Skocz do zawartości

Opony


Grzegorz Jendro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakie są zalecane opony do oryginalnych felg Subaru do Legacy IV (17" aluminiowe 7" szerokości), obecnie mam na zimę 215/45

Czy na lato zalecany jest taki sam rozmiar? Chciałbym nieco większą oponę na lato(ujawniają się wszystkie dziury na drogach) oraz nieco szerszą by chroniła rant felgi, czy 215/50 wystarczyło by?

Czy pogorszą się właściwości jezdne?

Jaki jest zalecany rozmiar opony przez Subaru?

Przepraszam za te być może głupie pytania ale taki ze mnie człowiek, że najpierw muszę mieć pewność zanim coś zrobię :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

WITAM!

Mam pomysl :D a mianowicie chce zalozyc opony 255/55/17 lub 275/55/17 do mojego subaraka. ale nie bardzo wiem czy to pojdzie i czy licznik nie bedzie wariowal, czy nie bedzie ocierania przy duzym skrecie. Felgi tez chce zmienic na lato wiec kwestia tylko w dopasowaniu tego wszystkiego, dziekuje za odpowiedz ``jesli taka nadejdzie z waszej strony``.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens na takie walce? Koleiny przejmują prowadzenie nad autem i spalanie większe. Sam też chce zmienić opony na szersze i felgi na wieksze, bo mam standardowe 205/55/R16, ale dla mnie max rozsadna szerokosc to 225, a chyba zostane przy zalecanych przez producenta 215/45/R17 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!

 

Mam pomysl :D a mianowicie chce zalozyc opony 255/55/17 lub 275/55/17 do mojego subaraka. ale nie bardzo wiem czy to pojdzie i czy licznik nie bedzie wariowal, czy nie bedzie ocierania przy duzym skrecie. Felgi tez chce zmienic na lato wiec kwestia tylko w dopasowaniu tego wszystkiego, dziekuje za odpowiedz ``jesli taka nadejdzie z waszej strony``.

 

Pozdrawiam

Fabrycznie w H6 215/55 R17 a ja teraz na zimę mam 215/60 R17 i jest ok

Edytowane przez KrisKristoffers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!

 

Mam pomysl :D a mianowicie chce zalozyc opony 255/55/17 lub 275/55/17 do mojego subaraka. ale nie bardzo wiem czy to pojdzie i czy licznik nie bedzie wariowal, czy nie bedzie ocierania przy duzym skrecie. Felgi tez chce zmienic na lato wiec kwestia tylko w dopasowaniu tego wszystkiego, dziekuje za odpowiedz ``jesli taka nadejdzie z waszej strony``.

 

Pozdrawiam

 

poczytaj również co w temacie Twojego pomysłu / opony nie homologowane do Twojego modelu / myśli Twój ubezpieczyciel, oczywiście  

"odpukać" ale żeby nie było... "że nie wiedziałem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich, zostałem szczęśliwym posiadaczem Subaru Legacy IV kombi 2009 r AT 2.0 150km :) Kupiłem go na zimówkach 215/45 R17, ale w związku z tym, że zbliża się wiosna trzeba dla autka kupić nowe buty:) w związku z tym, że autem często będzie jeździła moja małżonka (a ona wyjątkowo dobrze wybiera wszystkie dziury na jezdni) chciałbym zakupić troszkę większy profil. Czy podejdzie oponka 225/55 R17??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kamil Romaniewicz napisał:

Witam wszystkich, zostałem szczęśliwym posiadaczem Subaru Legacy IV kombi 2009 r AT 2.0 150km :) Kupiłem go na zimówkach 215/45 R17, ale w związku z tym, że zbliża się wiosna trzeba dla autka kupić nowe buty:) w związku z tym, że autem często będzie jeździła moja małżonka (a ona wyjątkowo dobrze wybiera wszystkie dziury na jezdni) chciałbym zakupić troszkę większy profil. Czy podejdzie oponka 225/55 R17??

 

za szerokie, chyba, że chcesz mieć większe spalanie i gorsze przyspieszenie i walkę z koleinami. Ja mam na lato 215 i myśle, że więcej bym nie chciał mieć. Standardowo montowane jest 205 szerokości. 

 

Większy profil to nie koniecznie szersza opona. Mam zimówki w rozmiarze 205/50/R17. Generalnie sprawdź co masz na słupku drzwi na naklejce, jakie homologowane rozmiary i się tego lepiej trzymaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się nie zgodzić z tym co wyżej. Założyłem 225/45/17 i nie ma problemów z koleinami, nic nie obciera, przyciera. Nie odnotowałem większego spalania i gorszego przyśpieszenia (o ile w przypadku naszych mułów można mówić o odnotowywaniu jakichkolwiek różnic w przyśpieszeniu). Porównuję do 215/55/16 bo takie miałem w zeszłym sezonie na lato i zimę. Na plus dużo pewniejsze prowadzenie i to jest wyczuwalne od razu, ale pewnie sporą robotę robi też sama opona.

 

A co do przypadku Kamila, nominał masz 215/45/17. W porównaniu do 225/45/17 to tylko 1.4% różnicy, ale porównując do 225/55/17 to aż 8%. Pewnie nie będzie tarło, ale nie wiem czy to najlepszy wybór...

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kamil Romaniewicz napisał:

Witam wszystkich, zostałem szczęśliwym posiadaczem Subaru Legacy IV kombi 2009 r AT 2.0 150km :) Kupiłem go na zimówkach 215/45 R17, ale w związku z tym, że zbliża się wiosna trzeba dla autka kupić nowe buty:) w związku z tym, że autem często będzie jeździła moja małżonka (a ona wyjątkowo dobrze wybiera wszystkie dziury na jezdni) chciałbym zakupić troszkę większy profil. Czy podejdzie oponka 225/55 R17??

 

Ja mam 2008 2.0D. Oryginalnie był na 215/45/R17, ale w homologacji ma dopuszczalny jeszcze rozmiar 205/55/R16 i takie mam zimówki.

Jak byś chciał, to mam do sprzedania nowiutkie Dunlopy w oryginalnym rozmiarze, ale mają specjalny rant chroniący felgę przed uszkodzeniami.

Opony nowiutkie, nigdy nie założone, z normalną gwarancją producenta, a skłonny jestem je oddać poniżej ceny rynkowej.

Kupiłem dla siebie, ale mnie w międzyczasie samochód zdenerwował dość kosztowną awarią (nie, silnik się nie rozleciał) i postanowiłem się z nim rozstać, więc zakładanie nowych opon i to najwyższej klasy trochę mija się z celem.

Jedyny problem, to że jesteś nieco daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, palmall napisał:

nominał masz 215/45/17

 

a to przepraszam, myślałem, że nie ma różnicy między sedanem, a kombi. 

 

Co do tych kolein to ja nie mam żadnych problemów na 205, a 215 już ściąga, ale mam na niskim profilu (215/40/R18) i z dość sztywnym rantem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 

Dnia wtorek, 28 marca 2017 o 12:32, palmall napisał:

Założyłem 225/45/17 i nie ma problemów z koleinami, nic nie obciera, przyciera.



 

Potwierdzam. Na rynku ilosc opon 225/45 jest chyba nieco wieksza niz 215/45 ;)



 

T.


 

Edytowane przez Tummi
Formatowanie txtu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ilu użytkowników tyle opinii. Co dla Was przemawia za kupnem szerszych opon?

 

Ja widzę takie minusy:

- cena

- zmieniają się właściwości samochodu w zakrętach

- koleiny

- spalanie

- brak homologacji producenta

 

plusy:

- lepsze hamowanie przy większym styku z asfaltem

- lepiej wygląda :D

- może pewniejsze prowadzenie na autostradzie, ale nasze auta się nie rozpędzają powyżej 200 raczej wiec..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu 225/45 byly tansze niz 215/45, takze pierwszy "minus" to plus. Roznicy na poziomie 1cm szerokosci (~5%) IMHO nie czuc w cywilnym aucie. Ale zawsze to pare mm wiecej gumy miedzy dziura w jezdni a felga :)

 

T.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tummi napisał:

Swego czasu 225/45 byly tansze niz 215/45, takze pierwszy "minus" to plus.

 

Moje nadal są tańsze od odpowiednika 215 o ponad 70 PLN na sztuce.

Zupełnie nie rozumiem tego argumentu ze zmienianiem właściwości samochodu w zakrętach. Chyba na plus... ? Bo ja zdecydowanie odczuwam że auto lepiej się prowadzi na nowym, szerszym, komplecie. 

I nie rozumiem argumentu z koleinami. Znaczy że co? Robię szersze koleiny niż przy 215? Zrobiłem już z 1000km na nich i w ogóle nie odczuwam faktu istnienia kolein. Mit jakiś.

I kolejnego argumentu nie czaje. Spalanie. Nie potwierdzam że pali więcej, nie ma żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3/31/2017 o 20:48, Kamil Romaniewicz napisał:

220 km.... to nie daleko:D większym problemem że pisałeś że w oryginalnym rozmiarze... czyli pewnie profil 45... a ja chyba zakupie 205/50/R17

W oryginalnym. Ja jestem raczej za niezmienianiem tego co zostało zaprojektowane. Na zimę mam 205/55/R16 (drugi homologowany rozmiar), a lato na oryginalnych 215/45/R17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się z pytaniem. Muszę kupić nowe letnie gumy. Auto - Legacy IV wagon 2.0R. Do tej pory jeździłem na Good Year 215/45 R17 na standardowej feldze 7x17JJ i jeździło mi się dobrze. Chcę poczytać na czym Wy jeździcie w tym modelu i tym rozmiarze, żeby zasięgnąć czyjejś opinii, bo prawdę mówiąc niewiele kompletów zjeździłem w życiu, choć jest to moje drugie auto. Zależy mi na trwałości, wytrzymałości, ale też na bezpieczeństwie, szczególnie w deszczu, maksymalna prędkość to sprawa drugorzędna bo nie jeżdżę szybciej niż pozwalają na to przepisy i stan dróg. Indeks głośności pomijam bo to sprawa komfortu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...