Skocz do zawartości

Z Kraju i ze Świata....


stach1111

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz tu jest pies pogrzebany, że górnicy myslą jak ty. Czasy niedoboru węgla się skonczyły i dlatego ceny poleciały na pysk. Teraz węgiel leży rozładowany w portach i czeka tylko na chetnych, aby go kupili.

 

Paliłeś kiedyś węglem ruskim, czy chociażby czeskim? Uwierz mi, że to to się do niczego nie nadaje. Jak zapodasz węgiel np. z Bielszowic, czy Wujka to kocioł zaczyna po kotłowni łazić i nie musisz do tego co dwa dni hasia pół na pół z kamieniem wywalać.

 

 

Poza tym, to JSW wydobywa wyłącznie węgiel koksujący, a tego nie kupisz nigdzie indziej. Cały sektor energetyczny w Polsce opiera się na tym węglu i zaprzestanie wydobywania byłoby strzałem w kolano.

 

Myślisz, że jeśli eurokołchoz pozamyka w Polsce kopalnie, to dalej węgiel o którym wspominasz będzie tani? po raz kolejny uwierz, że NIE.

Jakoś w Czechach nikt nie myśli o zamykaniu kopalń, ba nawet "nierentowne" Dębieńsko kupili i planują w nim wydobycie. Niesamowite.

Edytowane przez Markus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Markus postaram się spokojnie wytłumaczyć gdzie popełniasz błędy w rozumowaniu.
1) Masz rację że polska energetyka jest oparta na węglu. Normy emisji zanieczyszczeń spowodowały, że elektrownie zainwestowały gigantyczną kasę w remonty i aktualnie są w stanie wytwarzać tą samą ilość energii zużywając zdecydowanie mniej węglą. Polskie kopalnie nastawione na energetykę wydobywają bardzo rozdrobniony węgiel, wręcz miał, gdyż taki zużywają nasze elektrownie i poza naszym rynkiem jest on praktycznie niesprzedawalny. Nawet Ukraina(żeby nie było że OT ;) ) jak przestała brać węgiel z Donbasu,nie mogła kupić naszego, gdyż ich elektro-ciepłownie nie są wstanie go zużyć.

2) Największym producentem węgla koksującego na świecie są Chiny, ale oczywiście nie eksportują go gdyż potrzebują do swoich koksowni. Największymi eksporterem są Australia (najlepsza jakoś na świecie), następne USA i Kanada. Od kryzysu w 2008 i załamania się produkcji stali 90% handlu tym węglem to handel spotowy. Tak jak pisałem węgiel z Australii leży rozładowany na nabrzeżach portowych Europy i czeka kto go kupi. Czasy kontraktów długoterminowych minęły, gdyż nadal jest nadpodaż tego surowca na świecie.

3)Oczywiście że duża cześć kopalni może dalej funkcjonować. Niestety jedyną drogą jest upadłość. Bez tego związki zawodowe nie dopuszczą do poprawienia wydajności i wprowadzenia normalnego systemu wynagrodzeń. Jeśli kopalnie upadną to może górnicy przejrzą na oczy że są mamieni hasłami związkowymi. Mając do wyboru zatrudnienie na nowych zasadach, albo brak pracy raczej chyba zaczną pracować. Upadłe kopalnie kupią prywatne firmy i będzie im się to opłacać, gdyż nie będzie przerostu zatrudnienia, ani setek związkowców.

Ja naprawdę nic nie mam do górników, tylko niech tam będzie normalność. Nie są to święte krowy tylko tacy sami obywatele jak my.

Edytowane przez bukmacerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak jak pisałem węgiel z Australii leży rozładowany na nabrzeżach portowych Europy i czeka kto go kupi.

 

No ok. To teraz popatrz w jaki sposób miałby on się dostać do Polski. Statkiem do portu i potem wannami?? Przeca wtedy ten towar kosztowalby x więcej i do tego ile by musiało wanien kursować po niego. Chyba tyle w całej Polsce nie ma.

 

Poza tym to zastanawia mnie pierońsko jeden fakt- Rusy nam embargo na wszystko, a my od nich kupujemy marnej jakości węgiel... Wiadomo-cena. Polski węgiel jest za drogi i co do tego nie ma wątpliwości. Tylko...dlaczego jest on taki drogi??

 

 

Ja się tam cieszę, że mamy czarnego złota pod dostatkiem. GAZ w każdej chwili mogą nam zakręcić, a olej opałowy piekielnie drogi. ;)

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dla nas Australia  ma takie geologiczne ukształtowanie że kopią odkrywkowo lub max . z głębokości 200m. Odkrywka w porównaniu do naszych kopalń głębinowych, wysoko metanowych to min 10x niższe koszty i dlatego ich węgiel doliczając fracht i koszt transportu lądowego z dostawą do klienta wychodzi poniżej naszego progu opłacalności i oni jeszcze na tym nieźle zarabiają :( Ja miałem epizod w życiu, studiowałem 2 semestry na Polibudzie we Wro GÓRNICTWO ;):D  Już  17 lat temu wykładowcy mówili że nasze górnictwo węgla kamiennego jest skazane na wygaszenie, bo cenowo nie będziemy mieć możliwości konkurowania z Australią, Chinami, Usa itd. ze względu na ukształtowanie geologiczne. Mówili że studia na tym kierunku mają przyszłość bo mamy węgiel brunatny(odkrywki) no i KGHM jest blisko Wro, ale głównie będzie praca dla inż. górnictwa przy likwidacji szkód po górniczych w zamykanych kopalniach. :(  Ja życzę górnikom, aby przejrzeli na oczy i zaczęli się dostosowywać do nowej rzeczywistości, bo to się dla nich źle skończy. Przyjdzie czas że po działaniach związkowców i ludzi przez nich mamionych nie będzie co ratować. Tylko ci związkowcy znajdą sobie zajęcie, jak Wrzodak co doprowadził do upadku Ursusa ;) , a górnicy zostaną z kilofem w ręku i... niczym więcej :(

Edytowane przez bukmacerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ok. To teraz popatrz w jaki sposób miałby on się dostać do Polski. Statkiem do portu i potem wannami?? Przeca wtedy ten towar kosztowalby x więcej i do tego ile by musiało wanien kursować po niego. Chyba tyle w całej Polsce nie ma.

a gdzie Ty żyjesz? w świecie PKP? zamawiasz, ustalasz transport i masz. Heeeelooooł. Towarzysz Gierek i czasy jego świetności dawno już minęły.

 

 

 

Polski węgiel jest za drogi i co do tego nie ma wątpliwości

o to to! i utrzymywany jest tylko dlatego, że kilkaset związków zawodowych się na tym pasie. O innych przywilejach grupy zawodowej nie wspominając. Ale w Polsce komunizm nadal żyje. Wystarczy mieć kilof, drzeć ryja i palić opony i można mieć znowu lata siedemdziesiąte.

 

 

 

Ja się tam cieszę, że mamy czarnego złota pod dostatkiem

Polska jest chyba w trzeciej dziesiątce wydobywców albo w końcówce drugiej.  Mamy tyle "wungla" ile Chiny ogarniają w rok. Ale grunt to czuć się na Śląsku mocarstwowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a gdzie Ty żyjesz? w świecie PKP?

 

Bingo! Tego PKP, które jeździ ze średnią prędkością 30km/h.

 

 

 

 

Towarzysz Gierek i czasy jego świetności dawno już minęły.

 

 

Patrząc na to co się dziś wyrabia, to chyba trochę szkoda. Choć dobry komuch to komuch dwa metry poniżej.

 

 

 

o to to! i utrzymywany jest tylko dlatego, że kilkaset związków zawodowych się na tym pasie. O innych przywilejach grupy zawodowej nie wspominając.

 

Chwała Bogu, bo inaczej nie wiem kto by w obronie poszczególnych grup zawodowych stawał.

 

 

 

Ale w Polsce komunizm nadal żyje.

 

Tu się zgadzam w 100%. Ale już nie długo. ;)  

 

 

 

Polska jest chyba w trzeciej dziesiątce wydobywców albo w końcówce drugiej.  Mamy tyle "wungla" ile Chiny ogarniają w rok.

 

Nie wiem jaki węgiel mają chinole, ale do naszego mało który ma podejście.

 

 

 

Ale grunt to czuć się na Śląsku mocarstwowo

 

No wiesz co?! To było poniżej pasa Panie Moderatorze. :P  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bingo! Tego PKP, które jeździ ze średnią prędkością 30km/h

co za roznica czy ten pociag pojedzie 30km/h ze slaskiej kopalni czy z gdynskiego portu ?

 

 

Chwała Bogu, bo inaczej nie wiem kto by w obronie poszczególnych grup zawodowych stawał.
 

bronia, bronia, najbardziej swoich posadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po podpisie widzę, że Ciebie już nie ma w kraju. Już masz go w  .....  nosie.

 

Tylko robota. Poza tym raz w Miesiącu jestem w domu. Gdyby się coś działo, to moment mnie tu nie ma.

 

 

 

kopalniane argumenty CI sie konczyly, ze zaczynasz nowe madrosci prawic ?

 

Skończyły? Nie baw mnie. Kto wygrał? Związkowcy, czy Zagórowski?? :P 

 

 

 

 

Górnicy i rolnicy ustawią barykady i będzie gitara

 

Też tak myślę. Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skończyły? Nie baw mnie. Kto wygrał? Związkowcy, czy Zagórowski?? :P

Moim zdaniem przegrali górnicy :(  Pan Prezes dostanie odprawę gwarantowana kontraktem, znajdzie nowa posadę, a jak JSW upadnie, a upadnie na 300% przy związkowym zarządzaniu, to związkowcy załatwia prace górnikom ? ;)  Ciemna masa daje się manipulować i nie widzi ze ktoś ich robi w trąbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Prezes dostanie odprawę gwarantowana kontraktem, znajdzie nowa posadę,

 

To jest pewne. WSI nie zostawią swojego na lodzie. Stawiam, że wypłynie w LOTOS-ie.

 

 

 

 

a jak JSW upadnie, a upadnie na 300% przy związkowym zarządzaniu, to związkowcy załatwia prace górnikom ?

 

 

Nie upadnie. Myślisz, że już nie ma kandydata z góry nadanego przez tych, co złożyli Zagórowi propozycję nie do odrzucenia? Nad takimi biznesami łapę trzyma "razviedka" i nikt obcy tam nie wejdzie w ten układ.

 

 

 

 

Ciemna masa daje się manipulować i nie widzi ze ktoś ich robi w trąbę.

 

Daje się tak od 1989 roku. Ale ostatnio coś się zmieniło i jest to dobry prognostyk na przyszłość. 

Edytowane przez Markus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na Ukrainie - rząd ukraiński wydupcył tych co jeszcze chcą walczyć za kraj

europa też dokłada swoje i Jałta 2.0 wchodzi właśnie w życie

a kasa jak leciała tak leci

ps:

Komorowski powiedział, ze porozmawia w Kijowie o sytuacji i o wojnie - znaczy co zapyta kto kogo ? i czy są tam rosjanie

po dzisiejszym dniu już wiadomo że nie tylko są ale i najważniejsi są- v-dowódca wojsk lądowych rosji dał sie nagrać na jutuba :biglol:

a Merkel i rzabojad udają ze nic nie wiedzą :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Komorowski powiedział, ze porozmawia w Kijowie o sytuacji i o wojnie - znaczy co zapyta kto kogo ?

 

No z przełożonymi porozmawia. Kurde strach się bać co ta bedo omawiać.

 

 

 

 

Merkel i rzabojad udają ze nic nie wiedzą

 

Wiedzą, ale są za ciency w krzyżu. Chcieli kolejnych głupich wciągnąć, a tu doopa, nie pykło. :) 

 

 

Czyli mówiąc krótko- Nadszedł kres rezunów. W Piątek się schlam z tej okazyji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skończyły? Nie baw mnie. Kto wygrał? Związkowcy, czy Zagórowski??  

no skonczyly bo coraz wieksze farmazony wypisujesz.

oswiec mnie i napisz co wygrali zwykli gornicy, pare m-cy pracy w tworze ktory i tak walnie na pysk predzej czy pozniej ?

zwiazkowcy oczywiscie wygrali najwiecej, banda darmozjadow utrzymala sie na stolkach.

 

 

Nie upadnie.

upadnie to za malo powiedziane, jebnie z wielkim hukiem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no skonczyly bo coraz wieksze farmazony wypisujesz.

 

Niech Ci będzie...

 

 

 

oswiec mnie i napisz co wygrali zwykli gornicy, pare m-cy pracy w tworze ktory i tak walnie na pysk predzej czy pozniej ?

 

Prorok? :biglol: 

 

 

 

zwiazkowcy oczywiscie wygrali najwiecej, banda darmozjadow utrzymala sie na stolkach.

 

Uwierz, że gdyby nie te darmozjady, to

 

 

 

upadnie to za malo powiedziane, jebnie z wielkim hukiem !
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyły? Nie baw mnie. Kto wygrał? Związkowcy, czy Zagórowski??  

Górnicy może i wygrali,reszta podatników raczej to drugie ;-)

2 wojnę też podobno wygraliśmy ;-)

Edytowane przez Bo_Lo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_Michalski

 

Czy tak musi wyglądać nasze wojsko? Komu i co trzeba zrobić dobrze, aby mieć tyle odznaczeń?

Mam ponad 1000 skoków spadochronowych, więc dawanie komuś takiemu uprawnień do noszenia beretu bordo obraża mnie i wielu kolegów. Taka armia i tacy oficerowie nas mają obronić i nami dowodzić?

Nie wiem ile jeszcze dokumentów muszę zebrać, aby zostać weteranem za misję w Syrii :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górnicy ? ;) Toż tylko dzięki kilofkom Polska podniosła sie ze zgliszcz wojennych i nie wiadomo czemu nie ma w każdym mieście ich pomnika :( A sorry zapomniałem że w ramach dziękczynienia całe społeczeństwo zrzuca sie na ich 13, 14, nagrody barbórkowe itd. :(

Edytowane przez bukmacerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym że wszyscy: mikro i mali przedsiębiorcy, pracownicy itp. wyszli by na ulice - jest tylko jeden mały problem, automatycznie stracili by pieniądze bądź zatrudnienie,kontrakt, klienta... Górnicy mogą siedzieć 3 tyg i strajkować a wypłaty ,13 i 14 i tak wpłyną na konto i wszyscy grzecznie na swoich warunkach wrócą do pracy na swoim stanowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...