Skocz do zawartości

Paryż- Dakar indywidualnie?


skrziwan

Rekomendowane odpowiedzi

ekhm, 

 

Temat powstał z czystej ciekawości, fantazji, która narodziła się kilka tygodni temu w mojej głowie po obejrzeniu dokumentu "Dakar 1984". Pomyślałem wtedy "foresterem też dałbym radę, ale trochę wolniej". 

 

Chciałbym zaplanować sobie dłuższe wakacje, koniecznie objazdowe, najlepiej ocierające się o przygodę, albo takową będące, więc czemu nie "paryż dakar"? 

 

Jedyną ofertę biura podróży jaką znalazłem to: http://www.egzotyka.tv/szczegoly_wycieczki174_1__rajd_turystyczny_paryz_dakar_wycieczka_18_dni.html ale cena 3000 dolców od osoby + "większość trasy to dobre drogi asfaltowe" sprawia, że robi się z tego cholernie droga wycieczka po asfalcie, do której trzeba doliczyć jeszcze mnóstwo dodatkowych kosztów... 

 

Szukałem na stronach zagranicznych, ale nie znalazłem żadnych sensownych informacji... 

 

Pytanie, czy ktoś to kiedyś zrobił? czy ktoś o tym myślał? Może planował? 

 

Moje założenia są takie: 

-Przejechać historyczną trasę rajdy Paryż- Dakar

-Zrobić to samemu, ewentualnie z grupką ludzi, którzy by się na to zdobyli.

-Koszty nie mają specjalnie znaczenia, choć zakładam, że poza opłatami za paliwo koszty nie byłyby wyższe od przeciętnych wakacji gdzieś w egzotycznych krajach. Powiedzmy budżet ok 20 000 pln za 2 osoby. 

-Tak ustalić trasę, żeby jednak mieć w razie potrzeby pomoc zapewnioną w ciągu 12 godzin + odpowiednie check-pointy ze stacjami paliw. 

-Zakładam, że samochód skoro robi 20000km bez większych awarii to zrobi je też po pustyni po odpowiednim przygotowaniu, a podstawowe wiadomości, narzędzia, części zamienne można zabrać ze sobą więc o to bym się nie martwił. 

 

Moja Narzeczona puka się palcem w głowę od kilku dni jak jej o tym wspominam, ale w tym roku realizujemy jej pomysł na wymarzone wakacje więc w przyszłym moja kolej :) 

 

Macie coś do dodania w tym temacie? :) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasą historycznego dakaru jeździ Africa Eco Race, ale to wyścig. Pomysł jest super, choć pamiętaj, że Dakar uciekł z Afryki z powodu nerwowych panów z kałasznikowami. Myślę, że jak masz grupę ludzi, to można to zorganizować samemu korzystają ze wsparcia ludzi znających miejscowe realia (czyli nie z mojego). Na forum rajdy4x4 pojawia się dziewczyna z nikiem Nomadka, która organizuje wyjazdy do tej części Afryki. Mnie to kręci, ale ja mam wybór - albo będę miał czas, albo pieniądze :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfik dobrze prawi, na dzisiaj zostaje Ci Maroko.

Pomyśl o przelocie i wynajmie dustera na miejscu bo doprowadzenie samochodu do używalności po piaskowych szaleństwach kosztuje worek pieniędzy. Znajomy mój kupił LRa po pustynnych wyprawach. Dwóch. Lista serwisu, faktur imponująca. Okazało się, że serwis to pakiet przedwyprawowy, a on kupił świeżo po drugiej wycieczce. Leciało po kolei to, co wcześniej wymieniono. 

Gdzieś mam namiary na rezydenta i operatora takich wycieczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzenia co prawda są po to by je spełniać, ale porywanie się samodzielnie na Dakar zakrawa niestety na szaleństwo. Jestem świeżo po przeczytaniu "Piekła Dakaru" Hołka i co prawda nie jest to poradnik, ale nieco otwiera oczy. Stara trasa jest w sumie niebezpieczna. Nieprzygotowanym profesjonalnie samochodem chyba się nie da, chociaż podobno pierwsze starty odbywały się bez mechaników. Poza tym koszta. Jadąc trzeba mieć serwis i sporo części oraz dodatkową pomoc w postaci przynajmniej jednego auta. Można, ale należy się solidnie przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam - miedzy jazdą turystyczną a wyścigiem jest spora różnica, ale fakt, bezpiecznie nie jest. Są przykłady dojechania tam bez wsparcia, w tym fiatem pandą. Ostatnio zacząłem projekt w Afryce i nawet mój kontrahent nie zachęca mnie do wizyty i załatwiamy wszystko przez Skype.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.. Nie ma czegoś takiego,jak historyczna trasa rajdu,bo w każdej edycji biegła ona inaczej. Do Dakaru po zjechaniu z promu w Maroku można zarówno jechać non stop asfaltem,jak i non stop offroadem.. Ale żadne fabryczne Subaru nie przebije się przez wydmy i fesh-fesh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rzadko ostatnio korzystam z internetu i też rzadko się udzielam, ale kiedy wrócę już do siebie przedstawię pewne założenia, które przygotowałem, a które są konieczne do spełnienia tego marzenia:) 

 

Wychodzę z założenia, że wszystko jest wykonalne, a ogranicza nas tylko negatywne myślenie i wyobraźnia. 

 

Sytuacja w Afryce nie jest ciekawa, ale cóż, z racji tego, że zajmuję się pisaniem tylko bardziej mnie to pociąga... 

 

Yanas- oczywiście masz rację z tą trasą rajdu, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest cel. 

Edytowane przez skrziwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze rajd budapeszt-bamako w styczniu każdego roku

http://www.budapestbamako.org/en

 

dość droga zabawa

10 tys to optymistyczna wersja na osobę/całość.
Jedziemy łącznie ok. 20 000 km.

Opłaty rajdowe 1400 euro/zespół (wraz z depozytem), czyli 1500/głowa
2000/uczestnik - to koszty przygotowania zakupionego samochodu, wszyscy tyle płacimy, zakupiony i sprowadzony przez właściciela, który ustalił, że 6000 (3 uczestników) potrzebuje na przygotowanie na 100% do rajdu.

Dochodzą wizy, szczepienia i dodatkowe ubezpieczenia wymagane przez organizatora, paliwo i jakieś sprzęty techniczne, prom, powrót/dojazd do/z Maroka (opcjonalnie)...

 

Kasia- bardzo pomocna i życzliwa kobieta..

 

https://www.facebook.com/pages/Nomad-Instinct-TravelAdventure/88515012758

 

http://www.nomad-instinct.com/pl/

Edytowane przez wojo02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...