Jump to content

Azja Południowo-Wschodnia w październiku/listopadzie - co i jak?

Qóba
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Piszę w sprawie wyboru miejsca na tegoroczne wakacje :)

Sytuacja kształtuje się następująco:

Udało mi się  stosunkowo tanio kupić bilety Warszawa-Hong Kong, wylot z Warszawy 15.10, powrót do Warszawy 7.11. Z samego Hong Kongu chciałbym polecieć gdzieś dalej, waham się czy w ogóle poświęcać dni urlopu na zwiedzanie samego Hong Kongu.

Na ten moment zastanawiam się głównie nad dwoma wariantami:

1. Tajlandia i Kambodża,

2. Filipiny i Indonezja.

Kryteria są takie - po pierwsze nie chciałbym zrazić do Azji mojej dziewczyny.. :) Miałem okazję przez około miesiąc zwiedzać Malezję z kolegami, spaliśmy w miejscówkach po 6-7 zł/dobę, było fajnie, studencko, ale takiego hardcore'u nie chciałbym fundować dziewczynie przy pierwszej podróży w tamte rejony - chcielibyśmy znaleźć kompromis pomiędzy zamkniętymi, luksusowymi resortami, a maksymalnie spartańskimi warunkami.

Zależy nam przede wszystkim na poznaniu tamtejszej kultury, zwiedzaniu ciekawych architekturowo miejsc, poobserwowaniu dzikiej przyrody. Mniej interesują nas typowo komercyjne atrakcje jak jakieś ujeżdżanie słoni czy pozowanie z znarkotyzowanym tygrysem w Tiger Temple ;)

Część wyjazdu, tj. ok. 5 dni chcielibyśmy poświęcić na mniej aktywny odpoczynek na jakiejś wyspie. Idealnie byłoby, gdyby były tam świetne warunki do snorklowania - wyznacznikiem dotychczas jest dla mnie Tekek na wyspie Tioman :) 

Co polecacie?

Pozdrowienia,
Kuba

Na Twoim miejscu poleciałbym z HK lub Makao (bardzo mi się tam podobało) do Chiang Mai w Tajlandii. Z obu miast lata bezpośrednio Air Asia za nieduże pieniądze. W Chiang Mai nie byłem,ale podobno jest bardzo ładnie i spokojnie, są świątynie,świetne jedzenie itp. Dalej radziłbym przedostać się do Laosu, co można zrobić na różne sposoby, tzn. bardziej i mniej "przygodowo". Opcja najprostsza to samolot (pociąg/autobus?) do Udon Thani i dalej lądem do Wientian. Stolica Laosu jest bardzo przyjemna. Potem można albo do Luang Prabang i Vang Vieng (nie znam,ale ponoć ślicznie), albo/i na południe w stronę Konglor (genialna jaskinia) i płaskowyżu Bolaven (genialne tereny na motorek). Dalej to już klasycznie, przez 4 tyś wysp do Kambodży, tam pozwiedzać trochę, wyluzować na wybrzeżu (chyba jakieś rafy są do oglądania) i wrócić z Phnom Penh do Makao/HK lub, jeśli czas pozwoli, przejechać wybrzeżem aż do BKK i wrócić z tamtejszego lotniska (tanie loty).

Pozdr

Wietnam, Laos, kambodza - polecam - zrobilismy taki sobie rajd - tanie spanie, nieslychanie tanie jedzenie. mam kontakt na kambodze - tambylca - moge podac namiar - zna angielski

A ja polecam Filipiny - przesympatyczni ludzie, piękne widoki i całkiem sensowne ceny. Trzeba wziąć pod uwagę, że Filipiny to wyspy więc jakby się chciało coś zobaczyć to trzeba latać między wyspami. Jeżeli chodzi o hotele to oprócz Manili był pełen spontan albo wystarczył przewodnik Lonely Planet ;)

Kilka zdjęć wyrywkowych poniżej:

https://www.dropbox.com/sh/iw3s7ldptk3rdb8/AACio82SPtfU4YJGYPoYKOATa?dl=0

Pzdr

Filipiny to też jest dobra opcja. Taniutkie loty z HK, piękne wyspy/plaże, ładne góry, trochę ładnej architektury (Vigan). Na minus na pewno kultura i żarcie - obie sfery strasznie zamerykanizowane, przez co trzeba się naprawdę bardzo mocno oddalić od szlaku,żeby poczuć trochę ducha Azji.

Ps. weź też pod uwagę pogodę. Byłem na wyspie Luzon w pierwszej połowie grudnia i aura trochę psuła odbiór otoczenia - sporo padało, niebo często było zamglone (Banaue/Sagada).

Edited by Yanas

Dziękuję Wam za odpowiedzi - będę czytał i sprawdzał co i jak. Co do pogody to dotychczas nie miałem obaw, wydaje mi się, że powinno być już po porze deszczowej.

• 2 months later...

Podjęliśmy decyzję, że zaczynamy od kilku dni w Singapurze. Następnie chcemy spędzić ok. 5-7 dni na jakiejś wyspie, gdzie będzie można odpocząć oraz posnorklować w fajnych warunkach - dotychczas moim wyznacznikiem jest wyspa Tioman, gdzie snorklowanie było fantastyczne - bardzo dużo raf, ryb i innych stworzeń.

Co moglibyście polecić w okolicach Tajlandii? Jaką wyspę wybrać?

Planowałem wyspy Similan, ale jest duże ryzyko, że do końca października są niedostępne dla turystów (Park Narodowy). Będę wdzięczny za podpowiedzi :)

Pozdrawiam,

Kuba

• Dyrekcja SIP

waham się czy w ogóle poświęcać dni urlopu na zwiedzanie samego Hong Kongu.

O innych miejscach trudno mi coś powiedzieć, ale co Hong Kongu uważam, że warto ze dwa dni tam spędzić.

Konfrontacja kolonialnej kultury anglosaskiej z chińską jest bardzo ciekawa.  

Co kto lubi, ale także ich tramwaje ( piętrowe ) to ciekawostka, no i sporo ładnych widoków.

Pozdrowienia

• 2 weeks later...

W świetle obecnej sytuacji, tj. ataku terrorystycznego, zaczynam się lekko obawiać urlopu w Tajlandii.

Z tego samego powodu odpuściliśmy wcześniej braną pod uwagę Indonezję. Czy już nigdzie nie jest bezpiecznie z uwagi na ten islam?

Waham się czy nie zmienić planów na Wietnam. Jak sądzicie? Obecnie mamy kupiony bilet do Singapuru na 2 dni. Pózniej planowaliśmy Koh Kradan i Bangkok, ale bilety jeszcze nie kupione, więc jest czas na znalezienie alternatywy.

Co moglibyście polecić w okolicach Tajlandii? Jaką wyspę wybrać?

Ko Lanta bardzo fajne miejsce, nie tak załadowane turystami i w miare blisko lotniska w Krabi. Mozna zrobić parodniowy wypad lotniczy Krabi - Bangkok - Siem Reap i zobaczyć Angkor Wat w Kambodży.

O innych miejscach trudno mi coś powiedzieć, ale co Hong Kongu uważam, że warto ze dwa dni tam spędzić.

Ja spedzielem 10 dni w tym 1 w Makao.

Tajlandie polecam, pare dni w Bangkoku i reszta na jakiejs wysepce. Ja bylem na Kho Tao. Z Bangkoku podroz nocnym pociagiem, pozniej prom. Wierz mi na takiej imprezie w pociagu to ja jeszcze nie bylem ;)