Jump to content

Forester SG XT na 17calowych kołach - jest sens w terenie?

Yanas
 Share

Recommended Posts

Wszystko wskazuje na to,że na dniach wejdę w posiadanie ładnego Forka XT MY03. Auto mogę kupić jak stoi, czyli na letnich Geolandarach 17 cali 215/55 w stanie bdb, lub tylko na zimówkach 16 cali. Planuje autem b. często jeździć "w terenie" (lasy,pola,kamienie itp.). Czy jest sens stawiać na te 17cali, czy ów zestaw nadaje się tylko na asfalt?

Pozdrawiam

Moim zdaniem to za mało gumy w teren na tych 17, szczególnie jak są kamienie. W teren nigdy nie jest za dużo balona, chyba, że się w nadkole nie mieści. Poza uszkodzeniami felgi,liczy się też amortyzacja i przyleganie do nierówności. Liczy się też możliwość zakupu bardziej terenowych opon. Dla mnie koła są sporą wadą mojego leśnika i już na zimę mam mniejsze felgi. Żona ma w swoim samochodzie 265/75 i nie ociera felg o krawężnik :)

Dzięki za głos. Trochę się biję z myślami, bo, z tego co widzę w starych wątkach na forum, opinie są podzielone. Mogę zrezygnować przy zakupie z tych 17-stek i zamiast tego wziąć ori 16cali od xt, ale bez opon (w tej samej cenie).. Może to jest lepsza opcja?

Ja mam 17 i Geolandar A/T+S i już się tak idealnie nie mieszczą.

Trochę ocierały o plastiki, ale nadkola już się same dostosowały.

Pamiętaj, że jeśli zaczniesz ulepszać hamulce, kwestia doboru 16 zaczyna być ograniczona.

Ciągle mam na sprzedaż zestaw zimówek z felgą od GT na czterotłoczek  :)

Ale masz 215/65/17? Może dlatego szurały o plastiki..

imho Twoja rozterka to kwestia priorytetow do czego ma samochod sluzyc.

wydaje mi sie tez ze o walorach terenowych bardziej bedzie decydowac typ opony a nie jej rozmiar ale szczerze mowiac nie wiem co "bardziej terenowego" dostepne w tych rozmiarach, ja swoje dobieralem zdecydowanie pod asfalt.

Na marginesie te fabryczne Geolandary sa beznadziejne

w teren to przede wszystkim płyta alu zamiast plastików... to auto ma za mało prześwitu na bezstresowe latanie po dziurach. Nawet na zwykłej łące może czaić się głaz w trawie między koleinami.

Spoko, trochę doświadczenia z forkiem sf w terenie mam..na 90k przebiegu na pewno co najmniej 5-8tyś było poza czarnym. Akurat w nim nigdy nie miałem problemów z oponami (conti 4x4 contact w fabrycznym rozmiarze),ani plastikową osłoną, nawet robiąc drogę pod szczyt Pelister w Macedonii :) Raczej postawie na lift na podkładkach o 2-3cm,ale to drugorzędna sprawa w tym momencie. Zgodnie z Waszymi sugestiami raczej skłonie się ku wzięciu auta na zimówkach 16 i do tego te felgi ori xt, a opony letnie kupie jakieś na wiosnę.

Bierz lepsze felgi (te które są w lepszym stanie). Ja sobie dokupiłem stare felgi z s-turbo 16 calowe, właśnie do jazdy w terenie (Subariady, Plejady) + na zimę, jak dobrze poszukasz to poniżej 600 zł ori Subaru spokojnie znajdziesz :). Na 16tki są tańsze opony i większy komfort, bo po zimie sporo nowych dziur straszy. Na lato 17tki - na asfalcie dużo lepsze prowadzenie, auto tak nie pływa (chociaż to pewnie jest kwestia opon). 

Gdybym musiał wybrać tylko jeden rozmiar, to 16", bardziej uniwersalne...

Dzięki Marhof za info. Te ori felgi XT są - podobno - w super stanie, także raczej je wezmę. W terenie jeżdżę zazwyczaj wiosna-jesień, także branie tych 17 calowych kół z myślą o asfalcie ,w moim przypadku, nie ma chyba głębszego sensu. Szczególnie,że jedną z większych przyjemności jakie daje mi Forester to całkowicie bezkarne i bezbolesne wjeżdżanie w m.in. pozimowe dziury drogowe, przy jednoczesnej obserwacji walki z nimi innych użytkowników dróg w "klasycznych" autach:)