Jump to content

215/65/16 zamiast 215/60/16 - zmieszczą się??

Yanas
 Share

Recommended Posts

Przymierzam się do zakupu opon letnich. Od kupna auta (październik 2014) jeżdżę na zimówkach o rozmiarze 225/60/16, ale na lato chcę opony o nieco wyższym profilu, z racji sporej liczby kilometrów pokonywanych przeze mnie co roku poza asfaltem. Nie mam jednak pewności,czy opony się zmieszczą w nadkole.. Poniżej foty jak to wygląda obecnie na zimówkach :

44ed22016cb1.jpg

cae76c3740c6.jpg

e0c3dd0626f7.jpg

c12ad86614cb.jpg

Na forum jest trochę informacji o zakładaniu takich opon do forka, ale, jako laik, nie wiem, czy nie gra też roli felga.. Jak widać na zdjęciach w pewnym kącie skrętu kół dystans między nadkolem a oponą zmniejsza się obecnie do jakiś 1,3-1,5cm i boje się trochę,czy opona o wyższym profilu nie będzie cały czas ocierać przy skręcie..

Poradzicie coś?

Nic nie ociera? Bo rozumiem,że ta minimalna odległość między nadkolem a oponą w przypadku profilu 65 to będzie chyba poniżej 0,5cm, tak?

Mam założone w swoim 215/65 R16 BF Winter Slalom KSI i nie najmniejszego problemu. Minusem zwiększonego profilu jest jednak nieco gorsze "czucie" auta. Załączone miniaturki

juz nigdy nie pojechalbym do wulkanizatora który nabiłby mi ciezarek na zewnetrza czesc alufelgi. :facepalm:  ( takie ciezarki na alusach powinno sie  naklejac a nie nabijac  a napewno nie na czesc ktora widac)

Nic nie ociera? Bo rozumiem,że ta minimalna odległość między nadkolem a oponą w przypadku profilu 65 to będzie chyba poniżej 0,5cm, tak?

Nie ma żadnego problemu, przy maksymalnym skręcie nic nie trze, a miejsca jest wystarczająco.

Z zimówkami może być problem, bo śnieg się lepi do nadkoli i dodatkowo zmniejsza przestrzeń. Ten rozmiar w aucie jest idealny do prędkościomierza, bo pokazuje faktyczną prędkość auta. :yahoo:

Nie zauważyłem :)

Sent with Tapatalk

Ku potomności-wszystko pasuje!Koło o większej średnicy już by nie weszło,ale taki zestaw jest super.

• 4 years later...

Może komuś się przyda - rozmiar i model pozytywne zaskoczenie - zarówno asfalt, jak i lekki teren (las, szutry)

90F0C4F4-C047-42E0-B0D0-457F5CCDE640.jpeg

8E5093A6-590F-44CF-A32E-4EE3FFCC739B.jpeg

Mozesz pomierzyc ile zostaje miejsca ?

Z jakim ET flgi ?

Co do uwarunkowań to warto uświadomić sobie przeliczenie (teoretyczne z rozmiaru) średnic:

215/60/16 (fabryka)
664,4 mm

205/70/15 (fabryka)
668 mm

215/65/16

685,9 mm

195/80/15
693 mm

215/75/15
703,5 mm

215/70/16
707,4 mm

jeżdżę na 215/65/16 przy ET 40 szer 7 i jest ok

na felgach z WRX ET 55 przód ocierał od wewnątrz- brakowało pewnie z 5mm, więc przy felgach z forka powinno być ok