Skocz do zawartości

potrzebny operator obrabiarek CNC


boorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niestety zmuszony jestem szukać nowego zatrudnienia, jako że kiedyś trochę pracowałem na takich maszynach (choć byłem bardziej operatorem zielonego guzika niż całej maszyny) chciałbym wrócić do tego zajęcia...i teraz pytanie czy jest ktoś w stanie nakierować mnie na jakąś literaturę, czy programy, które nauczyłyby mnie podstaw programowania (G code i CAM) i podstaw obslugi sterowników? Co jeszcze powinienem wiedzieć o obsłudze i programowaniu takich maszyn? Wiem że najlepiej było by popracować z taką maszyną, i przypomnieć sobie co i jak na miejscu, jednak w obecnych czasach żeby zacząć potrzebne jest doświadczenie no i kółko się zamyka...

 

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez boorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do camowskiego zastosowania polecam cnc simulator, prosty program pozwalający na bezpośrednie przełożenie rysunku na model pracy obrabiarki.

Jeśli chodzi o podejście od strony kodowania to mogę podesłać pdf-y ze swoich wykładów.

Do programowania kodami można ściągnąć seencturn lub seencmill w zależności czy chcesz bawić się na tokarce czy frezarce :)

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakikolwiek program znasz? Cokolwiek... może zacznij od jakiegoś prostego programu CAD 3D. Jakiś ProE, SolidWorks... itp. Samouczków w sieci jest sporo. Bez znajomości tego jesteś bardzo ograniczonym programistą i zostaje często tylko "zielony guzik" Reszta jest już prosta i jakoś to będzie ;) Warto się nauczyć. Jak chcesz, mam jakieś stare książki, z jakiś CADów. Daj znać, to Ci wyślę.

 

powodzenia

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie należy zapominać o parametrach skrawania - sandvik ma fajne poradnik skrawania, często rozdają je za friko na jakichś targach. Miesiąc temu były targi w poznaniu - na targach można mnóstwo rzeczy się dowiedzieć, pozbierać ciekawych gazet/poradników. Następne dopiero we wrześniu w krakowie i sosnowcu.

 

Mialem gdzieś płyty z symulatorem do sinumerika, ale nie wiem czy znajde... bo ostatnio szukałem i nie znalazłem ale będe miał motywacj żeby poszukać :) jeśli Cie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakikolwiek program znasz? Cokolwiek... może zacznij od jakiegoś prostego programu CAD 3D. Jakiś ProE, SolidWorks... itp.

 

Operator CNC absolutnie nie musi znac tych programow.

On musi wiedziec jaki format (zwykle DXF wystarcza) zawinszowac sobie od inzyniera. (u mnie troche trwalo zanim sie dogadalem z warsztatem co jest dla nich czytelne, a i tak proste czesci sami sobie programuja z papieru)

Potem to juz specyfika konkretnej maszyny.

 

wałek zwraca uwage na rzecz chyba najwazniejsza. No chyba ze praca operatora ma polegac na zamocowaniu w imadle i uruchomieniu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1: Zdecyduj czy chcesz byc operatorem/ustawiaczem/kreslarzem czy kombinacja ktorychs z powyzszych

2: Wybierz czy chcesz dzialac w frezowaniu/toczeniu/czy kombinacji obu czyli centra obrobcze 4-5 osi

3: Zdecyduj sie w jakim jezyku chcesz sie specjalizowac: Iso-Fanuc, Iso-Heidenhahn, Siemens-sinumerik, Mazak-Mazatrol ....

4: Zarejestruj sie najlepiej forum cnc polskim albo jak jezyki znasz to niemieckich kilka jest fajnych

5: Symulator sobie sciagnij ktorys. Ja polecam niemiecki: Matematisch-technische Software Entwicklung: MTS CNC masz tam na frezarki i tokarki. W roznych jezykach zdaje sie po polskiemu tez maja.

6. Jesli juz w jakiejs firmie robisz to spytaj majstra zeby dal Ci ksiazeczke od maszyny na temat obslugi i programowania na niej - czesto sa dodawane takowe.

7: programy do kreslenia Solidworksy itp. Cie nie interesuja jako operatora/ustawiacza

 

Tyle tak na szybkasa. Powodzenia w zdobywaniu umiejetnosci.

Fajna robotka tylko mi sie po paru latach astma zaczela wlaczac od kontaktu z pylem ameliniowym/tytanowym i wciagania nosem chlodziwa codziennie to musialem niestety joba zmienic ;/

Edytowane przez plazermen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...