Jump to content

Rozrusznik daje znaki życia, ale nie kręci + wideo


Hiszpanu
 Share

Recommended Posts

Witam, od kupna samochód czasem potrzebował dłużej pokręcić nawet na ciepłym, zdarzało się to rzadko myślałem że to stare kable + świece. Generalnie do samego końca odpalał dobrze aż dzisiaj przy myjce zgasiłem go na 7-10 min (przed myciem) I autko już nie chciało zapalić, jedynie na pych. Sprawdziłem tylko powierzchownie niektóre styki i czy rozrusznik jest dokręcony do bloku i poklepałem młotkiem w rozrusznik. Poniżej dodaję filmik, głównie rozchodzi mi się o to czy mogę już zrzucić z auta ten rozrusznik i zawieźć do regeneracji czy może po prostu jest to jakaś pierdoła którą można zrobić na aucie.

 

Filmik

 

 

Nie wiem o co chodzi bendix się zawiesza? Autko to impreza gf4 z usa, 01r silnik ej22. 

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nie wiem o co chodzi bendix się zawiesza? 

Może nie koniecznie zawiesza, ale na pewno do wymiany:) 

Przy okazji warto zmienić też elektromagnez, i szczotki. 

Edited by quba_vip
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bendix do roboty.  Najważniejsze- nie włączaj rozrusznika dla próby na dłużej niz sekundę , bo bez obciążenia może nie wytrzymać .

przy okazji sprawdź szczotki rozrusznika, ( nie wiem ,kto to Ci będzie robił).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Podpiąłem na krótko rozrusznik, z jakimś tutorialem z google sprawdzałem czy wszystko działa i działało, tylko stykałem dłużej jak sekundę to nie trwało. Czyli co mimo że rozrusznik działa na krótko, to zawieźć go do jakiegoś elektryka, kogoś kto się zajmuję alternatorami/rozrusznikami? Dodam też że miałem zaśniedziałe trochę styki gdzie niegdzie, plus z aku był zasiarczony, wszystko przeczyściłem i też to nic nie dało. Bo sytuacja trochę dziwna rozrusznik działa, a na aucie nie kręci. 

Edited by Hiszpanu
Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem go na krótko bezpośrednio z aku i wszystko działało, przeczyściłem styki bo były zaśniedziałem i myślałem że to jest winowajcą. Wyciągnę go jutro jeszcze raz z auta i zawiozę do sprawdzenia/naprawy. A jak wyjdzie że rozrusznik jest sprawny, to co dalej? Przecież przerwy w obwodzie nie może nigdzie być skoro prąd dochodzi tak jak na filmiku że coś tam się kręci w tym rozruszniku. 

Edited by Hiszpanu
Link to comment
Share on other sites

 

 

A jak wyjdzie że rozrusznik jest sprawny, to co dalej?
. Jeśli zrobią Ci z bendixem to po prostu go montujesz. Gdy  jesteś pewny ,że dobrze kręcił to nic więcej nie musisz robić. Warsztat może szukac roboty i namawiać na serwis całego rozrusznika , ale jesli sam go łatwo montujesz to może nie warto- Jak zwolni przy kręceniu to wetedy dasz do roboty.
Link to comment
Share on other sites

Znaczy ja go nie rozbierałem, tylko wyciągnąłem z auta i pod aku podpiąłem i wszystko działało, bo nie wiem czy się dobrze rozumiemy dlatego to piszę, za rozbieranie rozrusznika się nie biorę wolę to oddać komuś kto z tym już robił. Czyli rozrusznik muszę zawieźć na naprawę bendixa tak?

Edited by Hiszpanu
Link to comment
Share on other sites

Oki dzięki to jutro go wyciągnę z autka jeszcze raz i zawiozę na naprawę czy tam regenerację bendixa. Tylko cały czas nie daje mi spokoju to że bezpośrednio podpięty pod aku, bendix działał

Link to comment
Share on other sites

 Tylko cały czas nie daje mi spokoju to że bezpośrednio podpięty pod aku, bendix działał

Bo będzie na krótko działało. Silnik elektryczny jest sprawny, elektromagnes też! Gdyby uszkodzony był elektromagnes rozrusznik by nie kręcił, tak samo szczotki, albo uzwojenie. W bendix-sie jest sprzęgiełko kierunkowe, które zapobiega rozpędzaniu dalej rozrusznika, kiedy silnik już odpali. I ten element właśnie się zepsuł. I dlatego na sucho wszystko działa, a pod obciążeniem silnika sprzęgiełko po prostu przepuszcza, i nie przekazuje napędu na zębatkę koła zamachowego.  Czasami zdarza się tak, że raz złapie, i odpali, a innym razem nie. Przykład Audi :

 

 

U ciebie niestety całkowicie przepuszcza :(

 

I tu również na przykłądzie Audi: Interesuje cie moment 6,29 uszkodzony jest ten element zaraz obok zębatki po prawej stronie. 

 

Edited by quba_vip
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

respect jak dobrze pamiętam przy tej próbie gdzie trzeba było zewrzeć + do tych 2 szpilek na rozruszniku to silniczek chodził, a bendix strzelał, ale dokładnie już nie pamiętam, znajomy mi po prostu mówił co i jak sprawdzić i według niego było ok

 

quba_vip dokładnie u mnie w ogóle nie łapie, dzięki za filmiki już przynajmniej wiem dokładnie co jest zepsute, mam tylko nadzieję że to da się dokupić albo dobrać z innego rozrusznika. 

 

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Edited by Hiszpanu
Link to comment
Share on other sites

Siadł bendix, wymiana na nowy i nowe 4 tulejki. Odkąd kupiłem miałem wrażenie że autko odpalało jak diesiel, taki był dźwięk a teraz już odpala normalnie. 

Edited by Hiszpanu
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...