Jump to content

Handbrake a wisko

Darek-KRK

Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie temat zależności miedzy sprzęgłem wiskotycznym a uzywaniem recznego w trakcie jazdy. Czy pomimo użycia sprzęgła, wiskoza nie dostaje po garach z racji tego że zmienia sie prędkość obrotowa miedzy osiami?. Kolejna sprawa to jak wiskoza znosi jazde w nadsterownych poslizgach? Interesuje mnie to z racji tego że jezdze Imprezą 2.0 N.A i chciałbym wiedziec jak z głową wykorzystywać to auto i znać granice jego możliwości :) 

Z góry dzieki za odpowiedz :)

rekaw zawsze ze sprzeglem, ale staraj sie operowac bardziej gazem i hamulcem.

Jezeli chodzi o poslizgi, to dopoki nie krecisz baczkow w miejscu, to ta potezna moca wisko szybko nie zajedziesz ;)

Dlatego własnie chciałem sie dowiedziec jak sie ma poslizg nadsterowny do kręcenia bączków. Oczywiscie nie jestem zajawiony kreceniem sie w miejscu ale kazda wiedza sie przyda :) idzie jesien wiec coraz czesciej bedzie slisko wiec robię rozeznanie:)

Poprawcie mnie, jeśli źle rozumuję: wciśnięcie sprzęgła odłącza jedynie napęd z silnika, natomiast ręczny poprzez centralny dyfer będzie chciał działać również na koła przednie - a więc cały czas mamy obciążenie wiskozy w centralnym dyfrze. Dlatego też w skrzyniach z dccd jest sygnał z hamulca ręcznego, tak by rozłączać centralny dyfer w momencie zaciągania hamulca ręcznego.

Nie rozłączyć tylko otworzyć gdyby nie szpera to przy wciśniętym sprzęgłe ręczny nie byłby problemem

Czyli, że co? Nawet przy wciśniętym sprzęgle, szkodzimy wiskozie, zaciąganiem rękawa?

Bo nie do końca rozumiem :(

Nie rozłączyć tylko otworzyć gdyby nie szpera to przy wciśniętym sprzęgłe ręczny nie byłby problemem

Czyli, że co? Nawet przy wciśniętym sprzęgle, szkodzimy wiskozie, zaciąganiem rękawa?

Bo nie do końca rozumiem :(

Nie tyle szkodzimy, ale lekko wtedy też nie ma. Jak będziesz "rękawa" nadużywał to ją zagrzejesz i może się też uszkodzić.

W prostych słowach :D wiskoza ma za zadanie przeciwdziałać różnicy prędkości między osiami. Zaciągająć ręczny prędkość tylnej osi spada do zera a przód dalej się kręci. Wiskoza ma kupę roboty :P To się dzieje nie zależnie czy sprzęgło jest wciśnięte czy nie. Wciśnięcie sprzęgła odciąża resztę napędu jak centralny dyfer nie mylić ze szperą (wiskozą) bo ona działa równolegle do dyfra

Jak będziesz "rękawa" nadużywał to ją zagrzejesz
Dokładnie i przestanie blokować a zacznie wyć i śmierdzieć. Jak ostygnie znów będzie ok. , ale tak kilka razy i zepnie na amen.

Jak centralny dyfer działa równolegle do wiskozy? Możesz rozwinąć myśl?

A czy przypadkiem sama wiskoza nie jest jedynym centralnym dyfrem w naszych autach?

Znalazłem fajny film, który co prawda nie odpowiada na pytanie autora wątku, ale myślę wzbogaci ten temat ;)