Skocz do zawartości

Forester: prędkość maksymalna


pakistani

Rekomendowane odpowiedzi

postanowiłem ostatnio troszke pokręcić Foresta. Ale wyniki są troche dziwne. Jadąc samemu udalo mi się dojść do licznikowych 200/h - według GPS 193 km/h. Parę godzin poźniej, jadąc w 5 osób, i z niemałym bagażem wyszło dokładnie to samo. Wiem że przy tej prędkości największe znaczenie ma opór powietrza, ale nie zmienia to faktu że dodatkowe 350-370 kg powinno wpłynąć na V max. Tzn powinien pójść troszkę lepiej tylko z kierownikiem na pokładzie? czy moze się mylę? ile wykręciliscie waszym Forkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem ostatnio troszke pokręcić Foresta. Ale wyniki są troche dziwne. Jadąc samemu udalo mi się dojść do licznikowych 200/h - według GPS 193 km/h. Parę godzin poźniej, jadąc w 5 osób, i z niemałym bagażem wyszło dokładnie to samo. Wiem że przy tej prędkości największe znaczenie ma opór powietrza, ale nie zmienia to faktu że dodatkowe 350-370 kg powinno wpłynąć na V max. Tzn powinien pójść troszkę lepiej tylko z kierownikiem na pokładzie? czy moze się mylę?

 

Chyba niekoniecznie. Vmax osiągasz kiedy siły oporu równoważą się z maksymalną siłą, jaką jeszcze może z siebie wykręcić silnik (przeliczaną z momentu). Masa niewątpliwie ma swój wpływ na siły oporu, ale stosunkowo mało istotny przy dużych prędkościach, przy których decyduje po prostu opór powietrza.

 

Masa ma za to decydujący wpływ na przyśpieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie masa ma pomijalnie mały wpływ na prędkość maksymalną. Ma jednak zdecydowany wpływ na przyspieszenie. Mozna przyjąć że na prędkość max ma wpływ aerodynamika a na przyspieszenie bezwładność czyli masa pojazdu. Zawsze oczywiście po drugiej stronie barykady jest moment obrotowy i przełożenie.

PZDR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...