Skocz do zawartości

Jaka V max przy jeździe z trumną?


Wiatrak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

z bagażnikiem dachowym zamontowanym na Foresterze ile można jechać? Ile podaje średnio "pi razy drzwi" producent (nie mam papierów od swojej trumienki)? Ile jest w przepisach?

 

Podobno rozsądna prędkość max to 120 km/h...

 

 

 

Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thule podaje 130 km/h, czyli licznikowo około 140 km/h. Osobiście nie nie przekraczam tej prędkości jadąc z boxem. Choć ostatnio ktoś chwalił się, że jechał z trumną ponad 200 km/h. Świadczy to o dwóch rzeczach - marginesie bezpieczeństwa, jaki pozostawia sobie producent sprzętu oraz braku wyobraźni tego konkretnego kierownika.

 

I jeszcze małe spostrzeżenie, jeździłem z tą samą trumną na forku takim, jak Twój a aktualnie na OBK MY 2012. Na OBK jest w moim odczuciu większy komfort akustyczny w czasie jazdy z boxem z prędkościami powyżej 100 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. OBK chyba jest ciut niższy stąd większy komfort. Generalnie przy moim Forku miałem problem z doborem bagażnika, wiadomo, relingi zintegrowane. Ale już takowy bagażnik mam i jest super. Trumienkę będę dopiero pierwszy raz zakładał, więc nie wiem jakie wrażenia jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za info. OBK chyba jest ciut niższy stąd większy komfort.

 

Wysokość jest bardzo porównywalna,  OBK jest chyba trochę bardziej opływowy. Poza tym ma dłuższy dach i można box przesunąć bardziej do tyłu, w związku z tym powietrze z szyby przedniej inaczej go opływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi oczywiście ile się wyciągnie ale przy ilu wyleci bagażnik/trumienka w kosmos...

 

 

Przy 300km/h w Forku pierwszych generacji trzeba uważać na listwy ozdobne/dachowe/boczne nadwozia  ;)

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:biglol:  :biglol:  :biglol:

 

Chwilowe 200km/h wytrzymał, ale na dłuższą metę poruszałem się z prędkościami autostradowymi 130-140 km/h i nic się nie działo. Grunt to dobry producent "belek" i samego boxa, bo są już na rynku chińskie wynalazki. 


Jeśli zaś chodzi o ekonomię to spalanie wzrasta odczuwalnie powyżej 110/km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem świadkiem jak koleś rowery zbierał na autostradzie. Wyleciały z bagażnika dachowego, ciekawe ile mógł zapierdzielać...

 

ja miałem za widelec, dwa rowery i często do Włoch jeździlem Legaśiem, to były momenty i pod 190 km/h licznikowo - nie ma się czym chwalić, ale trochę byłem nie świadomy -teraz bym tak nie pojechal , a tak wiekszośc trasy zawsze 140-150 km/godz i  tak zrobiłem przynajmiej z 10kkm, nigy nic się nie działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jechalem swoim Forkiem prawie 600km z trumna Thule Motion 800 i nie przekraczalem 110km/h. Dodam, ze jeszcze mialem duzy rower na dachu. Powyzej 110 bylo juz za glosno.... I jeszcze ciekawostka... Nie przekraczajac wspomnianej predkosci i jadac prawie caly dystans autostradami spalanie mi wyszlo na poziomie 11,5l/100km co jak na moje 330KM pod maska jest bardzo przyjemnym wynikiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos rowerów, ja odpuściłem sobie próby pakowania ich na dach, sprzedałem bagażniki dachowe i kupiłem bagażnik na hak. Super patent, pakowanie rowerów łącznie z montażem bagażnika to maks. 15 minut. Rowery nie wystają poza obrys auta, i nie hałasują. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos rowerów, ja odpuściłem sobie próby pakowania ich na dach, sprzedałem bagażniki dachowe i kupiłem bagażnik na hak. Super patent, pakowanie rowerów łącznie z montażem bagażnika to maks. 15 minut. Rowery nie wystają poza obrys auta, i nie hałasują. :)

Bagaznik na dach kupie w przyszlym sezonie. Widzialem juz u kolegi i jestem zachwycony tym rozwiazaniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj jechałem do Wawy i gościu na autostradzie wyprzedzał mnie z tym czymś na dachu, ja miałem 160 na liczniku, albo zapomniał że ma to coś na dachu albo sprawdzał wytrzymałość tego czegoś. Zmusił mnie do osiągnięcia max prędkości forestera bo dostałem stracha że dostane tym czymś za chwile w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka lat temu próbowałem zrobić v-max Forkiem i udało mi się osiągnąć ponad 240km/h (wg nawigacji 216) z anteną od CB na dachu (duży magnes ok 150mm). Dwa lata później z tą samą anteną rozpędziłem się do ok190 i zdmuchnęło ją z dachu (szczęście w nieszczęściu że postanowiła wrócić na kablu przez tylną szybę  :th_dash: ).

To samo może być z trumną -raz wytrzyma 160km/h ale po kilku latach wystawiania latem na słońce i mrożenia w zimę tworzywo może puścić a w tedy jadący za nami będzie miał scenę rodem z oszukać przeznaczenie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trochę racji. Jednak wszystko zależy od mocowania. Jeśli mocowanie trumny do belek jest solidne, i połączone z mocowaniem bagażu wewnątrz (metalowe uchwyty, przez które przechodzą pasy, którymi mocuje się ciężkie przedmioty, np. narty), to wtedy sama trumna jest przede wszystkim "obudową" bagażu, i główny ciężar spoczywa na belkach i ich mocowaniach do dachu. Inna sprawa jeśli do boxa wrzucisz bagaże, które w żaden sposób nie są w nim umocowane. Wtedy ryzyko urwania się boxu jest bardziej realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że box jest również specyficznym "spoilerem" generującym w czasie jazdy różne siły działające na nadwozie samochodu. Zatem gdy wszystko inne zawiedzie najrozsądniej będzie zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do zaleceń producenta co do nośności i zalecanych prędkości maksymalnych z zamocowanym boxem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...