Skocz do zawartości

USA a mienie przesiedleńcze.... kilka pytań


Piskoor

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś czas przyjdzie pewnie pora na wymianę ktoregoś z subaraków na nowszy model i nasuwają mi się pytania...

 

Mam siostrę w Stanach....  jest obywatelka amerykańska ale polskiego obywatelstwa się nie zrzekła...

Dzięki temu mogę chyba sprowadzić auto na mienie przesiedleńcze pod jej "papiery" 

Czy tak ??

 

Jak wygląda wtedy kwestia opłat i ewentualnych ograniczeń..

 

i druga sprawa...

załóżmy że wybrałem sobie samochód który na aukcji kosztuje 15 tys USD

kupuje go moja siostra... i sprzedaje mi go np za 4 tys USD

od czego płacę wszystkie opłaty ?

 

i ostatnie... ile kosztuje obecnie transport samochodu ze stanów ?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie przepisy nie zmienily w ciagu ostatnich lat, ale jak moj ojciec wyslal samochod do Polski piec lat temu to musial byc jego wlascicielem przez rok (rejestracja i ubezpieczenie na niego). Po roku zrobil darowiznę dla swojej córki i chyba nie bylo w tym przyadku jakichs wiekszych oplat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka, pół roku musi być właścicielem, oraz musisz przedstawić zaświadczenie potwierdzające pobyt poza obszarem celnym Polski. Nie płacisz tylko cła, akcyza i Vat dalej są do zapłacenia. Twoja siostra nie może ci go sprzedać, nie ściągniesz go wtedy na mienie ponieważ ona musi go odebrać w Polsce. Kontener kosztuje od 700 do 1200 $ zależy jaka firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewny co do tej akcyzy i Vatu? Jak kupujesz auto to od razu placisz podatek w USA, dlaczego mialbys placic jeszcze raz podatek w Polsce od samochodu, ktory jest twoja wlasnoscia?

Co do cen kontenerow, za jedno auto, to zalezy jeszcze skad i dokad wysylasz. Z Chicago do Warszawy kosztuje okolo $1600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcyzy nie płacisz jeśli :

 


  • samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego tej osoby;
  • samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu poza terytorium państwa członkowskiego lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;
  • osoba ta przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2;
  • osoba ta przebywała poza terytorium państwa członkowskiego lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu;
  • samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy od dnia jego przywozu na terytorium kraju.

To że zapłaciłeś podatek w stanach to nie znaczy że tu nie zapłacisz ;) Przy normalnym sprowadzeniu auta tak czy siak płacisz, co więcej przy prowadzeniu auta do portu w Polsce (nie wiem jak jest w przypadku mienia przesiedleńczego) urząd celny ma 5 lat na zakwestionowanie wartości auta :) są to rzadkie przypadki pewnie ale tak jest w prawie, bezpieczniej do Niemiec. 1600 $ za kontener to dość dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usciślę...

 

 

są dwie opcje...

albo ściaga na mienie przesiedlenia... i po jakims czasie wynikającym z ustawy go odkupię

 

albo "ona" kupuje mi auto w stanach i go odsprzedaje za np 1/4 wartości...

wtedy w papierach mam że kupiłem sobie auto za np 4000 USD i od tej wartości place wszystkie opłaty...  ?

Zawsze mogłem przecież kupić auto np z "uszkodzonym" silnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piskoor 1.Pamietaj ze w dowod rejestracyjny wbita jest pieczatka ze auto jest zwolnione z oplat celnych i nie mozna wg. prawa nikonu uzyczac lub wynajmowac.

 

2.Urzed celny ma prawo do weryfikacji ceny od jakiej clisz auto. Jesli wartosc rynkowa to 70000 zl a ty masz papiery ze kupiles za 4000$ to licz sie z tym ze wezwo goscia by ocenil wartosc auta nimo ze jest uszkodzone i wtedy wyliczaja nowa wartosc do oclenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwieję wasze wątpliwości. Żeby sprowadzić auto na mienie osoba musi przebywać  w US minimum 12 miesięcy (trzeba to udokumentować np rachunkami ;telefon mieszkanie itd ) ,auto musi być zarejestrowane na tą osobę pełne 6 miesięcy - papiery , bardzo restrykcyjne i dopiero po tym czasie można je wysłać do Polski. Nie płaci się nic: ani cła ,ani vatu ,ani akcyzy (sprawdzone). Auta nie wolno sprzedać przez rok . Osoba przesiedlająca się musi odprawić auto osobiście,żadne upoważnienia nie przechodzą.Auta można wysyłać na pokładzie (nie polecam ) albo w kontenerze ( polecam bo można dodatkowo wrzucić duuużo fajnych rzeczy,które np.pokryja nam transport ).Ceny które podał Bolo są z sufitu i nie istnieją od przynajmniej 8-10 lat. Więcej ew. na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sufitu to jest chyba twoja wiedza, polecam sprawdzić informacje a później się wypowiadać jeżeli chodzi o transport ;)

Edytowane przez Bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywalec ma rację. Rok temu ściągałem do kraju forka na mienie. Zasady j.w. Najbezpieczniej sprowadzić auto na siostrę. Po roku zrobić darowiznę i po kłopocie. Minusem jest to, że przez rok czasu tak naprawdę nie masz prawa użytkować tego auta. Tylko siostra.

Opłaty portowe, miejsce w kontenerze, odbiór w Warszawie to koszt około 1800 $.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stankiew62 nie wiem czy chodziło Ci o mój wpis ,ale masz rację. Bolo, ile razy sprowadzałeś auto z US ( na mienie lub bez ) ?Bo ja wielokrotnie z racji tego,że jestem "prawie " amerykaninem i wszystkie procedury mam dobrze przeświczone. :P Jak znasz firmę ,która przywiezie Ci kontener z np.Chicago ( przez Baltimore - główny  port wysyłki ) do Warszawy w cenach ,które podałeś to upiję Cię do nieprzytomności. :drunk:

Edytowane przez fedex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chwila mówimy o koszcie kontenera a nie całego transportu. Laweta w stanach z tego co wiem to koszt ok 1$ za mile, podaje 4 strony z cenami za kontener o których mówiłem (nie o kosztach transportu auta)

 

http://www.carpaka.com   Tutaj możemy sobie policzyć na kalkulatorze wszystkie opłaty

http://www.autaipaczki.com/kontenery.html

http://regiomoto.pl/portal/eksploatacja/samochody-z-usa-koszty-sprowadzenia-i-pulapki-poradnik  Artykuł z przed 3 lat, nie z przed 8-10 ;)

http://www.ankaja.pol2.com/a_usa02frachty.php   Tutaj wpisując lokalizacja aukcji Chicago, port wyjścia New Jersey, port docelowy Gdynia wychodzi nam jasno kontener 1050 $ koszt transportu 700 $

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku mówimy o całkowitych, a nie częściowych kosztach transportu auta z US do Polski w kontenerze,a nie na pokładzie( gdzie podczas podróży może Ci zniknąć pól auta ), bo tyle realnie trzeba zapłacić - na dziś to +/- 1800-2000$ i taniej tego nie zrobisz.Dochodzą do tego jeszcze opłaty na miejscu. Podajesz linki do firm ściągających szroty z Copart-u ,których normalny człowiek w US nawet nie dotyka .Na Copart-cie i paru podobnych aukcjach rozbitków kupują tylko handlarze-gównozjady z takich potęg ekonomicznych jak Polska,Litwa,republiki  post ZSRR, Rumunia,kraje afrykańskie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...