Skocz do zawartości

LPG w Subaru


Azrael

Rekomendowane odpowiedzi

"

Wydaje mi się ze montowanie LPG do aut japońskich jest trochę demonizowane ze względu na sposób regulacji luzów zaworowych. Większość silników Fiata( LPG bardzo popularne wśród właścicieli tej marki) ma regulację luzów zaworowych na szklankach a jakoś nie słychać o wypalonych gniazdach , urwanych grzybkach , problemach z luzami i etc . Co prawda najczęściej są to auta o mocach 75 HP z pojemności 1,0 -1,4 co może potwierdzać teorię że to nie LPG a stosunek pojemności do mocy jest przyczyną większości kłopotów.

Pozdrawiam.

 

Dokladnie jest jak piszesz w pierwszym zdaniu, ale dot to Subaru i tak w 2.0 i 2.5 N/A nie ma problemu z gazem, nie slyszalem o wypalonych gniazdach, zaworach, itd a regulacja kosztuje normalne pieniadze. W H6 jest inaczej ale wlasnie ze wzgledu na kosztowna regulacje z racji konstrukcji silnika. W Hondach z dobrze zalozonymi instalacjami nie ma problemu, problem jest za to w Toyocie i silnikach z vvti, gdzie generalnei gazu sie nie zaklada.

Co do Fiatow, to moze srednia wychodzi, ze ma duzo regulacje szklankami, ale jak wezmie sie pod uwage zagazowane Fiaty to glownie sa to starsze jednostki Fire ze zwykla regulacja "na srubke", gdzie nie ma najmniejszego problemu z gazem :wink:

IMO samochody noPb dziela sia na gazowalne, niegazowalne oraz takie ktore sa gazowalne ale nie ma to uzasadnienia ekonomicznego.

 

Każdy kupujący auto takie jak Tribeca ma świadomość , a przynajmniej powinien mieć , na temat kosztów. Ja cały czas nie znam odpowiedz na pytanie co takiego magicznego jest w gazie że powoduje rozregulowanie się luzów po np. 30000 km.

Co do Toyoty to nauka jazdy Toyota stoi i gazem przy okazji. I ciężko znaleźć info o problemach z luzami a są to auta które robią tysiące kilometrów miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste mieszkam pod wroclawiem zaden gazownik niechcial slyszec o bigasie a auto szarpalo

 

 

A ja miałem założoną instalkę w GTku MY98 211 KM. który ładował 1,25 bara i miał 270 KM, potem w foresterze 2.o 177 KM, który na turbo z WRXa ładował 1,1 bara i miał 230 KM. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste mieszkam pod wroclawiem zaden gazownik niechcial slyszec o bigasie a auto szarpalo

 

 

A ja miałem założoną instalkę w GTku MY98 211 KM. który ładował 1,25 bara i miał 270 KM, potem w foresterze 2.o 177 KM, który na turbo z WRXa ładował 1,1 bara i miał 230 KM. 8)

Ale ja nie mówie że nie ,tylko tutaj bigasa nikt nieobsluguje ,dlatego wysylanie kogos do jako 350km w jedną strone to pomylka bo w razie problemów nikt ci tego tu nie zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię mały remoncik dolotu. Wywalam klapki TGV, oraz chcę skrócić przewody do gazu i jednocześnie maksymalnie obniżyć miejsce dysz gazowych. Kolektor i wyfrezowane TGV mam już pomalowane proszkowo na czarno 8)

Czy da się zastosować coś takiego jak poniżej? Pewnie nie bo wtryski nie bosch ? Nie mogę znaleźć średnicy uszczelniacza pod wtrysk.

http://allegro.pl/adapter-przejscie-lpg-pod-wtryski-bosch-4-cyl-i2644714231.html

Może ktoś fote na której widać najlepsze miejsce na wywiercenie dysz gazu ? Słyszałem że mają być nad wtryskami benzyny i oczywiście "z wiatrem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...

Witam ponownie.

To ja bym bardzo prosił o taki wyniki bo ciężko jest na ten temat znaleźć cokolwiek w necie. Za temperaturę spalania odpowiada wartości opałowej paliwa która jest związana z mocą osiąganą w silniku. Jest to ilość ciepła wydzielana przy spalaniu jednostki masy lub objętości paliwa przy jego całkowitym i zupełnym spalaniu. LPG ma większą wartość opałową w przeliczeniu na kilogram, ale niższą o ok. 20% w przeliczeniu na litr.Gaz którego liczba oktanowa wynosi około 110 oktanów (sam oktan powiązany jest z pojęciem spalania stukowego i jako taki nie ma wpływu na moc silnika) jest równa ok. 3660 kJ/m3. Dla benzyny 95-oktanowej wartość opałowa wynosi 3860 kJ/m3. To spalenie benzyny dostarcza więcej ciepła/mocy w porównaniu do gazu.Gdyby przyjąć że wtrysk gazu równa się wysoka temperatura to zamiast dodatkowego smarowania prowadnic zaworów ( tak popularnego w instalacjach LPG aut japońskich wystarczyło by dodawać wodę w celu obniżenia temp spalania/wydechu) Zresztą gdyby przyjąć ze całym złem odpowiedzialnym za rzekome problemy z zaworami jest temperatura(vide wypalone gniazda/grzybki , luzy) to emeryci nie mają się czego obawiać bo jeżdżąc na 50-60% mocy silnika nie grożą im takie kłopoty.Nikt też nie wspomina o upalonych końcówkach wtrysków - element bezpośrednio narażony na temperaturę spalania - niepracujący , pozbawiony chłodzenia od paliwa przepływającego przez wtrysk)

Reasumując to auto które ma powyżej 90 HP z litra pojemność( a jest takich wiele , praktycznie każda benzyna i diesel z turbiną ) jest bardziej obciążone cieplnie od wolnossących silników

o dużych pojemnościach( vide Tribeca 3,6 )

 

...

To nie jest tak do końca.

Wartość opałowa to ilość energii zawartej w jednostce paliwa a w dużym skrócie ta energia jest zamieniana na ciepło. Jest bardzo duża różnica pomiędzy ciepłem właściwym a temperaturą. Ale nie o tym teraz mowa.

Poniżej przedstawiam wykresy temperatur dla trzech rodzai paliw (LPG, CNG i Pb).

Z tych wykresów widać doskonale, że temperatura procesu spalania dla LPG jest wyższa niż dla Pb. Dodatkowo widać,że przebieg krzywej temperatury jest przesunięty (mówić slangiem silnikowców opóźniony), co powoduje podwyższenie temperatury gazów spalinowych przepływających przez gniazdo zaworowe (koniec wykresu to początek otwarcia zaworu wydechowego). I to jest efekt o którym wspominałem kilka postów wyżej. Należy pamiętać, że w tym momencie spaliny nie są jeszcze całkowicie uformowane i wraz ze zmianą ich położenia w układzie wydechowym zmienia się ich skład i temperatura.

Nie ma co ukrywać, że przebiegi krzywych temperatur będą się zmieniały wraz ze sposobem sterowania pracą silnika (kąt wyprzedzenia zapłony oraz czas otwarcia wtryskiwacza).

Innymi słowy, biorą pod uwagę aspekt luzu zaworowego, zmiany jego wartości są uzależnione od rodzaju materiału, rodzaju i kompletacji instalacji gazowej a także sposobu sterowania pracą silnika.

 

-- Pt wrz 21, 2012 8:33 pm --

 

I prawidłowe działanie elementów układu wtryskowego zapłonowego bo lejący wtrysk benzynowy potrafi wypalić momentalnie denko tłoka

 

 

NIE BENZYNOWY. WTRYSK DIESLA jak leje, to robi dziurę w denku tłoka.

W benzynie/lpg im bogatsza dawka paliwa (w granicach możliwości zapalenia) tym temperatura niższa.

W dieslu - silnik jeździ na nadmiarze powietrza - jeśli wzbogacamy dawkę ("chiptuning), następuje zjawisko dymienia i wzrost temperatury spalania.

 

...

Ale należy pamiętać że lejący wtrysk benzynowy czy nawet gazowy doprowadza do zmywania filmu olejowego z gładzi cylindrowej, co z kolei może doprowadzić do zatarcia tłoka w cylindrze.

 

Czy da się zastosować coś takiego jak poniżej? Pewnie nie bo wtryski nie bosch ? Nie mogę znaleźć średnicy uszczelniacza pod wtrysk.

http://allegro.pl/adapter-przejscie-lpg ... 14231.html

Może ktoś fote na której widać najlepsze miejsce na wywiercenie dysz gazu ? Słyszałem że mają być nad wtryskami benzyny i oczywiście "z wiatrem".

 

Lepiej tych podstawek nie używać, ponieważ na gazie faktycznie nic się nie zmienia ale zmianie ulega kształt i ustawienie strugi paliwa benzynowego wtryskiwanego do kolektora dolotowego. Może to doprowadzić do niepotrzebnych korekt czasu otwarcia wtryskiwacza i tym samym wzbogacenie lub zubożeniu mieszanki.

Odwierty powinny być wykonana możliwie najbliżej wtryskiwaczy benzynowych. W tej galerii znajdziesz dwa kolektory z pokazanymi odwiertami (co prawda to nie subaru ale idea jest taka sama):

http://www.interauto-sc.com.pl/?mod=galeria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste mieszkam pod wroclawiem zaden gazownik niechcial slyszec o bigasie a auto szarpalo

 

 

A ja miałem założoną instalkę w GTku MY98 211 KM. który ładował 1,25 bara i miał 270 KM, potem w foresterze 2.o 177 KM, który na turbo z WRXa ładował 1,1 bara i miał 230 KM. 8)

Ale ja nie mówie że nie ,tylko tutaj bigasa nikt nieobsluguje ,dlatego wysylanie kogos do jako 350km w jedną strone to pomylka bo w razie problemów nikt ci tego tu nie zrobi

 

Rozumiem kolegę - ja do Jako z Poznania jeździłem na przeglądy ale powiem tak - przez 90.000 km zero problemów na LPG (auto miało przy 165.00 zakładany LPG u Roberta). Przy 210.000 minimalne luzy, które zostały skorygowane bo był robiony duży przegląd - inaczej jeździłbym do 250.000.

Teraz nowy forek 2.5 turbo też pojedzie do Roberta. W Poznaniu także nie ma nikogo ogarniającego Bigas i faktycznie jest to minus ale także nie ma nikogo w Poznaniu i okolicach kto ogarnie LPG do boksera turbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale należy pamiętać że lejący wtrysk benzynowy czy nawet gazowy doprowadza do zmywania filmu olejowego z gładzi cylindrowej, co z kolei może doprowadzić do zatarcia tłoka w cylindrze.

 

 

O ile lejący wtrysk benzynowy będzie stwarzał problem zmywania oleju (będzie też przybywało oleju w misce - czyli olej będzie rozrzedzany spływającym paliwem), to gaz lpg nie łączy się z olejem silnikowym i nie ma w tym względzie takich własności jak paliwo płynne.

 

Dodatkowo, przy współczesnym systemie sterowania silnikiem (zwłaszcza w subaru) mierzona jest indywidualna dawka paliwa dla każdego cylindra i sterownik wychwyci lejący wtryskiwacz. Jeśli wtrysk będzie otwarty non-stop, to silnik będzie chodził niestabilnie i wychwyci to też kierowca + sterownik wywali błąd wypadania zapłonów. Więc zanim dojdzie do zniszczenia silnika nadejdzie ostrzeżenie.

 

Lepiej tych podstawek nie używać

 

To prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i0/i2/i1/r1021/FlekiewiczM_BadaniaPrzebiegu.pdf

Wszystko na temat zmian termodynamicznych zachodzących w silniku zasilanym gazem i Pb ( różne stany pracy)

 

Paulus - można prosić o żródło wykresu :?:

Źródło to badania własne. Należę do zespołu badawczego, który m.in realizuje temat we wskazanym przez Ciebie artykule. Dr Flekiewicz jest kierownikiem zespołu, Dr Kubica zajmuje się termodynamiką a przede wszystkim spalaniem paliwa gazowych i płynnych ja zajmuję się diagnostyką silników spalinowych głównie przy użyciu sygnałów wibroakustycznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem to polecam opracowania z konferencji KONES, KONMOT oraz SILNIKI GAZOWE.

Swoją drogą to nie przypuszczałem, że ktoś poza gronem naukowym to czyta :-D.

 

Dodatkowo, przy współczesnym systemie sterowania silnikiem (zwłaszcza w subaru) mierzona jest indywidualna dawka paliwa dla każdego cylindra i sterownik wychwyci lejący wtryskiwacz. Jeśli wtrysk będzie otwarty non-stop, to silnik będzie chodził niestabilnie i wychwyci to też kierowca + sterownik wywali błąd wypadania zapłonów. Więc zanim dojdzie do zniszczenia silnika nadejdzie ostrzeżenie.

 

Taki system jet stosowany ie tylko w subaru. tego typu algorytmy można już znaleźć np Pandzie. To nic trudnego określić jaki jest skład mieszanki poszczególnych cylindrów. Znając cykliczność pracy silnika ECU jest w stanie zinterpretować z którego cylindra wypłynęła dana porcja spalin i odpowiednio skorygować jej skład.

Największy problem to zwłoka w podjęciu decyzji o wyłączeniu danego wtryskiwacza. W przypadku wtrysków BOSCH'a ten czas jest bardzo krótki ale już w przypadku Magneti Marelli można zrobić ładnych parędziesiąt km zanim sterownik odetnie wtryskiwacz. W tym czasie spokojnie zatrzesz ten cylinder do którego leje się benzyna. Oglądałem kilka takich silników właśnie we ze sterownikami Magneti gdzie zatarło jeden tłok w jednym cylindrze. Innym problemem jest fakt tzw "kropelkowania" wtryskiwacza. W tym przypadku żadne odcięcie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu bo paliwo wydostaje się z wtryskiwacza wtedy gdy jest on zamknięty (nieszczelny). I tu mamy posprzątane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i0/i2/i1/r1021/FlekiewiczM_BadaniaPrzebiegu.pdf

Wszystko na temat zmian termodynamicznych zachodzących w silniku zasilanym gazem i Pb ( różne stany pracy)

 

Paulus - można prosić o żródło wykresu :?:

Źródło to badania własne. Należę do zespołu badawczego, który m.in realizuje temat we wskazanym przez Ciebie artykule. Dr Flekiewicz jest kierownikiem zespołu, Dr Kubica zajmuje się termodynamiką a przede wszystkim spalaniem paliwa gazowych i płynnych ja zajmuję się diagnostyką silników spalinowych głównie przy użyciu sygnałów wibroakustycznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem to polecam opracowania z konferencji KONES, KONMOT oraz SILNIKI GAZOWE.

Swoją drogą to nie przypuszczałem, że ktoś poza gronem naukowym to czyta :-D.

 

Dodatkowo, przy współczesnym systemie sterowania silnikiem (zwłaszcza w subaru) mierzona jest indywidualna dawka paliwa dla każdego cylindra i sterownik wychwyci lejący wtryskiwacz. Jeśli wtrysk będzie otwarty non-stop, to silnik będzie chodził niestabilnie i wychwyci to też kierowca + sterownik wywali błąd wypadania zapłonów. Więc zanim dojdzie do zniszczenia silnika nadejdzie ostrzeżenie.

 

Taki system jet stosowany ie tylko w subaru. tego typu algorytmy można już znaleźć np Pandzie. To nic trudnego określić jaki jest skład mieszanki poszczególnych cylindrów. Znając cykliczność pracy silnika ECU jest w stanie zinterpretować z którego cylindra wypłynęła dana porcja spalin i odpowiednio skorygować jej skład.

Największy problem to zwłoka w podjęciu decyzji o wyłączeniu danego wtryskiwacza. W przypadku wtrysków BOSCH'a ten czas jest bardzo krótki ale już w przypadku Magneti Marelli można zrobić ładnych parędziesiąt km zanim sterownik odetnie wtryskiwacz. W tym czasie spokojnie zatrzesz ten cylinder do którego leje się benzyna. Oglądałem kilka takich silników właśnie we ze sterownikami Magneti gdzie zatarło jeden tłok w jednym cylindrze. Innym problemem jest fakt tzw "kropelkowania" wtryskiwacza. W tym przypadku żadne odcięcie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu bo paliwo wydostaje się z wtryskiwacza wtedy gdy jest on zamknięty (nieszczelny). I tu mamy posprzątane.

 

Czyta , czyta. Kiedyś dawno ,dawno temu biegał człowiek na ćwiczenia z podobnych rzeczy.Muszę to na spokojnie poczytać i pewnie będę miał parę pytań dotyczących energii spalonego ładunku i długości faz spalania i samego spalania a zależności load/unload. Bo na razie to wychodzi mi że nie jest do końca tak że ta temperatura zawsze jest wyższa a sam proces spalania zawsze jest dłuższy niż na pertolu.

 

Pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Koledzy czy możecie polecić mi kogoś od gazu w Katowicach kto zrobi mi duży przegląd instalacji wraz z wymianą wtrysków i regulacją??

Do warszawy się ni wybieram więc potrzebuję na miejscu, chodzi mi o zaufany zakłada co się zna, nie Pan Mietek bo taki to już mi coś przegał i teraz się wszystko zesrało i jeszcze śmierdzi z nawiewów.

jak to możliwe to proszę o jakieś info na priv

pozdrawiam

 

-- Wt wrz 25, 2012 9:49 am --

 

Dzięki Koledzy za informacje, temat już załatwiony i samochód jedzie do Kolegi Paulusa

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie spokojnie zatrzesz ten cylinder do którego leje się benzyna. Oglądałem kilka takich silników właśnie we ze sterownikami Magneti gdzie zatarło jeden tłok w jednym cylindrze. Innym problemem jest fakt tzw "kropelkowania" wtryskiwacza. W tym przypadku żadne odcięcie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu bo paliwo wydostaje się z wtryskiwacza wtedy gdy jest on zamknięty (nieszczelny). I tu mamy posprzątane.

 

 

Tak, i absolutnie w 4 cyl aucie nie czuć, że 1/4 silnika nie działa jak należy :mrgreen: .

Po prostu, ludzie lekceważą utratę mocy, obniżenie kultury pracy, o świecącym CEL nie mówiąc...

 

Przy okazji, ostatnio miałem okazję kilka razy w rodzinnym mieście i okolicach oglądać pacjentów jadących na niesprawnym silniku ("wypierdziany" wydech, więc było dokładnie słychać co i jak). Auta pokroju Lanos, Astra F, Vectra A, Renault 19. Przypadek jakiś czy co?

Nie, brak kasy, a "jechać muszę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi dotyczące podstawek. Od razu wydały mi się podejrzane :)

Mam już piękne otworki nad wtryskami benzyny.

 

Podpowiedzcie mi jeszcze...

czy dysza ma być schowana

[ ]

 

czy ma troszkę wystawać ?

[ ]

Nie ma konieczności aby dysze nie wystawały ze ścianki. Przy ściankach kolektora zawsze powstają duże turbulencje przepływu także taki "dinks" nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najwyżej zaspawamy korek wstydu i będziemy śmigali na benzynie.

 

 

 

tylko spokojnie; nie myślcie że cena Pb spadnie; dalej LPG będzie prawie o połowę tańsze niż benzyna i diesel - i to jest powód do poprawy nastrojów, innym też nie lekko;

 

A że wszystko drożeje -tak już jest na tym świecie; Jak byśmy żyli w Kuwejcie to za paliwa płacilibyśmy grosze, ale za wodę (do picia i życia) krocie!! Mimo wszystko wody używamy więcej niż paliw wszelkiego rodzaju;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie róbmy z 16 groszy zagadnienia ;)

 

http://nafta.wnp.pl/w-pazdzierniku-nies ... 1_0_0.html

 

Jeśli podwyżka miałaby zostać przełożona wprost na cenę litra LPG, to byłby to wzrost o około 16 groszy na litrze paliwa.

 

w podwyżki rzędu 40 gr. nie bardzo mi się chce wierzyć, ale nawet jeśli, to i tak będzie sporo taniej niż na benzynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sherif, gaz LPG to "jest" ropa - pochodzi z ropy właśnie ;)

W sumie 87% stanowi import, większość z Rosji.

 

-- 28 wrz 2012, o 06:58 --

 

Rosyjskie cło może nie spowodować podwyżek cen LPG.

 

Podwyżka cła eksportowego na rosyjski LPG nie musi oznaczać znaczących podwyżek dla polskich klientów. – Faktem jest, że stawka celna wzrasta, ale trzeba też pamiętać że w czerwcu poziom cła eksportowego na LPG wynosił 237,1 USD/tonę i wówczas nie przełożyło się to na poziom cenowy na polskim rynku.

 

Obecna podwyżka cła eksportowego na LPG zakłada wzrost z 76 do ponad 172 dolarów za tonę.

 

http://www.wnp.pl/wiadomosci/179851.html

 

 

Z tego wynika, że najpierw było 237.1, potem spadło do 76 a teraz znowu chcą podnieść? nic nie kumam :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...