Skocz do zawartości

Norweskie pitu pitu czyli wszystko co chcielibyscie wiedziec o Norwegii ale boicie sie zapytac


Rekomendowane odpowiedzi

Namiar na roządny hotel polecam z Booking.com. ja nocowałem w Scandic Ornen, bo była promocja :) ale hoteli jest mnóstwo.

 

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Byłem, tez polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namiar na roządny hotel polecam z Booking.com. ja nocowałem w Scandic Ornen, bo była promocja :) ale hoteli jest mnóstwo.

 

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Z powodu pogrzebu musieliśmy zmienić plany. Dziękujemy za podpowiedzi, bo przydadzą się latem. Postanowiliśmy wybrać się w czerwcu.

Na razie będę zwiedzał Hammerfest z konieczności i służbowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie będę zwiedzał Hammerfest z konieczności i służbowo

O widzę daleka północ, polecam wyprawę na Tyven, to ta górka na wschód z wieżą nadajnikową, a jak masz dostęp do samochodu to 200 km do Nordkapp :), warto też iść do Isbjornklubben, tuż przy przystani promowej w centrum.

Edytowane przez szamann1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namiar na roządny hotel polecam z Booking.com. ja nocowałem w Scandic Ornen, bo była promocja :) ale hoteli jest mnóstwo.

 

Co do zwiedzania Bergen, zachęcam do wjazdu Floibanen na górę, oraz wjazd kolejką na górę Ulriken - można też wleźć piechotą, są szlaki turystyczne. No i standardowo wycieczka do Flam koleją a powót statkiem przez Sognefjord.

Na Floyen najlepiej wejść i to nadwieczorem, wtedy można podziwiać rozświetloną panoramę Bergen, warto też iść na Fiskmartk, no i trzeba sobie cyknąć fotę przy Bryggen ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dostaliśmy mandat za prędkość 3700NOK. Niestety szef mojej lepszej połowy już zapłacił za nas. Teraz trzeba mu oddać kasę. Auto jest służbowe ze Skandynawskiej firmy.

ee to mało przekroczyliście jak taki mały mandat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pitu-pitu, a ja potrzebuję konkretów.

Plan się dziś narodził. W połowie lipca startujemy. Litwa-Łotwa-Estonia, dalej prom do Helsinek, (Nordkapp odpuszczamy), Lofoty i dalej powrót Norwegią, Szwecją i mostem do Danii. Pełen spontan i budżetowo. 2x Obk, dzieciaki 3-16 lat
Potrzebujemy, szczególnie liczę na kontakt z tambylcami:
-namiarów na stacje lpg
-namiary na dobre safari wieloryby
-namiary na atrakcje mniej popularne a warte zobaczenia. 
miejscówki biwakowe na zadupiach też mile widziane.

W zamian coś tam możemy podrzucić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje w tym roku urlop w Norwegii. Mógłby mi ktoś polecić w który rejon najlepiej się wybrać?

Zależy co preferujesz, miejskie zwiedzanie czy dzika przygoda. Ogólnie im dalej na północ tym ciekawiej, większe atrakcje są opisane w większości przewodników po Norwegii. Jedziesz na kołach czy samolot? No i można by jakieś słowo przywitania na początek ;)  

 

 

Pitu-pitu, a ja potrzebuję konkretów. Plan się dziś narodził. W połowie lipca startujemy. Litwa-Łotwa-Estonia, dalej prom do Helsinek, (Nordkapp odpuszczamy), Lofoty i dalej powrót Norwegią, Szwecją i mostem do Danii. Pełen spontan i budżetowo. 2x Obk, dzieciaki 3-16 lat Potrzebujemy, szczególnie liczę na kontakt z tambylcami: -namiarów na stacje lpg -namiary na dobre safari wieloryby -namiary na atrakcje mniej popularne a warte zobaczenia.  miejscówki biwakowe na zadupiach też mile widziane. W zamian coś tam możemy podrzucić. 

Z mojej strony polecam okolice Molde, górskie drogi dostępne w sezonie letnim :  http://www.thenorwayfjords.com/The-Mountain-Road-Route.html

http://www.sunndal.com/en/attraksjoner/museum/aursjovegen-mountain-road.html

Edytowane przez szamann1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi... przepraszam i dzień dobry :)

Planuje wyruszyć samochodem. Wiem że, dużo  atrakcji jest opisanych w przewodnikach lub w necie, ale chciałam usłyszeć opinie osób które faktycznie tam były i osobiście mogą coś polecić

Edytowane przez szybki889
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbijamy wycieczkę na dwie. W tym roku Skania i Norwegia, pribałtika z Finlandią i Petersburgiem kiedyśtam. Za dużo atrakcji, za mało czasu.

 

Dla potomnych LPG w Skandynawii.

Finlandia - jedynie gaz CNG.

Szwecja - mało stacji i w stosunku do benzyny dość drogo, końcówka niemiecka.

Norwegia - miłe zaskoczenie. Punktów sprzedaży dużo, cena 1/3 benzyny, końcówka holenderska

http://www.gas-tankstellen.de/menu.php


Edit:

Mają jakieś przepisy drogowe zabraniające zasłaniania tylnej szyby w osobówce??? Waham się pomiędzy załadowaniem OBK pod sufit (kratkę mam), a boxem dachowym.

Edytowane przez BiP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mają jakieś przepisy drogowe zabraniające zasłaniania tylnej szyby w osobówce??? Waham się pomiędzy załadowaniem OBK pod sufit (kratkę mam), a boxem dachowym.

Nie słyszałem, ale często widzę auta typu kombi zapakowane po dach, więc raczej taki przepis nie istnieje. 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają jakieś przepisy drogowe zabraniające zasłaniania tylnej szyby w osobówce??? Waham się pomiędzy załadowaniem OBK pod sufit (kratkę mam), a boxem dachowym.

 

 

 

coś o załadowaniu auta po sufit :biglol:  było już winnym wątku, zdjęcia z tegorocznej kwietniowej wyprawy wędkarskiej do Norwegii

 

post-23652-0-07869700-1465903479.jpg

post-23652-0-29296600-1465903544.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dwa dni startuję przez Gdynię, Karlskronę, Halden, Oslo, Bergen. Potem się zobaczy co się zobaczy. Mam obawy, że trzeba będzie się wybrać STurbo, bo legacy zaczyna stukać, a nie mam czasu na diagnozę. Wie ktoś ile kosztuje r-g w serwisie w Norwegii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuję wycieczkę w góry Jotunheimen i Rondane - gdzie można zostawić auto na około 10 dni?

Czy zostawienie w jakiejś zatoczce w lesie, np na jakiejś bocznej drodze to bezpieczne - chodzi mi głównie o odholowanie, policję itp?

Czy ewentualnie lepsze rozwiązanie to jakaś uliczka w małej mieścinie - o ile to w ogóle możliwe - bez jakiś ekstra opłat?

I jeszcze pytanie o światła - czy Szwedzi i Norwedzy dopuszczają jazdę na światłach DRL - tzn bez włączonych tylnych?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I jeszcze pytanie o światła - czy Szwedzi i Norwedzy dopuszczają jazdę na światłach DRL - tzn bez włączonych tylnych?

 

Raczej tak, często widuję fury na światłach dziennych, więc nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zostawienie w jakiejś zatoczce w lesie, np na jakiejś bocznej drodze to bezpieczne - chodzi mi głównie o odholowanie, policję itp? Czy ewentualnie lepsze rozwiązanie to jakaś uliczka w małej mieścinie - o ile to w ogóle możliwe - bez jakiś ekstra opłat?

Ja w ubiegłym m-cu zostawiłem samochód w Karlskronie (w Szwecji) na ponad tydzień. Wykupiłem bilet miesięczny, kosztował 40 koron szwedzkich, czyli zaskakująco tanio, jak na taki długi okres czasu. Ale o pozostawieniu w ścisłym centrum nie było mowy. Napotkany Szwed powiedział mi, że w danych strefach myją ulice przy krawężnikach i auta w danych tygodniach nie mogą stać przy, np. parzystych numerach. Zostawiłem samochód na parkingu przy muzeum morskim, ale było to całkowicie bezpieczne miejsce. Myślę, że lepiej będzie, jak zrobisz podobnie w Norwegii.

BTW, jak planujesz dostać się w góry Jotunheimen? Bardzo ładne widoki tam są, jak będziesz na rowerze, to poproszę o fotki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

Cena jak na Szwecję faktycznie bardzo niska

Co do gór - planuję autem dojechać do miejscowości Gjendesheim (ewentualnie Ovre), tam zostawić auto i potem 10 dni powłóczyć się z namiotem po górach.

Rower - myślałem nawet żeby zabrać, ale nie lubię jeździć rowerem po górach - za szybko widoki mijają i szkoda mi ich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...