Skocz do zawartości

Jakie opony zimowe do szuwarka (było: Zimówki)


adaś

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w tym roku zakupiłem Outbacka 1998 2.5 przede wszystkim z myślą o terenie, w którym mieszkam - podkarpackie, dużo stromych podjazdów (pierwszy bezpośrednio przed domem, drugi 200 metrów dalej... i tak dalej ;), nieodśnieżone drogi, itp.

Po poprzednim właścicielu samochodu odziedziczyłem zimówki 215, które jednak nie zachowują się najlepiej. W związku z tym planuje nabycie czegoś węższego (felga standardowa 15x6) .

I teraz mam pytanie czy 205 czy może 195? Chyba wolałbym 195 ale jest problem z oponami - 195/70R15 nic nie znalazłem, 195/65R15 jest sporo tylko nie wiem czy nie będą za małe?

Będę wdzięczny za poradę odnośnie rozmiarów (co do marki to zawsze uda się wypracować jakiś kompromis) biorąc pod uwagę to co wspomniałem czyli trudny teren.

 

--

Pozdrawiam

Jaki jest seryjny rozmiar opon w tym modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w tym roku zakupiłem Outbacka 1998 2.5 przede wszystkim z myślą o terenie, w którym mieszkam - podkarpackie, dużo stromych podjazdów (pierwszy bezpośrednio przed domem, drugi 200 metrów dalej... i tak dalej ;), nieodśnieżone drogi, itp.

Po poprzednim właścicielu samochodu odziedziczyłem zimówki 215, które jednak nie zachowują się najlepiej. W związku z tym planuje nabycie czegoś węższego (felga standardowa 15x6) .

I teraz mam pytanie czy 205 czy może 195? Chyba wolałbym 195 ale jest problem z oponami - 195/70R15 nic nie znalazłem, 195/65R15 jest sporo tylko nie wiem czy nie będą za małe?

Będę wdzięczny za poradę odnośnie rozmiarów (co do marki to zawsze uda się wypracować jakiś kompromis) biorąc pod uwagę to co wspomniałem czyli trudny teren.

 

--

Pozdrawiam

Jaki jest seryjny rozmiar opon w tym modelu?

 

Według tabliczki znamionowej na drzwiach 205/70R15 - zarówno letnie jak i zimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy - mam okazje dobrze kupic 225/50/17 zima dunlop sp winter sport m3 - mam felgi aulu 17tki standard od wrx 2001. Czy z taką oponą (oprócz oszukiwania lekko na tacho) nie bedzie problemow? Szukam kogos, kto latal na takim szerokim biezniku zima. Wiem, że generalnie lepiej byłoby kupić 16tki, bo felga mniejsza, wiekszy profil itd, ale chyba nie chce inwestowac w caly drugi komplet a tu mam mozliwosc miec opony (jak nówki - 8,5mm bieznika) za 60% ceny nówki. Prosze o powazna porade i z gory dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy - mam okazje dobrze kupic 225/50/17 zima dunlop sp winter sport m3 - mam felgi aulu 17tki standard od wrx 2001. Czy z taką oponą (oprócz oszukiwania lekko na tacho) nie bedzie problemow? Szukam kogos, kto latal na takim szerokim biezniku zima. Wiem, że generalnie lepiej byłoby kupić 16tki, bo felga mniejsza, wiekszy profil itd, ale chyba nie chce inwestowac w caly drugi komplet a tu mam mozliwosc miec opony (jak nówki - 8,5mm bieznika) za 60% ceny nówki. Prosze o powazna porade i z gory dzieki!

Tą szerokość jeszcze szło by jakoś przeboleć, ale z tym profilem będzie to za duże koło i zdemolujesz nadkola :idea: Ja bym odradzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Czy czas juz na zmianę na letnie sandały ? Dziś jest plus 7 st. C

A za 3-4 dni ma wrócić zima :wink:

moje Pirelli Carving przestają trzymać :? Suchy lub lekko mokry asfalt to nie jest ich żywioł :roll:

Noga z gazu większy odstęp i trzeba te parę dni wytrzymać - zawsze to łatwiej niż na letnich po śniegu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorwalem w sumie Dunlopy Wintersporty 205/50/17 uzywane, ale w stanie jak nowe. Bylem w polsce na swieta wiec wytestowalem na sniegu i stwierdzam ze bylo to bardzo mile przezycie :) niestety w UK sniegu brak a co gorsza temperatury zaczynaja isc w gore, tak wiec szukam juz letnich opon ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jak glosi staroslowianskie przyslowie: sanie szykuj latem, a woz - zima :mrgreen:

 

zalapalem sie na wyprzedaz zimowych opon i zakupilem zimowki do Subarakow na nastepny sezon... po doswiadczeniach ostatniej zimy (DUUUUZO sniegu i nie zawsze w czas rozczyszczone drogi) zdecydowalem sie na tzw. "miekkie" zimowki...

do Forka zakupilem GY UltraGrip Ice+ 205/70-R15 100T XL (przesiadam sie z R-16 na R-15 :D ), a do Imprezy - Conti Viking Contact5 195/60-R15 92T XL

 

dotychczas w Forku jezdzilem na 215/60-R16 99H XL Yokohama AVS Winter (3 sezony) i powiem, ze bylem bardzo pozytywnie zaskoczony tymi oponami... choc sa to raczej zimowe "asfaltowki", to dawaly rade w roznych warunkach, nawet podczas gololedzi (tj.kiedy pada cos w rodzaju drobnego deszczu i marznie :o )

 

Impreza smigala na 195/60-R15 88Q Conti Viking Contact3 (4 sezony) i jak dla mnie ta miekka zimowka byla bardzo ok (poza suchym asfaltem), wiec po prostu zmieniam na nowszy model tej samej opony :)

 

 

p.s. lukass, co powiesz na moj wybor? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eddie_gt4,

 

mi tak udało się kupić opony do darmowozu, ale to jeszcze przed sezonem. Zapłaciłem za pirelli sottozero 195/65r15 z bieżącej produkcji koło 170-180 pln. Potem cena "promocyjna" wynosiła 230 pln

 

btw, jedne z najlepszych zimówek z całej mojej historii z zimowymi oponami.

na tyle są dobre, że skrótem dzielnicowym wyjeżdżały auta 4x4 z zimówkami, niektóre fwd oraz mój darmowóz :mrgreen:

 

zwykły wyjazd mega korek a skót luzik. Pierwszego dnia kupę osób próbowało i nic :mrgreen:

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja prosze was zakupilem do Soula Hankook I-cept EVO 205/55/16 i powiem wam ze jest to rewelacyjna opona - daje rade na gololedzi, kopnym sniegu i asfalcie - jest bardzo miekka, dlatego tez juz od paru tygodni jezdze na letnich Nexenach 225/45/18 (takowe dostalem przy zakupie auta - jakos nie jestem specjalnie zadowolony, ale trzeba je zjezdzic), coby tamtych nie zabic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. lukass, co powiesz na moj wybor? :P

Że takie opony to zalety mieszkania w Burundi - jak spadnie śnieg to możesz przyjechać do PL i pojedynek na śniegu/lodzie z kazdym innym Subarakiem z standardowymi zimówkami to będzie "kopanie leżącego" :twisted:

od paru tygodni jezdze na letnich Nexenach 225/45/18 (takowe dostalem przy zakupie auta - jakos nie jestem specjalnie zadowolony, ale trzeba je zjezdzic)

Uważaj na mokrym, bo wtedy to łyżwy nie opony. Widać Kia dała 18" do auta gdzie na heble wchodzi 15", ale w kosztach poszli po bandzie i dali najch....e opony jakie produkują w Korei (choć i tak większość w fabryce w chinach) :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od paru tygodni jezdze na letnich Nexenach 225/45/18 (takowe dostalem przy zakupie auta - jakos nie jestem specjalnie zadowolony' date=' ale trzeba je zjezdzic)[/quote']

Uważaj na mokrym, bo wtedy to łyżwy nie opony. Widać Kia dała 18" do auta gdzie na heble wchodzi 15", ale w kosztach poszli po bandzie i dali najch....e opony jakie produkują w Korei (choć i tak większość w fabryce w chinach) :evil:

 

no niestety

 

Soul jest bardzo nadsterowny (dziwne przy przodoosce) i na tej oponie wogole ma happytail :) ostatnio sie przekonalem wchodzac na eSke na TT z srodkowego pasa do prawego :mrgreen: musialem troche sie shamowac przy wiekszej predkosci w luku i dupka uciekla :mrgreen:

 

a kontrola trakcji jednak daje chwile zanim kaganiec zalozy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać Kia dała 18" do auta gdzie na heble wchodzi 15"

 

i to jest dramat dzisiejszego świata :evil:

 

jak będę kupować następne auto to lista pytań będzie głównie do serwisu :twisted:

 

na 15" to tarcza 270-280mm DRAMAT i weź tu zatrzymaj auto które pewnie waży 1300-1400KG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w forku S-t jest 260mm...

 

no to kto chce mój kpl setup z forka xt 2006r

 

przód 294mm i tył 266 czy jakość tak plus graty od bębnów plus tarcze tył

 

calkim niezłe klocki hamulcowe, zaciski sprawne, po przeglądze w ASO z wymienionym 1 cylinderkiem plus uszczelka.

 

dorzucę wszystko co mi pozostało bo stockowych hamulcach. :mrgreen:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 15" to tarcza 270-280mm DRAMAT i weź tu zatrzymaj auto które pewnie waży 1300-1400KG

prosze mi tu nie obrazac R-15 :wink:

u mnie pod R-15 siedzi dokladnie to samo co w Twoim Forku - 294mm + 4-tloczki :P

 

-- 5 kwi 2011, o 18:34 --

 

p.s. lukass, co powiesz na moj wybor? :P

Że takie opony to zalety mieszkania w Burundi (...)

zawsze mozna wpasc do Burundi po dobre zimowki, nie jest az tak daleko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

albo powyginane stalówki :mrgreen:

 

edit: faktycznie, wchodzą nawet tarcze 308mm :shock:

 

-- 06 maja 2011, 06:37 --

 

mam złe informacje :|

 

moje p7 kilka razy pomęczone orneta/rusocin podobno mają nadwyrężone wewnętrzne struktury. Na wyważarce opone lekko chodzi lewo prawo.

 

kierownica nie drga przy 120 natomiast przy 140w górę delikatne drgania idą na auto i traci się pewność prowadzenia

 

lukass,

 

oglądałem te continental sport contact 2 w std nośności i nie mają rantu ochronnego :shock: :shock: :shock: :shock:

 

szukam opon nie choinkowych bo się nie stabilnie prawadzą

 

szukam opon z 3 poważnymi rowkami ala p7 re050a chyba sp01

w rozmiarze 215/55r17 XL z indeksem V lub W

 

liczą się tylko poważnie producenci. Nie wiem co sądzić o nokian.

 

w CNF wszystkim wciskają vredstein a skoro są ich dystrybutorem to nie traktuję ich zachwalań poważnie.

 

Yokohamy nie chce, miałem już s.drive i tak jak napisłem wyżej w prowadzeniu do continentala to przepaść.

 

teoretycznie er300 były by ok. Boje się, że mogę je popsuć jak p7, że będą za słabe na rzadkie bo rzadkie zabawy

 

jak widać sam nie wiem czego chcę...

 

lukass, poleć coś koledze 8)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...