Skocz do zawartości

XV stuki z prawej strony bagażnika


Maikler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy, więc korzystając z okazji witam wszystkich użytkowników forum :)

 

Od czerwca jestem szczęśliwym posiadaczem Subaru XV 2.0i, jednak do pełni szczęścia brakuje mi rozwiązania problemu dziwnych stuków? Tudzież dźwięku obijania się jakiejś części o część podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Szczególnie wyraźnie słychać ten dźwięk na jednostajnych nierównościach tj. jazda po betonowych płytach, jazda po osiedlowym, nierównym na całej długości asfalcie. Dźwięk ten nie występuje przy jeździe po dobrej nawierzchni oraz co ciekawe np. gdy najadę na studzienkę, pojedynczą dziurę, przejadę po tortach tramwajowych - wtedy nie słychać, a jeśli już, to bardzo rzadko. Niestety przez pierwsze kilka miesięcy użytkowania jeździłem bardzo sporadycznie, dopiero od października jeżdżę samochodem regularnie, więc nie jestem w stanie określić, czy problem występuje od początku. Wydaje mi się, że pochodzi od prawej strony bagażnika.

 

Przy okazji wymiany opon w autoryzowanym serwisie Subaru w Katowicach zgłosiłem problem. Odwiedziłem serwis trzykrotnie, za każdym razem informowano mnie triumfalnie, że problem znaleziono i usunięto. Najpierw serwis twierdził, że to źle wyregulowana klapa bagażnika, potem, że rejestracja, a na końcu, iż jest to belka bezpieczeństwa pod tylnym zderzakiem (przy klepaniu otwartą dłonią w prawą część zderzaka słychać było obijanie się zderzaka o belkę). Zamek bagażnika został wyregulowany, tablica rejestracyjna podklejona, a belka wytłumiona. Serwisant jeździł nawet w bagażniku nasłuchując. Niestety te trzy zabiegi nie pomogły, serwis słyszy to samo co ja (także to nie moja wyobraźnia) i stwierdził, że pozostaje zostawienie auta na cały dzień w serwisie i rozebranie po kolei całego tyłu... na co nie mam póki co czasu i nie jestem pewien, czy chcę żeby mi rozbierano niespełna półroczne auto na czynniki pierwsze. Podwozie zostało dokładnie sprawdzone i wykluczono problem z zawieszeniem. Zresztą nie brzmiało mi to jak zawieszenie.

 

Ze swojej strony sprawdziłem czy nie są to przedmioty wożone w bagażniku - na pewno nie. Jeździłem też bez rolety bagażnika - to również nie to. Podejrzewałem uchwyt środkowego pasa - jeździłem z zapiętym środkowym pasem i to też nie to. Poprawiałem na różne sposoby akcesoryjną matę bagażnika (oryginalna plastikowa mata Subaru, przedłużana na tył siedzeń), sprawdzałem okolice trójkąta, zestawu naprawczego itp. Wyciągnąłem cały ten styropian dostając się do blachy i w różne miejsca na styku plastików z plastikami, czy plastików z blachą podłożyłem kawałki gąbki. Też nie pomogło. Jedyny pomysł jaki mi jeszcze pozostał to wywalenie wszystkiego, położenie tylnych siedzeń, jazda po płytach i, jeśli stuki ustaną, dokładanie po kolei zestawu naprawczego, podłogi bagażnika, maty bagażnika i rolety bagażnika. W innym przypadku oznaczałoby, że jest to rzeczywiście coś od środka, gdzie nie ma dostępu.

 

Problem jest na tyle poważny, że (oprócz faktu, iż mnie to rozprasza podczas jazdy) moi pasażerowie pytają mnie np. czy mam sygnalizację niedomkniętego bagażnika, bo słyszą, że coś stuka z tyłu... W samochodzie za niemal 100.000 zł to jest jak dla mnie niedopuszczalne.

 

I w tym miejscu prośba do Działu Technicznego oraz drogich Użytkowników forum - może ktoś się spotkał z podobnymi objawami i je zidentyfikował i usunął? Może macie jakieś pomysły, które mógłbym przekazać serwisowi, żeby działać "punktowo", a nie rozbierając pół auta na chybił trafił? :(

 

Pozdrawiam

Michał z Katowic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie jestem dzialem technicznym ale zapytanie skierowales rowniez do uzytkownikow wiec sie wypowiem:) Co prawda u mnie cos takiego nie wystepuje ale na twoim miejscu najpierw wyciagnalbym co sie da z bagaznika ( roleta plastikowa mata zestaw naprawczy ,gabka itp) zlozyl fotele na plasko i sie przejechal najlepiej z kims lezacym na zlozonych fotelach -stedy przynajmniej bys wiedzial skad dokladnie pochodzi dzwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie jestem dzialem technicznym ale zapytanie skierowales rowniez do uzytkownikow wiec sie wypowiem:) Co prawda u mnie cos takiego nie wystepuje ale na twoim miejscu najpierw wyciagnalbym co sie da z bagaznika ( roleta plastikowa mata zestaw naprawczy ,gabka itp) zlozyl fotele na plasko i sie przejechal najlepiej z kims lezacym na zlozonych fotelach -stedy przynajmniej bys wiedzial skad dokladnie pochodzi dzwiek

 

Tak właśnie myślałem żeby zrobić, będzie przyjemniejsza pogoda to wyrzucę wszystko z bagażnika, złożę fotele i jeśli stuki ustaną to będę po kolei dokładał wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mój wyraźnie pochodzi od wnętrza bagażnika, tudzież przestrzeni między blachą, a wnętrzem przestrzeni bagażowej. Jak już mówiłem, serwis wykluczył problemy z zawieszeniem, a sam jeździłem z uchyloną szybą i na pewno dźwięk nie pochodzi od zewnątrz, nie jest też aż tak donośny jak ten na filmie. Ale mimo wszystko dziękuję za sugestię :)

 

P.S. Dodam, że na "leżącym policjancie" nie słychać u mnie tego dźwięku, raczej na jednostajnie nierównej nawierzchni. Podejrzewam, że coś zaczyna wpadać w wibrację i obijać się o inny element dając efekt stukania.

Edytowane przez Maikler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...