Jump to content

Wypożyczenie auta-Europa tzw Zachodnia

Michał Bajorek

Recommended Posts

Wpadłem na pomysł taki, zamiast tłuc się 1500km w jedną stronę to sobie polecę i wypożyczę auto na miejscu. Cena biletu na samolot jest ciekawa natomiast ceny wypożyczenia auta mimo sporej konkurencji w tzw Europie Zach. są dość spore. Sam system naliczania taryf po wstępnym zapozaniu się wygląda na dość skąplikowany i po doliczeniu wszystkich składowych cena bywa zadziwiająca. Firmy stosują systemy różnych dopłat do ubezpieczeń,podatków i innych taxów tak więc trudno się połapać na początek. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii to bardzo proszę o opisanie ich.

Zawsze wypożyczam smochod w berlinie schoenfeld w europcar, budget albo hertz bo przy przylocie z anglii często taniej jest poleciec do berlina wynając auto na tydzien i wrócić niż sam lot w obie strony np do katowic (o krakowie nie wspominając)!!! W polsce ceny wynajmu są straszne...

Jęzeli chodzi o rozliczenie to jak do tej pory jeszcze nigdy nie zdażyło się tak bym zapłacił za coś więcej niż było to przy zamawianiu samochodu przez internet.

ogólnie zasady są takie ze bieżesz samochód z pełnym bakiem oddajesz z pełnym. Jeżeli coś uszkodzisz coś zginie ... płacisz.

Warto więc przed wzięciem samochodu sprawdzić czy nie jest porysowany, stuknięty, czy np nie brakuje koła zapasowago albo tylnej pułki. Jezeli tak jest to ządaj by było to napisane na umowie żebyś miał coś na piśmie gdyby pyskowali.

Samochody zamawia sie jako klasy np compact i mimo ze jest napisane na stronie ze bedzie to golf V 2.0 tdi to dostaniesz mercedesa a150 albo seata altee 1.6 albo megane. Dostaniesz to co będzie wtedy dostępne w wypożyczalni.

Pamiętaj że jezeli będzie tym autem jeżdziła jakaś inna osoba trzeba to podać najpierw na stronie a potem przy wypożyczaniu (chodzi o ubezpieczenie).

W anglii zasady są podobne.

Wpadłem na pomysł taki, zamiast tłuc się 1500km w jedną stronę to sobie polecę i wypożyczę auto na miejscu. Cena biletu na samolot jest ciekawa natomiast ceny wypożyczenia auta mimo sporej konkurencji w tzw Europie Zach. są dość spore. Sam system naliczania taryf po wstępnym zapozaniu się wygląda na dość skąplikowany i po doliczeniu wszystkich składowych cena bywa zadziwiająca. Firmy stosują systemy różnych dopłat do ubezpieczeń,podatków i innych taxów tak więc trudno się połapać na początek. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii to bardzo proszę o opisanie ich.

Miałem ten dylemat kilka miesięcy temu. Nie za bardzo ktokolwiek był mi w stanie doradzić. Wszyscy polecali Hertz'a, Avis'a lub EuropeCar jako firmy bezproblemowe. Ale bezpośrednio w tych firmach ceny były dość wysokie. Znalazłem jednak super pośrednika w postaci firmy http://www.autoeurope.com . Ostatecznie auto było z Europecar, ale stawka była jakieś 40% niższa niż u źródła. Za 4 dni jeżdżenia punto we włoszech zapłaciłem niecałe 130 EUR ze wszystkimi ubezpieczeniami. Cena obejmowała wzięcie auta w jednym miejscu, a oddanie w drugim. Jeśli oddajesz w tym samym, powinno być jeszcze taniej.

No właśnie o wypożyczenie auta we Włoszech mi idzie- na 10 dni, w Avisie za takie Punto liczą sobie prawie ze 600 Euro, oczywiście przy pełnym ubezpieczeniu (28 eurodziennie), które słono kosztuje ale bez niego to udział własny w szkodzie mają na bandyckim poziomie.

Miałem ten dylemat kilka miesięcy temu. Nie za bardzo ktokolwiek był mi w stanie doradzić. Wszyscy polecali Hertz'a, Avis'a lub EuropeCar jako firmy bezproblemowe. Ale bezpośrednio w tych firmach ceny były dość wysokie. Znalazłem jednak super pośrednika w postaci firmy http://www.autoeurope.com . Ostatecznie auto było z Europecar, ale stawka była jakieś 40% niższa niż u źródła. Za 4 dni jeżdżenia punto we włoszech zapłaciłem niecałe 130 EUR ze wszystkimi ubezpieczeniami. Cena obejmowała wzięcie auta w jednym miejscu, a oddanie w drugim. Jeśli oddajesz w tym samym, powinno być jeszcze taniej.

Niestety korzystając z tego linku też kwoty proponowane wychodzą mi między 50 a 60 E za dzień, może robie coś źle albo o wysokości kwoty decyduje to, że chcę auto wziąść z lotniska (i tam też zdać).

Niestety korzystając z tego linku też kwoty proponowane wychodzą mi między 50 a 60 E za dzień, może robie coś źle albo o wysokości kwoty decyduje to, że chcę auto wziąść z lotniska (i tam też zdać).

To trochę dziwne. Może dlatego, że jest sezon i wszyscy wynajmują jak najęci. Już sobie przypominam, że zrobiłem myk, który polegał na tym, że wybrałem auto klasy niższej - tj. pandę, ale w tych markowych wypożyczalniach mają tylko punto i wyżej, więc i tak dali mi punto. Oczywiście takie rzeczy to tylko na własną odpowiedzialność ;-)

Zwróć też uwagę, czy poprzez nieumiejętne ustawienie godzin wzięcia auta i zwrotu nie nabijasz sobie niechcący kolejnej doby.

To trochę dziwne. Może dlatego, że jest sezon i wszyscy wynajmują jak najęci. Już sobie przypominam, że zrobiłem myk, który polegał na tym, że wybrałem auto klasy niższej - tj. pandę, ale w tych markowych wypożyczalniach mają tylko punto i wyżej, więc i tak dali mi punto. Oczywiście takie rzeczy to tylko na własną odpowiedzialność ;-)

Zwróć też uwagę, czy poprzez nieumiejętne ustawienie godzin wzięcia auta i zwrotu nie nabijasz sobie niechcący kolejnej doby.

Nie - sezon nie wchodzi w grę bo ja to mam na październik(stąd bardzo tani bilet na samolot) i taki termin wbijamc - wielkość auta mi wisi - może być Panda bo po doświadczeniach z parkowaniem tam to nawet wolę mniejsze i do tego nie swoje własne (stąd też troska o pełne ubezpieczenie). Wychodzi mi jednak,że mniejsze auto jest tańsze o około 4 E dziennie a inne koszty jak taxy i ubezpieczenia są już takie same. Ale jeszcze popróbuję. Dobre ceny znalazłem w hiszpańskiej firmie Recar ale nie wiem co to jest za wynalazek i w warunkach szczegółów sie nie mogę tam doczytać.

• 2 weeks later...

Chyba coś źle robisz. Być może nie zmieniłeś "country of residence" z "United States" na "International Site" (na stronie startowej) - a to duża różnica w cenie. Ceny są w dolarach nie w euro.

Mnie, przy zapytaniu o wynajęcie 10-cio dniowe, 04.10 - 14.10, odbiór i oddanie na Fiumicino, wychodziło:

Fiat Punto 4dr with ac

Manual

Economy (EDMR)

4 Doors, A/C

482.44 USD Inclusive

Peugeot 206 with ac

Manual

Economy (EDMR)

4 Doors, A/C

502.56 USD Inclusive

Fiat Grande Punto with ac

Manual

Economy (EXMR)

2 Doors, A/C

516.72 USD Inclusive

Fiat Stilo with ac

Manual

Compact (CDMR)

4 Doors, A/C

608.15 USD Inclusive

Alfa Romeo 147 with ac

Manual

Compact (CDMR)

4 Doors, A/C

618.48 USD Inclusive

Renault Megane Wagon with ac

Manual

Compact (CWMR)

4 Doors, A/C

646.08 USD Inclusive

Ford Focus Wagon with ac

Manual

Compact (CWMR)

4 Doors, A/C

721.30 USD Inclusive

a więc Punto z AC, bez limitu kilometrów, ale z udziałem własnym ok. USD 2'800 (za zniesienie udziału własnego trzeba zapłacić dodatkowo na miejscu - nie wiadomo ile), wychodziło poniżej €40/dzień.

To sie zgadza, bez zniesienia udziału własnego wychodzi od 300 do 400 euro za 10 dni w zależności od auta i firmy; ale pakiet (kradzież+szkoda) - zniesienie tego udziału własnego w Italii jest dość drogi - od 18 do 28 euro dziennie w zależności od firmy(można to znaleść w warunkach szczegółowych w systemie rezerwacyjnym prawie każdej firmy). Na dziś więc najtaniej znalazłem Fiestę 1,4 w Hertzu - 515 Euro z wszystkimi opłatami i pełnym ubezpieczeniem. Tańsze wersje wymagają opłaty z góry i ciężko wyczytać, czy to co się płaci to wszystko czy też dojdą jakieś dopłaty-niespodzianki (np. tax za odbiór z lotniska,podatek drogowy czy to doubezpieczenie). Generalnie wychodzi na to, że wynajecie auta we Włoszech jest dość drogie - chyba głównie ze względu na ubezpieczenie.

To sie zgadza, bez zniesienia udziału własnego wychodzi od 300 do 400 euro za 10 dni w zależności od auta i firmy; ale pakiet (kradzież+szkoda) - zniesienie tego udziału własnego w Italii jest dość drogi - od 18 do 28 euro dziennie w zależności od firmy(można to znaleść w warunkach szczegółowych w systemie rezerwacyjnym prawie każdej firmy). Na dziś więc najtaniej znalazłem Fiestę 1,4 w Hertzu - 515 Euro z wszystkimi opłatami i pełnym ubezpieczeniem. Tańsze wersje wymagają opłaty z góry i ciężko wyczytać, czy to co się płaci to wszystko czy też dojdą jakieś dopłaty-niespodzianki (np. tax za odbiór z lotniska,podatek drogowy czy to doubezpieczenie). Generalnie wychodzi na to, że wynajecie auta we Włoszech jest dość drogie - chyba głównie ze względu na ubezpieczenie.

No ale patrząc z drugiej strony, płacenie ubezpieczenia w wysokości ca 1200 PLN za 10 dni za zniesienie własnego udziału jest chyba lekkim przegięciem. Zakładając, że jeździsz przepisowo nic się nie powinno wydarzyć. No bo niby co?

Takie ubezpieczenie to przegięcie oczywiście ale tak liczą wszyscy. Na 10 dni po 19 euro daje jakieś 750 zł co to i tak nie jest mało. A co się moze stać, no nic, wystarczy jak ktoś ci przy parkowaniu w mieście przytrze zderzak i sobie odjedzie (udział własny w szkodzie 800E ) co tam jest procedurą dość standardową (ocieranie zderzaków czy innych części - co do odjeżdrzania to nie wiem). W gorszym wypadku kradzieży (wydaje się mało realne) - udział własny 1700 E. Tak na swieżo to mój znajomy w wypożyczonym aucie w Anglii właśnie lekko przytarł zderzak pod marketem a później jeszcze przy parkowaniu (cofał) zahaczył się lusterkami z przejeżdrzającą Panią (było ponoć bardzo wąsko) - od bardzo dawna nie pamiętam aby miał jakieś tego typu problemy w swoim aucie - ot, wypadki chodzą po ludziach. Muszę jednak przyznać, że takie liczenie cen ubezpieczeń przez wypożyczalnie wprowadziło mnie w lekkie zdziwienie