Skocz do zawartości

KENWOOD FXDD07EF2 dyskusja OEM Navi


baca

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi, iż poświęciłem bardzo dużo czasu na przeszukanie tego (i nie tylko tego) forum, w temacie związanym z OEM Kenwood Navi dedykowanego dla Subaru Impreza MY08< oraz Subaru Forester MY09<, a informację są szczątkowe i porozrzucane po różnych tematach, tworzę wątek poświęcony temu urządzeniu.

W moim przypadku było tak, że gdy podjąłem decyzję o zakupie Lanosa, już mniej więcej wiedziałem jakie mody będę chciał w nim zrobić. Jednym z nich było wymiana fabrycznego radia Clarion, na Kenwood Navi OEM. I faktycznie stało się tak, że ta stacja została zakupiona wcześniej i czekała na Imprezkę. Pomimo, iż posiłkując się amerykańskimi forami, instalacja poszła gładko, to nie odbyło się bez małych komplikacji, które mam nadzieję są już za mną. Z uwagi, iż Kenwood bardzo fajnie rozszerza funkcjonalność samochodu, poprzez m.in. nawigację, kamerę cofania, zestaw głośnomówiący, funkcję CAN, przeglądy i wymiany oleju, itp, ten mod uważam za udany i polecam jego wykonanie. Poza tym bardzo ładnie komponuje się z deską...Ze swojej strony udzielę wszelkiej pomocy dotyczącej zakupu oraz montażu Kenwood. 

W chwili obecnej na allegro są 3 sztuki i najważniejszymi rzeczami, które powinny być w zestawie to moduł GPS na fabrycznej blaszce oraz wtyk 24-pin, którego nie sposób znaleźć w PL. Gdyby wtyku jednak nie było, to pozostaje lutowanie... Gniazda i wtyki 20-pin oraz 14-pin są ogólnie dostępne.

post-17407-0-12328800-1433105863_thumb.jpgpost-17407-0-17087500-1433105865_thumb.jpgpost-17407-0-17172100-1433105867_thumb.jpgpost-17407-0-68380300-1433105868_thumb.jpgpost-17407-0-67956100-1433105885_thumb.jpgpost-17407-0-22319600-1433105887_thumb.jpg

 

Płyty 2014/2015 można dokupić, są aktualne. Zapraszam do dyskusji oraz poruszania tego tematu w jednym dedykowanym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...u mnie wszystko działa, nawet dziś przetestowałem sterowanie głosem, ale mam jeden mały problemik. Po jakimś czasie, ok godzinki jazdy, odłącza mi sterowanie z kierownicy i sterowanie dotykowe...  :angry:  Testów ciąg dalszy na przepinaniu przewodów i szukaniu winowajcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Uważam że ten z lat 2008-2012 jest najlepszy, a w foresterze SH wygląda też najlepiej 

Używałem poprzedni system w outbacku 2003-2005 (radio było osobno), nowoczesny z XV-forestera 2012-2014 i testowałem też system w tribece 2008 i outbacku 2009

Obecnie posiadam Forestera SH z navi Kenwood do tego dołożony jest fabryczny mikrofon (bluetooth z tel działa) i zainstalowałem kamerkę cofania (baca wspierał mnie mentalnie ;)

System w porównaniu z nowszym ma swoje wady i zalety.

 

Dużą zaletą jest to że działa w miarę szybko, ten nowy jest wolniejszy, dłużej się włącza po odpaleniu i np na obraz z kamery cofania trzeba chwile zaczekać, mapy skaczą.

Ekran jest chyba większy niż w 2012

Urządzenie wygląda dużo lepiej niż 2012 gdzie jest sam plastik

 

Wady

Mapa ma niebieskie drogi główne i szare mniejsze uliczki, w nowym systemie są żółte ulice główne i białe mniej ważne, co jest zdecydowanie bardziej czytelne, mapy 2012 są też 3d widzisz jak ułożony jest wiadukt.

Zauważalnie lepsze nowy system ma wyszukiwanie najlepszej drogi

 

Ukryte funkcje (ja znam tylko to):

- wyciąganie płyty mapy przy zablokowanym menu, naciskasz tilt^ ekran zjezdza i naciskasz górny prawy róg ekranu na 6s, system oddaje płytę

- tryb serwisowy, audio off i 6x na przemian dotykasz lewej i prawej strony ekranu 

 

Akcesoria - możliwe do połączenia

- mikrofon do połączeń telefoniczny

- kamera cofania - tutaj kilka fotek odemnie i kilka uwag od bacy na temat montaży kamery http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/45350-monta%C5%BC-kamery-cofania/

Edytowane przez sebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ten sam system (inny panel ale soft ten sam) jest montowany w OBK 09 i pewnie 10,11,12

 

Mam pytanko...

 

Zastanawialem sie nad dodaniem wlasnie kamery cofania ale jakos nie moge sie do tego zabrac, ale pytanie brzmi:

Dlaczego nie uzywacie tego dedykowanego lacza do kamery tylko podpinacie sie pod te 20-czy-iles-tam pinowe?

 

 

Z tego co pamietam doktoryzujac sie w tych wlasnie kenwoodach, mozna bardzo prosto podlaczyc do nich nie tylko kamere cofania ale praktycznie kazde zrodlo video.

 

Poszukajcie sobie H0010AG100:

http://tinypic.com/view.php?pic=2zpmw5c&s=6#.VplHDXo_6f4

 

Mamy tam tez video out wiec jak ktos chcialby sie pokusic o monitor dla dzieciakow z tylu to fajne rozwiazanie, a zmajstrowanie jakiegos video-in/out/audio-in w schowku jest stosunkowo luzackie :)

 

a podlaczenie samej kamery wydawalo mi sie jest realizowane za pomoca takiego dynksa, czyz nie?

http://img42.imageshack.us/img42/2800/reversecamera.jpg

 

 

Z innych ciekawostek banalny jest hack pozwalajacy na sterowanie funkcjami urzadzenia w czasie ruchu auta.

Edytowane przez piwozniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam system (inny panel ale soft ten sam) jest montowany w OBK 09 i pewnie 10,11,12

 

Mam pytanko...

 

Zastanawialem sie nad dodaniem wlasnie kamery cofania ale jakos nie moge sie do tego zabrac, ale pytanie brzmi:

Dlaczego nie uzywacie tego dedykowanego lacza do kamery tylko podpinacie sie pod te 20-czy-iles-tam pinowe?

 

 

Z tego co pamietam doktoryzujac sie w tych wlasnie kenwoodach, mozna bardzo prosto podlaczyc do nich nie tylko kamere cofania ale praktycznie kazde zrodlo video.

 

Poszukajcie sobie H0010AG100:

http://tinypic.com/view.php?pic=2zpmw5c&s=6#.VplHDXo_6f4

 

a podlaczenie samej kamery wydawalo mi sie jest realizowane za pomoca takiego dynksa, czyz nie?

http://img42.imageshack.us/img42/2800/reversecamera.jpg

 

 

Z innych ciekawostek banalny jest hack pozwalajacy na sterowanie funkcjami urzadzenia w czasie ruchu auta.

Przyczyna jest prozaiczna...  ;)

Jeżeli ktoś zakupił kamerkę PAL, albo ma taki kaprys, podłącza ją do wejścia Video... Ja podłączam do wyjścia kamery ze sterowaniem +6V, żeby nie iść w +12 z lampy wstecznego. Hack jest banalny, masujemy jeden przewód do obudowy radia np.  :D

 

Sebek przetestował różne opcje...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim założyłem ten wątek przeczytałem całe forum... Jak Chuck Norris... Instrukcje poniżej w wersji ang. Były instrukcje książeczkowe po polsku, ale bardzo trudno je dostać w obecnej chwili....

Audio and Visual.pdf

Handsfree.pdf

impreza_2008_new_model_update.pdf

Navigation.pdf

schematic.pdf

Subaru Navigation Kit Installation Manual H001EFG001 H001EFG011 H001ASC000.pdf

Vehicle information.pdf

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baca, 

 

Jeśli mogę zapytać - do czego służy wtyk 24 pin? Bez tego funkcje radia nie będą działać (odczyt parametrów silnika itp?

 

Dodatkowe pytanie - wymiana anteny nie jest konieczna do poprawnej pracy radia? Rozumiem, że po wymianie można mieć opcję radia satelitarnego (wraz z odbiornikiem)? Jeśli coś pomieszałem poprawię post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baca, 

 

Jeśli mogę zapytać - do czego służy wtyk 24 pin? Bez tego funkcje radia nie będą działać (odczyt parametrów silnika itp?

 

Dodatkowe pytanie - wymiana anteny nie jest konieczna do poprawnej pracy radia? Rozumiem, że po wymianie można mieć opcję radia satelitarnego (wraz z odbiornikiem)? Jeśli coś pomieszałem poprawię post.

Pin 24 służy do komunikacji funkcji radia z urządzeniami zewnętrznymi (oprócz głośników, które są podłączone do pin 14). CAN, AUX, VIDEO, strowanie z kierownicy, Subwoofer, VSS, ręczny, wsteczny... itp szczegóły w pdf. Opcja radia satelitarnego jest dostępna, poprzez osobne urządzenie, całość opisana w pliku pdf powyżej "impreza_2008_new_model_update"

pin 24.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie w jaki sposób realizowane jest sterowanie z kierownicy przy radiu podstawowym? W tej wtyczce 14 pin? Subwoofer też? 

 

Jeśli tak to już co nie co rozumiem. 

 

Jak wygląda sprawa ze zdobyciem wtyczki 24 pin? Pisałeś, że dość kłopotliwa? Twój wyrób to jakaś zwykła komputerowa?

 

Kwestia bluetooth - odbieranie rozmów jest możliwe z ekranu w przypadku braku przycisków na kierownicy?

 

Wgranie nowych map - rozumiem, że kolorystyka pozostaje taka sama (niebiesko szara) - stąd moje następne pytanie:

 

Ostatnie pytanie - czy nowsze radio (po 2012) tez będzie pasować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie w jaki sposób realizowane jest sterowanie z kierownicy przy radiu podstawowym? W tej wtyczce 14 pin? Subwoofer też?    Jeśli tak to już co nie co rozumiem. 

Przy radiu podstawowym, jeżeli chodzi o imprezę gh i forestera sh wtyk do instalacji radia ma 20-pin, i konkretnie do Kenwood NAVI wiązkę przerabia sie w ten sposób z 20-pin na 14-pin + 24-pin. Subwoofer nie jest zasilany z instalacji tylko z radia (gniazdo 24-pin)

Jak wygląda sprawa ze zdobyciem wtyczki 24 pin? Pisałeś, że dość kłopotliwa? Twój wyrób to jakaś zwykła komputerowa?

Wygląda tak, że nie są dostępne. Ja użyłem złączek komputerowych, działają wyśmienicie, tym bardziej że nie wszystkie piny w gnieździe 24-pin są aktywne lub używane.

Kwestia bluetooth - odbieranie rozmów jest możliwe z ekranu w przypadku braku przycisków na kierownicy?

Jest możliwe, dotykając przycisku CALL na ekranie. Jeżeli nie masz przycisków na kierownicy, można je dołożyć plug-and-play.

Wgranie nowych map - rozumiem, że kolorystyka pozostaje taka sama (niebiesko szara) - stąd moje następne pytanie:

Ja używam oryginalnej płyty 2015, nie zwracałem uwagi na kolorystykę ... Działa, dobrze widać, tryb dzienny i nocny...

Ostatnie pytanie - czy nowsze radio (po 2012) tez będzie pasować? 

...Nie wiem, nie bawiłem się w to... Ale można łatwo sprawdzić...

post-17407-0-17600700-1453586761_thumb.jpg

Edytowane przez baca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, w takim razie w jaki sposób realizowane jest sterowanie z kierownicy przy radiu podstawowym? W tej wtyczce 14 pin? Subwoofer też?    Jeśli tak to już co nie co rozumiem. 

Przy radiu podstawowym, jeżeli chodzi o imprezę gh i forestera sh wtyk do instalacji radia ma 20-pin, i konkretnie do Kenwood NAVI wiązkę przerabia sie w ten sposób z 20-pin na 14-pin + 24-pin. Subwoofer nie jest zasilany z instalacji tylko z radia (gniazdo 24-pin)

No to wiem, że z radia. Ale w wersji radia 6cd z subwooferem zasilany jest on z 20 pin?

 

Kwestia bluetooth - odbieranie rozmów jest możliwe z ekranu w przypadku braku przycisków na kierownicy?

Jest możliwe, dotykając przycisku CALL na ekranie. Jeżeli nie masz przycisków na kierownicy, można je dołożyć plug-and-play.

 

Ale oprócz przycisków wiązkę też, przypuszczalnie jej nie mam. Jak z dostępnością? Widziałeś gdzieś taki temat? Przypuszczam, że taśma też będzie do wymiany.

 

http://www.subaruforester.org/vbulletin/f77/steering-wheel-phone-bluetooth-controls-99721/

 

 

Wgranie nowych map - rozumiem, że kolorystyka pozostaje taka sama (niebiesko szara) - stąd moje następne pytanie:

Ja używam oryginalnej płyty 2015, nie zwracałem uwagi na kolorystykę ... Działa, dobrze widać, tryb dzienny i nocny...

Do obsługi nawigacji należy mieć płytę cały czas w środku? Jak przypuszczam, radio jest na 1cd?

 

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! :)

Edytowane przez Batik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...