Skocz do zawartości

Zdejmowanie tapicerki drzwiowej z przednich drzwi


EL-Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwalony!

Ponieważ muszę/chcę wyrezać grzanie lusterek zwenętrzych, potrzebuję dostać się do wiązki przechodzącej z karoserii do wnętrza drzwi i potem do lusterek. I tu pytanie:

Jak (nie robiąc krzywdy sobie i Foresterowi) zdemontować tapicerkę drzwiową?

Auto jak w podpisie

Na razie rozkminiłem, że muszę odkręcić śruby schowane w klamce i małym schowku. Coś jeszcze?

Będę wdzięczny za opis krok po kroku, zdjęcia czy jakiś link do YT.

Edytowane przez EL-Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po zabiegu. Pacjent i chirurg czują się dobrze. Tak w skrócie, dla potomnych oto, co trzeba wyrkęcić

- duży wkręt w małym, zamykanym schowku

- duży wkręt widoczny w czarnej części tapicerki drzwiowej poniżej lusterka

- mały wkręt we wnęce klamki (być może ukryty pod plastikową pokrywką)

- wyjąć spinkę tapicerską umieszczoną w tylnej krawędzi tapicerki drzwiowej. Środek spinki wykręca się śrubokrętem "+" a potem wyciąga ją

- wykręcić mały wkręt umieszczony w obudowie głośniczka wysokotonowego. Siatkę głośnika można wygodnie podważyć od przedniej strony drzwi

- podważyć przełącznik opuszczania/podnoszenia szyby i przełącznik centralnego zamka. Należy to podważyć od tylnej strony drzwi i po wyjęciu wypiąć dwie wiązki

- po wyjęciu ww przełacznika mamy dostęp do ostatnego dużego wkręta, który także trzeba wykręcić

- następnie z czuciem odrywamy tapiecerkę drzwiową od blachy trzwi - jest ona trzymana na 6 czy 7 zatrzasków, po czym unosimy ku górze całą tapicerkę drzwiową.

Edytowane przez EL-Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Podbiję topic, żeby nie multiplikować bytów. Myślę, że nie odbiegnę zbytnio od tematu.

W Forku pojawił się problem z otwieraniem drzwi od strony kierowcy. Centralny zamek z pilota działa (rygluje i otwiera wszystkie drzwi, klamki funkcjonują poprawnie), "na ucho" ryglowanie/otwieranie drzwi od strony kierowcy także działa poprawnie, niestety nie mogę ich otworzyć klamką zewnętrzną, ani wewnętrzną. Zakładam (być może błędnie), że cięgno klamki fiksuje (pękło/zsunęło się/rozciągnęło się?). I tutaj jest pies pogrzebany, bo by dostać się do mechanizmu muszę ściągnąć boczki, co z zamkniętymi drzwiami wydaje mi się być dość karkołomnym zadaniem :unsure:

Zapytuję zatem, czy ktoś miał podobny problem, jeśli tak - jak go rozwiązał? Jakieś sprawdzone "złodziejskie" patenty z odchylaniem uszczelki i drutem z wieszaka? :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie, nie masz tam za co pociągnąć nawet. Tapicerka schodzi w kierunku szyby, z boku od strony zamka jest trzymana dodatkowo klipsem. Nie ma nawet jak ręki wsunąć. Rozbierz drugie drzwi i zobacz jak to wygląda, jest to identyczne tylko lustrzane odbicie. Jeśli się nie mylę to klamka zewnętrzna ciągnie cięgno zamka do góry. Z innej strony, zadzwoń do kogoś a'la "włamywacz" oni otwierają samochody bez większych problemów. Patrząc jeszcze inaczej, kompletne drzwi kosztują ok 150 pln, więc tapicerka pewnie z 50PLN. W ostateczości tą wyrwij na siłę.

Edytowane przez ewemarkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem manual serwisowy, dużo mądrzejszy nie jestem :\ Obawiam się, że "spec od zamków" raczej nie będzie się bawił w otwieranie uszkodzonych drzwi, trudno mieć pretensje, nie jest mechanikiem. Do dewastowania boczków mi się nie pali ;) Dzięki za szybką reakcję, poczekam cierpliwie, może objawi się jakiś oświecony cudotwórca od spraw beznadziejnych :) Trochę to irytujące, bo z mechanicznej strony sprawa jest banalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi sie otwierać takie drzwi, ale nie w foresterze. Możesz spróbować odkręcić obramówke klamki wewnętrznej i dostrzec więcej. Cięgno nie powinno być luźne, ale moze uda Ci się coś dalej poszperać w kierunku zamka. Możesz jeszcze obniżyłlć szybę na sam dół, ściągnąć gumową uszczelkę, która chroni szybę przed zarysowaniami i zamyka,  nazwijmy to żeby sie nie powtórzyć, wewnętrzną część drzwi przed brudem i wodą tego świata. I wtedy po wewnętrznej stronie szyby może znajdziesz miejsce żeby jakims dorabianym narzędziem, coś pokroju drucika z zakrzywieniem, i próbować. Jeśli zamek pracuje, postaraj się najlepiej z czyjąś pomocą dopchnąc drzwi i wtedy próbować. Może akurat.

A poza tym nic więcej nie moge pomóc, powiedzonka w ewentualnej zabawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję topic, żeby nie multiplikować bytów. Myślę, że nie odbiegnę zbytnio od tematu.
W Forku pojawił się problem z otwieraniem drzwi od strony kierowcy. Centralny zamek z pilota działa (rygluje i otwiera wszystkie drzwi, klamki funkcjonują poprawnie), "na ucho" ryglowanie/otwieranie drzwi od strony kierowcy także działa poprawnie, niestety nie mogę ich otworzyć klamką zewnętrzną, ani wewnętrzną. Zakładam (być może błędnie), że cięgno klamki fiksuje (pękło/zsunęło się/rozciągnęło się?). I tutaj jest pies pogrzebany, bo by dostać się do mechanizmu muszę ściągnąć boczki, co z zamkniętymi drzwiami wydaje mi się być dość karkołomnym zadaniem :unsure:
Zapytuję zatem, czy ktoś miał podobny problem, jeśli tak - jak go rozwiązał? Jakieś sprawdzone "złodziejskie" patenty z odchylaniem uszczelki i drutem z wieszaka?
Z góry dziękuję za pomoc.
O którą generacje forka chodzi?

Po pierwsze odkręć klamkę wewnętrzną I zobacz czy ciegło jest na swoim miejscu. Jeśli jest i drzwi się nie otwierają to możliwe że problem jest z zamkiem lub z ciegłem przy zamku.

Odkręć wszystkie śrubki mocujące boczek i delikatnie pociągnij za rączkę drzwi i za "kieszeń" na dole drzwi do środka. Może akurat klipsy wyskoczą z otworów.
Jeśli zaczepy wyskoczyły, to wtedy delikatnie pociągnij boczek do góry. Nic na siłę bo łatwo połamać mocowania plastikowe w boczku i potem klops . :mrgreen:
Można też próbować łomikiem, łyżką do opon przez otwór po klamce wewnętrznej i delikatnie podważać boczek

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2019 o 20:37, Leniu78 napisał:

Podbiję topic, żeby nie multiplikować bytów. Myślę, że nie odbiegnę zbytnio od tematu.

W Forku pojawił się problem z otwieraniem drzwi od strony kierowcy. Centralny zamek z pilota działa (rygluje i otwiera wszystkie drzwi, klamki funkcjonują poprawnie), "na ucho" ryglowanie/otwieranie drzwi od strony kierowcy także działa poprawnie, niestety nie mogę ich otworzyć klamką zewnętrzną, ani wewnętrzną. Zakładam (być może błędnie), że cięgno klamki fiksuje (pękło/zsunęło się/rozciągnęło się?). I tutaj jest pies pogrzebany, bo by dostać się do mechanizmu muszę ściągnąć boczki, co z zamkniętymi drzwiami wydaje mi się być dość karkołomnym zadaniem :unsure:

Zapytuję zatem, czy ktoś miał podobny problem, jeśli tak - jak go rozwiązał? Jakieś sprawdzone "złodziejskie" patenty z odchylaniem uszczelki i drutem z wieszaka? :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Podobno tylko egotycy cytują samych siebie, czynię to dla przejrzystości wątku :)

Update.

Jeśli ktoś będzie miał podobny problem, jest to wykonalne, operacja zakończona sukcesem. Trochę rozwiązań siłowych (odginanie tapicerki "od góry" narzędziem łomopodobnym, z wyczuciem), trochę poobcieranego naskórka dłoni przy wsuwaniu w powstałą szczelinę. Da się, ale ani to łatwe, ani przyjemne. Zajęło mi to dobrych kilka godzin, na szczęście bez widocznych uszkodzeń boczku, o dziwo spinki też zdzierżyły operację.

Problemem okazał się być stary, zakrzepły od temperatury smar. Cięgna nie powracały do pozycji początkowych, ergo mechanizm nie wykonywał poprawnie całego cyklu. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Pzdr.

Edytowane przez Leniu78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...