Jump to content
adaś

Jakie opony zimowe do szuwarka (było: Zimówki)

Recommended Posts

Ja w tym roku zakupiłem i testuję Nexen Winguard Snow G WH2 made in Korea. Ostatnio po opadach śniegu miałem okazję pojeździć rodzinnie po ubitym śniegu, mokrym po soli oraz roztopionym. Jak do tej pory wrażenia jak najbardziej pozytywne.

Takie czasy, że opony premium po dwóch sezonach i relatywnie niskim przebiegu nadają się na śmietnik. Z drugiej strony nigdy bym już nie kupił drugi raz takich opon - ale jak, to mówią "kto bogatemu zabroni":)

Odebralem opony - Dunlop Winter Sport 5. Drugi taki komplet w karierze mojego Levorga. "Stary" komplet mialem od pazdziernika 2016, wytrzymal przebieg 22.000 km, zszedl do wysokosci bieznika 5,75-5,8mm (graniczne 4mm). Bardzo intensywne opady sniegu w Austrii wymusily kupno nowego kompletu, gdyz na starym jezdzilo sie autem jak na mydle - zbyt niski profil, twardniejace brzegi i wytarte lamele. 

Bardzo pozytywnie widze naped Levorga w kontekscie tego, ze kola nie byly zamieniane osiami przod/tyl, a mimo to opony zuzyly sie bardzo rownomiernie - 5,7-5,8mm. Ku mojemu zdziwieniu gumiarz nie mial problemow z zaprogramowaniem na nowo oryginalnych czujnikow opon. 

Co polecacie do imprezy?:D stosunek ceny do jakości 90% jazda po mieście raz na jakiś czas test napędu i zabawa po wszelkich bezdrożach rozmiar 15

W dniu 19.05.2019 o 16:25, Tokio34 napisał:

Co polecacie do imprezy?:D stosunek ceny do jakości 90% jazda po mieście raz na jakiś czas test napędu i zabawa po wszelkich bezdrożach rozmiar 15

Premium: Nokian WR D3, WR D4, Snowprof
Ekonomicznie: Dębica Frigo 2 

W dniu 19.05.2019 o 16:25, Tokio34 napisał:

A do mojej babci (OBK 2018)? Po mieście nie jeżdżę prawie wcale... Ktoś tutaj polecał Nokiany i faktycznie (przynajmniej na oponeo) są jako "polecane" i w całkiem niezłej cenie bo ok 500zł za sztukę ale ile w tym prawdy a ile marketingu?

6 godzin temu, przemo_pl napisał:

A do mojej babci (OBK 2018)? Po mieście nie jeżdżę prawie wcale... Ktoś tutaj polecał Nokiany i faktycznie (przynajmniej na oponeo) są jako "polecane" i w całkiem niezłej cenie bo ok 500zł za sztukę ale ile w tym prawdy a ile marketingu?

Miałem je już w 3 autach, teaz są też w Forku.

W styczniu w Zakopcu, nie było drogi gdzie nie dało się wjechać. Nawet oblodzone podjazdy nie robiły na nich większego wrażenia.

Ps. Jak coś to w Piasecznie jest siedziba głównego dystrybutora, mają lepsze ceny ;)

Edited by Sinner
  • Thanks 1

10 godzin temu, Sinner napisał:

Ps. Jak coś to w Piasecznie jest siedziba głównego dystrybutora, mają lepsze ceny ;)

Say no more! Aż przejadę się w jakieś luźniejsze popoludnie, żeby sprawdzić. Dzięki za cynk :)

Nokiany są bardzo dobre tylko szybko się zużywają, wg mnie. 

Śnieg i błoto pośniegowe nie robi na nich wrażenia. Na suchym asfalcie czuć, że auto troszkę pływa, ale nie jest to jakoś mega mocno wyczuwalne.

Czy do forestera używacie opon z dodatkowym oznaczeniem "suv" czy bez tego?

Ja wybieram opony z nośnością co namniej 101 i z oznaczeniem XL - extra load. Oznaczenie SUV nie jest chyba zestandaryzowane i to producent je sobie umieszcza na wybranych oponach, żeby klientowi łatwiej było wybrać opony do swojego auta.

Godzinę temu, świeżak napisał:

opon z dodatkowym oznaczeniem "suv"

to tylko marketing

Często SUV to po prostu opony XL.

W dniu 22.10.2019 o 20:29, ewemarkam napisał:

Często SUV to po prostu opony XL.

ale za dodatkową opłatą :biglol:

witam jestem przed wyborem opon zimowych do obk falken lub cooper które wybrać

pytasz o markę czy konkretne modele? ;)

o modele cooper weathermaster wsc 255/60 r18 100t a falken eurowinter hs01 suv

Cytat

Zakładam, że chodziło o 225/60R18 ;) Jak przewidujesz sporo jazdy po śniegu, to Cooper chyba będzie lepszym wyborem. Za to wśród moich znajomych i rodziny w tym roku Nokian został zastąpiony Goodyear'em ;)

Edited by PR7EMEK

Zastanawiam się nad Nokian Weatherproof, w teście wyżej poradziła sobie całkiem nieźle jak typowa zimówka.  Mam zamiar pojeździć jeszcze Outbackiem max 2-3 lata, i nie wiem czy warto znowu inwestować na wiosnę w komplet letnich opon, ktoś ma jakieś spostrzeżenia jak się jeździ na nich w sezonie letnim? Jak z głośnością, subiektywne odczucia z prowadzenia?

Odnośnie opon wielosezonowych jest osobny temat. Teraz na szybko go nie zjadę. Ale jest, bo nim się posiłkowałem gdy kupowałem opony.

@kreit zapytaj kolegę @Szürkebarát bo on ma takie w swoim XV (tam też jest temat o oponach zimowych). Ktoś ze Szczecina też miał takie w forku i polecał.

Edited by PR7EMEK

1 godzinę temu, kreit napisał:

Zastanawiam się nad Nokian Weatherproof, w teście wyżej poradziła sobie całkiem nieźle jak typowa zimówka.  Mam zamiar pojeździć jeszcze Outbackiem max 2-3 lata, i nie wiem czy warto znowu inwestować na wiosnę w komplet letnich opon, ktoś ma jakieś spostrzeżenia jak się jeździ na nich w sezonie letnim? Jak z głośnością, subiektywne odczucia z prowadzenia?

Mam je dopiero co założone więc ze śnieżną zimą jeszcze się nie spotkałem, z latem również. Opony są miękkie więc latem... też będą miękkie ;) . W silnym deszczu już jechałem ale nie miałem wtedy okazji do mocnych hamowań więc trudno mi cokolwiek powiedzieć jak się trzymają drogi. Trochę jestem zawiedziony hałasem jaki wytwarzają (69dB na etykiecie), myślałem, że będą cichsze ale dramatu nie ma. Na zakrętach trochę bardziej je słychać. Letnie Yokohamy są głośniejsze.

24 listopada mam SJS, może po tym będę miał coś więcej do powiedzenia na temat moich Nokian WeatherProof.

Edited by Szürkebarát
Doprecyzowanie

Na FXT mam od wiosny nowe Micheliny Cross Climate  AO  XL w tym rozmiarze.., i do dej pory są super, czekam na zimę to będę mógł powiedzieć coś więcej..;)

Edited by Dzik44

28 minut temu, rosaskc napisał:

Jest, ale od 2013 roku nic nie było pisane ;)

https://forum.subaru.pl/topic/64071-opony-całoroczne-opinie/

NIe mogę teraz znależć ale był takowy całkiem świeży no ale nie ważne. Przepraszam

18 minut temu, Dzik44 napisał:

Na FXT mam od wiosny nowe Micheliny Cross Climate  AO  XL w tym rozmiarze.., i do dej pory są super, czekam na zimę to będę mógł powiedzieć coś więcej..

Miałem w poprzednim samochodzie takowe, przejeżdżone 2 lata na nich, lepszych opon nigdy nie miałem. Gdyby były tańsze to wziąłbym do swojego a takto mam Vredstein Quatrac 5. Michelin dawały nawet radę w Szczyrku zimą w samochodzie przednionapędowym.

Edited by ewemarkam
  • Upvote 1