Skocz do zawartości

Wymiana spręzyn legacy kombi IV 03r.


Marcin Ogórek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz wogule nie wyciągałem sprężyn włożyłem kpl. amortyzator w imadło założyłem ściągacz i obniżyłem zamontowałem tuleje i poskładałem. Początkowo w jednym amorze źle założyłem i końcówka sprężyny nie doszła do końca do oparcia talerzyka, a u góry jakby nie była siedzi dobrze. 

 

Myślisz że zbyt elastyczna jak to mówisz sprężyna może aż tak odbić do góry cały tył ?

Zaraz wjadę na równą posadzkę i raz jeszcze zobaczę

 

Te sprężyny z lesoioforce co podałeś u góry to właściwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

W dniu 29.04.2015 o 11:14, dycha napisał:

Wiesz wogule nie wyciągałem sprężyn włożyłem kpl. amortyzator w imadło założyłem ściągacz i obniżyłem zamontowałem tuleje i poskładałem. Początkowo w jednym amorze źle założyłem i końcówka sprężyny nie doszła do końca do oparcia talerzyka, a u góry jakby nie była siedzi dobrze. 

 

Myślisz że zbyt elastyczna jak to mówisz sprężyna może aż tak odbić do góry cały tył ?

Zaraz wjadę na równą posadzkę i raz jeszcze zobaczę

 

Te sprężyny z lesoioforce co podałeś u góry to właściwe ?

Na takich jeżdżę, więc chyba właściwe. :) Raczej nie słyszałem, by ktoś narzekał, że źle działają, a zamontowano ich już sporo... Poszukaj wątków z numerem, dostaniesz odpowiedzi ludzi, którzy założyli.

Edytowane przez WOJO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ja po założeniu tulejek ala WOJO mam na starych sprężynach 67cm do środka nadkola , felgi 16" . W mojej ocenie wysokość jest taka jak fabryka . Mam w tej chwili prawie cały bak paliwa + około 25 litrów gazu . Ponieważ wysokość jest taka jaka jest to i układ regulacji hamulca tylnego pracuje nie jak obciążone auto ( bez tulejek ) i półosie pracują bez ugięcia . I z tego powodu pracują ciszej i trakcja jest stabilna . Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, pożądany efekt uzyskamy robiąc dystans między mocowanie amortyzatora, a kielichem. Wówczas wiadomo, że jak zostanie włożony dystans 3cm to i tył podniesie się o 3cm - to wiadomo, rozumie każdy.

W przypadku dokładania dystansu między sprężynę, a "talerzyk" zmieniamy sztywność sprężyny, która rzekomo podnosi zawieszenie. Sztywność jest określana w jednostce N/cm (niuton na centymetr). Dana sprężyna po ściśnięciu o określoną wartość zaczyna posiadać inną sztywność i wcale nie jest powiedziane, że zawieszenie wydłuży się o wartość zastosowanego dystansu. Jeżeli 2 sprężyny mają identyczne parametry to po włożeniu dystansu zawieszenie powinno podnieść się jednakowo.

Na sztywność sprężyny wpływa rodzaj materiału, średnica drutu, a także ilość zwojów. Jeżeli sprężyny są dodatkowo zmęczone życiem to uginanie ich o takie same wartości może powodować, że sztywności będą inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, pożądany efekt uzyskamy robiąc dystans między mocowanie amortyzatora, a kielichem. Wówczas wiadomo, że jak zostanie włożony dystans 3cm to i tył podniesie się o 3cm - to wiadomo, rozumie każdy.

W przypadku dokładania dystansu między sprężynę, a "talerzyk" zmieniamy sztywność sprężyny, która rzekomo podnosi zawieszenie. Sztywność jest określana w jednostce N/cm (niuton na centymetr). Dana sprężyna po ściśnięciu o określoną wartość zaczyna posiadać inną sztywność i wcale nie jest powiedziane, że zawieszenie wydłuży się o wartość zastosowanego dystansu. Jeżeli 2 sprężyny mają identyczne parametry to po włożeniu dystansu zawieszenie powinno podnieść się jednakowo.

Na sztywność sprężyny wpływa rodzaj materiału, średnica drutu, a także ilość zwojów. Jeżeli sprężyny są dodatkowo zmęczone życiem to uginanie ich o takie same wartości może powodować, że sztywności będą inne.

To teraz równie mądrze z uwzględnieniem ugięcia roboczego amortyzatora przy zastosowaniu jednego i drugiego rodzaju podkładek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Legacy 07 cos sie zmienilo w konstrukcji zawieszenia, czy mozna zastosowac te same patenty, co podane w tym watku?

Jeżeli występują te same efekty obniżenia zawieszenia tylnego, to możesz spokojnie zastosować opisane tutaj rozwiązania. :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super! Mam 60l butlę gazu i jak jadę załadowany (duży box, pełen bagażnik, pełen bak paliwa i jeszcze 3 rowery na haku) to nie wygląda to ciekawie :D  Dzięki za info!


Jeszcze jedno pytanie, czy to sa te sprezyny? Maja na poczatku jakies oznaczenie LS, ale reszta numeru sie zgadza.

http://e-katalog.intercars.com.pl/#/produkty/3134142235201-LS4288331-sprezyna-zawieszenia-tyl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super! Mam 60l butlę gazu i jak jadę załadowany (duży box, pełen bagażnik, pełen bak paliwa i jeszcze 3 rowery na haku) to nie wygląda to ciekawie :D  Dzięki za info!

Jeszcze jedno pytanie, czy to sa te sprezyny? Maja na poczatku jakies oznaczenie LS, ale reszta numeru sie zgadza.

http://e-katalog.intercars.com.pl/#/produkty/3134142235201-LS4288331-sprezyna-zawieszenia-tyl.html

Tak. To te same sprężyny. Akurat IC do najtańszych sprzedawców nie należy. Poszukaj, znajdziesz w cenie niewiele odbiegającej od 300zł za 2 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukalem i nic tanszego nie znalazlem. Dostepnosc tych sprezyn w kraju jest bardzo slaba. W tej cenie co podajesz, to nie widzialem nawet w niedostepnych i nieaktualnych ofertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IC też nie ma (w magazynie: 0). Rozmawiałem z kolegą ze sklepu moto, szukał i tych sprężyn nie ma w hurtowniach w całej Polsce, nie bardzo też był w stanie znaleźć zamiennik o takich samych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IC też nie ma (w magazynie: 0). Rozmawiałem z kolegą ze sklepu moto, szukał i tych sprężyn nie ma w hurtowniach w całej Polsce, nie bardzo też był w stanie znaleźć zamiennik o takich samych parametrach.

Czyżby za dobrze schodziły? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości? Czy ktoś może wpadł by wymienić gumową podkładkę na talerzyku górnym. 

 

Jak rozbierałem, to szczerze, była całkiem płaska i pewnie z 1cm "klapła" plus butla gaz, hak, to wychodzi, że sprężyny nie siadają tak strasznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości? Czy ktoś może wpadł by wymienić gumową podkładkę na talerzyku górnym. 

 

Jak rozbierałem, to szczerze, była całkiem płaska i pewnie z 1cm "klapła" plus butla gaz, hak, to wychodzi, że sprężyny nie siadają tak strasznie ;)

Nie było takiej potrzeby. Ugięcie oryginalnych sprężyn jest zbyt mocne - są zbyt elastyczne na warunki, które muszą spełniać nasze doposażone pojazdy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie z moim problem powróciłem zaryzykowąłem i zebrałem 1 cm z tulei niestety nie za wiele się zmieniło jutro to zmierze dokładnie, jedno się wyjaśniło skąd mam różnice 1 cm z tyłu pomiędzy lewym i prawym kołem pęknięta sprężyna z przodu z prawej ewidentnie stoi krzywo zmienię i dam znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IC też nie ma (w magazynie: 0). Rozmawiałem z kolegą ze sklepu moto, szukał i tych sprężyn nie ma w hurtowniach w całej Polsce, nie bardzo też był w stanie znaleźć zamiennik o takich samych parametrach.

Dokladnie, nie ma. Moga sprowadzic, ale nie wiadomo, jakia bedzie cena przesylki. Na razie szukam.

 

Edit.

 

Jakby komuś zależało, a nie mógł znaleźć w kraju, to można kupić u zachodnich sąsiadów. Koszt przesyłki 15€. Ja kupiłem w końcu na Ebay.

https://www.qp24.de/car-parts/search/4288331

Edytowane przez kuzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyny, amortyzatory - a nikt nie pisze o odbojach, osłonach i górnym mocowaniu. Czy te elementy też należy zmienić czy będą jeszcze dobre?

Wszystko zależy od tego w jakim są stanie. Wymiana "na zapas" w tym przypadku jest bezcelowa. Sam musisz ocenić, czy są zużyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam również odkopie temat. Chciał bym kupić takie tuleje podwyższające ale na allegro nic nie mogę znaleźć, czy ma ktoś z was może coś takiego?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno są. sam takie kupowałem i mam je teraz do sprzedania z sprężynami i amorami
Kurczę nie mogę za nic znaleźć mógł by podesłać ktoś link do aukcji?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...