Jump to content

Spitsbergen

jathek
 Share

Recommended Posts

Witam,

W mojej glowie narodzil sie pomysl wyprawy na Spitsbergen na przelomie lipca i sierpnia. Byl ktos z was albo moze sie wybiera w tym terminie ;)

Kazde info sie przyda .

Dzieki

Ja w tym roku już ma klepnięte Alandy więc odpadam. W zeszłym roku byłem na Lofotach i dojechaliśmy tam samochodem. Mega przygoda podróż przez Szwecję i Norwegie. Samolotem troszkę szkoda widoków ;)

subaru-impreza-kjoretoye.jpg

Link do zdjęć jednego z Forumowiczów z wyprawy na Spitsbergen w 2006 roku:

http://podroze.tward...n_bk/index.html

Podróż autem przez Norwegię jest dobrym pomysłem jeśli ktoś dysponuje dwoma miesiącami wolnego czasu. Wyprawę na Spitsbergen proponuję potraktować jako wycieczkę na Spitsbergen, a nie do Norwegii. Koszt przelotu w obie strony zamyka się w 4000 zł. Można oczywiście zmieścić się nawet w 2000 zł ale trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować lot. Jeśli ktoś posiada status studenta i nie ukończył 26 lat, tańszą alternatywą będzie podróż pociągiem ze Sztokholmu do Narvik, potem autobusem do Tromso i samolotem docelowo na Spitsbergen. Podróż w jedną stronę trwa cztery dni ale widoki podobno rekompensują trud.

Ogólnie, żeby poznać piękno tego miejsca, trzeba go odwiedzić dwa-trzy razy. Raz w lecie dla bogactwa fauny i flory i drugi raz na początku maja kiedy mamy już słoneczną zimę. Pierwsza wyprawa obowiązkowo latem.

Z ważnych rzeczy:

- strona internetowa: http://www.spitsberg...avel.com/Start/

- polska firma organizująca wyprawy polarne: http://narval.home.pl/

- warto mieć pozwolenie na broń myśliwską (bądź chociaż udokumentowaną umiejętność posługiwania się, broń można wypożyczyć);

- każda wyprawa poza rejon Longyearbyen musi być zgłoszona u Gubernatora (otrzymuje się identyfikator, trzeba opłacić ubezpieczenie, gwarantujące akcję ratunkową helikopterem itp.);

- hotele na miejscu są bardzo drogie, podobnie żywność mimo tego, że jest to strefa bezcłowa (warto zaopatrzyć się w Polsce w żywność liofilizowaną);

Zgłębiając temat pewnie o tym wiecie, ale może ktoś będzie chciał się dołączyć to będzie miał garść informacji na temat.

A...Subaru jest podobno drugą marką na Spitsbergenie (w ilości szt) i podobno mają tam nawet warsztat Subaru :) .

Edited by Dark Knight

Nie chciałem się "chwalić" przed wyjazdem, ale będę tam już 4 lipca - jak wszystko dobrze pójdzie... :) - w każdym razie bilety już mamy. Samolot Tromso - Longyearbyen na jeden dzień tylko niestety. Do Tromso i na Nordkapp oczywiście autem z Zabrza. Na Nordkappie już byłem w 2007r. 8215 km w 14 dni (średnią sobie sami wyliczcie :) i pisałem na tym forum o tym, ale ciągnie z powrotem... :) Wg opisów tego co jest tam związane z motoryzacją, to jest tam (Longyearbyen) tylko jeden warsztat samochodowy w ogóle, dodatkowo ma autoryzację (ASO) Toyoty i niemal wszystkie auta tam na miejscu są tej marki, jak wiadomo wielka siostra jest udziałowcem Subaru, więc z serwisem może nie ma problemu. Jak jest na prawdę dam znać niedługo.

Ja w tym roku tylko bliska scandynawia, ale w przyszłym chyba powtórzę Lofoty.Szczerze wszystkim polecam.

polecam w takim razie w połączeniu z Abisko (jest zaraz obok), piękne widoki - spokój wszechogarniający, piwko w sklepie (wiem że słabsze niż norweskie), ale 4 - 5 razy tańsze!!!!! :)

Edited by Tiger

Pomysl wyprawy na Spitsbergen - przedni - czeka w kolejce u mnie na odwiedziny. Za dwa lata moze. Dark Knight - fajny opis - zapewne skorzystam. Ze swojej strony polecam Islandie choc to kierunek oklepany. Bylem rok temu 3 tyg - warto.

Alandy zwiedzilem - tam po prostu rybki same sie na haczyk pchaja czekajac niecierpliwie w kolejce.