Skocz do zawartości

FORESTER - spryskiwacze a ruch wycieraczek


nikt130

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne Grono. Oto mój pierwszy na Forum temacik...

Pieszczę tego swojego foresterka, (SG 2.0, MT, 2006)  likwiduję bolączki modelu, ulepszam...

Zastanawiam się teraz nad drobną ale upierdliwą rzeczą. Mianowicie przy szybszej jeździe w trasie ,,lodówa,, zbiera na przedniej szybie owady, błoto itd. Gdy spryskuję szybę by ją oczyścić, następuje najpierw pełny ruch wycieraczek ,,na sucho,, a dopiero potem z dysz pryska płyn wraz z ruchem wycieraczek. Ten pierwszy przejazd wycieraczki na sucho pięknie rozmazuje wszystko na szybie, nie jest to zdrowe dla samego pióra i szyby. W moim starym e36 miałem możliwość krótkimi, szybkimi wciśnięciami spryskać szybę dowolną ilością płynu a przytrzymując spryskiwacz dłużej, uruchomić wycieraczki. I tak to moim zdaniem powinno wyglądać.

Czy  TTTM? Czy to tylko mój egzemplarz tak ma? Jak to jest w innych modelach subaru? Czy da się to jakoś poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W civicu jest to fajnie rozwiazane, bo mozna wypsikac caly zbiornik bez ruszania wycieraczek. Moze jakis sprytny elektronik jest w stanie cos wykombinowac?

Albo podprowadz bezposrednio do pompki osobne zasilanie z włacznikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim też najpierw spryskiwacz, dopiero później wycieraczki. O ile się nie mylę, na wężyku powinien być zaworek zwrotny który nie pozwala na to żeby płyn po użyciu spryskiwacza uciekał do zbiorniczka. Może zaworek przepuszcza, płyn wraca do zbiornika, a ty jak włączysz spryskiwacz to zanim napełnią się wężyki, ruszają wycieraczki a dopiero potem leci płyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy TTTM? Czy to tylko mój egzemplarz tak ma? Jak to jest w innych modelach subaru? Czy da się to jakoś poprawić?
Niestety ale ten typ dalej tak ma :wacko::angry: i przyznam, ze bardzo mnie to wkurza. Tak jak napisałeś @@nikt130, Brudna szyba, aż się prosi psiknąć płynem, zmoczyć i odczekać, a tu zaraz ruch wycieraczek i mazanie po szybie :facepalm: . Szkoda gadać. Chyba, że się mylę, ale nie sądzę, bo wyczerpałem już myślę wszystkie sposoby, a i w instrukcji nie ma o tym słowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po naciśnięciu pryska natychmiast. Płyn na szybę trafia przed wycieraczkami. Problem miałem taki sam jak Wy, wymiana zaworków go rozwiązała. Najgorsze było to, że przed wymiana większość płynu leciała na reflektory, teraz łatwiej to kontrolować.

 

Zaworek na tylną szybę znajduje się pod glosnikiem w bagażniku, jeszcze go nie wymieniłem, ale też będę musiał. Trzeba wyciągnąć piankę, w której jest podnośnik, dostęp jest w miarę prosty.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pompkę, jest osobna na spodzie zbiorniczka na płyn. Ja miałem zardzewiały silniczek, przeczyściłem, uszczelniłem i działa.

 

no a mnie na forum uswiadamiali, ze jest jedna pompka od "wszystkiego" ... tzn. od wycieraczek przod

tyl

spryski lamp  :unsure:   :wacko:

 

dzialala normalnie chlapiac lampy l;adnie, a tu pewnego dnia siknelo tylko troche i teraz tylko pstry pstryk i pstryk i nic.....

 

moglo to sie zachlapac blotem od spodu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod maską przy spryskiwaczach są dwa zaworki. Wystarczy je wymienić. Koszt do kilkunastu złotych. Usterki się usuwa, a nie pisze, że TTTM ;)

nikt130 Wymień oba zaworki zwrotne, które są pod maską blisko dysz spryskiwaczy szyby. Miałem dokładnie ten sam problem. Zabrudzone zaworki zwrotne nie trzymały płynu na dyszach spryskiwaczy, który spływał poniżej i po naciśnięciu spryskiwania najpierw startowały wycieraczki (gdyż dysze dmuchały powietrze bo płyn spłynął z linii). Wymiana dwóch zaworków załatwiła sprawę (kilkanaście PLN - gorzej z czasem oczekiwania na części). Niestety w moim przypadku zlekceważyłem problem i po kilku miesiącach takiego stanu padł mi napęd wycieraczek (przegub), tak że sugeruję wymianę zaworków zanim zwiększone tarcie przyspieszy zgon napędu wycieraczek :) - bo dojdzie parę stówek za second hand napęd (no chyba, ze chcesz brad new to około 1k PLN  :unsure: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam Ja zrobię dokładnie tak samo (ASO). Zajrzałem u siebie pod maskę (znaczy forkowi zajrzałem) i te zaworki są u mnie oklejone dokładnie taką ... taśmą - pianką. To jakieś druciarstwo czy tak ma być? Może to izolacja przed przegrzewaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam Ja zrobię dokładnie tak samo (ASO). Zajrzałem u siebie pod maskę (znaczy forkowi zajrzałem) i te zaworki są u mnie oklejone dokładnie taką ... taśmą - pianką. To jakieś druciarstwo czy tak ma być? Może to izolacja przed przegrzewaniem ?

W legasiu nie ma taśm a zaworki widać po odgięciu maty izolacyjnyjnej maski.

9070178900_1402937534.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już o spryskiwaczach...to ja się podłączę z moim pytaniem. Luba ma Forka 07 i spryskiwacze na ksenony. Jak dłużej przytrzymam przycisk spryskiwaczy na szybę to uruchamiają się również spryskiwacze reflektorów. Ok, ale w takim razie po co włącznik na desce z lewej strony, obok włącznika halogenów. Nie miałem czasu tego rozkminiać bo nim nie jeżdżę, może mi podpowiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam po przerwie, byłem wyjechany.

Wczoraj zamówiłem zaworki w ASO. Koszt: 28zł/ szt. Jak na taką duperelę trochę drogo, ale jak za rozwiązanie problemu z którym się męczyłem od roku to banalnie mało.

Dzisiaj zaworki przyszły, wymiana zajęła ok. 3 minuty.

Bardzo wszystkim dziękuję za odzew i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...