Skocz do zawartości

Vbox (Driftbox) vs Androidowa aplikacja + hardware (pomiar mocy i momentu i wiele innych)


Quaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako ze ostanio przyłożyłem się dość mocno do pisaniem aplikacji na platformę android przeglądam tez rożne programy dostępne w sklepie Google w wyniku czego znalazłem dość interesujący program na Androida nazywa się on aLapRecorder Hd (nie jestem jego autorem )

Program jest odpowiednikiem systemu Vbox (firmy Racelogic ) czyli pozwala nagrywać przejazdy po torze ( i nie tylko jesli ktos chce poczytac dokladnie co umozlwia program to na stronie producenta firmy aDyno jest obszerna dokumentacja ) z wyświetlaniem przeróżnych parametrów nałożonych na nagrywany obraz jak na przykład czasy przejazdów przyspieszenia parametry silnika i parametry akcelerometrów. Aplikacja ma możliwość zapisywania i analizowania parametrów z GPS(wewnętrznego i podłączonego po BT ) i OBD podłączonego po BT oraz akcelerometrów wewnętrznych (i dużo innych przydatnych funkcji jak na przykład przeglądanie swojej trasy w Google maps czy tez wskazywanie punktów pośrednich na torze lub trasie i wyliczanie czasu przejazdu miedzy nimi itp itd). Niestety jeśli chcemy podłączyć wszystkie dane to powstaje problem mianowicie wewnętrzne GPS-y w telefonach i tabletach to dość mało precyzyjne urządzenia o odświeżaniu 1Hz (czyli raz na sekundę ) a na przykład w Vboxie albo Driftboxie Gps jest 10Hz (odświeżanie 10 razy na sekundę). Można wprawdzie podłączyć zewnętrzny GPS po BT ale nie dość że są one drogie (około 500 i więcej PLN) to niestety słabo dostępne i do tego podłączenie powoduje ze nie można podłączyć OBD, bo bluetooth może być sparowany tylko z jednym urządzeniem (wiec albo OBD albo GPS )

Aby w pełni wykorzystać duży potencjał tego programu przydaje się mój ostatni projekt czyli GPS 10Hz podłączany przez USB

 

Projekt jest to połączenie pracy programistycznej z elektroniką (powiedzmy ze użytkową)

Przedstawione urządzenie + program pozwalający na odbieranie sygnału GPS ze złącza USB w aplikacjach zainstalowanych na urządzeniach z systemem Android (warunkiem jest posiadanie przez urządzenie złącza USB OTG (USB Host) z działającym Host API i systemu teoretycznie minimum 3.1 i wyżej ja wszystkie testy robiłem na Android 4.*)

 

Co się składa na cały „system”

1.Odbiornik GPS FGPMMOA4 (ma on maxymalne odświeżanie 5Hz ale jak tylko przyjdzie do mnie jego następca będą testy na 10hz) podłączony przez odpowiednia przejściówkę.

2. Program zmieniający sygnał GPS -USB na sygnał wewnętrzny GPS w Tablecie (działa także na urządzeniach które nie posiadają wbudowanego GPS)

Tak wyglądają wszystkie elementy „systemu”

 

5931759500_1368110339_thumb.jpg

 

 

A tak wygląda sam program odpalony na tablecie GoClever r76.2 (urządzenie seryjnie nie posiada GPS ale korzysta z GPS-a po USB) zdjęcie nie jest z samochodu tablet trzymałem w rekach u mnie w ogrodzie :P

 

screenshot2013060620340.th.png

 

Ważnym atutem w wypadku aplikacji typu aLapRecorder Hd czy aDyno jest możliwość podłączenia zewnętrznego odbiornika o odświeżaniu 10Hz

Do działania program nie potrzebuje Roota chyba że tablet lub telefon nie ma włączonego wsparcia dla USB Host API (R76.2 miał seryjnie ale na przykład A93 na którym tez pomyślnie przetestowałem program trzeba było włączyć ta funkcję)

Co do kosztów

1. jeśli ktoś nie posiada to zakup urządzenia z systemem Android np. telefonu typu samsung galaxy s2 (kamera HD i BT ) to koszt kolo 600zl (uzywany na znanym portalu aukcyjnym) a najtańszego tabletu z BT GoClever r83.2 poniżej 500pln (nowy z gwarancją)

2. zewnętrzny USB-GPS 10hz wraz z programem umożliwiającym podłączenie – 350zl

3. urządzenie ELM327 BT -45zl (cena na znanym portalu aukcyjnym plus wysylka)

4. program aLapRecorder Hd - 20,40zl koszt ze sklepu Gogle (wersja Demo jest darmowa dostępna na stronie producenta umożliwia nagranie dwóch przejazdów w HD ze wszystkimi dostępnymi parametrami nagrywanie następnych wymaga skasowania poprzednich)

wychodzi na to że cena całości jest ułamkiem ceny którą trzeba dać za Vboxa (ponad tysiąc funtów czyli kilka tysięcy złotych )

Jeśli macie jakieś sugestie co do programu lub jakieś pytania postaram się na nie w miarę możliwości odpowiedzieć

Pozdrawiam

ps. Od razu powiem że można ten program odpalić na zwykłym telefonie lub tablecie z kamera i wbudowanym GPS-em ale niestety wbudowane w urządzenia GPS-y maja mala dokładność (wynikającą z odświeżania 1Hz). Proste przeliczenie przy 200km/h mamy około 55,6 m/s czyli możemy się przemieścić o tyle w czasie miedzy pomiarami to niestety bardzo dużo a prędkości 200km/h nie są jakaś wartością kosmiczna dlatego racelogic wyposażył swoje urządzonka w 10hz GPS-y żeby takich błędów nie było. Miedzy innymi dlatego wszelkie programy na Androida typu właśnie aLaprecorder HD czy aDyno czy nawet Tourque pro były do tej pory traktowane raczej jako zabawki fajne ale nadal zabawki po podłączeniu dokładnego GPS-a o odświeżaniu 10Hz to już przestają być tylko zabawki zaczynają być poważnymi narzędziami które można wykorzystać i które będą pracować ze sporą dokładnością :)

Edytowane przez Quaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...