Skocz do zawartości

Charakterystyka SBD


Bolek303

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję zakup http://otomoto.pl/subaru-legacy-2-0d-ra-C31614241.html . Kilka dni temu osobiście oglądałem auto. Po odpaleniu silnika przez około 2 minuty falowały wolne obroty. Jak powiedział pan z salonu w którym stoi samochód jest to spowodowane dostrajaniem wtrysków bo auto nie było odpalane przez dłuższy czas tzn około miesiąca(przy codziennej jeździe podobno nie występuje to zjawisko). Podczas jazdy próbnej przy jeszcze zimnym silniku na obrotach 1000-1300 słychać było charakterystyczny klekot, który podobno jest normalny dla tego silnika. Padło też sformułowaie "krótki wtrysk" jako powód tego typu dźwięków na zimnym silniku. Dodam, że po zakończonej jeździe silnik pracował równo i bez niepokojących odgłosów. Ile jest prawdy w tym co usłyszałem od pana z salonu i czy powinienem sobie odpuścić mój plan zakupu Subaru z silnikiem diesla?

 

Pozdrawiam, Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Niestety chyba jestem skazany na diesla. Na zatankowanie i utrzymanie h6 mnie nie stać. Z tego co widziałem w katalogu osiągi 2.0 benzyny sa niedużo lepsze od mojej corolli 1.3 z 97 roku. A co do 2.5 benzyny to jeszcze nie mam zdania :). Chyba że mógłby ktoś podpowiedzieć jak wyglada porównanie tych silników pod względem osiągów i spalania. Bo co do żywotności to zakładam że jednak benzynka ma przewagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,miało być 3.6 H6,jazda próbna super, wrażenia ekstra ale finalnie padło na diesel-a. I to nie z powodu spalania ani ceny H6,po prostu kupowałem rozumem a nie sercem ;)

Trochę żałowałem decyzji ale jak już miałem auto w garażu, to nie było już żadnego ale...Bardzo przyjemnie się jeździ.Co do klekotu?... w końcu to diesel.Tragedii nie ma przynajmniej w porównaniu z moim poprzednim D4D,jest o niebo lepiej można powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odpaleniu silnika przez około 2 minuty falowały wolne obroty.

Wg mnie to zachowanie nie jest normalne. W swoim SBD nigdy falowania nie zauważyłem.

 

Zgadzam się. Przejechałem łącznie 150 000 km dwoma egzemplarzami SBD (takim, jak w ogłoszeniu i kolejnym modelem) i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby obroty silnika falowały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że falowanie było tylko na zimnym silniku po pierwszej odpałce po miesiącu stania samochodu. I było w granicach 100 obrotów, więc sam nie wiem. A co do klekotu to wiem jak klekocze D4D bo rodzice takim jeżdżą. W SBD ten dźwięk był trochę "twardszy", ale tez szybciej ustąpił. A sa jakieś potwierdzone informacje na temat żywoyności SBD? Bo naczytałem się że potrafią paść po 150-200k km i nie wiem jak na to patrzeć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że falowanie było tylko na zimnym silniku po pierwszej odpałce po miesiącu stania samochodu.

A jakie ma znaczenie czy auto stało dzień czy miesiąc ? Z punktu widzenia silnika, to chyba żadne ... co najwyżej tarcze hamulcowe mogły "złapać" nalot, jeżeli nie były zabezpieczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan w salonie usprawiedliwiał to synchronizacją(dostrajaniem) wtrysków. Dlatego też wolałem spytać tutaj czy w przyrodzie wystepuje wogóle takie zjawisko. Trzeba będzie w takim razie porozglądać się za innymi ogłoszeniami.

Tzw. kalibracja wtrysków występuje w SBD i objawia się głośną pracą silnika + wibracjami. Tutaj masz film z kalibracją w SBD:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan w salonie usprawiedliwiał to synchronizacją(dostrajaniem) wtrysków. Dlatego też wolałem spytać tutaj czy w przyrodzie wystepuje wogóle takie zjawisko. Trzeba będzie w takim razie porozglądać się za innymi ogłoszeniami.

Wtryski, owszem, dostrajają się lub kalibrują ale po rogrzaniu silnika. Na zimnym raczej nie. Inna sprawa, że zimny silnik może chodzić nierówno ale w granicach rozsądku. Należałoby pewnie oblookać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj było akurat na zimnym. I trwało to około 1-2 minut. Czy w granicy rozsądku- hmm, ja bym powiedział że tak, bo oborty falowały w tym samym zakresie z ta samą częstotliwością. I bez niepokojących dźwięków.. Mam jeszcze pytanie troche z innej beczki. Czy warto zainwestować od razu w wymiane korbowodu w celu zabezpieczenia przed jego pęknięciem? Bo wiem, że bywają tutaj na forum takie przypadki, a wolałbym uniknąć takiej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że falowanie było tylko na zimnym silniku po pierwszej odpałce po miesiącu stania samochodu. I było w granicach 100 obrotów, więc sam nie wiem. A co do klekotu to wiem jak klekocze D4D bo rodzice takim jeżdżą. W SBD ten dźwięk był trochę "twardszy", ale tez szybciej ustąpił. A sa jakieś potwierdzone informacje na temat żywoyności SBD? Bo naczytałem się że potrafią paść po 150-200k km i nie wiem jak na to patrzeć..

Żywotność tych silników raczej mizerna, no ale głośno się o tym nie mówi :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może któraś świeca żarowa nie działa...

U mnie pracował "na czy garki" z powodu drobnych nieszczelności w dolocie. Nic dramatycznego, żadnych gwizdów itp. Ale wystarczyło, żeby szarpał po uruchomieniu przez ok. kilkanaście sekund.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mechanikiem nie jestem, ale wląsnie wymieniłem w swoim SBD 2008 r. akumulator bo przy dużych mrozach nie palił, prawdopodobnie mogę też mieć nadpaloną którąś ze świec żarowych bo po wymianie akumulatora przy mrozach czasami musiałem nieco dłużej kręcić, mimo tego żadnego falowania obrotami nie zauważyłem nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...