Skocz do zawartości

Sprężyny zawieszenia - siada tył


WOJO

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w delikatnej kropce.

Posiadam kombi, którym nie wolno niczego wozić w bagażniku, bo siada tył :)

Czytałem o słabych sprężynach zawieszenia z tyłu, ale nie sądziłem, że są aż tak słabe...

Kiedy zbiornik paliwa jest pusty i zbiornik gazu jest pusty oraz w bagażniku nie mam zapasu i nikt nie siedzi w samochodzie, to odległość od nadkola do asfaltu z przodu wynosi 67cm, a z tyłu 66cm. Kiedy zatankuję paliwo (64L) i gaz (60L) oraz włożę zapas do bagażnika to okazuje się, że odległości wynoszą 67cm przód i 63cm tył. Wizualnie już w takiej sytuacji opona z tyłu "styka się" z nadkolem.

Planowałem problem rozwiązać przez wstawienie "ameliniowych", dwuśrednicowych tulejek między gumowy odbojnik sprężyny, a górne jarzmo sprężyny amortyzatora. Niestety, kiedy opróżniłem baki, tył się podniósł i jest prawie równo. Spodziewam się, że po dołożeniu tulejek, tył będzie wyglądał komicznie w przypadku pustych zbiorników i braku pasażerów z tyłu. Rozważam więc drugą możliwość - wymiana sprężyn. Pytanie tylko, na co zmienić? Oryginalny drut ma średnicę 13mm, a średnica sprężyny to 100mm. Nie znam wysokości rozprężonej sprężyny (jeszcze ich nie zdjąłem). Obawiam się, że wymiana na KYB RA6262 (standard) może przynieść podobny efekt do obecnych sprężyn. W jednym z zakładów polecili mi Lesjofors 4288331 (heavy duty) w odróżnieniu do 4288314 (standard). Nie zależy mi na zmianie charakterystyki zawieszenia, a jedynie na podniesieniu tyłu (gniazdo haka już mi się udało wygiąć na naszych "równych" jezdniach, a może krawężnikach :mellow: )

Dzisiaj usłyszałem jeszcze o jednym sposobie na podniesienie tyłu - utwardzenie "na zimno" oryginalnych sprężyn - jutro podjadę do zakładu, który się tym zajmuje i spróbuję się dowiedzieć więcej szczegółów.

Jeżeli stosujecie którąś z wymienionych marek, to podzielcie się opiniami, a może stosujecie jakiś zamiennik od innego modelu/marki? Bardzo proszę o więcej konkretów, bo jak można przeczytać, problem istnieje i oryginałami z ASO tego nie rozwiążemy. :OO:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...