Jump to content

Jaki romiar koła dojazdowego?


GoAr
 Share

Recommended Posts

Przepraszam, jeśli źle przeszukałem forum i nie odnalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Czy do nominalnego rozmiaru opony 215/60/16 pasuje koło dojazdowe w rozmiarze 155/70/17 - kalkulator pokazuje różnicę w średnicy 15,6 mm, jeśli nie to jaki rozmiar koła dojazdowego zastosować?

pozdrawiam

AG

Link to comment
Share on other sites

Jeśli takie miałeś fabryczne koło zapasowe i rozmiar opon, to możesz je spokojnie zastosować. W instrukcji będziesz miał dokładne dane dotyczące rozmiarów kół...

Przy okazji: w imprezie, dla różnych rozmiarów kół (185/65/15, 195/60/15, 205/50/16/, 205/55/16) jest ten sam rozmiar dojazdówki...

Link to comment
Share on other sites

Sęk w tym, że nie posiadam instrukcji i nie miałem oryginalnego zapasu, a gdyby nawet był to było by to koło 16 calowe z oponą 215/60/16. Szukam najlepiej dobranego do tego rozmiaru koła dojazdowego i chyba nie założyłbym dojazdówki w rozmiarze 135/70/17 - daje to różnicę w średnicy aż 43,7 mm.

Czy może ktoś jeszcze potwierdzić, że dla koła 215/60/16 dojazdówka w rozmiarze155/70/17 jest najlepszym wyborem (poza oczywiście oryginalnym kołem) lub podać inny rozmiar.

Pozdrawiam

AG

Link to comment
Share on other sites

U mnie oryginalnie zapas był taki sam jak koła. W Foresterze dojazdówka może stanowić jedynie problem dla tylnego dyfra, jeśli jest on LSD tj. o ograniczonym uślizgu. Jeśli jest on otwarty to myślę, że nie ma problemu. We wszystkich samochodach dojazdówka jest mniejsza od kół oryginalnych, a można ją zakładać na przód, gdzie w większości bryczek ten dyfer jest otwarty. Z przodu Forki też mają otwarty dyfer i tu nie ma problemu, a z tyłu jak sądzę też masz otwarty, więc też nie powinno być problemu. Ja mam dyfer LSD i myślę, że bym założył na dojazd, jechał powoli i obserwował wskaźnik (DIFF TEMP). Faktem jest, że jeszcze nie potrzebowałem zakładać dojazdówki no i mam spraye do kół.

Link to comment
Share on other sites

Dojazdówkę zakładaj zawsze na przód i prędkość do 50km/h i nie będzie problemu. Tylny dyfer może być otwarty ale jest jeszcze centralny. Jak założysz na przód nie będzie problemu.

Link to comment
Share on other sites

W Foresterze dojazdówka może stanowić jedynie problem dla tylnego dyfra, jeśli jest on LSD tj. o ograniczonym uślizgu. Jeśli jest on otwarty to myślę, że nie ma problemu

 

Będzie problem .Dla centralnej wiskozy. Co prawda 2 razy mniejszy,ale jednak. Dlatego trzeba powoli i krótko na dojazdówce.

 

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Będzie problem. Dla centralnej wiskozy. Co prawda 2 razy mniejszy,ale jednak. Dlatego trzeba powoli i krótko na dojazdówce.

 

Fakt zapomniałem o nej :facepalm: ,więc dojazdówka jest niezbyt dobrym rozwiązaniem niezależnie od koła, na którym siedzi.

 

W moim automacie ze sprzęgłem centralnym może to i mniejszy problem, bo zapinanie następuje przy pewnej różnicy prędkości obrotowej kół. Gdy w moim Forysiu padł przedni przegub to zauważyłem, że początkowe zapinanie sprzęgła następowało przy obrotach silnika ok. 2 tys. Oczywiście tył stał, a przedni dyfer mielił.

Z centralnym dyfrem z wiskozą to chyba trochę gorzej, bo tu zawsze będzie jakiś obrót i obciążenie wiskozy. Tylko pojawia się pytanie. Czy można w tym przypadku jeździć po okręgu ot tak sobie, bo jeśli tak to i można z dojadówką? Robiąc kółka centralny mech. też pracuje i wiskoza też, podobnie jak przy dojazdówce, a że centralny dyfer nie widzi kół to wystarczy mu powiedzieć, że my robimy kółka :mrgreen: i jechać. Dobre co?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Trochę odświeżę temat

W moim Forku mam rozmiar koła 15" czy taka dojazdówka będzie pasowała? http://allegro.pl/ko...3654462163.html

 

Nie, chyba nie będzie. Z fotki w awatarze wnioskuję że masz wolnossaka I generacji z kołami 15 (205/70/15) to z allegro jest raczej do S-turbo I generacji gdzie były 16.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ożywiając wątek..... , w końcu sprawa zakupu dojazdówki do mojego Forka dojrzała do zakupu (daleki wyjazd z pełnym bagażnikiem).

Mam koła o średnicy 65cm (nowiutkie opony) więc szukałem czegoś o zbliżonym rozmiarze. Oczywiście sprzedawcy nie podają średnicy całej dojazdówki a jedynie dane jakie mają na oponie. Dość łatwo policzyć sobie jaką średnicę ma całe koło z tych właśnie parametrów.

Np. 135/70/16 to jest około 59,5cm, a 135/80/16 to już przyzwoite 62cm.

16 cali x 2,54 = 406mm. 70% ze 135mm to 94,5mm x2 (bo na średnicę opony składają się dwie jej wysokości) = 189mm - czyli takie koło ma 595mm średnicy.

Licząc średnicę dla 135/80/16 wychodzi mi 622mm, czyli rozmiar mniej więcej pasujący do koła 215/65/15, które ma 660mm wysokości. Oczywiście taką średnicę ma opona napompowana dużo większym ciśnieniem, niż potrzebne nam około 2,3 bar, więc przy normalnym ciśnieniu bez problemu uzyskamy wysokość ok. 63cm. Dojazdówka również siądzie kilkanaście mm pod ciężarem auta, więc upuszczenie powietrza z drugiego koła na osi załatwi nam mniej więcej problem jednakowej średnicy kół.

Oczywiście trzeba być świadomym, że takie wyrównywanie wysokości kół STOJĄCEGO auta nie wiele zmienia w ich obwodzie. Koło większe, pomimo upuszczenia zeń powietrza, nadal pokona większy dystans niż nieco niższa dojazdówka, bo dokonana w ten sposób zmiana średnicy koła zasadzie dotyczy jedynie koła stojącego.

Edited by suberet
Link to comment
Share on other sites

Kolego Suberet, wszystko fajnie ale zapomniałeś w swojej poniekąd słusznej kalkulacji o jednej sprawie, każde koło ma swój promień dynamiczny i on jest w głównej mierze odpowiedzialny za to jak ą prędkość obrotowa ma koło.

Link to comment
Share on other sites

W Forku SG mam w zapasie 215/60 16 czyli niby dobrze, ale nie mogę schować rolety i podłoga też jest minimalnie uniesiona- też tak macie?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...