Skocz do zawartości

Jakie opony zimowe do szuwarka (było: Zimówki)


adaś

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, xoxo napisał:

Zależy mi na półce premium, jeżdżę głównie poza miastem po dziurawych i załatanych jak kot napłakał gminnych drogach z poboczami jakby pług je zaorał, trelince, kocich łbach, leśnych ścieżkach – z rzadka zdarzy się autostrada lub krajówka.

To może powinieneś rozejrzeć się za oponą AT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, xoxo napisał:

Zastanawiam się, czy nie weszłaby do mnie opona 215/60 r 17, bo trochę tam miejsca jest do kielicha amortyzatora (ok. 5 cm),

Max co mi się udało wcisnąć to Grabbery w rozmiarze 215/75/15, są to większe koła od rozmiaru który podałeś(215/60/17) o 14mm na średnicy, także pod kielich wejdą.

Jeszcze kwestia ET felgi, ale jak oryginał to powinno być ok.

Takie balony są idealne na wszystkie najgorsze warunki, niestety na zakrętach trzeba co nieco uważać:faja:

 

IMG_20201120_164330_resized_20210805_075014572.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/9/2022 at 12:03 PM, ipsx82 said:

To może powinieneś rozejrzeć się za oponą AT

Wydaje mi się, że właśnie takich szukam – Yokohama, Bridgestone.

Czy możesz jakieś polecić?

 

On 11/9/2022 at 1:00 PM, koziolek said:

Max co mi się udało wcisnąć to Grabbery w rozmiarze 215/75/15, są to większe koła od rozmiaru który podałeś(215/60/17) o 14mm na średnicy, także pod kielich wejdą.

Jeszcze kwestia ET felgi, ale jak oryginał to powinno być ok.

Takie balony są idealne na wszystkie najgorsze warunki, niestety na zakrętach trzeba co nieco uważać:faja:

 

IMG_20201120_164330_resized_20210805_075014572.jpg

Jak było w Twoim przypadku, ile miałeś dystansu do kielicha? I zdaje się, że wsadziłeś Grabbery, ponieważ masz je na mniejsze feldze?

Co masz na myśli poprzez większą ostrożność na zakrętach? Rozwiń proszę.

 

W zasadzie, to okazuje się, że do kielicha mam 3 cm. Na moje oko laika profil 60 powinien wejść i zostawić u mnie 2 cm dystansu. Felgi mam oryginalne, jak na drugim foto.

image.thumb.jpeg.839973941f5dc04c4471719bff0afbf5.jpegimage.thumb.png.e1ecd97b6bd8908b0dfe95bb98dc0af3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 14:35, xoxo napisał(a):

Co masz na myśli poprzez większą ostrożność na zakrętach? Rozwiń proszę.

W Twoim przypadku, ze względu że niewiele zwiększasz profil opony nie powinieneś odczuć różnicy, ale w moim przesiadka z 17stek na 15stki i opona o wysokim profilu, opona podwija się przy szybkich rondach i traci przyczepność.

Weź pod uwagę że każda opona AT(all terrain) nie jest stricte zimówką i nie zapewnia właściwości trakcyjnych takich jak opona zimowa w warunkach zimowych, trzeba troszkę wolniej na zakrętach/rondach, trzeba też wcześniej zaczynać hamować.

Z tego co piszesz o warunkach w jakich się przemieszczasz to ATek jest jak skrojony na miarę, ale trzeba brać pod uwagę to co napisałem wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że mój nagły problem łapie się w ten temat ;-)  Wczoraj przez swoją głupotę uszkodziłem jedną zimówkę w rozmiarze 205 60 16 Matador Sibir Snow, 5mm bieżnika. Nie chce kupować całego zestawu 4 opon, chce dobrać dwie w miarę świeże używki z takim samym obwodem. Moje mają obwód 202.5cm, zadzwoniłem do dwóch osób które chciały zmierzyć obwód na swoich oponach które oferują na sprzedaż i u nich przy tym samym rozmiarze i 5mm bieżnika obwód to 205cm. Może ktoś kto ma opony w tym samym rozmiarze, poratuje i zmierzy jaki u niego jest obwód? Jakby miał coś w przedziale 202-203cm i podał nazwę tych opon to byłbym super wdzięczny.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i samochód

 

Brak opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy coś ktoś z własnego doświadczenia może powiedzieć o Kormoranie Snow? 

Do FWD potrzebuję. 

 

Screenshot_20221205_203733.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 14:35, xoxo napisał(a):

Wydaje mi się, że właśnie takich szukam – Yokohama, Bridgestone.

Czy możesz jakieś polecić?

I co wybrales? Miales juz jakies jazdy na sniegu? G015 wystepuja tez w formacie 215/60/16, ktorych obwod odpowiada twoim obecnym oponom.

U mnie w OBK 06 siedzi 215/60/17 , ale chce wrocic do natywnego rozmiaru takiego jak twoj. Po dwoch zimowych sezonach na G015 moge je smialo polecic do spokojnej jazdy. Na ubitym jak i glebokim sniegu nigdy nie mialem niespodzianek.

Na mokrym niestety droga hamowania jest wydluzona (testowane w porownaniu do innych aut/opon na plycie poslizgowej na ODJ).

Na sliskim tez jest slabo ale tutaj chyba zadna caloroczna sie nie wykazuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/5/2022 at 9:33 PM, tomislaw538158391 said:

I co wybrales? Miales juz jakies jazdy na sniegu? G015 wystepuja tez w formacie 215/60/16, ktorych obwod odpowiada twoim obecnym oponom.

U mnie w OBK 06 siedzi 215/60/17 , ale chce wrocic do natywnego rozmiaru takiego jak twoj. Po dwoch zimowych sezonach na G015 moge je smialo polecic do spokojnej jazdy. Na ubitym jak i glebokim sniegu nigdy nie mialem niespodzianek.

Na mokrym niestety droga hamowania jest wydluzona (testowane w porownaniu do innych aut/opon na plycie poslizgowej na ODJ).

Na sliskim tez jest slabo ale tutaj chyba zadna caloroczna sie nie wykazuje?

Kupiłem Bridgestone Blizzak LM005 215/55/17 z Run Flat.

 

Mieszkam w Słupsku, więc u nas ostatni tydzień to zima niczym w górach. Auto na tych oponach trzyma się jak pociąg torów. Fakt, że nie jechałem jeszcze drogą inną niż osiedlową pokrytą śniegiem z lodem po spodem – na ulicach przeważa śnieg lub breja. Hamuje też bardzo ładnie – jednak mając na liczniku prędkość typowo miejską.

 

Napiszę więcej za kilka dni, bo będę jechać w trasę (S-ką) i ocenię głośność (tylko trzeba wziąć poprawkę, że muszę wyregulować drzwi i szyby, bo mają luzy, zwłaszcza szyby – nie trzymają idealnie pionu, więc zakładam, że nie tłumią, tak jak powinny).

 

Pozdrawiam

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa zrobiona, ok. 250 kilometrów. Jezdnia była raz czarna, raz biała od zamieci śnieżnej, raz z breją – taka zimowa, jak to podczas opadu śniegu z deszczem albo suchego śniegu (wyglądającego jak kulki styropianu) naniesionego przez wiatr.

Oponki bardzo fajne, na S-ce czy obwodnicy trójmiejskiej 100-120 ze spokojem, kiedy inni prawym pasem kilkadziesiąt km wolniej, auto pewnie się prowadziło. Tak samo na ślimakach podczas wjazdu/zjazdy z trasy szybkiego ruchu.

Nie wyprzedzałem na wariata lewym niewyjeżdżonym pasem (na dwupasmówce), na jednopasmówce nie było problemu jak koła wjeżdżały na zaśnieżony środek jezdni (przerywane pasy).

 

Głośne, jak to zimówki, ale bez przesady. Jak podreperuję szczelność drzwi, to będzie jeszcze lepiej.

 

Ciekawe, że samochód jest bardziej zrywny na czarnym asfalcie, lekkie wciśnięcie gazu i szarpie, jak Reksio szynkę. Na letnich Yokohamy tego nie odczułem – ale one mają 6 lat i nie miałem okazji jechać na innych zimówkach – to mój pierwszy 4x4, więc moja opinia może być przerysowana.

 

Pozdrawiam

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witajcie !

Od kwietnia tego roku jestem szczęśliwym posiadaczem Subaru Outback M19 3.6R

Samochód jest z Kanady. Trafił do mnie na zimówkach Yokohama które musiały zostać zutylizowane ze względu na bardzo niski bieżnik.

Według producenta samochód powinien mieć opony to 225/60R18 100 H

 Opony letnie jakie zakupiłem to Continental UltraContact 225/60R18 100 H  FR z których jestem bardzo zadowolony, szczególnie na mokrej nawierzchni.

Dylemat jaki posiadam to zakup opon na zimę. Jest bardzo mały wybór opon zimowych w rozmiarze jaki przewidział producent z klasy premium i średniej.

W kilku sklepach internetowych głownie są tylko 2 opony :

Yokohama 225/60R18 BlueEarth V905 100H

Kleber 225/60R18 Krisalp HP3 SUV 100H

Zdecydowanie więcej jest opon z indeksem 104 H XL lub 104 V XL.  

W związku z powyższym opony zimowe jakie chce kupić to:

Nokian 225/60R18 Snowproof 2 SUV M+S 104H XL  (produkcja w Finlandii)

Yokohama 225/60R18 BluEarth-Winter V906 SUV  104H XL

Pirelli 225/60R18 SCORPION WINTER 2 104H XL

Obawiam się tylko , czy opony  104 H XL nie będą zbyt sztywne, zbyt „twarde”, a co za tym idzie będą mniej komfortowe podczas jazdy  pod kątem nierówność na jezdni, łat które czasem mocno wystają, nierównych przejazdów  tramwajowych (wystające tory) itp., ogólnie wszystkie nierówności  jakie możemy spotkać w naszym kraju.

 Czy waszym zdaniem lub z waszego doświadczenia zakup opon z indeksem nośności wyższym niż zalecany fabrycznie czyli 104 H XL może odczuwalnie wpłynąć na komfort jazdy ? czy  te wszystkie nierówności  staną się bardziej odczuwalne na oponach  z wyższym indeksem nośności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TWKL Ja przejeździłem już dwie zimy na oponach Bridgestone Blizzak LM005 225/60 R18 104 V XL, i jestem zadowolony, moją opinię możesz przeczytać na wcześniejszej stronie. Jakoś nie zarejestrowałem różnic na plus czy minus, jeśli chodzi o komfort jazdy, w porównaniu z innymi oponami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kytutr napisał(a):

@TWKL Ja przejeździłem już dwie zimy na oponach Bridgestone Blizzak LM005 225/60 R18 104 V XL, i jestem zadowolony, moją opinię możesz przeczytać na wcześniejszej stronie. Jakoś nie zarejestrowałem różnic na plus czy minus, jeśli chodzi o komfort jazdy, w porównaniu z innymi oponami. 

a jak zużycie? Widziałem opinie, że strasznie "lecą", ale to różne doświadczenia mają ludzie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MrJ napisał(a):

a jak zużycie? Widziałem opinie, że strasznie "lecą", ale to różne doświadczenia mają ludzie :)

blizzak lm 005  najbardziej ścierające się opony jakie miałem -opona na 12 miesięcy użytkowania-poważnie. Po  sezonie ( jazda od października do kwietnia )   zostało ich 6 mm  po kolejnym już nie było mi dane sprawdzić. Jest to bardzo dziwne bo poprzednie zimowki blizzaki lm 32 wytrzymały 5 lat użytkowania a jak je "utylizowałem" widoczna była jeszcze śnieżynka na bieżniku więc teoretycznie były jeszcze sprawne jako zimowki. Myślałem że trafiłem na felerną partię ale moje doświadczenia potwierdzaj wpisy ludzi w necie. 

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2023 o 14:48, Karas napisał(a):

blizzak lm 005  najbardziej ścierające się opony jakie miałem -opona na 12 miesięcy użytkowania-poważnie. Po  sezonie ( jazda od października do kwietnia )   zostało ich 6 mm  po kolejnym już nie było mi dane sprawdzić. Jest to bardzo dziwne bo poprzednie zimowki blizzaki lm 32 wytrzymały 5 lat użytkowania a jak je "utylizowałem" widoczna była jeszcze śnieżynka na bieżniku więc teoretycznie były jeszcze sprawne jako zimowki. Myślałem że trafiłem na felerną partię ale moje doświadczenia potwierdzaj wpisy ludzi w necie. 

No i oponki zmierzone - po 2 sezonach zostało mi 6mm bieżnika. Mogłem się nie opierdzielać z wymianą na letnie w tym roku, to pewnie więcej bym miał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kytutr napisał(a):

po 2 sezonach zostało mi 6mm bieżnika. Mogłem się nie opierdzielać z wymianą na letnie w tym roku, to pewnie więcej bym miał

Wszystko zalezy ile ktos jezdzi .Jak juz pisalem mi do tej wartosci zeszly w 1 sezon. 3 mm w sezon to imo cos nie tak. Byc moze to opona tylko na srogie zimy gdzie warto ja zakladac jak na dworze jest -  15, -20 stopni. Nie wiem . Wiem natomiast ze warunki zimowe w moim regionie wystepuja / moga wystepowac od pazdziernika do kwietnia. Opona nie jest zla , jest cicha, na mokrym i sniegu niezle sobie radzi ale z tak szybko znikajacym bieznikiem to zabojstwo dla portfela jest. W tych pieniadzach mozna miec opone ktora jest rownie dobra a wytrzyma te 4-5 sezonow. Ja nie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...