Skocz do zawartości

Upgrade podświetlenia zegarów - mały tutorial


sc00by

Rekomendowane odpowiedzi

witam

pytałem kiedyś o opcję wymiany podświetlenia deski , było kilka odpowiedzi ale ledy nie bardzo wchodzą w grę ze względu na kiepskie rozproszenie światła i takie podobne, jednak i tak postanowiłem zmienić to zielone nieco retro podświetlenie , znalazłem pewien tutorial - LINK

nieco stary ale postanowiłem się lepiej przyjrzeć. Gość proponuje diody - Nichia - jeden z najlepszych producentów LED (należy wybrać diody z najwyższej półki aby uniknąć różnicy w jasności oraz co gorsza z przepaleniem diody co będzie skutkowało rozbieraniem całego licznika od nowa i przebudowy wszystkiego - ja jednak nie wstawiłem LEDów)

 

Czas pracy 3-4 godziny zależy od sprawności manualnych (może uda wam się zrobić szybciej ale dokładność musi być :) )

 

Na początku wybrałem niebieskie Nichia chcąc trzymać się projektu jednak sa dwa problemy:

1. zdecydowanie za jasne w nocy na nie oświetlonej drodze razi w oczy nawet przy ciemnym filtrze

2. pod wskaźnikiem paliwa i temperatury za mało miejsca...

 

A więc zdecydowałem zostawić żaróweczki, oraz filtr Congo Blue  jednak ciemny na maxa, efekt na żarówce w ciemności ledwie widzialny, więc do wywalenia, następnie zapodałem Medium Blue i efekt jest jaki jest i mnie zadowala.

 

Pracę zaczynamy od rozbiórki licznika zgodnie ze wskazówkami w w/w linku, następnie za pomocą wacików do uszu oraz zmywacza do paznokci  czyścimy zielone miejsca jak najbardziej starannie się da według filmu LINK (żeby nie był to sam czysty aceton bo okazuje sie że za bardzo rozpuszcza nawet to czego nie chcemy, ja używałem jakiegoś kupionego w kosmetycznym niby mniej inwazyjny więc polecam taki)

 

Podczas czyszczenie dobrze jest użyć patyczków Johnson&Johnson bo w tych z biedronki wata odpada :) Czyścimy jak najlepiej docierając gdzie się da pod plastikowy element który rozprasza światło, nie jest to łatwe ale powoli da się to zrobić, co jakiś czas czyścimy plastik za pomocą papieru i sprayu do szyb - zwilżamy papier i wtykamy między tarczę zegara a plastik i tak aż do skutku. Jeśli zostana jakieś pyłki nie robi to różnicy, u mnie nie było wyczyszczone na tip top było sporo pozostałości ale jest OK. Można się pokusić aby ściągnąć wskazówki i odkręcić zegary wtedy o wiele łatwiej ale moje były na maxa przyklejone i nie dało rady :( Postęp czyszczenia najlepiej sprawdzać latarką podświetlając tarczę i patrzeć jaki jest efekt, jak bezie OK to jedziemy dalej i tak do skutku :)

 

Teraz zostaje nam wyciąć elementy niebieskie.

Nie ma na to patentu, ja poprostu patrząc na fotki starałem się wyciąć podobny kształt, mierzymy cyrklem średnicę zegara (przykładając igłę na śrdek wskazówki) następnie staramy się odrysować kształty jak no fotce na papierze i tak do skutku aż się uzyska pożądany kształt i tutaj moja rada:

*** Wycinamy okrąg z około 2 mm marginesu ponieważ jeśli wytniesz okrąg idelany jak średnica zegara a więc od środka wskazówki po skraj kresek na zegarze to po złożeniu będziesz mieć lekkie poświty od żarówki co wygląda kiepski a więc margines musi być ***

 

Kiedy mamy wycięte i dopasowane szablony przykładamy je i patrzymy czy pokrywa wszystko co ma przykryć jesli tak to jedziemy z z filtrem, a więc cienki marker, robimy obrys, nożyczki i za chwile mamy w końcu nasz filtr :)

 

na koniec delikatnie z pomocą pincety okładamy filtr na miejscu zabezpieczamy malutkimi kawałkami taśmy i składamy licznik.

 

Ja osobiście wymieniłem wszystkie żaróweczki na nowe aby uniknąć szybkiego przepalenia.

 

Podłączmy nasz zegar i lookamy jak działa :)

 

Ja swój rozbierałem 3 razy zanim zrobiłem tak jak chciałem więc dlatego pisze dla Was żebyście nie musieli się katować z tym

 

efekt jest jaki jest i mi się podoba....

 

 

Good Luck

 

93416139501263023075.jpg

 

 

 

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czytałem twój artykuł, przerabialem u siebie różne opcje wiem ze żadne ledowe zamienniki w miejsce żarówek nie dadzą rady Zs małe rozproszone i nierownomiernosc. Pozatym takie gotówce mają najczęściej 12v a powinno być 14, kolejny problem to mega marna jakość. Dlatego użyłem drogich markowych ledow Nichia drogie około 5 zł szt ale działają dobrze, dodatkowo możesz dobrać rezystor na 14v i kazde inne. U mnie trochę to zajelo czasu ale jest ok

 

-==-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...