Jump to content
Maćek Arkadiusz Wolejszo

Norweskie pitu pitu czyli wszystko co chcielibyscie wiedziec o Norwegii ale boicie sie zapytac

Recommended Posts

Jutro zaczynam 7 dni urlopu. Ma ktoś namiar na rozsądny hotel w okolicach Bergen? Chciałbym wreszcie pooglądać fiordy z bliska.

Namiar na roządny hotel polecam z Booking.com. ja nocowałem w Scandic Ornen, bo była promocja :) ale hoteli jest mnóstwo.

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Byłem, tez polecam :)

Namiar na roządny hotel polecam z Booking.com. ja nocowałem w Scandic Ornen, bo była promocja :) ale hoteli jest mnóstwo.

Z powodu pogrzebu musieliśmy zmienić plany. Dziękujemy za podpowiedzi, bo przydadzą się latem. Postanowiliśmy wybrać się w czerwcu.

Na razie będę zwiedzał Hammerfest z konieczności i służbowo

Na razie będę zwiedzał Hammerfest z konieczności i służbowo

O widzę daleka północ, polecam wyprawę na Tyven, to ta górka na wschód z wieżą nadajnikową, a jak masz dostęp do samochodu to 200 km do Nordkapp :), warto też iść do Isbjornklubben, tuż przy przystani promowej w centrum.

Edited by szamann1

Na Floyen najlepiej wejść i to nadwieczorem, wtedy można podziwiać rozświetloną panoramę Bergen, warto też iść na Fiskmartk, no i trzeba sobie cyknąć fotę przy Bryggen ;)

Dostaliśmy mandat za prędkość 3700NOK. Niestety szef mojej lepszej połowy już zapłacił za nas. Teraz trzeba mu oddać kasę. Auto jest służbowe ze Skandynawskiej firmy.

Dostaliśmy mandat za prędkość 3700NOK. Niestety szef mojej lepszej połowy już zapłacił za nas. Teraz trzeba mu oddać kasę. Auto jest służbowe ze Skandynawskiej firmy.

ee to mało przekroczyliście jak taki mały mandat ;)

Pitu-pitu, a ja potrzebuję konkretów.

Plan się dziś narodził. W połowie lipca startujemy. Litwa-Łotwa-Estonia, dalej prom do Helsinek, (Nordkapp odpuszczamy), Lofoty i dalej powrót Norwegią, Szwecją i mostem do Danii. Pełen spontan i budżetowo. 2x Obk, dzieciaki 3-16 lat
Potrzebujemy, szczególnie liczę na kontakt z tambylcami:
-namiarów na stacje lpg
-namiary na dobre safari wieloryby
-namiary na atrakcje mniej popularne a warte zobaczenia. 
miejscówki biwakowe na zadupiach też mile widziane.

W zamian coś tam możemy podrzucić. 

Planuje w tym roku urlop w Norwegii. Mógłby mi ktoś polecić w który rejon najlepiej się wybrać?

Zależy co preferujesz, miejskie zwiedzanie czy dzika przygoda. Ogólnie im dalej na północ tym ciekawiej, większe atrakcje są opisane w większości przewodników po Norwegii. Jedziesz na kołach czy samolot? No i można by jakieś słowo przywitania na początek ;)  

Pitu-pitu, a ja potrzebuję konkretów. Plan się dziś narodził. W połowie lipca startujemy. Litwa-Łotwa-Estonia, dalej prom do Helsinek, (Nordkapp odpuszczamy), Lofoty i dalej powrót Norwegią, Szwecją i mostem do Danii. Pełen spontan i budżetowo. 2x Obk, dzieciaki 3-16 lat Potrzebujemy, szczególnie liczę na kontakt z tambylcami: -namiarów na stacje lpg -namiary na dobre safari wieloryby -namiary na atrakcje mniej popularne a warte zobaczenia.  miejscówki biwakowe na zadupiach też mile widziane. W zamian coś tam możemy podrzucić. 

Z mojej strony polecam okolice Molde, górskie drogi dostępne w sezonie letnim :  http://www.thenorwayfjords.com/The-Mountain-Road-Route.html

http://www.sunndal.com/en/attraksjoner/museum/aursjovegen-mountain-road.html

Edited by szamann1

Profi... przepraszam i dzień dobry :)

Planuje wyruszyć samochodem. Wiem że, dużo  atrakcji jest opisanych w przewodnikach lub w necie, ale chciałam usłyszeć opinie osób które faktycznie tam były i osobiście mogą coś polecić

Edited by szybki889

Rozbijamy wycieczkę na dwie. W tym roku Skania i Norwegia, pribałtika z Finlandią i Petersburgiem kiedyśtam. Za dużo atrakcji, za mało czasu.

Dla potomnych LPG w Skandynawii.

Finlandia - jedynie gaz CNG.

Szwecja - mało stacji i w stosunku do benzyny dość drogo, końcówka niemiecka.

Norwegia - miłe zaskoczenie. Punktów sprzedaży dużo, cena 1/3 benzyny, końcówka holenderska

http://www.gas-tankstellen.de/menu.php

Edit:

Mają jakieś przepisy drogowe zabraniające zasłaniania tylnej szyby w osobówce??? Waham się pomiędzy załadowaniem OBK pod sufit (kratkę mam), a boxem dachowym.

Edited by BiP

Mają jakieś przepisy drogowe zabraniające zasłaniania tylnej szyby w osobówce??? Waham się pomiędzy załadowaniem OBK pod sufit (kratkę mam), a boxem dachowym.

Nie słyszałem, ale często widzę auta typu kombi zapakowane po dach, więc raczej taki przepis nie istnieje. 

• Upvote 2

coś o załadowaniu auta po sufit :biglol:  było już winnym wątku, zdjęcia z tegorocznej kwietniowej wyprawy wędkarskiej do Norwegii

post-23652-0-07869700-1465903479.jpg

post-23652-0-29296600-1465903544.jpg

Planuje w tym roku urlop w Norwegii. Mógłby mi ktoś polecić w który rejon najlepiej się wybrać?

Jak południowa Norwegia, to polecam Preikestolen, jeśli północ, to np. Lofoty, Trollstigen.

Za dwa dni startuję przez Gdynię, Karlskronę, Halden, Oslo, Bergen. Potem się zobaczy co się zobaczy. Mam obawy, że trzeba będzie się wybrać STurbo, bo legacy zaczyna stukać, a nie mam czasu na diagnozę. Wie ktoś ile kosztuje r-g w serwisie w Norwegii?

Duzo. 1200NOK o ile dobrze pamietam...

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Planuję wycieczkę w góry Jotunheimen i Rondane - gdzie można zostawić auto na około 10 dni?

Czy zostawienie w jakiejś zatoczce w lesie, np na jakiejś bocznej drodze to bezpieczne - chodzi mi głównie o odholowanie, policję itp?

Czy ewentualnie lepsze rozwiązanie to jakaś uliczka w małej mieścinie - o ile to w ogóle możliwe - bez jakiś ekstra opłat?

I jeszcze pytanie o światła - czy Szwedzi i Norwedzy dopuszczają jazdę na światłach DRL - tzn bez włączonych tylnych?

Pozdr

I jeszcze pytanie o światła - czy Szwedzi i Norwedzy dopuszczają jazdę na światłach DRL - tzn bez włączonych tylnych?

Raczej tak, często widuję fury na światłach dziennych, więc nie powinno być problemu.

Czy zostawienie w jakiejś zatoczce w lesie, np na jakiejś bocznej drodze to bezpieczne - chodzi mi głównie o odholowanie, policję itp? Czy ewentualnie lepsze rozwiązanie to jakaś uliczka w małej mieścinie - o ile to w ogóle możliwe - bez jakiś ekstra opłat?

Ja w ubiegłym m-cu zostawiłem samochód w Karlskronie (w Szwecji) na ponad tydzień. Wykupiłem bilet miesięczny, kosztował 40 koron szwedzkich, czyli zaskakująco tanio, jak na taki długi okres czasu. Ale o pozostawieniu w ścisłym centrum nie było mowy. Napotkany Szwed powiedział mi, że w danych strefach myją ulice przy krawężnikach i auta w danych tygodniach nie mogą stać przy, np. parzystych numerach. Zostawiłem samochód na parkingu przy muzeum morskim, ale było to całkowicie bezpieczne miejsce. Myślę, że lepiej będzie, jak zrobisz podobnie w Norwegii.

BTW, jak planujesz dostać się w góry Jotunheimen? Bardzo ładne widoki tam są, jak będziesz na rowerze, to poproszę o fotki ;)

dzięki

Cena jak na Szwecję faktycznie bardzo niska

Co do gór - planuję autem dojechać do miejscowości Gjendesheim (ewentualnie Ovre), tam zostawić auto i potem 10 dni powłóczyć się z namiotem po górach.

Rower - myślałem nawet żeby zabrać, ale nie lubię jeździć rowerem po górach - za szybko widoki mijają i szkoda mi ich

W Gjendesheim są trzy parkingi na przystanii, jeden przy drodze dojazdowej i parking na kempingu. Nie znam cen. Kiedyś na podobnym parkingu w górach płaciłem 20 kr za dobę, inny był bezpłatny. Pewnie dowiesz się na miejscu.