Skocz do zawartości

Kamyk, szyba, TU vs gwarancja.


bardzozlymisio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wielce Szanowną Dyrekcję tudzież innych użytkowników, równie czcigodnych ma się rozumieć.

 

W moim OB z 2011 roku pękła szyba czołowa po spotkaniu z kamieniem. Zgłosiłem szkodę i pani z TU zameldowała, że skontaktuje się ze mna rzeczoznawca..... Na koniec dodała, że szyba będzie najprawdopodobniej wymieniona w warsztacie wskazanym przez nich i będzie to zamiennik. Czyli nie w ASO.

 

Jak łatwo się zorientować mój samochód jest jeszcze w czasie trwania gwarancji. Moje pytanie brzmi:

jak się ma wymiana szyby w nie ASO do gwarancji lub jej ewentualnej utraty choćby w częsci?

Tu http://www.forum.sub...kamyczek +szyba

przeczytałem, że nijak, ale czy aby na pewno?

- np. po kilku latach zacznie mi gnić (excuse my french) podszybie. Niedawno czytałem wątek na forum, godzie jednemu z forumowiczów pojawiły sie bąble na lakierze i jednym z pierwszych pytań było - czy szyba była wymieniana i gdzie.

 

I taki mały OT oraz pytanie do zorientowanych:

wykupując ubezpieczenie szyby zadbałem, żeby suma ubezpieczenia wynosiła 6000PLN. Taka suma to naturalnie większa składka. I spokojnie powinienem się zmieścić w koszcie naprawy w ASO. W OWU stoi napisane z to TU wybiera warsztat. Jak wyglada w praktyce zachowanie TU w takich wypadkach?

Naturalnie mogę naprawić auto z AC, tracąc 10% zniżek - ale nie po to wykupiłem droższy wariant ubezpieczenia szyb.

 

Będę wdzięczny za Wasze komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I taki mały OT oraz pytanie do zorientowanych:

wykupując ubezpieczenie szyby zadbałem, żeby suma ubezpieczenia wynosiła 6000PLN. Taka suma to naturalnie większa składka. I spokojnie powinienem się zmieścić w koszcie naprawy w ASO. W OWU stoi napisane z to TU wybiera warsztat. Jak wyglada w praktyce zachowanie TU w takich wypadkach?

Naturalnie mogę naprawić auto z AC, tracąc 10% zniżek - ale nie po to wykupiłem droższy wariant ubezpieczenia szyb.

 

Będę wdzięczny za Wasze komentarze.

 

Niestety w większości TU wykupując pakiet szyba, godzisz się na zamiennik. Mój agent lojalnie mnie o tym poinformował i zamiast tej opcji wybrałem opcję w której jedna szkoda nie wpływa na utratę zniżki z AC. Z tego, co pamiętam, koszt był porównywalny z kosztem pakietu "szyba".

 

Niedawno niestety miałem okazję sprawdzić, jak to działa w praktyce, bo moja szyba czołowa też została uderzona kamieniem. Co ciekawe, przy telefonicznym zgłoszeniu szkody od razu dostałem zgodę na naprawę, bo w przypadku szyb, nie ma konieczności oględzin. Szyba szybko i perfekcyjnie wymieniona w ASO, odszkodowanie wypłacone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zadzwoniła Pani z Nordglass i z przykrościa poinformowała mnie, że chociaż TU zleciło im naprawę, to problem polega na tym, że oni nie produkują/mają szyb do takich wspaniałych aut jak moje :)

 

Zgłosiłem to TU z prośba o szybką reakcję.

 

Ciekawe co z tego wyniknie :)

 

@spawalniczy

 

mnie TU nie informowało, że wymiana szyby tylko na zamiennik.

Niedługo dojdziemy do tego, ze będą wstawiali szybę z Justy a szpary zaklejali autokitem i pokazywali drobnym druczkiem w OWU, że muszą zagwarantować, ze naprawiony otwór po szybie będzie co najmniej w 80% powierzchni przejrzysty.

 

Nie chodzi mi o to, że muszę mieć oryginał Subaru - może być szyba nawet produkcji CCCP, tylko żeby była co najmniej tak dobra jak oryginał i nie powodowała negatywnych skutków typu ograniczenie gwarancji, itp. A tutaj mam pewne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to, że muszę mieć oryginał Subaru
A dlaczego to nowe (mniej niz 3 lata) auto ma być wyposażone w zamiennik ? :o Mnie sie wydaje, że powinno Ci na tym zależeć. Choćby dlatego, że będziesz samochód kiedyś sprzedawał.

Jak mówi zdaje się slogan ASO Subaru: 'aby Twój Subaru był dalej japoński'. :)

Edytowane przez mechanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Właśnie zadzwoniła Pani z Nordglass i z przykrościa poinformowała mnie, że chociaż TU zleciło im naprawę, to problem polega na tym, że oni nie produkują/mają szyb do takich wspaniałych aut jak moje Zgłosiłem to TU z prośba o szybką reakcję. Ciekawe co z tego wyniknie

Być może anulowanie pytania ? :)

Zasadniczo brak jest wpływu wymiany szyba na gwarancję. Tylko wtedy, gdy podczas wycinania starej szyby nastąpi uszkodzenie powierzchni ochronnej ( lakier + podkład ) ramy szyby iw konsekwencji korozja, będziemy mieli do czynienia z ( negatywnym ) powiązaniem przyczynowo - skutkowym. Wówczas odpowiedzialny jest zakład dokonujący wymiany szyby.

Co do samego zalecenia stosowania "zamienników" - w sprawach standardowych ( AC, OC sprawcy ) wymaganie takie nie jest dozwolone ( http://blog.laurifer.pl/spory-ubezpieczeniowe/ubezpieczenia/czesci-zamienne-nie-pozwol-doprowadzic-swojego-samochodu-do-ruiny/ ), o tyle brak mi wiedzy na temat ubezpieczeń uzupełniających ( jak w tym przypadku ).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może anulowanie pytania ? Zasadniczo brak jest wpływu wymiany szyba na gwarancję. Tylko wtedy, gdy podczas wycinania starej szyby nastąpi uszkodzenie powierzchni ochronnej ( lakier + podkład ) ramy szyby iw konsekwencji korozja, będziemy mieli do czynienia z ( negatywnym ) powiązaniem przyczynowo - skutkowym. Wówczas odpowiedzialny jest zakład dokonujący wymiany szyby. Co do samego zalecenia stosowania "zamienników" - w sprawach standardowych ( AC, OC sprawcy ) wymaganie takie nie jest dozwolone ( http://blog.laurifer...chodu-do-ruiny/ ), o tyle brak mi wiedzy na temat ubezpieczeń uzupełniających ( jak w tym przypadku ). Pozdrowienia

 

Uprzejmie dziękuję Szanownej Dyrekcji za odpowiedź.

Otóz właśnie to potencjalne rozproszenie odpowiedzialności mnie niepokoi. Nie twierdzę, ze moje auto na pewno skoroduje po wymianie szyby poza ASO. Natomiast jesli to zrobi to z całą pewnościa 'wklejacz szyby' stwierdzi, że to wina Subaru, a Subaru, że to wina 'wklejacza'. A ja mały żuczek, będę zmuszony dochodzić swoich praw przy pomocy sądów, adwokatów, rzeczoznawców i temu podobnych środków, na co zupełnie nie mam ochoty.

 

 

Zatem aby uzyskać swój samochód naprawiony i w stanie niepogorszonym z uwagi na potencjalne perypetie, powinienem wymienić szybę w ASO lub w warsztacie, który posiada autoryzację ASO. Czyli jeśli TU będzie mnie zmuszać do zmiany szyby poza ASO - to zwrócę sie z oficjalną prośbą do SIP o potwierdzenie, że wymiana szyby w tymże warsztacie odbywa się zgodnie z procedurami SUBARU. Jak znam życie szanowna Dyrekcja stwierdzi, że nie ma zamiaru zaswiadczać za inny warsztaty oprócz ASO. I co wtedy?

 

Mam świadomość, że trochę dzielę włos na czworo, ale 'better safe than sorry'.

 

A wracając na ziemię TU dalej myśli...a ja dalej nie wiem co wymyśli. Pewnie szukają rozstąp się ziemia warsztatu co ma taką szybkę :)

 

Na marginesie ciekawe ile się czeka na szybkę w ASO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie ciekawe ile się czeka na szybkę w ASO?

 

Jak ja się dowiadywałem w moim ASO, to mogła być na pojutrze. Nie spieszyło mi się jednak, bo pęknięcie było małe i niewidoczne z punktu widzenia kierowcy (za lusterkiem), a ja nie miałem czasu na odstawianie samochodu do warsztatu. Dwa tygodnie później Pan policjant przy rutynowej kontroli (akcja trzeźwość) był jednak zdania, że pęknięcie stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich przebywających w promieniu 300 metrów i zabrał mi dowód rejestracyjny, popierając swoje przekonanie stosownym mandatem. Telefon do ASO i po 3 dniach miałem zainstalowaną nową szybę.

Zmieniaj jak najszybciej, bo procedura odzyskiwania dowodu, to samo zło (o ile trafisz na nadgorliwego przedstawiciela władzy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Na marginesie ciekawe ile się czeka na szybkę w ASO?

Szyby zazwyczaj są w magazynie w Lodzi. Piszę "zazwyczaj", gdyż czasem zdarzyło się już, że w kilku samochodach jednocześnie przytrafiło się uszkodzenie - wówczas termin mógł być nieco dłuższy.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@bardzozlymisio, Zorientuj się czy nie możesz zamienić likwidacji z AC, wtedy można likwidować w ASO. Ubezpieczenie szyby indywidualnie (autoszyba, etc) jest niestety obciążone koniecznością naprawy na zamiennikach. Przy ew. odsprzedaży samochodu też nie będzie to dobrze wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi sie uzyskać decyzję TU. Pominę opis gdzie i ile razy musiałem zadzwonić. Jedno dodam - bez asertywnego podejscia do sprawy czekałbym jeszcze tydzień.

 

W efekcie Nordglass potwierdził TU, że do OB MY'10 szyba jest niedostępna.

TU wydało decyzję o zgodzie na naprawę w ASO.

 

Teraz zobaczymy jak długo potrwa ustalanie kosztorysu, oczekiwanie na szybę i wymiana.

 

Dziękuję z Wasze komentarze i wsparcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztorys powinno wykonać ASO; szyba, uszczelki, ew. kołki pilotujące, klej, normalia, etc. i wysłać do akceptacji do likwidatora szkody, wtedy nie będzie cięć kosztów. Zorientuj się, czy możesz przeprowadzić taką operację. Taki kosztorys zatwierdza likwidator i wtedy ASO zamawia części. Samo przeklejenie w przeciętnym warsztacie jest z dnia na dzień; przeklejenie i schnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 3 grosze jako że moja sytuacja była identyczna OBK 2010. Na trasie kamięń => pająk =>TU => wymiana.

TU sprawcy (dostawczak jadący przede mną).

Oczywiście TU nalegało na zamiennik. Okazało się że nikt nie produkuje zamienników więc musieli przełknąć gorzka pigułkę i podpisać wymianę na oryginał.

Telefon do seriwsu P. Andrzeja, umówiliśmy się na konkretny dzień i "się zrobiło" :)

Szybko, sprawnie bezboleśnie :)

Edytowane przez MForbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób zatrzymałeś dostawczaka i przekonałeś gościa, że to był jego kamień? Miałeś jakiś film? Nie żebym wątpił, tylko wydaje mi się, że to trudne technicznie przedsięwzięcie. Policja była?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jechałem za dostawczakiem. Facet gadał przez komórke i zaczął zjeżdżać na prawo, lekko łapiąc pobocze. A było świeżo po remoncie asfaltu i masa takiego czarnego, asfaltowego żwiru na poboczu. Zaczął sypać tym żwirem z pod kół i kilka kamieni przywaliło mi w szybę. Wyprzedziłem gościa, zatrzymałem, pokazałem co się stało, początkowo marudził ale powiedziałem że wezwę Policję i napisał oświadczenie.

Byłem z kolegą więc w razie czego miałem świadka.

 

Spokojnie - bez machlojek i kombinacji :) Było w 100% grzecznie, bez kombinacji i problemów.

Edytowane przez MForbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem podsumowania...

TU się poddało i zgodziło na wymianę w ASO, gdyż jak dwukrotnie sprawdzono Nordglass nie ma zamiennika i jedyne co zaproponował to kupno oryginału w ASO.

 

Szybka została wymieniona - przy czym miły Pan w ASO poinformował mnie, że to wierutna bzdura, bo są zamienniki dostępne. Hmmm...

 

W moim aucie szyba ma wprawdzie napis Subaru, ale ma tez Pilkington - tak wygląda oryginał? Pozostałe szyby maja inne znaczki. Nie jestem pewien czy chce mi się ten temat drążyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim aucie szyba ma wprawdzie napis Subaru, ale ma tez Pilkington - tak wygląda oryginał? Pozostałe szyby maja inne znaczki.

 

U mnie po wymianie w ASO jest dokładnie tak samo, co było napisane na szybie przed wymianą - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica pomiędzy 'zamiennikiem' a oryginałem w przypadku szyb? Za dużo tych producentów szyb to na świecie nie ma.

 

Kolego, najważniejszą różnicą jest "pieczątka" na szybie, która pozwala sprawdzić czy jej "producentem" jest np. Skoda czy Subaru, czy może jakiś producent szyb, bo niemal każdy kupujący (nie tylko handlarz), albo Towarzystwo Ubezpieczeń przy innej szkodzie, zwróci na to uwagę i będą z tego wyciągać m.in. konsekwencje finansowe. Taka sama bzdura jak przebieg 130.000 km na 17 letnim Audi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szyba będzie wymieniana, nawet na oryginał to i tak przy odsprzedaży samochodu tłumaczyć się trzeba będzie - daty na szybach będą różne i wymieniana/wymieniane nie będą się zgadzać z datą produkcji samochodu.

Kiedy sprzedawałem poprzedni samochód - RAV 4, bezwypadkowa, szyba wymieniana na oryginał TOYOTA w ASO (sytuacja podobna - obiekt latający pt. kamień), i kupujący wypatrzył różne daty. Od razu był komentarz - przodem walone było.

Ja grzecznie - a nie było tylko szyba wymieniana - tutaj jest faktura :)

I tak było otwieranie maski, oglądanie wszystkich łączeń, mierzenie lakieru , cudowanie, kombinowanie i szukanie śladów mojego niecnego działania i ukrywania rzeczywistego stanu - na pewno było walone przodem.

Tak więc tak czy siak - będzie tłumaczenie. Rada - trzymać fakturę na dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam dałem się nabrać na numer z zamiennikiem w PZU /"tylko 100zl"/ i jak dostałem kamorem w szybę /najpierw dostał z przodu i rykoszetem w szybę aż pękła argument był taki oryginalna szyba biorą z ac tracisz kilka procent zniżki zamiennik z opcji szyba do 3tys nie tracisz zniżki a różnice płacisz sam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...