Skocz do zawartości

Koło zapasowe zamiast zestawu naprawczego?


PRIMAR

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, radix99 napisał:

Jeszcze nigdzie :P Spróbuję w weekend poupychać wszystko w kole, ale mam wątpliwości, czy się pomieszczę. 

najlepiej dorwać zapas (dojazdówkę) z forka  17" ze styropianem który jest w środku wtedy nie ma problemu z lewarkiem, mi się udało trafić.

Edytowane przez jack7606
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, GREGG napisał:

Wystarczy jakąś szmatkę położyć w środku koła i nie będzie tłukło ;)

Ja bym dla świętego spokoju złapał ten lewarek przy pomocy śruby mocującej koło... zawsze to jedna metalowa rzecz mniej fruwająca po aucie przy rolce.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styropiany z rozbitka  crosstreka trafiłem na allegro za jakieś grosze więc warto czasami tam zajrzec. Plusy tego styropianu są takie ze  płyta bagaznika się na nim opiera i na jej obwodzie i na srodku a nie na kole dojazdowym

Edytowane przez Karas
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja tak się zastanawiam - w moim przypadku, ale i pewnie w większości przypadków kolegów, XV na codzień służy do jazdy "w koło komina" - w takim scenariuszu wożenie koła IMO trochę mija się z celem - jak mi pójdzie opona u siebie w mieście, to po prostu wezwę lawetę, albo wręcz samochód zaparkuję gdzieś (o ile się da w tym miejscu legalnie) i sprawę ogarnę później, dowożąc koło z domu, a podróż kontynuując taksówką/carsharingiem/zbiorkomem. Ogólnie, to w mieście koło zapasowe jest niekonieczne.

Więc czy nie ma więcej sensu kupienie dojazdówki i wkładanie jej na dłuższe wypady do bagażnika w pokrowcu? W Lanosie tak robiłem po założeniu LPG z butlą we wnęce na koło :)

 

Taka luźna myśl...

 

Akcent humorystyczny:

image.png.4ed3f822b4085eed80dbc3de8912673c.png

 

Piękne dłonie! :D

Edytowane przez Skodziarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Skodziarz napisał:

Piękne dłonie! :D

dziękuje za komplement :dance:

Masz racje do miasta koło jest niepotrzebne. Jak przebijesz jedziesz do wulkanizatora którzy w większych miastach są wszędzie i naprawia od ręki lub wzywasz assistance. Natomiast jest imo potrzebne na wyjazdy poza miasto / poza nasz kraj. Miejsce pod podłogą w bagazniku w XV i tak jest niewykorzystane tzn jest tam jakaś styropianowa półeczka na bzdety . Co innego jak masz LPG wtedy miejsce w podłodze bagażnika jest na wagę złota B)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mattom napisał:

Na allegro oferują koła - KOŁO DOJAZDOWE  125/70 R17. Piszą że do subaru XV . Wie koś czy zmieści się pod podłogą bagażnika ?

Wystarczy zajrzeć na poprzednią stronę wątku. Jeśli wchodzi 145/80R17, to tym bardziej wejdzie mniejsze. I nie sugeruj się tym, co piszą na Allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radix99 napisał:

Wystarczy zajrzeć na poprzednią stronę wątku. Jeśli wchodzi 145/80R17, to tym bardziej wejdzie mniejsze. I nie sugeruj się tym, co piszą na Allegro.

 

 

Raczej nie wchodzi bo wystaje 1,5 cm, mi chodzi o to aby nic nie wystawało.

Skoro opona 145 wystaje o 1,5 cm to wydaje mi się że 125 teoretycznie powinna mieć jeszcze zapasu 0,5 cm. Tyle teoria, myślałem że koś miał z tym do czynienia.

Zdaję sobie sprawę że średnica opony 125/70R17 będzie mniejsza od 145/80R17.

Jeżeli dobrze liczę to:

orginał 225/60 R17 to średnica 70,18 cm

145/80R17 to 65,38 cm

125/70R17 to 60,68 cm - Czy to wystarczy będę wgłębiał się jak dowiem się czy mieści się we wnęce. W instrukcji nie ma wymiaru koła dojazdowego jest tylko info że jest ono mniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, o to wchodzenie chodziło :D

Ale w instrukcji jest opisane koło dojazdowe. Jeśli nie znalazłeś w książeczce, to prześledź ten wątek, bo gdzieś tu jest podany. Uprzedzając fakty powiem, że zaczyna się od 185 :biglol:

 

 

Edytowane przez radix99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktyczne, doszukałem się w instrukcji, koło dojazdowe to 185/65R17, czyli promień koła dojazdowego jest o 1,5 cm  mniejszy niż  normalnego ogumienia 225x60R17.

Taka dojazdówka to raczej pod podłogę bagażnika nie wejdzie. Najbardziej zbliżona średnicą jest 135/90R17  tylko węższa i takie dojazdówki z rozstawem śrub do XV można kupić na allegro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2020 o 22:08, mattom napisał:

Faktyczne, doszukałem się w instrukcji, koło dojazdowe to 185/65R17, czyli promień koła dojazdowego jest o 1,5 cm  mniejszy niż  normalnego ogumienia 225x60R17.

Taka dojazdówka to raczej pod podłogę bagażnika nie wejdzie. Najbardziej zbliżona średnicą jest 135/90R17  tylko węższa i takie dojazdówki z rozstawem śrub do XV można kupić na allegro. 

Ale XV ma 225/55 R 17 a nie /60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - należy i tak jak najszybciej udać się do wulkanizacji celem naprawienia koła właściwiego, i to nie przez szerokość, tylko przez różnicę średnic, bo dyferencjał ma cały czas dużo (za dużo) roboty przy dojazdówce - to jest tak, jakbyś non stop jechał skręcając, bo się jedno koło kręci z zupełnie inną prędkością niż drugie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest oczywiste, nie znam się na wytrzymałości ogumienia, ale chodzi mi o to czy nawet na tym krótkim odcinku po prostu opona nie pęknie ?

Z drugiej strony oryginalne koło dojazdowe do Fiata Sedici to 135/90 R16 przy masie własnej  samochodu praktycznie takiej samej jak Subaru XV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...