Jump to content

Centralny zamek - immo/BIU Legacy 2005


WOJO
 Share

Recommended Posts

Hej.

Kupiłem auto z usterką, która wydawała się prosta w naprawie i niestety okazało się inaczej.

Problem polega na tym, że nie mogę zamknąć auta... Poprzedni właściciel rezolutnie wymienił klamkę w drzwiach kierowcy na taką bez zamka i jedyny zamek, jaki został to ten w stacyjce. Oba kluczyki działają prawidłowo w stacyjce - mogę jeździć. Oczywiście z pilota (kluczyk "trójkąt" z immo) próbuję zamknąć auto i raz słyszałem siłowniki w drzwiach (a może tylko mi się zdawało), ale drzwi pozostały otwarte. Baterie w pilotach (CR1620) mają po ~2,9V Przycisk na konsoli drzwi kierowcy do blokady wszystkich drzwi też nie działa. Samochód trafił do elektryka od alarmów samochodowych i ten posprawdzał wszystkie siłowniki i stwierdził, że są sprawne, a szwankuje moduł immo/BIU (88281AG250) - "brakuje mu mocy na wysterowanie siłowników". Kazał poszukać modułu na szrocie i udało się z tego samego modelu i rocznika znaleźć.

Spodziewam się, że jak podłączę "nowy" moduł, to przynajmniej zadziała blokada z konsoli drzwi kierowcy. Oczywiście domyślam się, że kluczyki będą do przeprogramowania? Jaka jest procedura programowania w Legacy z 2005? Ma to szansę zadziałać, czy będę zmuszony szukać kompletu - ECU, BIU/immo, anteny na stacyjkę i kluczyków?

Drugim wyjściem zaproponowanym przez elektryka jest założenie zewnętrznego alarmu i olanie rozwiązania fabrycznego. Będzie się to wiązało z dołożeniem drugiego pilota do kluczyka i takie rozwiązanie traktuję jako ostateczność. Znacznie bardziej wolę dołożyć alarm do naprawionego fabrycznego centralnego zamką i sterowanie alarmem i centralnym z fabrycznego kluczyka.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie postępowania.

Edited by WOJO
Link to comment
Share on other sites

Dla wszystkich szukających rozwiązania tego lub podobnego problemu. Okazało się, że wtyczka do programowania nowego kluczyka jest połaczona i immo cały czas działał w trybie programowania. Szczęśliwie wpadłem na to po wielogodzinnym wertowaniu różnych informacji na forach. Po rozłączeniu wtyczki centralny zaczął działać, jak powinien.

Link to comment
Share on other sites

Pytam z ciekawosci - czy moglbys podzielic sie informacja o lokalizacji i wygladzie tej wtyczki?

 

T.

Wtyczka znajduje się w okolicach wtyczki OBD2. W kabinie, na lewym, przednim słupku, za cięgłem otwierania pokrywy silnika. Należy zdjąć dwie osłony (dwa wkręty), boczną i tą nad pedałami. Kabelki są dwa, pojedyncze ! Jeden w zielonej wtyczce, drugi w białej. Nie pamiętam do czego służy ten w zielonej, ale ma zostać połączony. Drugi też pojedynczy ma białe wtyczki i ten w normalnym trybie ma być rozłączony, a w trybie programowania kluczyków ma być połączony. Procedurę programowania kluczyków też gdzieś widziałem, kiedyś zbiorę wszystko w jeden zwięzły fotomanual i umieszczę w dziale technicznym.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...