Jump to content

Korekty zapłonu - prawidłowe/nieprawidłowe wartości

kitewinger
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu kupiłem dashcommanda i dopiero ostatnio zacząłem podpinać pod Forka. Wśród iluś parametrów, które w miarę ogarniam i wiem jakie są wzorcowe wartości zagadką są dla mnie prawidłowe wartości korekty zapłonu.

Wiem, że na wolnych obrotach powinno być 15 a jak to powinno wyglądać podczas np. jazdy na 4 biegu podczas wciśnięcia pedału gazu w podłogę? Powinno nastąpić cofanie kątu wyprzedzania zapłonu? Jeżeli tak to do jakiej wartości?

Chodzi ci o korektę (learned ignition timing) czy całkowity kąt wyprzedzenia zapłonu? Pozdrawiam

Chodzi dokładnie o timing (spark advance) - przynajmniej tak ta pozycja nazywa się w dashcommand

w ecuExplorerze wszystko co na minusie czyli każda ujemna wartość to ZLE...

ja obserwuje głownie timing ignition i knock correction ...

zwłaszcza po resecie ECU, kiedy ECU sie uczy, występuje sporo stuków i cofania zaplonu

Edited by saszynski

W moim przypadku.

W programie Evoscan zwie się to Ignition Advance i wyrażone jednostką Deg BTDC.

Na wolnych obrotach jest to 15 -16 stopni. Maksymalnie podczas jazdy osiąga 45 st. Przy raptownym wciśnięciu pedału gazu, sterownik od razu nie przyśpiesza zapłonu tylko nazwijmy to "proporcjonalnie" do narastających obrotów i te zmiana po wciśnięciu pedału może zmienić się np. od 22st do wspomnianych 45st. Jeżeli samochód jedzie ze stałą prędkością czyli silnik nie jest obciążony wówczas wyprzedzenie zapłonu maleje o kilka stopni w porównaniu do maksymalnej wartości przyśpieszania. Np. przy jeździe na 4 biegu z obrotami 2300 wyprzedzenie zazwyczaj wynosi ok. 40st.