Skocz do zawartości

EyeSight, czyli Wzrok


Urabus

Rekomendowane odpowiedzi

Urabus, dzięki za ciekawy artykuł. Przepraszam że nie w temacie, ale może byłbyś tak uprzejmy i w wątku o Outbacku MY2015 napisał trochę więcej o wrażeniach z jazdy nowym modelem. Osobiście jestem ciekaw jak to jeździ w wersji benzynowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale czy będzie tak samo jeśli wszyscy będą mieli systemy, ludzie przyzwyczają się do nich i być może przesuną swoją granicę strachu? 
Nie specjalizowałem sie w gdybologii ;) 

Mało w tym gdybania, raczej oczywista oczywistość :P

Proszę, artykuł(trzeba pobrać z linków w tabelce po prawej):

http://journals.lww.com/epidem/Fulltext/2012/11000/Does_Risk_Compensation_Undo_the_Protection_of_Ski.35.aspx#

 

Tematyka trochę inna, bo kaski i narciarstwo, ale z badań wynika jednoznacznie, że zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wpływa na wzrost prędkości jazdy narciarzy

 

http://drianwalker.com/overtaking/

Tu drugie badania, dotyczące kierowców - byli mniej ostrożni wyprzedzając rowerzystów w kaskach(różnica kilku cm względem tych bez kasków).

 

Zakładam, że podobne badania jazdy z systemem i bez potwierdzą, że jego obecność powoduje zmniejszenie granicy strachu i bardziej brawurową jazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urabus, dzięki za ciekawy artykuł. Przepraszam że nie w temacie, ale może byłbyś tak uprzejmy i w wątku o Outbacku MY2015 napisał trochę więcej o wrażeniach z jazdy nowym modelem. Osobiście jestem ciekaw jak to jeździ w wersji benzynowej.

Podpisuję się pod "apelem" :)

Niech będzie z gnojówką w baku, ale jak w porównaniu do obecnego?

Edytowane przez sjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że podobne badania jazdy z systemem i bez potwierdzą, że jego obecność powoduje zmniejszenie granicy strachu i bardziej brawurową jazdę.
Zachowując ostrożność się nie zgodzę. Wzrost natężenia ruchu przydużo mniejszym wzroście infrastruktury raczej ograniczy prędkości, świadomość kierowców na szczęście idzie w stronę bezpieczeństwa i ecodrivingu, zwiększona skuteczność egzekwowania prawa również powinna pomóc. Tyle moich pobożnych życzeń.

 

BTW ciekawe który z dzisiejszych mistrzów poradziłby sobie "na drodze" gdybym zabrał mu ABS, ESP, VDCS, wspomaganie hamulca i układu kierowniczego. I jeszcze przerywacz wycieraczek! A przecież całkiem niedawno tak się jeździło. ;)


 

 

Tematyka trochę inna, bo kaski i narciarstwo, ale z badań wynika jednoznacznie, że zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wpływa na wzrost prędkości jazdy narciarzy
Udowodnić mozna różne tezy, ja twierdzę, że ogólny rozwój sprzętu powoduje wzrost różnych wartości. Jeździsz szybciej bo możesz :) Ale kończę offtop bo mię Urabus pogoni. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ogladam niektorych co batuja 180 w ulewnym deszczu to sie nie dziwie jak dochodza meldunki o zbiorowych karambolazach podczas zlej widocznosci. Brak wyobrazni. Mnie obrocilo o 180 autem jeszcze bez ESP. Cale sczczescie bylo pusto. Pewnych rzeczy sie nie zapomina :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

BTW ciekawe który z dzisiejszych mistrzów poradziłby sobie "na drodze" gdybym zabrał mu ABS, ESP, VDCS, wspomaganie hamulca i układu kierowniczego. I jeszcze przerywacz wycieraczek! A przecież całkiem niedawno tak się jeździło.

I brak synchronizatorów w skrzyni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

BTW ciekawe który z dzisiejszych mistrzów poradziłby sobie "na drodze" gdybym zabrał mu ABS, ESP, VDCS, wspomaganie hamulca i układu kierowniczego. I jeszcze przerywacz wycieraczek! A przecież całkiem niedawno tak się jeździło. ;)

Ja 5 miesiecy temu takie auto sprzedałem. Jedyne co miał z wymienionych rzeczy to wspomaganie hamulców, bo przerywacz od wycieraczek żył własnym życiem ;) Na lodzie i śniegu klepałem tym N-grupowe STi i EVO :yahoo: Się da jak się chce ;)


 

 

I brak synchronizatorów w skrzyni :)

O i tego tez prawie nie miał - tzn miał, ale na krótko szczególnie na 1 i 2 biegu. Redukcje na jedynkę przy 50 km/h raczej im nie pomagały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ABS, ESP, VDCS, wspomaganie hamulca i układu kierowniczego. I jeszcze przerywacz wycieraczek!

Te systemy tylko nas wspomagają, nie podejmują decyzji, są tym samym mniej kontrowersyjne.

 

Fajny byłby system, który najpierw stwierdzi czy kierowca jest świadomy tego co robi, rozpozna czy większe szkody spowoduje awaryjne hamowanie, czy uderzenie w przeszkodę i dopoiero wtedy zareaguje i to już by było coś, a takie "mechaniczne" rozwiązania w stylu jeśli prędkość V >= x a odległość L<=y to trzeba hamować niezależnie od pozostałych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fajny byłby system, który najpierw stwierdzi czy kierowca jest świadomy tego co robi, rozpozna czy większe szkody spowoduje awaryjne hamowanie, czy uderzenie w przeszkodę i dopoiero wtedy zareaguje
   Taki system istnieje. Nazywa się "świadomość i doświadczenie" :)

 

a takie "mechaniczne" rozwiązania w stylu jeśli prędkość V >= x a odległość L<=y to trzeba hamować niezależnie od pozostałych czynników.
to dla mnie są protezy dla gamoni (niestety jeżdżąc po drogach widzi się takich za dużo)

Wiem, że jestem w tej kwestii strasznie konserwatywny, ale już tak mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i można wyłączyć auto hamulec nie wyłączając tempomatu z tego co zrozumiałem :)

Jeśli tak jest to super. Podoba mi się :)

 

włącza się przy każdym uruchomieniu samochodu :(

Nie podoba mi się. Ciekawe, czy da się to jakoś obejść. Np w BMW można tak przeprogramować samochód, że ustawienia SS-mana pamięta z momentu wyłączenia. :)

Niedługo po odpaleniu będzie trzeba odhaczyć całą check listę wyłączając to, co zbędne. :)

Ale w końcu Subaru ostatnio miało jakieś zapędy do lotnictwa :mrgreen:

Edytowane przez sjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie podoba mi się. Ciekawe, czy da się to jakoś obejść. Np w BMW można tak przeprogramować samochód, że ustawienia SS-mana pamięta z momentu wyłączenia. :)

Po gwarancji zapewne tak ;)


Jeszcze jeden filmik, czasami EyeSight ma problemy(pod słońce i w deszczu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasami EyeSight ma problemy(pod słońce i w deszczu)

A to nie fajnie. Bo właśnie wtedy potencjalnie ma największy wpływ na unikanie niebezpieczeństw

 

 

Rozumiem, że tempomat może działać również niezależnie (tzn z wyłączonym) ES?

Edytowane przez sjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to nie fajnie. Bo właśnie wtedy potencjalnie ma największy wpływ na unikanie niebezpieczeństw

 

skoro jestes przeciwny temu systemowi to czemu martwisz sie, ze nie dziala idealnie? ;) 

 

(oczywiscie podpuszczam!)

 

 

Mialem doswiadczenie z podobnym systemem w BMW. Jasne, ze one wszystkie jeszcze sa w w fazie rozwoju i nie dzialaja idealnie (we wspomnianej Beemce gwaltownie zahamowal gdy ja przyspieszalem zeby ominac stojace na moim pasie auto i zdazyc przed nadjezdzajacym z naprzeciwka - musial sie przestraszyc tego stojacego), ale nie zapominajcie, ze natezenie ruchu dzis jest wielokrotnie wieksze niz dawniej. Wtedy byc moze takie systemynie byly potrzebne, ale kierwocy tez nie mieli takiej ilosci czynnikow dekoncentrujacych wokol siebie.

 

Stad tez zgadzam sie, ze kierowca czujny i "dobry" obejdzie sie bez EyeSight. Ale 95% nie sa czujni i dobrzy i jesli chociaz w jednym przypadku na tysiac pomoze uratowac zycie, to juz warto...

 

A moze za 10 lat juz asystenci beda doskonali i nie beda nas wyreczac wtedy kiedy nie musza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro jestes przeciwny temu systemowi to czemu martwisz sie, ze nie dziala idealnie? ;)

Bo pewnie będę musiał z nim żyć ;)

 

(oczywiscie podpuszczam!)

wiem :)

 

(we wspomnianej Beemce gwaltownie zahamowal gdy ja przyspieszalem zeby ominac stojace na moim pasie auto i zdazyc przed nadjezdzajacym z naprzeciwka - musial sie przestraszyc tego stojacego)

I to jest to, czego najbardziej się obawiam. A teraz dołóż do tego np mnie na zderzaku, który stwierdził, że gość przede mną nie jest palcem robiony, i pojedzie i on i jeszcze ja ... :dobranoc: .

 

Co oczywiście nie zmienia faktu, że dalsza część Twojej wypowiedzi jest również prawdziwa (aż zieloną dałem). W końcu:

 

"Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera” "

Edytowane przez sjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sympatycznie napisane, dzięki :).

Ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak kilku wypowiadających się wyżej kolegów, jestem sceptyczny wobec systemów robiących coś za mnie. Jak na przykład hamowanie mnie i "kastrowanie", kiedy chcę się na skręconych kołach dynamicznie włączyć do ruchu. Bo system "uważa" moje zachowanie za potencjalnie niebezpieczne. System panie.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A moze za 10 lat juz asystenci beda doskonali i nie beda nas wyreczac wtedy kiedy nie musza :)

To może warto poczekać 10 lat z zakupem nowego Subaru (tudzież innego auta z podobnymi systemami) i poczekać aż owe systemy będą dopracowane? ;)

 

Dopóki nie będzie to wprowadzone na dużą skale do samochodów doputy nie będzie to dopracowane.

za 10 Lat zapomnij że będziesz miał jakiś wpływ na systemy których będzie dużo więcej i będą ingerować w prowadzenie samochodu jeszcze bardziej niż te obecne :) 

 

fajnie wszystko opisane, i generalnie system mi się podoba i chciał bym go mieć w swoim samochodzie ze względu na tempomat.

Poza tym panowie nie zapominajcie o tym że nam jak nam ale znamienitej części kierowców ten system uratuje życie lub zdrowie, sami widzicie co się dzieje na ulicach, i sami kiedyś będziecie mieli okazje poczuć lub usłyszeć od kogoś że miał farta bo gościowi samochód sam wyhamował przed wjazdem w wasze ukochane auto.

 

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

za 10 Lat zapomnij że będziesz miał jakiś wpływ na systemy których będzie dużo więcej i będą ingerować w prowadzenie samochodu jeszcze bardziej niż te obecne :)

Bez przesady, 10 lat to nie przepaść ;)

Pewnie będę jeździł 9 letnim Subaru i nie będę miał większych zmartwień od tych jak permanentnie wyłączyć automatyczne hamowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy 10 Lat temu pomyślał byś o tym że:
Samochód będzie sam hamował i będzie widział zagrożenia

Samochód będzie mógł jeździć na światłach drogowych jednocześnie nie oślepiając jadących w tą samą stronę i w przeciwną i sam będzie to regulował?

Samochód będzie kontrolował jazdę po pasach ruchu oraz rozpoznawał znaki
Samochód będzie widoczny na monitorze do o koła jak z kamery zamontowanej na dachu 360"
Samochód będzie pomagał wyjeżdżać tyłem z między zaparkowanych dwóch samochodów informując czy lewa i prawa strona są przejezdne ?

te systemy są rozwijane co raz szybciej bo każdy system pozwala na zastosowanie kolejnego jak np czujniki parkowania :) 
Obawiam się że kupując za 10Lat nowe auto nie będziemy mieli za dużo do gadania tym bardziej że większość kierowców jest łasa na takie nowinki i dodatkowe systemy co powoduje że konkurencja się w nich prześciga :( 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Fortis, Nie mówię, że nie będzie żadnych nowych systemów. Giganci(nie tylko motoryzacyjni - np. google) pracują nad samochodami jeżdżącymi bez pomocy kierowcy i myślę, że o zgrozo w tym kierunku będzie szedł rozwój motoryzacji(a wolałbym systemy wspierające a nie zastępujące kierowcę ;) ). Z drugiej strony, za 10 lat wiele osób będzie jeździło 10 letnimi i starszymi samochodami. Na drogach odsetek samochodów samo jeżdżących i posiadających super ekstra nowinki będzie znikomy - dlatego uważam, że te 10 lat to nie przepaść :)

Poza tym patrząc na rozwój chociażby ABS czy ESP - pierwsze generacje miały wady, dokładnie tak samo jest z systemami typu EyeSight, kolejne wersje będą coraz bardziej dopracowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...