Skocz do zawartości

Zalecany olej a rzeczywistość w ASO


Rekomendowane odpowiedzi

W ASO to kupuję jedynie podkładkę pod korek spustowy. Jeden raz musiałem zamówić dwie podkładki pod korki spustowe w skrzyni i w silniku bo autoryzowany serwis nie miał takich elementów na stanie.Po kilku dniach oczekiwania mogłem odebrać poważne elementy. Dziwne bo do wszystkich modeli idzie chyba taka sama podkładka i jest to element jednorazowy. Przy pierwszej wymianie oleju w skrzyni stara uszczelka nie wytrzymała i ciekło. Poprawka u kolejnego mechanika i znowu męczarnia bo dolali za dużo oleju.Od tej pory kupuję zawsze przed wymianą podkładkę. Dzisiaj wykonałem wymianę w silniku własnoręcznie bo szkoda mi było czasu na umawianie się u mechanika. 15 min i po robocie ale trzeba mieć miejsce + dwa bloczki betonowe pod przednie koła dla wygody. Leję Castrola 5W40 do Forestera SG 125 km a do skrzyni i dyfru MILLERS lepkość wg zaleceń producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Eneos Europe.html

Bardzo proszę o wyjaśnienie

Subaru XV 2.0 i , 2016 rok 33 tyś. km , 110 KW

dlaczego Subaru i Eneos zalecają 0W20

USA , Australia , Bliski Wschód , Eneos Europa , też

tylko Polskie Serwisy Subaru ASO - 5W30

taki mi wlano - dlaczego

dlaczego brak kontynuacji 0W20 ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Drizzt napisał:

Jedynie słuszny jest 5W30 i nawet na upartego nie ma szans na 0W20

I w tym momencie kłania się norma lepkościowa środków smarowych.

Po zapoznaniu się z nią okazuje się, że im niższa lepkość tym grubość filmu smarnego mniejsza.

Mniejsza grubość filmu smarnego - gorsze oddzielnie współpracujących (trących) powierzchni. 

Gorsze oddzielenie współpracujących ze sobą powierzchni krótsza żywotność węzła tarcia. 

 

Natomiast zaletą cieńszego filmu smarnego są mniejsze opory w węźle tarcia, czyli niższe zużycie paliwa!    

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
2 godziny temu, Geomiar napisał:

A co sądzicie o Eneos Sustina 0W50 - nie byłby najlepszy ?

Jeżdzi ktoś na wolnossaku 2.0 i - 2016 r na takim oleju ?

Są tacy co go bardzo polecają !

To niech na nim jeżdżą jak go polecają, w instrukcji do swojego auta nie masz takiego oleju dopuszczonego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Geomiar napisał:

zalałem Eneos Sustina 5W30 i basta 

sugeruje  częste sprawdzanie poziomu tej oliwy. Jest to jedyny olej po zalaniu którego XV poprosił mnie o dolewkę komunikatem na wyświetlaczu pod daszkiem . Nie ubywało na fabrycznym 0w20, nie ubywało na quazarze S 5w30 z mts'u, nie ubywa na M1 0w40.  IMO oliwa kompletnie nie warta swojej ceny

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. U mnie przeleciały 3 latka bez problemu. Od początku serwis lał tylko Eneos-a 0w20. Jestem po gwarancji i po przeczytaniu wątku zastanawiam się nad zmianą oleju silnikowego na 5w30.

Czy ma to sens ????? Impreza MY 18 ,silnik 2.0 benzyna ,przebieg 70 tyś km, styl jazdy emerycki, 50na50 trasa/miasto, mało długich tras, tj 2x na rok morze/góry w Polsce. Nie wiem jak długo jeszcze nim będę jeżdził.  Przez ponad 3 lata nie dolałem kropli oleju między przeglądami a nawet go odciągałem bo był przelany. W instrukcji wymagania poza lepkością to SN i GF 5. Naturalnym wyborem powinien być Eneos 5w30 a tu  powyżej ze słabo, Na YT obejrzałem że ori olej Subaru w USA i Japan to 0w20 lub 5w30 z zaleceniem na 5w30. Produkowany przez Mitasu Oil - mało info o firmie w necie, mało opinii użytkowników. 

Z góry dziękuję za konkretne propozycje odnośnie nowego oleju 5w30 jeżeli ma to sens !!!!!!!!!!

Edytowane przez igor15799
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Alkanick napisał:

Zacytuję klasyka: Tłusta woda (5w30) upierdala panewki, to śmierć dla usportowionego silnika. Koniec cytatu.

By cytować, to trzeba mieć pojęcie co i gdzie się cytuje. Wolnossące 2,0 w imprezie MY18 ma tyle wspólnego ze sportem co pakiety stylistyczne z poprawą osiągów.

@igor15799 lej to co lałeś do tej pory, może też być 5W30 jak zalewają w naszych ASO, nie ma co szukać problemów tak długo jak silnik nie bierze oleju.

  • Zmieszany 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aflinta napisał:

By cytować, to trzeba mieć pojęcie co i gdzie się cytuje. Wolnossące 2,0 w imprezie MY18 ma tyle wspólnego ze sportem co pakiety stylistyczne z poprawą osiągów.

@igor15799 lej to co lałeś do tej pory, może też być 5W30 jak zalewają w naszych ASO, nie ma co szukać problemów tak długo jak silnik nie bierze oleju.

By kogoś określać trzeba by go trochę znać.

Wiem o tym co napisałeś, ale mimo wszystko nawet do mojego najgorszego auta nie zalał bym 5w30 chodź takiemu wozowi to niewiele da i niewiele zmieni. Mimo to i tak bym tego nie zalewał.

Edytowane przez Alkanick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Alkanick napisał:

By kogoś określać trzeba by go trochę znać.

Wiem o tym co napisałeś, ale mimo wszystko nawet do mojego najgorszego auta nie zalał bym 5w30 chodź takiemu wozowi to niewiele da i niewiele zmieni. Mimo to i tak bym tego nie zalewał.

Do swojego auta możesz lać co chcesz - Twój wybór. Natomiast do aut innych niech ludzie leją to co przewidział producent - nie słychać jakoś o masowych padach panewek w FB20 zalewanych 0W20 czy 5W30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie, jestem tu nowy, mam subaru xv 2.0 e-boxer obecnie jest wlany fabryczny olej 0W20, nie chce lać oleju z beczki ASO, chciałem zmienić na mój olej np. MOTUL byłem u lokalnego sprzedawcy, podałem normę i wybrał mi MOTUL X-clean EFE SAE 5W30 opisany jaki C2/C3 - mam obawy czy ten olej będzie dobry, o taki MOTUL X-clean możecie zerknąć i podpowiedzieć czy ten olej będzie dobry ? dodam że chce wymienić olej przy 1500 km i później co 15 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawci_o napisał:

Witajcie, jestem tu nowy, mam subaru xv 2.0 e-boxer obecnie jest wlany fabryczny olej 0W20, nie chce lać oleju z beczki ASO, chciałem zmienić na mój olej np. MOTUL byłem u lokalnego sprzedawcy, podałem normę i wybrał mi MOTUL X-clean EFE SAE 5W30 opisany jaki C2/C3 - mam obawy czy ten olej będzie dobry, o taki MOTUL X-clean możecie zerknąć i podpowiedzieć czy ten olej będzie dobry ? dodam że chce wymienić olej przy 1500 km i później co 15 tyś.

a tak ciężko odpalic konfigurator z doborem oliwy na stronie motula i sprawdzić jaki olej zaleca firma motul ? :rolleyes:

https://www.motul.com/pl/pl/lubricants/recommendations/dae8b09547909d3485fa29daf4997c16?type_name=XV+2.0i+e-Boxer+(2019-+)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Pawci_o napisał:

Witajcie, jestem tu nowy, mam subaru xv 2.0 e-boxer obecnie jest wlany fabryczny olej 0W20, nie chce lać oleju z beczki ASO, chciałem zmienić na mój olej np. MOTUL byłem u lokalnego sprzedawcy, podałem normę i wybrał mi MOTUL X-clean EFE SAE 5W30 opisany jaki C2/C3 - mam obawy czy ten olej będzie dobry, o taki MOTUL X-clean możecie zerknąć i podpowiedzieć czy ten olej będzie dobry ? dodam że chce wymienić olej przy 1500 km i później co 15 tyś.

 

Radzę pozostać przy 0W20. E-boxer często wyłącza i włącza silnik spalinowy w związku z tym potrzebna jest jak najlepsza ochrona. Olej o mniejszej lepkości szybciej i lepiej będzie docierał do wszystkich zakamarków silnika. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w warunkach zimowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, polecam poświęcenie kilku minut na moim zdaniem merytoryczny film na temat oleju silnikowego. Zawiera sporo informacji i być może nieco wyjaśni w temacie. Przyznaje, że moja wiedza na temat oznaczenia na opakowaniu oleju wzrosła 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatni przegląd okresowy w ASO po 75 tys. km:
- Castrol 5W30 - brak bliższych danych (przyczepiona karteczka z Lotosa z wpisanym ręcznie Castrolem)
- poziom na bagnecie po dłuższym postoju w granicach max. Po raz pierwszy nie przelane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...