Skocz do zawartości

III Forumowa Subariada - Rumunia


Izotom

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To prawda termin dość odległy ale ma to swoje pozytywy, można się lepiej przygotować sprzętowo/finansowo :D Poza tym takie wyprawy na taką odległość i czas stają się naprawdę życiowymi wyprawami pełnymi wyzwań aż do następnych jeszcze dalszych i marzenie o wyprawie docelowej do Japoni staje się coraz bliższe w takim gronie, tylko czy Japonia jest w zasięgu możliwości Miłosza i jego landka :D

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem nowych XT-eków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bakum - W sumie sam wiesz jak się jezdziło w 10 ekip. Stosunkowo wolno. Ja myślę że na Rumunię 12 szt też by było, choć każde auto więcej (i ludzie) to mniejszy wybór pensjonatów i wolniejsze poruszanie. Ale...

 

1. Proponuję dla porządku aby modzi podzielili ten wątek na dwa odddzielne, dotyczące każdej z Subariad.

 

2. Poniżej wrzucam ogólne informacje dla uczestników III Subariady - Rumunia. Po rozdzieleniu wątków proponuję przerzucić te info do pierwszego postu, aby były łatwo dostępne.

Więcej szczegółów zna "ogarniająca" Justyna @Justi. Również jej podałem szczegóły finansowe.

 

 

 

Termin: 26.04 - 4.05 2014

 

Trasa: Cała trasa z i do Krakowa zamyka się zwykle w 2300-2500km. Dojazd to oczywiście asfalty, główne "przeloty" po Rumunii również realizujemy drogami utwardzonymi. Jazdy w terenie to głównie drogi gruntowe i szutrowe, które przy dobrej pogodzie nie przedstawiają trudności dla naszych aut. Jednak po deszczu stopień trudności wzrasta. Część tras prowadzi połoninami. Oczywiście każdy uczestnik może na odcinkach terenowych liczyć na naszą pomoc merytoryczną i praktyczną. Spotkanie podobnie jak w zeszłym roku ustalimy zapewne pod siedzibą Subaru Emil Frey w Krakowie. Wyjazd sobota 7:00. Z Polski w tamtą stronę jadę z Wami od początku. Z powrotem "odstawiam" Was na granicę rumuńsko-węgierską, ponieważ ja zostaję w Rumunii, a Wy wrócicie sobie całą ekipą tą samą drogą do Krakowa.

 

 

Paliwo: Paliwo w Rumunii jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania karnistrów. Paliwo jest minimalnie droższe niż w Polsce.

 

Waluta: W Rumunii płacić możemy w wielu miejscach kartą, jednak nie wszędzie. Dlatego potrzebować będziemy gotówki (1 RON (Lei) = ok 1 PLN). Istnieje możliwość wymiany Euro lub Dolarów w kantorze na granicy. My zwykle zabieramy kartę i wypłacamy stosowną ilość gotówki z bankomatu w pierwszym mieście. Złotówki są w Rumunii zbędne i niewymienialne. Po drodze za tankowania na Słowacji i Węgrzech płacimy kartą.

 

Wydatki: Przyzwoite noclegi w hotelach są w cenie 15-20E od osoby. Do tego przy noclegach w hotelach śniadania są zwykle ekstra płatne 2-3E. Zwykle kilka razy stołujemy się w restauracjach, obiad można zjeść za 7-10E od osoby. Wstępy do atrakcji turystycznych w sumie nie powinny kosztować więcej niż 30E od osoby. Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych do polskich. Obowiązkowa winieta na Rumunię ok 30zł (kupowana zaraz za granicą).

 

Dokumenty: Do Rumunii nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Wystarczy polskie prawo jazdy. Zielonej Karty nie trzeba. Warto zrobić kserokopię dokumentów i trzymać je podczas podróży w innym miejscu niż oryginały.

 

 

Co koniecznie zabrać:

- namioty (sugeruję szybkorozkładalne Quechua), karimaty, ciepłe śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Będzie to początek maja, będziemy biwakować w górach, dlatego trzeba się przygotować na zimne noce.

- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie

- baniak na wodę - 10l na 2 osoby wystarczy. Część biwaków jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody. Jeśli z reguły zużywacie dużo wody - zabierzcie większy pojemnik.

- kalosze lub treki, rękawiczki "wampirki" lub inne wygodne robocze, latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. To jest wyjazd offroadowy, sporą część czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak rumuńska przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść wyrównać kawałek drogi lub usunąć drzewo, które akurat zwaliła burza. Dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna. Aha - miejsca na pranie nie przewidujemy.

- siekierę

- warto zabrać szpadel / saperkę i/lub łopatę do śniegu, ale nie taką dużą, tylko taką "górską" (kto ma to wie o co chodzi, specjalnie nie kupujcie)

 

Czy zabierać jedzenie? W Rumunii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach bo to strata czasu. Z doświadczenia wiemy, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo.

 

Przygotowanie auta:

Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.

Każdy powinien mieć zapasowy filtr powietrza. Jakie jeszcze części chce sobie zabrać - jego sprawa.

Jeśli macie różne komplety opon, albo możecie pożyczyć, to załóżcie jak największe (jak najwyższy profil) i z dobrym bieżnikiem.

Ja zabieram dość spory zestaw narzędzi i elementów do różnych napraw, więc nie musicie się tym martwić.

NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.

 

Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.

Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.

Pamiętajcie, że na każdym biwaku i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorne ognisko. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy w terenie.

 

Standardowa procedura w przypadku awarii:

W przypadku awarii auta któregoś z uczestników próbujemy samodzielnie usunąć usterkę. Jeśli nie jest to możliwe w ciągu kilku godzin, auto zostaje odcholowane do najbliższego miasta / warsztatu, aby pozostali nie czekali na pechowca (chyba, że może odjechać samo). Prowadzący nie jest mechanikiem. Nikogo nie pozostawimy z zepsutym autem na pastwę tubylców, pomożemy znaleźć warsztat, hotel, do zakończenia sprawy będziemy w kontakcie

Kwestia wykupu assistance - każdy robi jak uważa, ale polecam.

 

Zdrowie:

Teoretycznie w Rumunii dla nas opieka zdrowotna jest bezpłatna. W praktyce warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie KL. Możemy Wam zakupić ubezpieczenie grupowe, to są zwykle koszty rzędu 30-50zł / os. Tym razem ja będę to dla Was wszystkich ogarniał kilka tygodni przed wyjazdem. Apteki są wszędzie i dobrze zaopatrzone, ale jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki - niech zabierze zapas.

 

Ogólnie przygotowujcie się tak, aby na miejscu tracić jak najmniej czasu na zakupy, naprawy, przepakowania itp, a dzięki temu zobaczymy więcej ciekawych miejsc.

 

Program prześlę za kilka dni. Znaczna część atrakcji będzie taka sama jak w zeszłym roku (większość osób nowych), ale na pewno wprowadzę też trochę modyfikacji. O trudnościach trasy nie piszę, uczestnicy 1 i 2 Subariady mogą na forum powiedzieć na co się należy przygotować.

 

W miarę możliwości będę też odpowiadał na Wasze pytania na forum.

Edytowane przez Miłosz Rzeźnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktulaniam listę do Rumunii:

 

Lista:

 

III Subariada w okresie weekendu majowego, kierunek Rumunia

0. Miłosz

1. beren idzie na całość

2. Subary

3. cart

4. przemekka całą rodziną więc 4x4

5. muka

6. mariuga Forester XT, 2 osoby

7. Jastazen

8. pegi

 

 

Przy okazji informuję, że otwieram nowy wątek dotyczący tylko i wyłącznie IV Subariady - Gruzji

Edytowane przez Izotom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest. Tylko dwa się pojawiły. Mam za szybki palec :biglol:;) Zaraz poproszę moderatornię żeby jeden zlikwidowała.

 

Acha, ten wątek dotyczyć już będzie tylko III Subariady czyli Rumunii.

Edytowane przez Izotom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bakum - W sumie sam wiesz jak się jezdziło w 10 ekip. Stosunkowo wolno. Ja myślę że na Rumunię 12 szt też by było

 

 

Jeśli tak, to bardzo proszę o dodpisanie nas do listy. W razie większej ilości chętnych, zwolniły swoje miejsce :)

 

Miłosz, śledząc czas Twoich wpisów mam pytanie:

 

Kiedy Ty sypiasz? ;):biglol:

Edytowane przez bakum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bakum - no dziś akurat nie sypiam bo za dużo pracy... programy i informacje na Subariady pisałem :)

Aha. To dziękujemy za Twoje zaangażowanie :)

Jakoś mi nie wychodzi nieangażowanie się w to co robię...

I właśnie przede wszystkim za to Cię tak bardzo cenimy i lubimy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktulaniam listę do Rumunii:

 

Lista:

 

III Subariada w okresie weekendu majowego, kierunek Rumunia

0. Miłosz

1. beren idzie na całość

2. Subary

3. cart

4. przemekka całą rodziną więc 4x4

5. muka

6. mariuga Forester XT, 2 osoby

7. Jastazen

8. pegi

9. bakum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wszystkich uczestników z powyższej listy o przesłanie mi Waszych maili na PW.

 

Miłosz zaproponował stworzenie arkusza danych w Googlu, tak abyśmy mogli mieć do niego dostęp online i uzupełniać nasze dane samodzielnie. Żeby go Wam udostępnić do przeglądania i edycji potrzebuję Wasze loginy (same loginy, bez haseł !!!) do Googla. Jeśli ktoś nie ma konta to proponuję założyć takowe, bo nie chciałabym udostępniać tego arkusza przez zewnętrzny link, z uwagi na ochronę naszych "tajnych" danych osobowych ;).

 

Chciałam również zaprosić w imieniu Wszystkich Uczestników Dyrekcję do udziału w III Subariadzie tak, aby tradycji stało się zadość :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem program dla III Subariady w Rumunii. Jest TUTAJ

 

Główne atrakcje są takie same jak rok temu. Dodałem też kilka nowych. Według założeń będize mniej asfaltu, więcej terenu (głównie szutrów, czyli dla rumunów to nie teren tylko droga krajowa :) ). Sam przebieg tras terenowych w jakichś 50% jest inny niż rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem program dla III Subariady w Rumunii. Jest TUTAJ

 

Główne atrakcje są takie same jak rok temu. Dodałem też kilka nowych. Według założeń będize mniej asfaltu, więcej terenu (głównie szutrów, czyli dla rumunów to nie teren tylko droga krajowa :) ). Sam przebieg tras terenowych w jakichś 50% jest inny niż rok temu.

Dziekujemy bardzo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...