Skocz do zawartości

Jakie parametry felg 15'' do Forestera 2.0 NA 2007?


Tichy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Szukałem na obu forach, ale konkretnej informacji nie znalazłem, stąd mój post.

Forester jak w temacie, wszystko seryjne. Przymierzam się do przejścia z kół 16'' (opona seryjna 215/60 R16) na koła 15''. Tabliczka z rozmiarami opon dopuszcza dla mojego modelu 205/70 R15 i na takie chcę przejść. Pytanie brzmi: jakie kupić felgi? Chodzi mi o te wszystkie "magiczne" oznaczenia, np. 15x7 ET48, rozstaw śrub, średnica otworu środkowego i co tam jeszcze jest (bo pewnie nie znam wszystkich potrzebnych oznaczeń). Krótko mówiąc: jakie mam kupić? Bo nie sztuka wejść do sklepu i zamówić, tylko skąd wiedzieć, jakie chcę? Ma ktoś doświadczenia w tym zakresie (i w tym Foresterze) albo wiedzę, jakie mają być felgi? Bo z tego, co wyczytałem, to jeszcze ważne są kwestie, czy dana felga wejdzie na system hamulcowy, czy koło nie wyjdzie poza błotnik ówdzie nie będzie ocierać o elementy zawieszenia - to mnie przerasta :wacko:

 

A może podejść do sprawy inaczej: pojechać do firmy handlującej oponami/felgami, postawić przed nimi Forka i powiedzieć: chcę felgi na to auto, mają pasować bez żadnych nadspawań, pierścieni i przeróbek i mają się nadawać do opon 205/70 R15. Radzą sobie z takimi zleceniami czy raczej nie będą umieli dobrać?

 

Chciałem być mądry i przy przekładce opon popatrzyłem na oznaczenia felg, a tu zonk, nic co by przypominało ogólnie stosowane w handlu parametry :(

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forester jak w temacie, wszystko seryjne. Przymierzam się do przejścia z kół 16'' (opona seryjna 215/60 R16) na koła 15''. Tabliczka z rozmiarami opon dopuszcza dla mojego modelu 205/70 R15 i na takie chcę przejść. Pytanie brzmi: jakie kupić felgi? Chodzi mi o te wszystkie "magiczne" oznaczenia, np. 15x7 ET48, rozstaw śrub, średnica otworu środkowego i co tam jeszcze jest (bo pewnie nie znam wszystkich potrzebnych oznaczeń). 

 

Fabryczne wymiary to: rozstaw śrub 5x100, otwór centralny 56,1 a ET 48, ale takie felgi nowe będzie ciężko znaleźć (większość ma inne ET). Jak chcesz poszukać innych pasujących wymiarów to jest w sieci pełno konfiguratorów, np. taki http://www.felgi.pl/narzedzia-do-felg/kalkulator-et-felgi

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi Tasiora mają ET55,na zacisk Forka N/A powinny wejść,no może mały dystans 5-7mm by się przydał,żeby wyeliminować potencjalne obcieranie oponek w zamierzonym rozmiarze.Pozostałe parametry pasują jak ulał

Żaden konfigurator w sieci nie zastąpi przymiarki na żywca. ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/69430-s-alufelgi-15-clai-5x100/

Masz na miejscu,to przymiarka nie jest problemem. ;)

 

Dzięki! Jak Ty to znajdujesz? Chyba z 5 różnych zapytań w wyszukiwarkę wbijam od wczoraj i nic takiego mi się nie pojawiło :mellow:  Oczywiście skontaktuję się z właścicielem, jeśli się zgodzi podjechać ze mną do fachowców od kół na oględziny (bo ja się na tym nie znam, a na kupno złomu mnie nie stać), to cena wydaje się przystępna i chętnie kupię.

 

 

Fabryczne wymiary to: rozstaw śrub 5x100, otwór centralny 56,1 a ET 48, ale takie felgi nowe będzie ciężko znaleźć (większość ma inne ET).

 

Dzięki za info! Swoją drogą skąd Ty bierzesz takie informacje? Bo jakbym nie szukał, to wyskakiwały mi inne parametry ;)  Ale brakuje mi tu tego np. 15x7, a ta druga cyfra to chyba szerokość felgi, więc ważna?

Edytowane przez Tichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za info! Swoją drogą skąd Ty bierzesz takie informacje? Bo jakbym nie szukał, to wyskakiwały mi inne parametry ;)  Ale brakuje mi tu tego np. 15x7, a ta druga cyfra to chyba szerokość felgi, więc ważna?

 

 

To akurat wziąłem z pamięci ;) Faktycznie nie podałem ci szerokości felgi (bo to jest właśnie ten parametr, o który pytasz, podawany w calach). Felgi 16' miały 6,5 cala (16x6,5) ale niestety fabrycznej szerokości do 15' nie pamiętam, forka na 15-tkach to miałem lata temu... Pozostaje zatem przymiarka na żywca  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zmieniasz na 15?

Odpowiem na pytanie, ale pod warunkiem, że nie zaczniesz mnie przekonywać, że 15'' to "zło" i że "nie da się na tym jeździć" :D

  1. Komfort jazdy po nieco trudniejszym terenie - okazało się, że potrzeba pokonywania różnych wybojów jest większa niż sądziłem, np. dziś, żeby wyjechać z parkingu pod pracą (notorycznie zastawiamy się nawzajem, bo na parkingu na ok. 30 aut parkuje ok. 50) musiałem pokonać dwa naprawdę konkretne krawężniki i pewien fragment "terenów zielonych" :biglol:
  2. Wygląd - w przeciwieństwie do większości (?) użytkowników aut u mnie im wyższy profil opony, tym bardziej mi się podoba, a opon niskoprofilowych po prostu serdecznie nienawidzę. Skoro fabryka dopuściła w moim modelu 2 różne rozmiary opon, to ja wolę ten z "wyższą" oponą.
  3. Zima - bo na obecnych oponach w zimie (której prawie nie było) strasznie się ślizgałem, a im węższa opona, tym w zimie lepiej.
  4. Rozmiar - bo te opony 15'' są ciut większe, a więc minimalnie większa prędkość przy tych samych obrotach (co mi odpowiada) i ciut mniejsze przekłamania licznika (co też mi odpowiada) no i ciut większy prześwit (a to już bardzo mi odpowiada).
  5. Marzenie - bo zawsze chciałem mieć jak najbardziej "baloniaste" opony :)

Od razu wyjaśniam, że po autostradach nie jeżdżę, a prędkości osiągam max. 120 km/h. A opony po tym sezonie mogą już być zużyte, więc i tak będę musiał kupić nowe, a felgi są mocno zardzewiałe. Skoro tak, to i tak mnie czeka inwestycja, czemu by nie zainwestować w to, co chcę?

Edytowane przez Tichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zimówki w swojej imprezie wsadziłem na stalowe-aluminium z forestera. Jak się zmogę to podejdę dzisiaj i odczytam cóż tam mądrego wytłoczyli na feldze. Wydaje mi się, że ET jest 55, rozstaw śrub 5x100, otwór centrujący 56, 15x6,5JJ - tak jest na 95%. Tyle, że jest to felga ze starego forka, więc nie wiem czy wejdzie na Twój hamulec :)

post-3102-0-88861400-1397672458_thumb.jpg

Edytowane przez Hipek
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej uczyć się na przykładach, więc proszę, powiedzcie mi, czy jeżeli znalazłem takie felgi:

6JJx15, 5x100x56 / 48

to interpretuję to tak: 6 to szerokość felgi w calach (do opon 205/70 R15 chyba będzie OK), JJ to wyższy rant, dedykowany do aut 4x4 i wyższych profili (czyli chyba świetnie?), 5x100x56 tyczy się otworów na śruby i centralnego (wygląda na to, że są odpowiednie do Forka), a 48 to pewnie ET i to chyba nawet odpowiednie, czy tak? Za nowe chcą w jakimś sklepie internetowym (pierwszym z brzegu, chciałem tylko uchwycić poziom cenowy) 230 zł.


Tyle, że jest to felga ze starego forka, więc nie wiem czy wejdzie na Twój hamulec :)

Tyle parametrów i dalej nie wiadomo, jakie nie zahaczą o hamulce?? Ludzie, po czym to poznać? :o  Nie wyobrażam sobie tego. Zamawiam felgi nawet w sklepie, ściągają takie za kilka dni i co, mam je przymierzać, a jak nie pasują, to czy mi przyjmą zwrot? I potem zamiawiać kolejne, znów ściągać koło jak przyjdą, przymierzać - i jak długo w ten sposób? Chciałbym przyjść do fachowców, pokazać auto, zamówić, potem do nich przyjechać, kazać zamontować i już, ma być dobrze. Są w Krakowie tacy specjaliści czy zawsze trzeba samemu się doktoryzować?


 

 

Mam takie właśnie z Forka jakby Cię interesowały.

 

:icon_arrow: Poszło na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej uczyć się na przykładach, więc proszę, powiedzcie mi, czy jeżeli znalazłem takie felgi:

6JJx15, 5x100x56 / 48

 

To są wymiary fabryczne dla MY07 więc można brać bez obaw (tak jak pisałem wcześniej, nie wiem na 100% jaka była szerokość felgi 15', ale na logikę powinno być właśnie 6 cali)

Tyle, że jest to felga ze starego forka, więc nie wiem czy wejdzie na Twój hamulec :)

Tyle parametrów i dalej nie wiadomo, jakie nie zahaczą o hamulce??

 

Przecież kolega ci pisał o felgach do starszego modelu, o innych parametrach niż twoje, więc dlatego nie można na 100% stwierdzić czy przypasują

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś u mojego mechanika i niestety odradził mi 15'' - faktycznie po oględzinach muszę się z nim zgodzić, że odległość między zaciskiem a felgą 16'' jest niewielka, palec mi nie wszedł (a mam małe palce). Cal różnicy (czyli po pół cala "po promieniu" felgi) to dość sporo. Oczywiście nie dawał mi 100% pewności, że nie wejdzie 15'', ale nawet jeśli, to strasznie na wcisk i on by nie ryzykował. Buuu, a tak marzyłem o "balonach"... :cry:

Może poprzedni właściciel coś jednak przerabiał w hamulcach lub trafił mi się Forek z jakiejś mniej typowej serii? Coś w tym jest, bo typów klocków do Forków jak lodu, więc musieli wypuszczać wiele wersji. Muszę jednak pomierzyć kiedyś tarczę. Ciekawe o tyle, że wszyscy posiadacze tych Foresterów żalą się na hamulce (wręcz nazywają je spowalniaczami), tymczasem u mnie są świetne i nie wyobrażam sobie mocniejszych - całowałbym szybę lub kierownicę przy co 3-cim hamowaniu :mrgreen:

Są jednak plusy: oszczędność czasu i pieniędzy. Nie wydaję kasy na felgi, nie mam problemu z kołem zapasowym, nie użeram się ze sprzedażą starych 16''. Obecny (standardowy) rozmiar opon jest popularny, a opony w przystępnych cenach.

Podjąłem decyzję: daję felgi do piaskowania i malowania, zakładam letnie opony, a jak się trafi np. ktoś z Krakowa, kto będzie sprzedawał felgi 15'' z ET38-48 i JJ, to zawsze mogę się dogadać na przymiarkę. Pośpiechu nie ma, to lato spokojnie przejeżdżę na moich gumach, dlatego właśnie zacząłem wcześniej rozeznawać temat, żeby mieć jakiś ogląd sytuacji.

Jeszcze raz Wam dziękuję za pomoc i doedukowanie - wiedza ta nie pójdzie na marne :)  A dyskusja może się komuś jeszcze przydać, więc też warto było.


 

 

Przecież kolega ci pisał o felgach do starszego modelu, o innych parametrach niż twoje, więc dlatego nie można na 100% stwierdzić czy przypasują

Nie rozumiesz mnie: chodzi mi o to, że powinien być jakiś parametr mówiący o hamulcach. Wyobrażam to sobie tak, że hamulce każdego auta mają jakiś parametr (nazwijmy go BR), który określa "zasięg" tarcz, zacisków itp., felgi oczywiście też mają ten sam parametr. Teraz jeśli auto ma BR8, to felga musi mieć nie mniej niż BR8, bo jak będzie miała BR7, to przytrze o zacisk, zaś większe BR niż 8 oznaczało by tylko, że odstęp hamulce-felga będzie coraz większy. Proste i banalne, tego mi brakuje - przy całej ilości i zawiłości tych wymiarów felg. Dawniej było prościej:

- Dzień dobry, poproszę felgi do Syreny.

- Proszę bardzo, tam stoją używane i lakierowane, a tu ma Pan 2 nowe.

Koniec, kropka :D  Oczywiście przesadziłem z tą dostępnością (ten fragment z "proszę bardzo, tam stoją") tego typu towarów w czasach PRL :biglol:

Edytowane przez Tichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki uprzejmości Kolegi Tasiora, którego niecnie przekupiłem piwem ;)  jestem po przymiarce alu-felg 15'' i niestety nie pasują - nie wejdą na zacisk. Wg katalogów do mojego Forka średnica tarczy hamulcowej to 277 mm, ale są też tarcze 294 mm. Zgrubnie zmierzyliśmy też średnicę tarczy hamulcowej ("w powietrzu", czyli bez ściągania tarczy) i mimo dość dużej niepewności pomiaru bliżej jej do 294 mm niż 277 mm. Albo fabrycznie na takich wyjechał, albo poprzedni właściciel zmienił na większe, nieistotne, w każdym razie 15'' nie ma szans wejścia.

 

W tej sytuacji dla mnie już wszystko jasne i rozpoczynam spokojne poszukiwania felg 16'': nowych lub używanych, alu lub stalowych - się pogrzebie po ofertach, po Forum i się zobaczy :)

 

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za porady, parametry, dane i inne liczne wskazówki - zostały zanotowane i wykorzystam je w stosownym czasie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby Ci jeszcze namieszać powiem, że 15" da się wcisnąć na taką tarczę - ale to jest raczej mocno deficytowy towar i kosztuje tyle, że fiu fiu :)

Nawet rozmawialiśmy o tym z Tasiorem - oczywiście może istnieć (Ty nawet twierdzisz, że na pewno istnieje) felga 15'', która by weszła, ale ani czasu, ani ochoty, ani kasy na poszukiwania nie mam :)  Chyba że leżą Ci takie w domu i się poniewierają ;)  Mnie interesowało, czy przeciętna, pierwsza lepsza 15-tka wejdzie, a skoro nie, to straciłem zainteresowanie.

 

Zresztą (trochę humoru nie zaszkodzi) z 15-tkami to może być różnie, bo to niebezpiecznie blisko zainteresowań prokuratorskich, za to 16-tki można bezpiecznie, hmmmm... eksploatować :biglol:  Nawet jak się ma duży zacisk :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...