Skocz do zawartości

Jakie opony zimowe do szuwarka (było: Zimówki)


adaś

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Jeździł ktoś na kleber kristal hp3? Jak to się sprawuje na lodzie, śniegu? Może ktoś jeździł jakimś subarkiem na nich bez żadnych systemów, jak wrażenia z hamowania, zakrętów na deszczu/śniegu? Niestety na michelin nie mogę sobie pozwolić i szukam czegoś budżetowego a na daną chwilę można kupić w dość fajnych pieniądzach nowe opony z 2017.

 

https://www.oponeo.pl/dane-opony/kleber-krisalp-hp3-195-55-r16-91-h-xl#146577260

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin MG napisał:

Czy ktoś z was może miał lub ma na Fotesterze założone te opony ?

Jezeli tak proszę o wasze opinie 

 

Pozdrowienia 

 

IMG_2988.PNG

 

Miałem w którymś z OBKów 225/60/17 - do dosyć miękkiego setupu zawieszenia w US spec b.fajne na asfaltach różnych jakości, precyzyjne, cichsze niż głośniejsze :)

Nie odczułem jakiejś mega różnicy po zmianie z letnich P7, które mają dosyć sztywne ścianki.

Nie wiem jak z trwałością, bo przejechałem <10.000km od nowości, nie wiem jak w głębokim śniegu.

Jak dobra cena to brać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz zamiar poruszać się po prawdziwym śniegu / błocie posniegowym bierz opony zimowe z bieżnikiem w kształcie  jodełki >>> ( symetryczny kierunkowy) IMO Te asymetryczne to nadają się wyłącznie do jazdy po mieście podczas łagodnej zimy za to są ciche...

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karas napisał:

jeżeli masz zamiar poruszać się po prawdziwym śniegu / błocie posniegowym bierz opony zimowe z bieżnikiem w kształcie  jodełki >>> ( symetryczny kierunkowy) IMO Te asymetryczne to nadają się wyłącznie do jazdy po mieście podczas łagodnej zimy za to są ciche...

Potwierdzam, asymetryczne dobre są do miasta, albo na autostradę, natomiast w śniegu nie dają już takiej przyczepności, jak kierunkowe "jodełki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także rozglądam się za zimówkami ...

Posiadam forka sf podniesionego 3 cm za pomocą podkładek i przy oponie 215/65r16 mam jakieś takie puste nadkole ;) Standardowa opona do tego modelu 215/65r15 ma 660mm. Przerabiał ktoś może temat opon o profilu wyższym od podanego. Ciekawe czy nie obcierałoby przy wysoko profilowych 15" np. 215/80/r15 ? = 725mm, czyli o 3,2cm wyżej na każdą ze stron ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.08.2017 o 09:29, grzesius88 napisał:

Ja od siebie moge polecic polska debice frigo 2 po sniegu idzie jak czolg,na mokrym tez spoko, na suchym trzeba troche wolniej bo ma miekki bok i strasznie buja ale jestem z wyboru bardzo zadowolony. Jezdzielem na 195/65/15 

 

 

Ja jeszcze nigdy nie słyszałem dobrego słowa o debicy.

Edytowane przez Hiszpanu
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również mogę  polecic frigo jako budzetową opcję. W śniegu auto idze jak złe na mokrym raczej słabo, mają miękkie ścianki i. Ale jeżeli ktoś musi wybierać pomiędzy tania chińską oponą , starym leżakiem magazynową a nową  Dębicą to zdecydowanie warto kupić polski produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2017 o 19:42, elmo napisał:

Potwierdzam, asymetryczne dobre są do miasta, albo na autostradę, natomiast w śniegu nie dają już takiej przyczepności, jak kierunkowe "jodełki".

IMG_3012.thumb.PNG.ce3d5eb0be376c0f0bf7fc6920cbd1ed.PNG

Dnia 26.08.2017 o 19:42, elmo napisał:

Potwierdzam, asymetryczne dobre są do miasta, albo na autostradę, natomiast w śniegu nie dają już takiej przyczepności, jak kierunkowe "jodełki".

Dzięki za podpowiedz.

zapomnialem o tej dobrej zasadzie 

 

Ponieważ jest to mój pierwszy suv i auto z 4x4 warto podpytać.

Ceny opon są różne i tak sobie myśle że znalazłem coś dla siebie.

Jezeli kupię te opony to po zimie dodam swoją opinie.

 

p.s Nadal szukam złotego środka 

IMG_3012.PNG

Edytowane przez Marcin MG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, suberet napisał:

 

Dziwię się jak można kupić opony z indeksem E, jak Dębica Frigo2, na deszcz i jeszcze chwalić je, że dobrze trzymają na mokrym. :blink:

 

jeździłeś na tych Dębicach że się wypowiadasz czy tylko internetowy  teoretyk z Ciebie ? Bo ja je mam w 2 aucie i jakieś kosmicznej przepaści pomiedzy zimowymi bridgestonami blizzakami które mam na XV nie czuje, do tego stopnia że moimi następnymi zimówkami w Subaru albo na co tam zmienię XV  będą właśnie te Dębice. IMO to całkiem niezła opona w bardzo przystępnym budżecie. Nie jest to klasa premium i nikt tego od  niej nie oczekuje. W warunkach zimowych sprawuje się naprawdę bardzo dobrze i nie kosztuje majątku. Na pewno 100x lepszy wybór niż zakup opony chińskiej a nawet nie wiem czy nie lepszy wybór niż zakup opony Premium - bo tak jak napisałem wyżej jakiejś strasznej różnicy pomiędzy oponami klasy premium które mam na XV nie czuje/widze, kosztują mniej, produkowane są w PL, zima w moim mieście trwa 3 miesiące max a i w warunkach mocnej zimy tzn kopnego śniegu ( często śmigam w zimie na narty w okolice kotliny kłodzkiej lub Muszyny ) sprawują  się bardzo dobrze

Z ciekawosci zerknąłem na strone Debicy

https://www.debica.com.pl/opony/_23?tt=193&profile=55&type=2&width=225&diameter=17

gdzie tam  widzisz indeks E przyczepności ? :rolleyes:

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karas napisał:

jeździłeś na tych Dębicach że się wypowiadasz czy tylko internetowy  teoretyk z Ciebie ? Bo ja je mam w 2 aucie i jakieś kosmicznej przepaści pomiedzy zimowymi bridgestonami blizzakami które mam na XV nie czuje, do tego stopnia że moimi następnymi zimówkami w Subaru albo na co tam zmienię XV  będą właśnie te Dębice. IMO to całkiem niezła opona w bardzo przystępnym budżecie. Nie jest to klasa premium i nikt tego od  niej nie oczekuje. W warunkach zimowych sprawuje się naprawdę bardzo dobrze i nie kosztuje majątku. Na pewno 100x lepszy wybór niż zakup opony chińskiej a nawet nie wiem czy nie lepszy wybór niż zakup opony Premium - bo tak jak napisałem wyżej jakiejś strasznej różnicy pomiędzy oponami klasy premium które mam na XV nie czuje/widze, kosztują mniej, produkowane są w PL, zima w moim mieście trwa 3 miesiące max a i w warunkach mocnej zimy tzn kopnego śniegu ( często śmigam w zimie na narty w okolice kotliny kłodzkiej lub Muszyny ) sprawują  się bardzo dobrze

Z ciekawosci zerknąłem na strone Debicy

https://www.debica.com.pl/opony/_23?tt=193&profile=55&type=2&width=225&diameter=17

gdzie tam  widzisz indeks E przyczepności ? :rolleyes:

Ja o deszczu a ty o śniegu. Chyba dlatego się nie rozumiemy.:)

No i nie doczytałeś, że ja piszę o Frigo 2, a ty o Frigo HP2. O Frigo 2 pisał @grzesius88, a ty się podłączyłeś z pochwałami zaczynającymi się od "Ja również mogę polecić Frigo 2.....",

Po śniegu i tak jeździ się wolniej, więc tu daje radę prawie każda w miarę dobra opona zimowa, w tym i Dębica. Podobnie na suchym. Prawdziwym sprawdzianem jakości opony jest jednak mokra nawierzchnia. Mokry asfalt mamy na drodze bardzo często, więc logicznym jest brać ten parametr pod uwagę. Nie wszyscy o tym pamiętają i w ogóle wiedzą, stąd moje zdziwienie.

Tabela ze  strony Dębicy nie zawiera dla mnie najważniejszego parametru, którego podawanie jest OBOWIĄZKIEM  producenta, czyli właśnie przyczepności na mokrym. Oni w tej tabeli mają jakąś "przyczepność", ale wybacz, po takiej firmie spodziewał bym się poważniejszego potraktowania klienta. Co to znaczy "przyczepność" w ich tabeli? W jakich warunkach, do czego jest ta przyczepność?

Jak kupujesz nowe opony masz na nich naklejki z trzema parametrami - ekonomia, przyczepność na mokrym i hałaśliwość. Kupiłeś opony i nie wiesz jaką mają klasę przyczepności na mokrym?????? Frigo 2 ma E, a Frigo HP klasę B. To kolosalna różnica i całe twoje pouczanie mnie bierze w łeb, ;) bo ja też ten model uznaję za bardzo dobry zakup. Jednak dla siebie wolał bym Nokiany WR D4. Mają tylko jeden minus - można trafić na wyprodukowane w Rosji, a ja bandytów wspierać nie lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, suberet napisał:

Mają tylko jeden minus - można trafić na wyprodukowane w Rosji, a ja bandytów wspierać nie lubię.

No to z Dębicą też źle trafiłeś, bo to koncern Goodyear, czyli bandyci jeszcze gorszego sortu... :D

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz co to znaczy ta "przyczepność" bo:

13 godzin temu, suberet napisał:

Jak kupujesz nowe opony masz na nich naklejki z trzema parametrami - ekonomia, przyczepność na mokrym i hałaśliwość

i twój wywód na ten  temat to odwracanie kota ogonem kolego i bezsensowne bicie piany :)

13 godzin temu, suberet napisał:

Kupiłeś opony i nie wiesz jaką mają klasę przyczepności na mokrym?????? Frigo 2 ma E, a Frigo HP klasę B. To kolosalna różnica i całe twoje pouczanie mnie bierze w łeb, ;) bo ja też ten model uznaję za bardzo dobry zakup. Jednak dla siebie wolał bym Nokiany WR D4. Mają tylko jeden minus - można trafić na wyprodukowane w Rosji, a ja bandytów wspierać nie lubię.

Jak wyżej , każda  zakupiona opona Dębicy ma naklejkę  z wyżej  wymienionymi parametrami identyczną jak jakakolwiek inna opona sprzedawana na terenie naszego kraju i  dobrze o tym wiesz. Moim  celem  nie  było pouczanie kogokolwiek tylko rzetelny opis zachowania się tej  opony w warunkach zimowych - nie na zasadzie opona musi być zła bo  to  Dębica , produkt polski więc na pewno jest gorsza od wszystkiego  innego. - guzik prawda, opony  na  prawdę dobre i godne polecenia . Czasy kiedy polskie wyroby są gorsze od zagranicznych mamy już dawno za sobą..

A faktycznie opony o jakich pisze to dębica frigo hp 2 :hi:

Edytowane przez Karas
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kambol napisał:

No to z Dębicą też źle trafiłeś, bo to koncern Goodyear, czyli bandyci jeszcze gorszego sortu... :D

Cóż..... z ideologią nie będę dyskutował. Szczególnie z tą z Kremla. ;)

 

Godzinę temu, Karas napisał:

Dobrze wiesz co to znaczy ta "przyczepność" bo:

i twój wywód na ten  temat to odwracanie kota ogonem kolego i bezsensowne bicie piany :)

Jak wyżej , każda  zakupiona opona Dębicy ma naklejkę  z wyżej  wymienionymi parametrami identyczną jak jakakolwiek inna opona sprzedawana na terenie naszego kraju i  dobrze o tym wiesz. Moim  celem  nie  było pouczanie kogokolwiek tylko rzetelny opis zachowania się tej  opony w warunkach zimowych - nie na zasadzie opona musi być zła bo  to  Dębica , produkt polski więc na pewno jest gorsza od wszystkiego  innego. - guzik prawda, opony  na  prawdę dobre i godne polecenia . Czasy kiedy polskie wyroby są gorsze od zagranicznych mamy już dawno za sobą..

A faktycznie opony o jakich pisze to dębica frigo hp 2 :hi:

Szkoda, że dopiero później napisałeś że chodzi ci o Frigo HP2. Nie było by całej tej dyskusji. :)

Tak, domyślam się co znaczy "przyczepność" w tabeli Dębicy. Tyle, że klient nie ma się domyślać, tylko OBOWIĄZKIEM producenta jest podać jasno co to są za parametry. Dziwne, ze na naklejkach potrafią to oznaczyć, bo wymusza to na nich norma, ale w swojej tabelce to już róbta jak chceta.

I proszę, nie sugeruj, że mam coś do Dębicy, bo to nasze a nie zagraniczne. Na ich oponach ( i innych polskich) zjeździłem przez całe moje prawie 30 lat za kółkiem kilkaset tys. km. Niemniej, pomijając patriotyzm, Frigo HP2 mocno różni się od Frigo 2, a o niej tu cała dyskusja. Ta druga nie jest zbyt dobra na deszczu i o czym tu dyskutować? Do jazdy po dziadkowemu polecam ją jak najbardziej, ale ja, pomimo, że jestem od wielu lat dziadkiem, tak nie jeżdżę, więc Frigo HP2 jest tu zdecydowanie lepszym wyborem.

Nieco lepszym i tylko nieco droższym są Nokiany WR D4, o których wspomniałem. Moje Nokiany się już kończą, może więc zdecyduję się na Frigo HP2. Ale myślę też o oponach wielosezonowych. Sam nie wiem, co wybrać, bo nie zdejmuję zimówek na lato, a Nokiany okazały się świetne i w lecie. No i trwałe. Dwa lata na felgach, przejechane ponad 85kkm i jeszcze 3mm bieżnika. Ciekawe czy Frigo tyle wytrzymają?

Edytowane przez suberet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, suberet napisał:

Nieco lepszym i tylko nieco droższym są Nokiany WR D4, o których wspomniałem. Moje Nokiany się już kończą, może więc zdecyduję się na Frigo HP2. Ale myślę też o oponach wielosezonowych. Sam nie wiem, co wybrać, bo nie zdejmuję zimówek na lato, a Nokiany okazały się świetne i w lecie. No i trwałe. Dwa lata na felgach, przejechane ponad 85kkm i jeszcze 3mm bieżnika. Ciekawe czy Frigo tyle wytrzymają?

czy wytrzymają tyle co Nokian  tego nie wiem. Natomiast musisz mieć świadomość -i zapewne ją masz, że Nokian to marka premium, natomiast Dębica to marka  budżetowa.  Zestawianie Nokiana z Dębicą to tak jakby zestawiać Mercedesa glk  z Dacią Duster Więc też nie można od Dębic  oczekiwać parametrów opon Nokian -  bo  jaki byłby sens zakupu Nokianów  jakby połowe tańsze Dębice oferowały dokładnie to  samo - coś za coś -dlatego też  frigo 2 maja między innymi  przyczepność  E a nie A, czy  na  stronie internetowej informatyk zapomniał dopisac "na mokrym",  ale kosztują odpowiednio mniej.  Niemniej jednak jeżeli chodzi o cena/jakość Dębice  są imo  bezkonkurencyjne i nie  powinno się tego producenta opon skreślać na starcie. ( chińskich nawet  nie  biorę pod  uwagę) Bo nie każdy tak dobrej  opony jak  Nokian potrzebuje, podobnie jak  nie każdy potrzebuje tak dobrego auta jak  wspomniany wyżej mercedes :)

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suberet napisał:

eeee taaaam, różnica pomiędzy nimi to tylko 17zł/szt. Na Oponeo.B)

https://www.oponeo.pl/wybierz-opony/s=1/zimowe/t=1/osobowe/p=2/nokian,debica/r=1/205-55-r16

https://www.oponeo.pl/wybierz-opony/s=1/zimowe/t=1/osobowe/p=2/nokian,debica/r=1/225-55-r17

 

hmm ja tam widze różnice około 100pln  na oponie pomiędzy Nokianem a Dębicą(czyli około 400pln na komplecie) ale spierał sie nie bede bo przecież każdy szukający sobie sam może sprawdzic i porównacB)

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Karas napisał:

https://www.oponeo.pl/wybierz-opony/s=1/zimowe/t=1/osobowe/p=2/nokian,debica/r=1/205-55-r16

https://www.oponeo.pl/wybierz-opony/s=1/zimowe/t=1/osobowe/p=2/nokian,debica/r=1/225-55-r17

 

hmm ja tam widze różnice około 100pln  na oponie pomiędzy Nokianem a Dębicą(czyli około 400pln na komplecie) ale spierał sie nie bede bo przecież każdy szukający sobie sam może sprawdzic i porównacB)

Ok. Ja porównywałem ceny rozmiaru 195. Czemu? Nie mam pojęcia. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29 August 2017 o 02:55, Kambol napisał:

No to z Dębicą też źle trafiłeś, bo to koncern Goodyear, czyli bandyci jeszcze gorszego sortu... :D

z ciekawości - co masz do Goodyeara ? pytam bo w 2 autach mam zestawy Goodyear - zima / Dunlop - lato ... i teraz nie wiem czemu to źle ? ;-))
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.08.2017 o 22:29, vonda napisał:

z ciekawości - co masz do Goodyeara ?

Do opon GY nie mam nic ;). To był tylko offtop i odpowiedź na poruszoną przez @suberet proweniencję innych producentów:

 

Dnia 28.08.2017 o 20:51, suberet napisał:

Jednak dla siebie wolał bym Nokiany WR D4. Mają tylko jeden minus - można trafić na wyprodukowane w Rosji, a ja bandytów wspierać nie lubię.

 

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...