Skocz do zawartości

Nawigacja nowego typu (XV, Forester, Outback) - tips & tricks


Krogulec

Rekomendowane odpowiedzi

Wraz z premierą modelu XV zadebiutowała całkowicie nowa stacja multimedialna produkowana na zlecenie Subaru przez japońską firmę Fujitsu. Obecnie jest ona już stosowana także w Foresterze (od MY13) oraz Outbacku (MY13). Na tle wcześniejszej, leciwej już jednostki produkowanej przez Kenwooda, nowe rozwiązanie ma szereg zalet. Posiada m.in. wbudowane oprogramowanie nawigacyjne iGo Primo cechujące się nowocześniejszą grafiką, korzysta z map zapisanych na jednej karcie SD, a nie kilku płytach DVD, oferuje też szersze możliwości obsługi telefonu (rozmowy oczekujące, SMSy) itd.

 

Jak to jednak często w życiu bywa, nowa stacja nie jest także pozbawiona kilku mankamentów. W niniejszym poradniku opisuję jak część z nich wyeliminować, jak wzbogacić nawigację o ostrzeganie przed fotoradarami, a przy okazji omawiam też kilka ustawień co do których przewijały się pytania na forum.

 

 

1. Modyfikacja domyślnych ustawień

 

Na początek sprawy proste, czy wręcz elementarne, jak jednak dowodzi lektura forum, czy rozmowy z innymi użytkownikami i serwisantami w ASO nie wszyscy sobie z nimi radzą.

 

 

a ) Tryb dzień/noc

 

Stacja multimedialna oferuje możliwość automatycznego przełączania się w tryb dzień/noc, co jest naturalnie bardzo wygodne, domyślnie dokonuje tego jednak w oderwaniu od czujnika oświetlenia. Efekt mamy więc taki, że światła dzienne przełączają się na mijania, przygasa podświetlenie deski rozdzielczej, ale nawigacja jeszcze przez jakiś czas bije jeszcze mocniejszym podświetleniem. Dzieje się tak dlatego, że domyślnie przełączanie trybu dzień/noc w nawigacji uzależnione nie od warunków otoczenia, ale ściśle określonego czasu zachodu/wschodu Słońca (na podstawie danych pobieranych z GPS).

 

Nie ma jednak problemu aby powiązać przełączanie z czujnikiem światła samochodu. W tym celu musimy wywołać (nieco schowane) menu ustawień. Wciskamy przycisk Audio, w pasku pod źródłami dźwięku wybieramy strzałkę w dół, następnie Info -> Ustawienia i przy pozycji o modelowym wręcz tłumaczeniu Odn. do wygl. dzień/noc wybieramy Reflektory i gotowe!

 

 

b ) Ekran powitalny

 

Podczas włączania się stacji multimedialnej na ekranie pojawia się przez chwilę logo Subaru na białym tle. Ze strony jednego z forumowiczów pojawiło się pytanie jak je zmienić na coś własnego – nie ma z tym najmniejszego problemu, musimy tylko dysponować kartą SD.

 

Przygotowujemy zdjęcie (najlepiej w proporcjach 16:9, a jeszcze lepiej od razu w rozdzielczości 480x270, czyli takiej jak ekran nawigacji) i nagrywamy na naszą kartę. Nie sprawdzałem jakie formaty są akceptowane, ale na pewno jest to m.in. JPG. Wyciągamy kartę SD z nawigacji (tylko przy wyłączonym silniku lub po wybraniu opcji Info -> Wyj. SD w trybie Audio), wkładamy własną. Na ekranie powinno pojawić się zdjęcie wraz z menu pod spodem, jedną z opcji jest Ekran startowy, wybieramy ją, potwierdzamy i gotowe!

 

gallery_11547_371_164523.jpg

 

Jeżeli w przyszłości chcielibyście powrócić do oryginalnego logotypu wystarczy w trybie Audio wejść w Info -> Ustawienia -> Uruchom (znów: cóż za trafne tłumaczenie :P ).

 

Uwaga! Stacja "nie załapie" zdjęć nagranych na fabryczną kartę SD z mapami nawigacji, czy na pendrivie.

 

 

c ) Equalizer

 

Część osób narzeka na płaski dźwięk płynący z głośników. Stacja oferuje co prawda equalizer, ale w klasycznym wydaniu – jest to typowy korektor graficzny z zestawem potencjometrów umożliwiających podbijanie lub tłumienie określonych pasm częstotliwości dźwięku. Nie ma tu predefiniowanych ustawień typu Rock, Classic, Jazz itd., które pozwalałyby na łatwą korektę dźwięku.

 

Poniżej prezentuję ustawienia dla wersji wyposażeniowych z audio markowanym przez Harman/Kardon (z dodatkowym wzmacniaczem i głośnikami). Parametry te to efekt wielu prób mających na celu wydobycie maksimum z głośników, przy założeniu jednakże uzyskania możliwie uniwersalnych ustawień dla różnych gatunków muzycznych (od starych hitów z lat 80-tych, przez muzykę elektroniczną, kończąc na mocniejszych rytmach). Ustawienia te przekładają się głównie na uwypuklenie tonów niskich (których najbardziej brakuje przy fabrycznych ustawieniach ze względu na brak subwoofera) w taki sposób aby efekt był odczuwalny, ale nie powodował rezonansu. Jednocześnie skręcone są trochę tony wysokie, ponieważ (szczególnie przy większej głośności) soprany były zdecydowanie zbyt intensywne.

 

gallery_11547_371_185691.jpg

 

Aby zmienić ustawienia należy w trybie Audio wejść w menu Dźwięk. Możecie poeksperymentować z ustawieniami basu - słuchając spokojniejszej muzyki można jeszcze dwa pierwsze zakresy podbić o jeden poziom do góry, analogicznie jeżeli gustujecie w mocnych bitach to być może trzeba je będzie skręcić o jedną podziałkę w dół aby nie było rezonansu przy większej głośności.

 

Warto też pamiętać, że głośniki muszą się rozegrać (wygrzać) przez kilkadziesiąt godzin - dopiero wówczas uzyskują pełną sprawność, a bas jest głębszy.

 

 

d ) Nawigacja w nocy

 

Domyślny schemat kolorystyczny nawigacji w nocy nie jest najszczęśliwszy. Kolorystyka map jest praktycznie w całości złożona z odcieni szarości przez co trudno jest na pierwszy rzut oka odróżnić drogi główne od lokalnych. Można to jednak w prosty sposób poprawić wybierając inny schemat np. znacznie bardziej udany Jove.

 

W trybie nawigacji wciskamy przycisk Menu, następnie Więcej… -> Ustawienia -> Ustawienia mapy -> Kolor mapy w nocy -> Jove

 

gallery_11547_371_134753.jpg

 

 

2. Głębsze modyfikacje

 

Teraz czas na pójście krok dalej, czyli modyfikację tych ustawień do których nie da się dostać z poziomu menu, a także wzbogacenie nawigacji o funkcję ostrzegania przed radarami.

 

Uwaga! Wszelkie opisywane tu modyfikacje zawartości karty SD nawigacji powinny być wykonywane rozważnie i na własną odpowiedzialność. Autor poradnika dołożył starań aby opisać je możliwie dokładnie i przetestował opisywane triki na własnej nawigacji, niemniej jednak ani on, ani tym bardziej Subaru Import Polska, nie może ponosić odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki wynikające z zastosowania nieautoryzowanych modyfikacji.

 

Na początek należy koniecznie wykonać kopię zapasową karty SD nawigacji ponieważ wszelkich operacji będziemy musieli dokonywać na oryginalnej karcie. W tym celu można posłużyć się oczywiście jednym z narzędzi do klonowania nośników (np. HDD Raw Copy Tool), ale istnieje też dedykowany program Subaru Naviextras Toolbox, którego jedną z funkcji jest właśnie przygotowanie kopii bezpieczeństwa (teoretycznie służy on głównie do wykupowania aktualizacji map, ale w chwili tworzenia tego poradnika nie jest to możliwe).

 

Kartę SD z nawigacji wyciągamy tylko przy wyłączonym silniku lub po wybraniu opcji Info -> Wyj. SD (w trybie Audio). Pobieramy, instalujemy i uruchamiamy Subaru Naviextras Toolbox, następnie wkładamy kartę SD do czytnika w komputerze. Po rozpoznaniu karty SD, z menu po lewej wybieramy Kopia zapasowa, następnie Utwórz kopię zapasową, czekamy do zakończenia procesu i gotowe. Dla wygody i na tzw. wszelki wypadek proponuję dodatkowo całą zawartość karty SD najzwyczajniej w świecie przekopiować do jednego z folderów w komputerze.

 

gallery_11547_371_46321.png

 

Teraz możemy zacząć grzebanie w ustawieniach! ;)

 

 

a ) Modyfikacja pliku sys.txt

 

Sys.txt to plik, który znajdziecie na karcie SD w folderze navigation. Przy jego pomocy można modyfikować zaawansowane ustawienia programu nawigacyjnego iGo niedostępne z poziomu menu. Modyfikacje wprowadza się dopisując po prostu w treści pliku konkretne wpisy, poniżej przedstawiam te które zostały przeze mnie przetestowane i na pewno działają.

 

[sound]
ding=0

 

Jedną z najbardziej irytujących mnie cech nowej nawigacji są spóźnione podpowiedzi głosowe. Znajdując się w centrum dużego miasta, poszatkowanym wieloma ulicami i rondami nietrudno przegapić jakiś skręt ponieważ ostatnia komenda np. „teraz skręć w prawo” odtwarzana jest bardzo późno. Niestety program nie daje możliwości zwiększenia odstępu czasowego, można jednak zrobić inny trik. Powyższy wpis do pliku sys.txt wyłącza dźwięk „ding” poprzedzający komendę dzięki czemu jest ona odtwarzana szybciej i problem już nie jest tak uciążliwy. Do ideału jeszcze odrobinę brakuje, ale jest znacznie lepiej.

 

[sound.announcer]
gps_signal_lost=0
gps_disconnected=0
recalculate=0

 

Do białej gorączki doprowadzały mnie też komunikaty o utracie sygnału GPS, gdzie głos lektora brzmi jakby sprawiało mu to jakąś niezdrową satysfakcję :P Albo ten o zmianie trasy. Dla mnie nawigacja ma jedynie funkcję pomocniczą i zwykle nie jadę w 100% wytyczoną trasą, zdarza mi się więc pojechać jakimś skrótem, albo ominąć zatłoczoną ulicę. W takich sytuacjach co chwilę słyszę „zmieniam trasę”, „zmieniam trasę” i po dziesiątym razie „zmieniam trasę” mam ochotę wziąć młotek i zrobić z niego użytek. Tymczasem spokój ducha przynosi prosty wpis do pliku sys.txt, który widzicie powyżej.

 

[warning]
warn_distances=140:1000,130:900,120:800,110:700,100:600,90:550,80:500,70:450,60:400,50:300,40:200,30:200,20:200,10:200

 

Ostrzeżenia o fotoradarach i potencjalnych kontrolach policyjnych (o czym za chwilę) pojawiają się ze sporym wyprzedzeniem w postaci powtarzającego się sygnału dźwiękowego. Na dłuższą metę jest to trochę uciążliwe. Na szczęście można skrócić ten dystans – wystarczy dopisać do pliku sys.txt powyższą sekwencję. Parametry są jak najbardziej modyfikowalne – do każdej prędkości można dopasować indywidualny dystans w metrach.

 

[debug]
skip_eula=1

 

I na koniec drobiazg – wyłączenie wyświetlania ekranu z licencją, który pojawia się przy pierwszym konfigurowaniu nawigacji albo po odłączeniu akumulatora. Niestety nie znalazłem sposobu na likwidację ekranu startowego z ostrzeżeniami (że trzeba uważać, że mapy mogą być nieaktualne itd.) ale dobre i to ;)

 

Żeby oszczędzić Wam żmudnej klepaniny, uzupełniony plik sys.txt udostępniam do pobrania (archiwum zip). Wystarczy wypakować zawartość i nadpisać oryginalny plik w folderze navigation karty SD.

 

 

b ) Fotoradary i inne niespodzianki

 

I wreszcie wisienka na torcie jaką są ostrzeżenia o fotoradarach stacjonarnych, potencjalnych fotoradarach przenośnych, kontrolach policyjnych (suszarki) i innych czyhających na nas zagrożeniach. Naturalnie nie zachęcam nikogo do łamania przepisów :P, ale sami wiecie w jak debilnych miejscach są one niekiedy rozlokowane.

 

Oprogramowanie iGo fabrycznie oferuje możliwość ostrzegania przed fotoradarami, ale jak być może sprawdziliście po włączeniu tej opcji w naszych Subarakach nic się nie dzieje. Powód jest prozaiczny – program nie ma żadnych danych odnośnie lokalizacji fotoradarów, nie ma więc o czym ostrzegać. W czeluściach Internetu znalazłem jednak odpowiednią bazę zawierającą fotoradary z całej Europy (w tym baza polskich „niespodzianek” datowana na połowę 2013 roku – ma nadzieję, że niedługo dokopię się do jakiejś jeszcze bardziej aktualnej).

 

Instalacja bazy jest bardzo prosta. Pobieramy plik fotoradary.zip i wypakowujemy jego zawartość do folderu \navigation\content\speedcam na karcie SD. Od tego momentu wszelkie „niespodzianki” będą widoczne na mapie w postaci odpowiednich ikonek, nawigacja nie będzie jednak przed nimi ostrzegać.

 

gallery_11547_371_69901.jpg

 

Aby uaktywnić ostrzeżenia, w trybie nawigacji wchodzimy w Menu -> Więcej… -> Ustawienia -> Dźwięk i ostrzeżenia -> Ustawienia punktów alarmowych i zaznaczamy Ostrzeżenia o punktach alarmowych. Pojawi nam się ostrzeżenie, że nie we wszystkich krajach Europy jest to legalne, potwierdzamy Tak.

 

gallery_11547_371_36270.jpg

 

Poniżej mamy jeszcze drugie menu (Typy ostrzeżeń) w którym możemy definiować zachowanie się nawigacji dla poszczególnych niespodzianek.

 

gallery_11547_371_79386.jpg

 

Do wyboru mamy ostrzeżenia wizualne (grafika w lewym dolnym rogu ekranu z ostrzeżeniem w formie znaku z ograniczeniem prędkości) lub dźwiękowe (powtarzający się dźwięk, który odtwarzany jest od zadanego dystansu aż do minięcia niespodzianki). Przy czym dźwięk może być emitowany zawsze albo tylko w przypadku przekraczania prędkości – co oczywiście jest bardziej sensowne.

 

gallery_11547_371_210959.jpg

 

Ustawiamy więc wszystko zgodnie z własnymi preferencjami i gotowe! A tak to wygląda w praktyce:

 

gallery_11547_371_85863.jpg

 

Miłej zabawy :)

 

 

3. Powrót do ustawień fabrycznych

 

Ponieważ wszystkie operacje trzeba wykonywać na "żywym organizmie", czyli oryginalnej karcie (kopie 1:1 wykonane przy użyciu narzędzi do klonowania nie działają), ważne jest to aby modyfikacji dokonywać z rozwagą i dokładnie czytać opisy. Niemniej jednak pomyłki zdarzają się każdemu - na szczęście dopóki nie uszkodzimy fizycznie karty SD nie powinno się zdarzyć nic strasznego.

 

Jeżeli namieszaliście coś z zawartością karty SD, nawigacja się restartuje, albo dzieją się inne dziwne rzeczy wystarczy wykasować zawartość karty i w to miejsce wgrać po prostu zawartość folderu z kopią bezpieczeństwa. Jeżeli to nie pomoże należy odtworzyć kopię bezpieczeństwa wykonaną przy pomocy programu Subaru Naviextras Toolbox lub HDD Raw Copy Tool.

Edytowane przez Krogulec
  • Lajk 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z system audio? dalej "tekturowe" glosniki?

 

Jak na moje ucho audio gra bardzo fajnie (wersja Harman/Kardon) - wystarczy tylko dobrze wyregulować equalizer i kilkadziesiąt godzin odsłuchu aby wygrzały się głośniki. Oczywiście - jak ze wszystkim - zawsze może być lepiej, ale dla mnie jakość audio jest w 100% wystarczająca. Nawet subwoofera mi nie brakuje, zresztą wcześniej w Lagunie miałem audio Cabasse też z 8 głośnikami bez subwoofera i również nie narzekałem na bas - przy dobrych głośnikach widać nie jest on niezbędny.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krogulec przetestowałem ustawienia EQ - bomba! Zdecydowana różnica

 

Bardzo się cieszę, tym bardziej że kosztowało mnie to wiele godzin odsłuchów przy różnych ustawieniach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobione zgodnie z instrukcjami wszystko działa perfekcyjnie Jedynie podczas pierwszego uruchomienia długo się wczytuje ale później działa bdb :):)

Co do ustawień EQ to okazał się że sam też takie ustawiłem :):) więc chyba sa uniwersalne i możliwie najlepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie podczas pierwszego uruchomienia długo się wczytuje ale później działa bdb

 

Dzieje się tak dlatego ponieważ nawigacja konwertuje tę dograną bazę fotoradarów do swojego formatu i zaczytuje ustawienia z sys.txt. Ogólnie jest tak "sprytnie" zrobione, że podczas wyświetlania tego komunikatu o bezpieczeństwie weryfikowana jest zawartość karty SD - dlatego tyle trzeba czekać aż można go wyłączyć (w poprzednim navi w Subaru można to było zrobić od razu).

Edytowane przez Krogulec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo intersujace. Dobra robota. Zabiore sie za modyfikacje ustawien.

Czy ktos wie, jak zaktualizowac mapy. Mnie sprzedano Outbacka w czerwcu 2013 s z mapami Q3 2011 :o .

Probowalem Toolboxu Naviextra, ale tam nadal mapy sa z Q3 2011.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Krogulec mam do Ciebie pytanie. Czy możliwe jest zamontowanie nowej, oryginalnej nawigacji (takiej jak Ty posiadasz w swoim Forku) do XV z panelem przednim, w którym teraz zamontowane jest oryginalne radio?

Panel z radiem jest "płaski", natomiast ten z navi posiada charakterystyczne "zagłębienie". Pytanie też, czy narożniki stacji nawigacyjnej będą pasowały do otworu po radiu? Mam wrażenie, że promień zaokrągleń narożników navi jest większy niż ten w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej!

 

Dzięki za porady dotyczące stacji multimedialnej HK (Forek XT MY14 Platinium), ja mam z nią nieco inny problem. W opcji telefonu jest możliwość odczytywania wiadomości, niestety jest to głos angielski  i chyba nie muszę mówić jak odczytuje tekst "Cześć Zbyszek, co robisz wieczorem" :), a z kolei przecież w nawigacji jest głos polski, więc może to da się jakoś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krogulec,

...mam powazny problem. Kupilem uzywane SFXT DIT zza wielkiej kaluzy. Dotarlo do polski juz niestety bez karty SD, a co za tym izdie navi oraz audio nie dziala i krzyczy karty SD. maly BC tez niestety nie chce gadac ze mna. Jak piszesz zrobienie klona nie pomaga ... to jak sobie poradzic z tym tematem. Zakladam iz zakup w ASO to morederstwo finansowe.

Sugestie ???

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krogulec,

...mam powazny problem. Kupilem uzywane SFXT DIT zza wielkiej kaluzy. Dotarlo do polski juz niestety bez karty SD, a co za tym izdie navi oraz audio nie dziala i krzyczy karty SD. maly BC tez niestety nie chce gadac ze mna. Jak piszesz zrobienie klona nie pomaga ... to jak sobie poradzic z tym tematem. Zakladam iz zakup w ASO to morederstwo finansowe.

Sugestie ???

 

Tomasz

 

Z tego, co wiem to sugestii w tej sprawie nie ma. Karta jest sparowana z systemem, ktory jest wgrany bezposrednio do stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie:

https://subaru-eu.naviextras.com/shop/portal/newCatalog?view=item&salesPackageCode=100427

można za 219,- € kupić aktualizację map Europy do nawigacji Forestera MY13, oznaczoną 2012 Q3.

Z zamieszczonej tam informacji wynika, że plik aktualizacyjny ma rozmiar 3778MB.

Oryginalna karta SD nawigacji ver. 2011 Q3 ma pojemność 4GB. Wielkość pliku aktualizacji i pojemność kart SD jest więc „na styk”.

 

Mam pytanie, czy ktoś już kupował tę aktualizację, czy jej instalowanie przebiegło bez problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@wiktus,

 



Na stronie:

https://subaru-eu.naviextras.com/shop/portal/newCatalog?view=item&salesPackageCode=100427

można za 219,- € kupić aktualizację map Europy do nawigacji Forestera MY13, oznaczoną 2012 Q3.

Z zamieszczonej tam informacji wynika, że plik aktualizacyjny ma rozmiar 3778MB.

Oryginalna karta SD nawigacji ver. 2011 Q3 ma pojemność 4GB. Wielkość pliku aktualizacji i pojemność kart SD jest więc „na styk”.

 

Mam pytanie, czy ktoś już kupował tę aktualizację, czy jej instalowanie przebiegło bez problemów?

Ja sie ewentualnie przymierzam, chyba, ze jeszcze rok poczekam. Navteq to jakas kpina. W 2013 roku kupilem samochod z mapami z 2011 roku, a 2014 roku oferuja mapy z 2012 roku.

Nie bardzo rozumiem zasady kupna. Z jednej strony mozna zrobic podobno download map, a z drugiej wyglada na to, ze przysylaja karte z mapami.

Czesc map mozna wyrzucic z karty uzywajac narzediz naviextra, tak wiec potrzebne mapy powinny sie zmiescic.

Cena koncowa tej mapy zalezy od podatku VAT, ktory trzeba zaplacic.

 

Nie wiem, czy kupno mapy rozwiaze problemy arkitekta, bo mapy sa jakos sparowane z urzadzeniem i chyba nie da sie ich kupic bez logowania i wlozenia obecnej karty z mapa do czytnika.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUrsus,

 

mozesz przetlumaczyc tak jak dla blondynki? no nie jestem ci ja informatykiem. Mówiąc krócej czy jesteś wstanie przy pomocy karty SD ORYGINALNEJ (rowniez auta z US kolegi) zrobic dla mnie dzialajaca oczywiscie odplatnie lub za inna forma rewanzu ???

Moze tak na PW.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę należy kopiować binarnie np. WinHex lub DFSee ... to działa :drool: ... dodatkowo nr id można zmienić z "ręki" na numer karty kopiowanej.

Sa jakies darmowe odpowiedniki tych programow? Probowalem kopiowac karte za pomoca HDDRawCopy i nie poszlo, ale kopiowal na 8GB

Moglbys prosze rozwinac to zmiane id "z reki"?

Czy karta musi byc 4GB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy karta musi byc 4GB?

 

Karta - dawca musi być taka sama jak karta - biorca, zarówno w wielkości jak i standardzie i klasie.

Czyli na przykład obie karty muszą być 4 GB standard SDHC klasa 6.

ID karty sprawdzamy programem id utility.

ID karty można zmienić microsoftowym programem volumeID.

Oczywiście przed transferem należy zdjąć ochronę z plików systemowych oraz ujawnić pliki ukryte.

 

Na wszelki wypadek proszę moderatora o nie banowanie mnie, gdyż chodzi mi wyłącznie o wykonanie kopii bezpieczeństwa

legalnie posiadanej karty SD z mapami nawigacyjnymi B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy karta musi byc 4GB?

 

Karta - dawca musi być taka sama jak karta - biorca, zarówno w wielkości jak i standardzie i klasie.

Czyli na przykład obie karty muszą być 4 GB standard SDHC klasa 6.

ID karty sprawdzamy programem id utility.

ID karty można zmienić microsoftowym programem volumeID.

Oczywiście przed transferem należy zdjąć ochronę z plików systemowych oraz ujawnić pliki ukryte.

 

Na wszelki wypadek proszę moderatora o nie banowanie mnie, gdyż chodzi mi wyłącznie o wykonanie kopii bezpieczeństwa

legalnie posiadanej karty SD z mapami nawigacyjnymi B)

 

Dziekuje. Tez chce zrobic kopie zapasowa. Ja na mojej karcie nie widzialem zadnej klasy. Pewny jestes , ze to 6-ka?

Znasz jakies darmowe alternatywy dla WinHexa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...