Skocz do zawartości

LPG w Subaru


Azrael

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, rydzada napisał:

Sondę wtyka się w rurę wydechową, jeździ i dostraja instalację gazową.

 

Sonda szerokopasmowa musi być przed katalizatorem żeby pokazywała poprawnie. Inaczej takie strojenie można sobie włożyć w buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, skwaro napisał:

Sonda szerokopasmowa musi być przed katalizatorem żeby pokazywała poprawnie. Inaczej takie strojenie można sobie włożyć w buty.

Na rozgrzanym układzie wydechowym i stabilnych obrotach, obciążeniu utrzymywanym przez co najmniej parę sekund sonda w końcówce wydechu pokaże, co powinna. Czyli to, ile jest nadmiaru powietrza (tlenu) w spalinach. Wiadomo, że dokładniej zadziała przed katem, ale do celów strojenia nie jest to niezbędne, a daje pogląd na to, czy przypadkiem nie jest zbyt uboga mieszanka. Bo o to przede wszystkim chodzi, żeby AFR nie leciał na niebezpiecznie wysoki poziom przy bucie w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pogląd równie dobrze możemy sobie odczytać z logów seryjnej sondy i odczyt będzie dokładniejszy niż szerokopasmówki za katem. I takie strojenie z użyciem sondy szeropasmowej jest tylko chwytem marketingowym dla klientów. 

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał:

Taki pogląd równie dobrze możemy sobie odczytać z logów seryjnej sondy i odczyt będzie dokładniejszy niż szerokopasmówki za katem. I takie strojenie z użyciem sondy szeropasmowej jest tylko chwytem marketingowym dla klientów. 

W sumie masz częściowo rację, ale nie dotyczy gazowników, którzy poważnie podchodzą do swojej pracy i wiedzą, co robią. Poza tym gro aut nie ma drugiej sondy, która pokazuje wartość AFR (mogę się mylić). Forek XT np. posiada. Kolejna rzecz - nie ma gwarancji, że wbudowana sonda np. nie umiera i nie fałszuje wyniku.

Edytowane przez rydzada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz druga sonda to też weryfikacja. Sondy szerokopasmowe w Subaru są wystarczające do strojenia zarówno turbo jak i NA, ale trzeba pamiętać, że:

1. Mają węższy zakres pomiaru niż sondy zewnętrzne - dla przykładu w moim 2.0 XT dolny zakres kończy się na AFR 11.2 a mapa benzynowa dąży do wartości niższej. Czyli innymi słowy nie widzisz ile naprawdę jest - czy 11.0 czy 10,5. Ale to nie jest jakiś wielki problem. W wolnossaku 2.0R sonda nie mierzy poniżej 12,4 o ile dobrze pamiętam.

 

2. W moim 2.0 XT a pewnie i w innych Subaru - jest jakiś taki feler opisywany na forach US jaki "sticky" pomiar - jeśli sonda dobije do dolnej wartości a po chwili rośnie to tego nie widać, czyli nie wyłapiesz ubogiej mieszanki w górnym zakresie pracy.

 

Konkluzje: NA stroiłbym bez dodatkowej sondy, turbo zweryfikowałbym dodatkową sondą.

Podpowiedzi: Jeśli gazownik nie dysponuje taką sondą - omijać. Części aut (innych marek) nie wystroisz porządnie choćby nie wiem co bez dodatkowej sondy. A to nie jest jakiś mega drogi sprzęt - rzędu tysiaka. Jeśli gazownik go nie ma to pewnie wierci bez zdejmowania kolektora i inne druciarstwa uprawia.

 

Dodatkowo: W Forku XT robiąc przelot tuner zalecił wspawanie gniazda na sondę w DP, tuż za turbo.

 

Wtryski na listwie - odpuść - zresztą Hany pojedyncze też występują.  Tak jak pisałem ja bym sobie zażyczył reduktor mocniejszy: np Gold; wtryski barracuda, sterownik wg preferencji. Co do puszczania gazu na 2 strony - wcale nie musisz tego robić filtrem jak @rydzada napisał - można trójnik i dwa filtry albo filtr przed trójnikiem. Powinna być zrobiona kompensacja czyli połączenie obu stron. Trzecia alternatywa to użycie takiej listwy rozdzielającej:

 

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fgazeo.pl%2Fimages%2Fgazeo_2015%2FWarsztaty%2Fkampania_AC%2FInterauto%2FSubaru_Outback_LPG_-_komora_silnika.JPG&imgrefurl=https%3A%2F%2Fgazeo.pl%2Finformacje%2Fwarsztaty%2FSubaru-Outback-i-STAG-4-QBOX-od-Interauto%2Cartykul%2C9043.html&docid=sypJh2NYhzgfzM&tbnid=f7hXuQqebghNlM%3A&vet=10ahUKEwia8sKps7rdAhUEI1AKHdzXA-EQMwg_KAcwBw..i&w=1600&h=900&bih=635&biw=1350&q=subaru lpg&ved=0ahUKEwia8sKps7rdAhUEI1AKHdzXA-EQMwg_KAcwBw&iact=mrc&uact=8

 

(nie mylić z wtryskiwaczami  na listwie czyli 4 obok siebie). Taka opcja sprawdzi się w wolnossaku, w turbo pewnie za mała śrenica może się okazać.

Edytowane przez dr.elich
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Warszawy więc pisz do Jako, raczej wie co będzie zakładał.

Pytanie czy chcesz mieć tylko dobrze czy pro dla spokoju sumienia, najlepsza opcja to filtr w dwoma wyjściami i gaz dostarczany z obu stron i na końcu połączony, to jest pro, tak się robi gaz w dużych silnikach o dużym zapotrzebowaniu na paliwo.

Inna opcja będzie działać też, tylko jak pisałem spokój sumienia, musisz zdecydować sam.

Strojenie sondą, zdecydowanie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiłki to nie jest jedyny problem. Niektórzy stosują patenty typu wsadzanie szmaty do kolektora i wyciąganie je z opiłami, wyciąganie odkurzaczem i inne cuda.

Drugi problem jest taki, że w kolektorach masz klapki, podwójne kanały, itd. Dysza LPG powinna kierować gaz możliwie podobnie do wtryskiwacza benzynowego. Bez zdjęcia kolektora, nie znając jego budowy, może się to nie udać. Może nie być dostępu by nawiercić poprawnie bez demontażu. Zdarzają się sytuacje blokowania klapek przez dyszę wtryskiwacza albo podawania gazu powyżej klapki. Konsekwencje łatwo sobie wyobrazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to już 50tyś km na tej instalacji mam zrobione i wszystko sprawuje się dobrze (poza tym, że ostatnio nie odbija).

Więc może jednak mimo wiercenia bez zdejmowania jest zrobione dobrze...

Edytowane przez LosioDriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2018 o 14:31, dr.elich napisał:

Niektórzy stosują patenty typu wsadzanie szmaty do kolektora i wyciąganie je z opiłami, wyciąganie odkurzaczem i inne cuda.

Niektórzy też rzekomo nabijają kolektor powietrzem pod ciśnieniem i wióry mają z tymże powietrzem wylatywać na zewnątrz po dokonaniu perforacji... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kambol napisał:

Niektórzy też rzekomo nabijają kolektor powietrzem pod ciśnieniem i wióry mają z tymże powietrzem wylatywać na zewnątrz po dokonaniu perforacji... ;)

Wszystkie metody, o ile na prawdę skuteczne, są dozwolone, pod warunkiem, że monter jest kumaty i przede wszystkim zna dobrze budowę kolektora w danym modelu. Jak nie zna, to jak pisali Koledzy, można narobić więcej szkód niż pożytku (klapki, inne cuda), albo instalka nie bangla jak powinna, bo wlot nie jest pod optymalnym kątem, w optymalnym miejscu, itp. Nic jednak nie zastąpi zdjęcia kolektora. Chociażby po to, żeby sprawdzić, czy nie jest zawalony syfem, olejem, albo czyś tam jeszcze. Poza tym łatwiej obrobić (ogratować) otwór po wierceniu, wewnątrz kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2018 o 10:26, OBK CVT napisał:

 

po uszkodzeniu gniazda zaworowego rzekomo na skutek niewlasciwej temp spalania

temat wywlekl dealer z holandii, ktory nie chcial uznac gwarancji

bylo na forum subaruclub nederland ale po ugodzie watek zostal usuniety

 

jest final calego zamieszania

zaklad montujacy prinsa odmowil dofinansowania naprawy silnika (6tys euro netto)

sprawa trafila na sad pojednawczy w rotterdamie

jak krolika z kapelusza zaklad wyciagnal podpis klientki na negatywnej opinii dealera subaru i roszczenie w piach

zeby nie bylo ze tylko lpg to zlo, ten sam sad wywalil roszczenia klienta za awarie silnika diesla w touaregu

gwarant sie wypial bo klient tankowal biodiesla mimo zakazu na wlewie paliwa

osobna historia ze obok mam stacje bio (tamoil i argos) i czasem widze fury tankujace bioetanol ktore wiecej kosztuja niz moj dom

kto bogatemu zabroni ;)

 

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie wiem dlaczego przed ac w03 oponujesz? na 2jkach zrobiłem ze 100kkm i złego słowa nie powiem. W drugim zmieniałem przed sprzedażą i też długo ponoć chodzą. A wszystkie keihiny, barracudy etc. to już nie to co kiedyś.

Edytowane przez Dymian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hugo napisał:

To jak za prawie 3.9k pln to szału nie ma bo graty to raczej średnie. Silver słabo grzeje gaz przy pełnym bucie, a hany już dawno straciły swoją renomę. W Otwocku są auto-wojownicy, za zestaw: qbox, tur, acw03 cenią 3,3k pln.

Zgodzę się co do wtrysków Hana - to nie ta jakość co kiedyś, nie są złe, ale do Barracudy nie mają podejścia obecnie. Co do W03 się nie wypowiem - trzeba poczytać. Wtryski od AC zawsze były budżetowe ale przyzwoite. Warto rozważyć Yeti. Keihin to klasa sama w sobie i nie słyszałem by coś się zmieniło (porządne, japońskie wtryski z adekwatną ceną). JA bym poszedł w sprawdzone - Barracuda. 

Jeśli chodzi o sterownia King MP48 OBD - nie uważam by był istotnie gorszy od Staga. Wyszły nowe aktualizacje softu, a i przed nimi był spoko. To mądry sterownik, który wiele rzeczy robi bez wiedzy strojącego i dobrze współpracuje z Subaru. Spokojnie możesz wziąć MP48 bez OBD - to zbędny gadżet który więcej przeszkadza niż pomaga - zwłaszcza przy dziwnej i nieliniowej charakterystyce wtrysków/mapy benz. w Subaru.

Co do reduktora - Silver ma wg producenta większą wydajność niż TUR, ale ma sterowanie trzpieniowe a nie klapkowe więc faktycznie gorzej radzi sobie m.in. z termiką i ma mniejszą żywotność (szybciej trzeba regenerować). Jest też wiele innych ciekawych reduktorów w dobrej cenie. Ja bym tu wpakował Golda.

 

Ogólnie zestaw zaproponowany przez Jako za tę cenę faktycznie jest średni - wtryski awaryjne, reduktor na styk. Miałem przez chwilę auto poprawiane przez Jako - siedział tam Silver i Hany 2001 (Lanos 2.0 NA) - reduktor na styk dawał radę. Myślałem, że to był wybór poprzedniego montera. 

 

 

Edytowane przez dr.elich
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...