Skocz do zawartości

Odpadło koło


AC/DC

Rekomendowane odpowiedzi

Jadąc niedawno do pracy odpadło mi tylne koło, piszę to ku przestrodze chociaż mało prawdopodobne aby komuś się to przytrafiło. Powodem była chyba jakaś wada materiałowa półosi/przegubu w piaście bo wałek pękł na wieloklinie a nie w miejscu o najmniejszej średnicy przy nakrętce. Ciekawostką jet to że pękło to najprawdopodobniej w nocy jak samochód stał w garażu bo nakrętkę z kawałkiem wałka znalazłem po powrocie do garażu, leżała w miejscu gdzie stało koło. Piasta jest wprasowana w łożyska ale podczas jazdy się "uwolniła" po 20km od ruszenia, jechałem 4 pasową droga szybkiego ruchu słuchając dość głośno nowej plyty AC/DC :) ale w pewnym momencie dotarły do mnie dziwne dźwięki więc zareagowałem w porę, koło odpadło na szczęście jak już powoli toczyłem się na boczną drogę nie powodując większych strat, mogło być nieciekawe gdyby to się zdarzyło np. przy 100km/h podczas zmiany pasa. Gdyby Subaru nie posępiło na tarczach na tył to zacisk nie pozwoliłby na "odjechanie" koła. Trochę się zraziłem do marki :angry:

8beda6b6ea3305e8m.jpg

302693292adc34c1m.jpg

10a5a3a4e7ee7498m.jpg

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sie stało w aucie z 2002roku? Jezeli tak to napewno dobrze wiesz ile lat ma samochód i ile km przejechał. Byc moze wada materiałowa byc moze zmeczenie materiału byc moze cos innego. Niestety ze starymi autami tak juz jest - nie wiadomo kiedy cos sie zepsuje czy zuzyje i to nie wazne czy to Subaru , Toyota czy Porshe. Najwazniejsze ze Ty jestes cały. W autach z tamtych lat wiekszosc ma beby z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się tym wpisem przeraziłem ;-( 

całe szczęści, że heavy-metalowiec zareagował na czas ...

 

piszecie, że wiek auta już tak zaawansowany, że wszytsko się może zdarzyć... kurcze, ja w garażu jeszcze trzymam astrę z 1996 roku - to mówicie, że to już strach tym jeździć ? skoro w 6 lat nowszym aucie (mimo wszystko wyższej klasy) może - od tak - odpaść wobie koło ... No przecież chyba nie trzeba wymianiać wszystkich części na nowe ze względu na wiek auta ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę się zraziłem do marki :angry:

 

to kto ostatni ..."kasował luz"... :)

 

Odpadanie kół kojarzyło mi się zawsze z głośną swego czasu akcją z maluchami :)

 

Auto mam od ponad pół roku i jest eksploatowane bardzo lajtowo, to auto na co dzień z dzieckiem do przedszkola, do pracy itp. a do zabawy mam co innego. Przejechałem w tym czasie 15kkm i nikt w tym czasie nic nie dociągał, na nakrętce nie ma śladów aby ktoś ją "odkuwał" i dociągał też wcześniej. Myślę, że udarowo to powinna jak już pęknąć w miejscu gdzie jest znacznie mniej materiału. Bawię się trochę w offroad i nie raz coś ukręciłem ale np. półoś pękała w jej najcieńszym miejscu, a tu na jednej fotce jest dobrze widoczne wtrącenie "złotego" metalu co jest chyba wadą materiału.

 

Przebieg w naszych realiach w tak wiekowym aucie jest zagadką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mówicie, że to już strach tym jeździć ? skoro w 6 lat nowszym aucie (mimo wszystko wyższej klasy) może - od tak - odpaść wobie koło ..

moze nie strach ale ja takim staruszkiem w daleka podróz np do Chorwacji bym sie bał jechac. Tak juz jest na tym swiecie ze rzeczy sie po prostu zuzywaja i nie posiadaja po latach swoich własciwosci jak wyrób nowy. Kolega wymieni przegub/polos i bedzie smigal...

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chwila, co ma dokrecanie kola nawet zbyt dużym momentem do ukruszenia części polski?

 

też prawda , nie spotkałem się z taką sytuacją , auto co prawda ma sporo lat i pewnie kilka razy łozysko było wymieniane ale jak obciążyć tą część półosi żeby pękła...?

zdarza sie , że wieloklin tak zapieka się w piaście że wysuniecie nie jest możliwe. Może ktoś tą część nagrzewał razem z piastą....tak fantazjuje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...