złote Piaski - cuda Panie Cuda. Jednak zostajemy nad polskim morzem. Pytanie do Was koledzy. 

Gdzie warto a gdzie nie warto

Ma być

1. piękna plaża vide Dębki (byłem na weekend majowy i cudownie)

2. stosunkow nie tandednie - czyli Mielno i inne Morskie Zakopane totalnie odpada. 

3. z dala od tandety, przepychu, folkloru wiejskiego.

Jadę z dziećmi, odpocząć od krzyku, imprez, głośnej muzyki, nawalonych i rozdartych osiłków. 

Są takie miejsce jeszcze nad polskim morzem ? 

Ostatniecze Dębki - ale może warto poznać coś nowego. 

dobrze, aby było to bliżej Gdańska - Gdyni. Gdyż jechanie nad morzez od strony bliżej zachodu vide Kołobrzeg to mordęga.

 

Za wszelką pomoc dziękuję 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lat z rzędu jeździliśmy do Jastarni. Nic jej nie pobije. Wprawdzie najlepiej w czerwcu, bo Janusze na Kubocie wtedy jeszcze są w śnie zimowym, ale i w lipcu jest super. 

 

Plaża od strony morza jak dla mnie super. A jak woda za zima to zawsze można dzieciarnię wymoczyć od strony zatoki - płytko, bezpiecznie i woda znacznie cieplejsza. Jak nie ma lampy - ścieżka rowerowa wzdłuż całego Półwyspu rozładowywała akumulator naszego 7 latka do spodu (wcześniej tatusia - jak młody jeździł w przyczepie :)). Na gorszą pogodę - Hel, muzeum obrony wybrzeża (strzelnica ASG, wąskotorówka, drezyna ręczna). Naturalnie jazda pociągiem z Jastarni do Helu to atrakcja dla każdego dzieciaka . A jak już jest kosmiczny jakiś marazm - tramwaj wodny do Gdyni albo Aquapark w Redzie. 

Jest gdzie zjeść i tanio i drożej, jest gdzie kupić mleko, bułki, ziemniaki czy flaszkę. 

Dzięki wyjazdom do Jastarni nauczyłem się pływać na kajcie w wieku 40 lat. 

Zajęcie znajdzie się tam dla każdego i na każdą pogodę. 

Dla nas to magiczne miejsce i szczerze polecamy!

Jak będziesz chciał jakieś dodatkowe info - napisz PW. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bmbm napisał:

Krynia Morska mocno polecam. 

"Krynia Morska" ;) może i tak ale przed lub po sezonie bo w sezonie to jest tam Mielno, Sopot i Władysławowo na raz z ciężkim dojazdem i wyjazdem w weekendy. Nieco łatwiejszy dojazd jest do Kątów Rybackich i jeśli dzieci jeszcze nieduże to jest idealne miejsce. Poniżej plener niedaleko od Kątów Rybackich.

 

DSC_1253.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam Jastarnia / Jurata jeśli ktoś chce odpocząć od tabunów ludzi na plaży i głośnych dyskotek, z jednej strony morze z drugiej zatoka, lasy ścieżki rowerowe. Zawsze lubię tam wracać jedyny minus to  dojazd w ciągu dnia dlatego przyjazd jak i wyjazd planuje zawsze wczesnym rankiem.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, zawa napisał:

jeśli ktoś chce odpocząć od tabunów ludzi na plaży i głośnych dyskotek

Jastarnia i odpoczac od tabunow ludzi? Chodzi o to miasto na polwyspie Helskim z ktorego stali mieszkancy sie wyprowadzaja w okresie letnim (jezeli nie pracuja w turystyce) bo dojazd do pracy na stalym ladzie zajmuje im po kilka godzin? :) Jedzimy tam w zimie bo tanio i pogoda super ale lokalesi za kazdym razem narzekaja ze w lecie to sie zyc nie da takie tlumy.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem jedynym minusem jest dojazd w ciągu dnia!!! Niestety jest tylko jedna droga która wiedzie przez półwysep helski i tam są zawsze korki,szczególnie w weekendy. Ale jeśli w Jastarni jest dużo ludzi to chyba nie byłeś w pobliskim Władysławowie :)gdzie na plaży ciężko jest ręcznik położyć o 9 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zawa napisał:

Ale jeśli w Jastarni jest dużo ludzi to chyba nie byłeś w pobliskim Władysławowie

Ja ogolnie unikam Baltyku w sezonie. Ceny jak w Chorwacji, jedzie sie niewiele krocej i po gorszych drogach, pogoda niepewna, woda zimna, lokalsi z poprzedniej epoki, ludzi milion a oczy bola od tandety. Jedynym rozwiazaniem wizyta w malej miejscowosci i chyba w tym roku zaryzykujemy tydzien w jakiejs dziurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez, ale w zimie  W sumie to pojechalbym i w sierpniu ale miejscowek fajnych nie moge znalezc 
Żelezy jaki standard Cię interesuje ja mogę polecić na spokojnie:
Międzywodzie: Karmazyn lub Pałacyk
Międzyzdroje: Villa Zdrój
ŁEBA: Dom Wczasowy HANNA
84-360 ŁEBA ul.Zawiszy Czarnego 8

W tym ostatnim będę w ostatnim tygodniu sierpnia. Rezerwowałem może 2 tygodnie temu.
W Międzyzdrojach teraz wrocila moja mama z synem. I byłi bardzo zadowoleni. Śniadania super i bardzo miła obsługa czysto.



Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku w lipcu pojechałem na Bałtyk do Niemiec, a konkretnie na wyspę: Rugia. Dojazd kosztował trochę drożej. Hotel apartamentowy  był świetny i w cenie polskiego, jedzenie niewiele droższe, część czasu stołowaliśmy się w restauracjach ale śniadania robiłem sam. 

Czyste plaże, mili ludzie, nie spotkałem się z tandetą, udało się zobaczyć kilka fajnych miejsc. Naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...