Skocz do zawartości

Uszczelki pod głowicą EZ30R (245KM)


Kario

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie... zagrzał się, wywaliło płyn. Generalnie pierwszy raz zagrzał się ponad 2 lata temu miał niecałe 100tys km przebiegu, wskazówka w upale przy jeździe w mieście skoczyła trosze powyżej normy. W zeszłe lato jednorazowe zdarzenie zagrzał się po szybkiej jeździe autostrada kiedy z niej zjechałem. Wywaliło płyn, bąbelki w zbiorniku wyrównawczym uk. chłodzenia. Teraz ma 130tys i znowu się zagrzał, grzał się chwile potem pewnie nagle odpowietrzył i już dalej ok. Sprawa bardzo sporadyczna... ale nie mogę na aucie już polegać wiec zastanawiam się czy robić uszczelki.

Pytałem się w ASO o koszt i odpowiedzi na przestrzeni 20 min były przeróżne różniły się o 50% miałem wrażenie, ze mnie sondują ile chce dać a nie podają koszt operacji..

Kos robił uszczelki w tym silniku? Jak tak to gdzie i za ile? Opłaca mi się to robić? Auto ma dopiero 130tys !! Nie sadze, to wina samej uszczelki, raczej padła z powodu czegoś innego. Mimo wszystko taka awaria w 6 cylindrowym silniku przy takim przebiegu... szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Kario, zacznij od tańszej i bardziej prozaicznej rzeczy. Przepłucz układ chłodniczy, zdemontuj chłodnicę cieczy, przemyj/przedmuchaj ją z zewnątrz, to samo zrób z chłodnicą /kondensatorem klimatyzacji. Zalej układ chłodniczy nowym płynem i testuj. Jak po tym wszystkim będzie się grzał, to wymień termostat. Dopiero po tym wszystkim bierz się za uszczelki głowic. Ja już dwukrotnie czyściłem chłodnice u siebie i znam kilka przypadków podobnych w H6. W tym przynajmniej jeden, kiedy zaczęto naprawę od uszczelek i nic to nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. No wiec wskazówka była ok podczas jazdy autostradą. Po zjeździe z autostrady i zmniejszeniu prędkości, kiedy prędkości spadała < 30km/h to temperatura zaczęła rosnąc. Kiedy stawałem rosła szybko pod czerwone pole (na czerwone pole nie). Po ruszeniu i nabraniu trochę prędkości temperatura szybko spadała. Wentylatory oba chodziły na max. Po otworzeniu szyby było czuć ciepło (więcej niż zazwyczaj). W zbiorniku wyrównawczym bąble powietrza. Kiedy zaczynało działać dobrze, to działo się to nagle w przeciągu paru sekund wiec myślę, ze po prostu się odpowietrzał uk. chłodzenia.

 

W zeszłe wakacje po incydencie wymieniłem termostat, problem powtórzył się dopiero parę dni temu. Przed wymianą termostatu kiedy szukałem przyczyny to problemu nie udało mi się powtórzyć. Przy okazji badałem obecność gazów wylotowych w chłodziwie test wyszedł nie 100% dobrze, ale też nie jednoznacznie stwierdzał problem. Taki bardzo minimalne zabawienie.

 

Generalnie objawy wskazują na uszczelkę. Gdyby uk. chłodzenia nie wydalał to raczej by się grzał ciągle, byłoby to powtarzalne. A tak problem występuje pewnie kiedy akurat nazbiera się dużo gazów przed termostatem i termostat się zamyka bo nie jest w chłodziwie.

 

Co do testów na grzanie, właśnie zagrzał się 3 raz. 2 ostatnie wskazywały zdecydowanie na uszczelkę. Parę dni temu i ponad rok temu. Poza tymi przypadkami jest ok. Ale nie mogę na aucie polegać, nie wezmę małego dziecka i nie pojadę w wakacje do Włoch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zaczął od wymiany coolanta/płynu chłodzącego najlepiej na niebieski:

 

coolant.jpg

 

mój znajomy miał identyczny problem ze swoim H6 2006 100k przebiegu, na autostradzie jazda 150-200km/h i stawał w białym dymie, bo coolant "wykipiał" na silnik a póżniej na wydech ;)

okazało się, że w wyrównawczym było za dużo płynu chłodzącego, poza tym ktoś dolał zielonego do niebieskiego a to wg Subaru jest nie zalecane.

Spuść cały coolant, przelej układ wodą destylowaną, opróżnij i zalej niebieskim SUBARU jak wyżej. U kumpla pomogło, ja też jeżdże na niebieskim i od tego czasu nie ma problemu na autostradzie. Nawet na niemieckich :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczur75, miałeś jednorazowo objaw, czy działo się to non-stop? Ja tez myślałem, ze pomogła wymiana termostatu.

S

Objaw miałem kilka razy, w podobnych sytuacjach jak opisywałeś. Płyn wymieniłem na bezwodny: http://www.evanscoolants.co.uk/AutoCool.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wlany niebieski. Poza tym to tak sporadyczne zjawisko, ze nie sprawdzę czy pomogło bo nie potrafię tego powtórzyć. Myślę, ze jeśli grzało się non stop i pomógł inny płyn to są 2 opcje.

1. Przez przypadek się nie powtórzyło.

2. Jakimś cudem niebieski uszczelnił uszczelkę..

Wysoki poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym a niski w chłodnicy to typowy objaw przedmuchu do uk. chłodzenia. Przedmuch zwiększa objętość i wypycha płyn do zbiornika wyrównawczego, później ciśnienie spada a płyn zostaje w wyrównawczym.

 

Płyn może się zagotował gdyby był nieodpowiedni + termostat byłby zablokowany w pozycji zamkniętej. Te bąble to nie gotowanie się a przedmuch z cylindrów.

 

Ja jestem praktycznie na 99% pewien, że to uszczelka. Pytanie gdzie i za ile można to zrobić. Czy ktoś to już przerabiał w tym silniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W H6 z automatem zdarza się przegrzewanie przy pałowaniu - szybka jazda podnosi temperaturę oleju w AT a ten grzeje płyn chłodzący w wymienniku ciepła.

Najlepiej to sprawdzić testerem OBD, podczas jazdy próbnej. Monitorujemy poziom temperatury i jak zaczyna rosnąć w okolice 98-99 stopni, trzeba zatrzymać się i zbadać co się dzieje w zbiorniczku. Jeśli nie ma bąbli, oczyść chłodnicę. Jeśli bąble są poniżej 100 stopni, padła uszczelka pod głowicą.

H6 ma chłodnicę na granicy wydajności i trzeba ją czyścić. Problem jest znacznie mniejszy w autach z ręczną skrzynią biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zakładam zapas :excl: . To że przy czujniku temp jest 100 stopni, to wcale nie znaczy, że w głowicy przy kanałach wydechowych nie jest więcej.

 

Poza tym, sądzę (zależy to od płynu), że przy ciśnieniach w układzie chłodzenia (otwarcie zaworu w korku to zwykle ok. 0,9bar) to jest więcej niż 103 stopnie. Mój Jeep latem w korku osiąga znacznie powyżej 100 stopni i nic nie wyrzuca ani się nie gotuje.

Edytowane przez house_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec, przekonaliście mnie, żeby to sprawdzić. Mam wrażenie, ze to możne miedz związek z tym jak działała skrzynia:

1. Pierwsza przegrzania - spokojna jazda w mieście zaraz 5 min po odpaleniu w Poczdamie. Bardzo gorąco, wskazówka była tylko trochę podwyższona.

2. Drugie przegrzanie, 15-20 stopni (dokładnie nie pamiętam), po jeździe autostrada 180 - 200, ale zwolnienia i przyspieszenia.

3. Trzecie przegrzanie, ~8 stopni, jazda autostrada 130-210, i tu przyspieszanie od 130 do 180 - 210 wiec skrzynia trochę popracowała.

 

2 i 3 podczas jazdy autostrada było ok, problem pojawił się po ty jak zacząłem jechać wolniej, utrzymywał się jakiś czas i nagle znikał.

 

"szybka jazda podnosi temperaturę oleju w AT a ten grzeje płyn chłodzący w wymienniku ciepła." Zawsze myślałem, ze skrzynia ma własna chłodnice. Czy może być tak, ze to skrzynia się grzeje za bardzo i stad zaczyna się problem? W jaki sposób olej ze skrzyni może grzać płyn chłodzący w wymienniku? Gdzie znajduje się ten wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szybka jazda podnosi temperaturę oleju w AT a ten grzeje płyn chłodzący w wymienniku ciepła." Zawsze myślałem, ze skrzynia ma własna chłodnice. Czy może być tak, ze to skrzynia się grzeje za bardzo i stad zaczyna się problem? W jaki sposób olej ze skrzyni może grzać płyn chłodzący w wymienniku? Gdzie znajduje się ten wymiennik?
Wymiennik ciepła ATFu jest w chłodnicy cieczy. Jest z nią zintegrowany. Ja mam wyprowadzoną osobną chłodnicę ATF z pominięciem chłodnicy cieczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik ciepła ATFu jest w chłodnicy cieczy

 

W większości aut tak jest, ale Legacy/Outback 3,0 245KM mają wymiennik przykręcony do skrzyni biegów za prawą głowicą (taka puszka) i nie mają połączenia obiegu oleju AT z chłodnicą układu chłodzenia silnika.

 

Wymiennik ciepła pozwala na wymianę ciepła :P pomiędzy (w tym przypadku) olej z AT i płynem chłodzącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legacy/Outback 3,0 245KM mają wymiennik przykręcony do skrzyni biegów za prawą głowicą (taka puszka) i nie mają połączenia obiegu oleju AT z chłodnicą układu chłodzenia silnika.
http://opposedforces...illustration_2/ Obecność przewodów olejowych idących do chłodnicy cieczy wskazuje, że tam następuje wymiana ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że pomiędzy przegrzaniami 2 i 3 przejechałem >15tys kilometrów. Wiele razy jechałem szybko autostradą. Zdarzało mi się nawet trzymać prędkości 200-240 licznikowe i było ok.

Panie Koper, ile kosztuje zrobienie uszczelek w ASO? Jeśli nie chce Pan pisać tutaj to prosiłbym o informacje na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne objawy jak Kario. Od pierwszego wyrzucenia płynu do diagnozy, że to UPG minął ponad rok. @Kario, poszukam f-ry i jak jesteś zainteresowany to podeślę info na PW. UPG naprawiane było w ASO.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Koper, ile kosztuje zrobienie uszczelek w ASO? Jeśli nie chce Pan pisać tutaj to prosiłbym o informacje na priv.

 

prosze zadzwonic do serwisu p Romanski 22-8460049 :) ...prosze powiedziec , ze z forum...

 

ps. o ile nie zagazowany bo wtedy mniej chętnie... :rolleyes:

Edytowane przez Andrzej Koper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem kiedyś podobny problem w 2.5N/A, okazało się, że korek chłodnicy nie trzyma ciśnienia i dodatkowo zatkany mazią był jeden przewód (wyrównawczy przy zbiorniczku), okazało się, że zaciągał płyn, rozgrzewał się wywalał go pod korkiem, płynu ubywało i nie było wiadomo o co chodzi, również różne myśli po głowi chodziły, kilkanaście złotych i kompresor do przedmuchania przewodów załatwiły sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...