Jump to content

Dźwięki ze skrzyni biegów na wybojach?

vielebny

Recommended Posts

Witajcie,

chciałem niestety zadać pytania z serii "co słychać pod samochodem" ponieważ niestety ale na postoju już wszystko sprawdziłem.

Przy jeździe na równej nawierzchni automat 4EAT pracuje raczej poprawnie i tylko czasem (nie ma zasady kiedy) wyda z siebie jakiś pisk przy zmianie przełożenia. Natomiast przy jeździe na wybojach spod auta (w środku nic nie słychać, trzeba otworzyć szybę i jeszcze od czegoś musi się odbijać dźwięk) wydobywa się krótki pisk na każdym wyboju. Myślałem , że to zawieszenie więc wszystko konsekwentnie wymieniałem. Mianowicie w przednim zawieszeniu zrobione zostały łączniki, przeguby, tuleje wahaczy, wczoraj kolumny całe wstawione nowe. Z tyłu nowe kolumny i łączniki.

Niestety dźwięk jest nadal, bez zmian. Na szarpakach itp żadnych luzów w zawieszeniu itp. Dopiero dzisiaj zauważyłem, że po jeździe na wybojach ten dźwięk pojawia się również przy zmianie biegu. Jeżeli po tym jadę po równej nawierzchni to skrzynia znowu pracuje cicho i tak do następnego wyboju.

Reasumując: skrzynia piszczy przy każdym pierwszym przełożeniu po jeździe na wybojach :)

Czy macie pomysł co należy sprawdzić?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Edited by vielebny

Nie. - do tej pory stawiałem na zawieszenie. Można sprawdzić domowymi sposobami (na kanale) czy trzeba jakieś instumentarium mieć?

Zastanawiam się jeszcze nad dyfrem i znowu przegubami (przeguby wewnętrzne były wymieniane, zewnętrzne nie pamiętam ale sprawdzę) bo wydaje mi się, że w garażu na skrębonych kołach i zmianie biegu (na wsteczny na przykład) dzieje sie coś podobnego. Dobrze kombinuję?

Edited by vielebny

a skąd wiadomo że to skrzynia?

skrzynia ma też swoje mocowania czy też poduszki, ja ostatnio w moim automacie wymieniałem , ale nie z powodu pisków.

piski mogą pochodzić z klocków, na rownym jest ok ale na dołach , mogą piszczeć. 

a skąd wiadomo że to skrzynia?

skrzynia ma też swoje mocowania czy też poduszki, ja ostatnio w moim automacie wymieniałem , ale nie z powodu pisków.

piski mogą pochodzić z klocków, na rownym jest ok ale na dołach , mogą piszczeć. 

Na pewno skrzynia albo przeniesienie napędu. Pisk jest ewidentnie związany albo z silnymi wybojami, albo ze zmianą biegu po przejeździe po wybojach.

• 3 weeks later...

Dla potomnych - pisk związany z wybojami i/lub zmianą biegów w moim przypadku okazał się osłoną termiczną wydechu. Wydech jest przymocowany do skrzyni biegów (!) i stąd ten związek. Najpierw próbowałem ją unieruchomić, ale po mojej interwencji było jeszcze gorzej. W końcu zdjąłem ją w cholerę i jest cisza. Słychać jednak czasem rezonans w czasie postoju ale to już jest inny dźwięk związany zapewne z kolejną osłoną, czyli kolektora albo katalizatora.

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi. Poduszki skrzyni obejrzałem i u mnie są OK.