Jump to content

Forester: prędkość maksymalna


pakistani
 Share

Recommended Posts

postanowiłem ostatnio troszke pokręcić Foresta. Ale wyniki są troche dziwne. Jadąc samemu udalo mi się dojść do licznikowych 200/h - według GPS 193 km/h. Parę godzin poźniej, jadąc w 5 osób, i z niemałym bagażem wyszło dokładnie to samo. Wiem że przy tej prędkości największe znaczenie ma opór powietrza, ale nie zmienia to faktu że dodatkowe 350-370 kg powinno wpłynąć na V max. Tzn powinien pójść troszkę lepiej tylko z kierownikiem na pokładzie? czy moze się mylę? ile wykręciliscie waszym Forkiem?

Link to comment
Share on other sites

postanowiłem ostatnio troszke pokręcić Foresta. Ale wyniki są troche dziwne. Jadąc samemu udalo mi się dojść do licznikowych 200/h - według GPS 193 km/h. Parę godzin poźniej, jadąc w 5 osób, i z niemałym bagażem wyszło dokładnie to samo. Wiem że przy tej prędkości największe znaczenie ma opór powietrza, ale nie zmienia to faktu że dodatkowe 350-370 kg powinno wpłynąć na V max. Tzn powinien pójść troszkę lepiej tylko z kierownikiem na pokładzie? czy moze się mylę?

 

Chyba niekoniecznie. Vmax osiągasz kiedy siły oporu równoważą się z maksymalną siłą, jaką jeszcze może z siebie wykręcić silnik (przeliczaną z momentu). Masa niewątpliwie ma swój wpływ na siły oporu, ale stosunkowo mało istotny przy dużych prędkościach, przy których decyduje po prostu opór powietrza.

 

Masa ma za to decydujący wpływ na przyśpieszenie.

Link to comment
Share on other sites

Panowie masa ma pomijalnie mały wpływ na prędkość maksymalną. Ma jednak zdecydowany wpływ na przyspieszenie. Mozna przyjąć że na prędkość max ma wpływ aerodynamika a na przyspieszenie bezwładność czyli masa pojazdu. Zawsze oczywiście po drugiej stronie barykady jest moment obrotowy i przełożenie.

PZDR!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...