Skocz do zawartości

Swap hamulców + wymiana płynu. Kolejność, dolewanie płynu itp


Matiz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

jutro mam w planie wrzucić dwutłoczki gtkowe. Tyle lat grzebie przy rowerach i autach wszelkiej masci ,a nigdy nie było okazji sie nauczyć hydrauliki :huh:

 

Generalnie znalazłem różne szkoły wymiany płynu,ale zwracam sie do was jak to najlepiej zrobić

 

 

ogólny plan jaki wydedukowałem:

 

-wyciągnąć stary płyn ze zbiorniczka, dolac nowego na full

-odkręcić śrubke zacisku, szybko podmienić zacisk, zakrecic śrubke

-dolać płynu

-powtórzyć na drugiej stronie

-dolać płynu

-spuścić stary płyn z tylnych hamulców do pojawienia sie nowego

-odpowietrzyć

 

a może po odkręceniu przewodu z przodu nie mam sie spieszyć i poczekać ,aż ścieknie stary i doleci nowy płyn?

jak to jest z tym pompowaniem pedałem przy odpowietrzaniu, bo słyszałem o ew. możliwosci uszkodzenia pompy abs <_<

 

bede wdzieczny za rady

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz szybko,możesz zacisnąć gumowy przewód kleszczami samozaciskowymi i możesz spokojnie wymieniać heble potem tak jak napisałeś,strzykawką wyciągasz płyn ze zbiorniczka a odpowietrzając każde koło czekasz aż poleci nowy płyn.Kolejność odpowietrzania zgodna oczywiście dla ABS-u,pozdro.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Lucza!

 

Dzięki, własnie widziałem że siedzisz i tak myslałem że napiszesz ;)

 

O zacisnieciu przewodu ktoś mi mówił ,ale zapomniałem o tym :P w robocie musimy spuscić do sucha więc wykrecamy "na zywca", pewnie zrobił bym z rozpędu tak samo :biglol:

 

A jak z tym pompowaniem? Znaczy nie znam torii wg ktorej abs ma sie psuć, w sumie nie wiem nawet jak ten układ działa i czemu miało by to na niego wpłynąć. Przynzaje że jestem zielony :wacko:

 

odpowietrzać na zapłonie czy na załączonym silniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Pany

 

już po wszystkim, doświadczenie z roboty sie przydało, i tak przekręciłem na żywca :P

 

paradoksalnie większy problem był z jedną śrubą (edit: jarzma zacisku) po lewej stronie. Niestety objechała. Potraktowałem kontówą... ale miałem niezły problem znalesć coś na zastępstwo! (niedziela)

 

Co do odpowietrzenia to na moje oko (noge) przydało by sie poprawić ,ale nie mam teraz czasu sie wyspać,a co dopiero dłubać przy aucie... <_<

 

dzieki za pomoc ;)

Edytowane przez Matiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwie osoby. Zakladasz rurke/wężyk przezroczysty na odpowietrznik a drugi koniec do butelki/sloika itp. Zaplonu nie wlaczaj nigdy. Odpowietrzasz zawsze od przeciwnej strony niz pompa i zaczynasz od tylu. Czyli u nas prawy tyl, lewy tyl, prawy przod, lewy przod. I teraz, jeden pompuje ze trzy razy pedal i trzyma az bedzie sztywny i ciagle trzyma. Drugi odkreca odpowietrznik czeka pare sekund az plyn poleci i zakreca (w tym czasie pedal hamulca jest dociskany do podlogi). Jak juz zakrecisz zawor to znowu pompujesz pedal i tak dalej.. Powtarzasz to az w wężyku nie bedzie bąbelków powietrza tylko sam plyn. Jak juz skonczysz wszystkie odpowietrzac to zostaw auto na 5minut i powtorz akcje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj. Mam problem, mianowicie w Imprezce GT 97 zmieniłem hamulce na WRXowe, wszystko odpowietrzyłem wg kolejności podanej w serwisówce, ale dalej coś było słabo, próbowałem odpowietrzać raz jeszcze, ale nie wylatuje powietrze, hamulec łapie ale bardzo nisko i bardzo słabo. zrobiłem 500m testując i jest masakra, a co najciekawsze przy depnięciu miałem wrażenie jakby działał ABS (szarpanie pedałem) a kól nie zblokowało, kontrolka ABSu się nie świeci, żadnych błędów nie wymrugałem. Czy moja pompa mogła paść? Takie są tego objawy? Czy szukać dalej w czujnikach lub w złym odpowietrzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złym odpowietrzeniu.

Przy odpowietrzaniu musiałeś zapowietrzyć układ od góry. Ja osobiście zawsze wymieniam płyn sprężarką bo nie trzeba drugiej osoby do pompowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie jest , moim zdaniem, odpowietrzone "na zicher" ,ale nie moge powiedzieć żeby słabo hamowało. Nie ma zylety od delikatenego wcisniecia pedała ,ale wydaje mi sie ze pedał powinien być troche twardszy :huh: choć osobiscie okreslił bym to jako "dobra modulacja" :rolleyes: Ale poki co jest wszystko w stanie "odkupnym" czyli uzywane tarcze i uzywane klocki. Nawet jezeli potrzeba poprawki odpowietrzania,to przy mocniejszym wcisnieciu pedała jest przysłowiowa "kotwica" :biglol:

 

polecam modyfikacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się u siebie naodpowietrzałem, przelałem sporo płynu, powietrza nie było prawie w ogóle, na zgaszonym jest twardy jak cholera, prawie nic się nie ugina, a jak odpalę to jest tak jakby zapowietrzony... Może mi servo padło? Bo raczej lepiej odpowietrzyć już nie potrafię, a dziwne że przy odpowietrzaniu nawet takich maluteńkich bąbelków nie ma. Jakieś rady, żeby to jeszcze jakoś przetestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie Szociu namierzył zwiększające sie obroty przy pompowaniu hamulcem na wolnych, jakaś usterka membrany czy cos takiego :huh: ale nie ruszam póki "nie pęknie na poł". Nie zapowietrza sie i nie ubywa płynu, hamuje prawidłowo. Ja jak w pierwszym poscie pisałem z hydrauliki jestem noga :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę...U Mnie były zaciski po regeneracji...4ry sztuki-nowe uszczelki cylinderki itp...odpowietrzenie "tradycyjne"...żadnych kłopotów...Nie..jeden był po kilku dniach sie ujawnił..uszczelka w jednym z zacisków się "podwinęła" czy jakoś tak i ciekło troszkę płynu...nowa uszczelka- ponowne składanie i po kłopocie..Niech kolega durr się wypowie jak hebelki się sprawują...ponoć zatrzymują babcię w miejscu :P

Tak czy siak uważam, że montaż heblunku 2tłokowego do ssaków to bardzo trafiony pomysł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Siemka. Mam pytanie. Chodzi mi po głowie w przyszłości swap hamulców (do przodu dwu-tłoczki z GTka, a te co są na przodzie wrzucić do tyłu zamiast bębnów). Czy ktoś ma doświadczenie z podobną operacją? Co jeszcze musiałbym zmienić z tyłu, żeby wszystko działało jak trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da sie, nie będzie ręcznego.

 

we wszystkich klasykach z tego co wiem wystepują tarczobębny z tyłu. Paradoksalnie rozwiązanie in plus, bo ręczny przy nawrotach ponoć jest mocniejszy niż przy tarczówkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Nie we wszystkich :) STi miały tarcze i z tego co wiem WRX też miały tarcze. O ile STi odpada ze względu na cenę, o tyle myślę o WRX do przodu i seryjne tarcze montowane na przód dać do tyłu. Jeśli chodzi o ręczny to używam go i tak tylko na postoju, a przy planowanych felgach 17" bębny będą wyglądać dość groteskowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Nie we wszystkich :) STi miały tarcze i z tego co wiem WRX też miały tarcze. O ile STi odpada ze względu na cenę, o tyle myślę o WRX do przodu i seryjne tarcze montowane na przód dać do tyłu. Jeśli chodzi o ręczny to używam go i tak tylko na postoju, a przy planowanych felgach 17" bębny będą wyglądać dość groteskowo :)

Wszystkie mają z tyłu tarczobębny, samych bębnów nie widziałem. Tak mam w WRX, tak ma STI. Polega to na tym, że hamulec tradycyjny działa na tarczy a ręczny za pośrednictwem linki na bębnie, który znajduje się w tarczy :).

Coś nie zorientowany jesteś ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...